HABER

Zararlarını biliyor, yine de sigara içiyoruz

Üniversite öğrencilerinin sigara kullanımına olan bakış açıları araştırıldı. Araştırma sonucunda öğrencilerin yüzde 48'inin sigara kullandığı saptanırken, kızların yüzde 45'inin, erkeklerin ise yüzde 51'inin sigara içtiği ortaya çıktı.

Zararlarını biliyor, yine de sigara içiyoruz

Anket çalışması Prof. Dr. Saim Kendir danışmanlığında Sinem Er, İclal Dalgıç, Işıl Çubukçu, Esra Ersan, Münevvere Sarı, Zahide Yüzgeçcioğlu, Suzan Kantarcı, Gökhan Sarı ve Mustafa Akay tarafından gerçekleştirildi. 346 kişiye uygulanan ankete Fen, Eczacılık, Edebiyat, Ziraat, İletişim İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik fakültelerinin öğrencileri katıldı.

Çalışma sonucunda öğrencilerden yüzde 57'sinin 3 yıldan fazla, yüzde 35'inin 1 ile 3 yıl arası ve yüzde 81'inin 1 yıldan az süreyle sigara kullandığının görüldüğünü belirten Proje Danışmanı Prof. Dr. Saim Kendir, "Öğrencilerin ayrıca yüzde 57'sinin yarım ile 1 paket arası, yüzde 21'inin de 1 paketten fazla sigara tükettiği ve son oranın kızlarda daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sigara kullananların yüzde 38'i bunun bir alışkanlık olduğunu, yüzde 34'ü de hiçbir sebebi olmadan sigarayı kullandıklarını belirtmektedirler. Yüzde 62'si sigaranın sağlıklarını olumsuz etkilediğini düşünmelerine rağmen, yüzde 53'ü bırakmayı düşünmüyor.Sigara içen üniversite öğrencilerinin yüzde 59'u sigara kullanmayan arkadaşlarıyla ilişkilerinde tedirginlik yaşamadıklarını iddia etmişlerdir" dedi.

"YAPTIRIMLAR DAHA KATI UYGULANMALI"

Yine aynı çalışmaya göre, sigara içmeyenlerin yüzde 92'sinin sigara kullanmayacaklarını belirttiklerini ifade eden Prof. Dr. Kendir, "Aynı öğrencilerden yüzde 77'si sigaradan rahatsız olduklarını ve yüzde 74'ü kapalı mekanlarda sigara içilmemesi için yürürlükte olan 4027 Sayılı kanunun yaptırımının daha katı uygulanması taraftarıdır. Sigara kullanmayan öğrencilerin yüzde 63'ü tepkisiz kalmak yerine, sigara içenleri uyarmayı tercih etmektedirler" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler