Zara'nın kurucusu öldü

Zara'nın kurucularından Rosalia Mera dün hayatını kaybetti.

İspanya'nın en zengin kadını olarak bilinen Mera iş hayatına terzi olarak atılmıştı. Uzun yıllar önce terzi olarak iş hayatına atılan ve daha sonra dünyanın en büyük moda zincirlerinden Zara'nın kurucuları arasında yer alan Rosalia Mera dün geçirdiği bir beyin kanaması sonrasında hayatını kaybetti.

69 yaşındaki Mera tatil için kızı ile gittiği Menorca adasında beyin kanaması geçirdikten sonra dün bir ambulans uçakla Galisya'ya getirilmişti.

Rosalia Mera 1972 yılında eski eşi Amancia Ortega ile Zara'nın da ait olduğu Inditex adlı tekstil firmasını kurdu. Mera'nın serveti Amerikan ekonomi dergisi 'Forbes''e göre yaklaşık 4,7 milyar Euro. Mera'nın aynı zamanda ortağı olan eski eşi ise 43 milyar Euro serveti ile İspanya'nın en zengin, dünyanın üçüncü zengin iş adamı.

Geçirdiği beyin kanaması sonrası hayatını kaybeden Zara moda zincirlerinin kurucularından Rosalia Mera yaptığı toplumsal çalışmalarla da takdir edilen bir kişilikti. Mera 'Indignados' (Başkaldıranlar) olarak bilinen eylemlere de destek vermiş ve İspanya'da kürtaj yasasının sertleştirilmesi planlarına karşı çıkanlar arasında yer almıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler