HABER

Zelenskiy'den dünyayı ayağa kaldıracak açıklama! 'Rus füzeleri...'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'den çok kritik bir uyarı geldi. Ülkesini Rus işgaline karşı savunmayı ve tüm dünyaya yardım çağrılarında bulunmayı sürdüren Zelenskiy'in Rusya'nın saldırılarına karşı Ukrayna'nın hava sahalarıyla ilgili açıklaması tedirgin etti. Öte yandan Zelenskiy'in ABD Kongresi'ne hitap edeceği öğrenildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş 19 gündür aralıksız sürüyor. Rus birlikleri askeri noktaların yanı sıra sivil yerleşimleri de hedef almaya devam ediyor. İnsani yardım koridorları için sağlanan geçici ateşkesler bölgedeki çatışmaların önüne geçemiyor. Çarşamba günü ABD Kongresi'ne hitap edeceği öğrenilen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den Rusya'nın saldırılarıyla ilgili korkutan bir açıklama geldi...

4556071

"ARTIK AN MESELESİ"

Ukrayna lideri Zelenskiy, NATO’ya ve Avrupa Birliği’ne (AB) seslenerek Ukrayna hava sahasının kapatılmasını istedi.

Zelenskiy konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz sene NATO liderlerini uyarmıştım. Rusya’ya karşı ciddi yaptırımlar uygulanmazsa savaşın başlayacağını söylemiştim. Ben haklı çıktım. Şimdi tekrar söylüyorum. Hava sahamızı kapatmazsanız Rus füzeleri NATO topraklarına da düşecek. Artık an meselesi” ifadelerini kullandı. (İHA)

"RUSYA’NIN LVİV SALDIRISI NATO’YA SİNYAL"

Ukrayna, Rusya’nın gerçekleştirdiği ve 35 kişinin hayatını kaybettiği, 134 kişinin yaralandığı Lviv kentindeki Uluslararası Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezini hedef alan saldırıya tepki gösterdi.

Lviv Medya Merkezinde düzenlenen basın toplantısına, Ukrayna Devleti Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna'nın Geçici İşgal Altındaki Topraklarının Yeniden Entegrasyonu Bakanı Irina Vereshchuk, Lviv Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Maksim Kozitski ve Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadovyi katıldı.

thumbs_b_c_dd605de87815a58fd50e06af5460287d

Saldırının düzenlendiği merkezin çok sayıda yabancı kadın ve erkek eğitmene ev sahipliği yaptığını belirten Başbakan Yardımcısı Vereshchuk, Rusya’nın doğrudan NATO’yu hedef aldığını vurguladı.

Vereshchuk, "Rusya'nın dün NATO ortaklarımıza özgür dünyaya çok özel bir sinyal gönderdiğini biliyoruz. Ve bence bu mesaja çok net ihtiyacımız var. Rusya, gezegenin her yerinde kimsenin kendini güvende hissetmemesi gerektiğinin sinyalini veriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Tesisin, Uluslararası Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezi olarak hizmet verdiğini vurgulayan Lviv Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Kozitski, bundan dolayı 2014’ten beri yabancı görevlilerin kampta çalıştığını ve savaş nedeniyle burada bulunmadıklarını ifade etti.

Rusya’yı yalancılıkla suçlayan Kozitski, “Yabancı servis üyeleri arasında can kaybı yok. Bunlar, Rusya Federasyonu tarafından yayılan sahte bilgilerdir." dedi.

"SALDIRININ NEREDEN YAPILACAĞI HAKKINDA BİR TAHMİNİMİZ YOK"

Şehir merkezinde herhangi bir askeri üssün bulunmadığını söyleyen Lviv Belediye Başkanı Sadovyi, şu anda dünyanın en büyük göçmen merkezlerinden biri haline geldiklerini bildirdi.

Sadovyi, "Saldırının nereden yapılacağı hakkında bir tahminimiz yok. Mesela bu son füzeler, Rusya tarafından Karadeniz üzerinden ateşlendi." ifadesini kullandı.

ZELENSKİY ABD KONGRESİNE HİTAP EDECEK

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Kongre üyelerine bir mektup gönderdi.

Mektupta, "Ukrayna Devlet Başkanı, 16 Mart Çarşamba günü sabah 09.00'da Senato ve Temsilciler Meclisi ortak oturumunda Kongre üyelerine hitap edecektir." ifadesine yer verildi.

Mektupta ayrıca, ABD'nin Ukrayna halkına verdiği desteğin süreceği vurgulandı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler