HABER

"Yüzyılın Anlaşması" Nekbe'yi 71. yılında gölgede bıraktı

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf: - "Göç ettirildiğimiz topraklarımıza geri dönme hakkımız üzerinde pazarlık yapmamız ya da ona karşı ilgisiz kalmamız mümkün değil" - Geri Dönüş Hakkını Savunma Ulusal Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed İleyyan: - "ABD, Yüzyılın Anlaşması aracılığıyla Filistinli mülteciler davasını tasfiye etmeyi planlıyor"

KAYS EBU SEMRA - Filistinliler Nekbe'nin 71'inci yılını andıkları bu günlerde, ABD'nin "Yüzyılın Anlaşması" planı nedeniyle bir kez daha topraklarını kaybetme ve haksızlığa uğrama endişesini taşıyor.

İsrail'in 14 Mayıs 1948'de Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutmasından dolayı Filistinliler 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak isimlendiriyor.

Bu büyük acıyı hâlâ içlerinde yaşayan Filistinliler, topraklarına bağlı olduklarını ve geri dönüş haklarına sahip çıktıklarını vurgulamak için her yıl gösteriler ve farklı etkinlikler düzenliyor.

Nekbe bu sene ise ABD Başkanı Donald Trump'ın yakında açıklaması beklenen "Yüzyılın Anlaşması" planının gölgesinde kaldı. Zira planın Filistinliler aleyhine ağır şartlar öngördüğü belirtiliyor.

- "Yüzyılın Anlaşması"na karşı koyma çağrısı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistinlilerin dünya genelinde yaşadıkları her yerde Nekbe'nin 71. yılını, geri dönüş hakkına olan bağlılıklarını belirleyen ve mültecilerin ülkelerine dönüş davasını tasfiye edecek önerileri reddettiklerini vurgulayan etkinliklerle andığını söyledi.

Filistinlileri ABD'nin "Yüzyılın Anlaşması" planına karşı koyma çağrısında bulunan Ebu Yusuf, "Göç ettirildiğimiz topraklarımıza geri dönme hakkımız üzerinde pazarlık yapmamız ya da ona karşı ilgisiz kalmamız mümkün değil." dedi.

Geri Dönüş Hakkını Savunma Ulusal Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed İleyyan da ABD'nin Filistin ulusal projesini tehdit eden tutumu nedeniyle Filistin halkının, Nekbe'nin 71. yılını ciddi tehlikelerin ve zorlukların gölgesinde andığını belirtti.

"ABD, Yüzyılın Anlaşması aracılığıyla Filistinli mülteciler davasını tasfiye etmeyi planlıyor." diyen İleyyan, Filistinlilerin tamamının başta geri dönüş hakkı olmak üzere haklarına bağlı olduğunu dile getirdi.

- "Yüzyılın Anlaşması"

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü, Suudi Arabistan, Birleşik Arapları Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın da destek verdiği belirtilen "Yüzyılın Anlaşması" planının, Filistin devletini kurmak için Sina topraklarının bir bölümünün alınmasını öngördüğü ileri sürülüyor.

Planın, Kudüs'ün tamamının İsrail'e bırakılması ve Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmesi gibi Filistinlilerin aleyhine maddeler içerdiği de belirtiliyor.

İsrail tarafından yerlerinden edilen 6 milyona yakın Filistinli mültecinin geri dönüş hakkı konusuna yer verilmediği kaydedilen planda, Filistin tarafına bazı maddi yardımlar ile Kudüs'ün kenar mahallelerinden birinin başkent olarak önerildiği ifade ediliyor.

İsrail basınında geçen hafta, ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda yakında açıklaması beklenen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'ın da destek verdiği belirtilen "Yüzyılın Anlaşması" planının resmi olmayan maddeleri yayımlanmıştı. Planın detayları gelecek haziran ayında açıklanacak.

- 71 yıldır dinmeyen acı

Filistinliler için zorunlu göç, yağma ve katliamların simgesi olan "Nekbe" tam 71 yıldır dinmeyen bir acıyı ifade ediyor.

İsrail'in 14 Mayıs 1948'de tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesiyle başlayıp günümüze kadar uzanan bu süreçte Filistin topraklarının büyük bölümü işgal edildi, sistematik katliamlarla binlerce Filistinli öldürüldü, 1 milyona yakın kişi vatanından sürüldü, 675 köy yok edildi ve bazı kentler Yahudileştirildi.

Nekbe'den bu yana işgali genişleten İsrail, şu an tarihi Filistin topraklarının yüzde 85'ine el koymuş durumda.

İsrail ayrıca 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da da yasa dışı Yahudi yerleşim birimi inşaatlarına devam ediyor.

Geri Dön