Zico sırrını açıkladı!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico Beşiktaş'ı yenmeleri halinde puan farkının açılacağını ve ligde avantajlı bir konuma geleceklerini söyledi

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, Beşiktaş maçı öncesi yaptığı açıklamada, her türlü zorluğa alışkın ve hazır olduklarını, Chelsea ile yapacakları Avrupa Şampiyonlar Ligi maçının da Beşiktaş maçını etkilemeyeceğini söyledi.

Zico, FB TV'deki "Zico ile Teknik Analiz" programında soruları yanıtladı. Turkcell Süper Lig'de lider olduklarını hatırlatan Brezilyalı teknik adam, "Biz çalıştık ve bu duruma geldik. Beşiktaş'ın sahasına giderken, onlardan 2 puan öndeyiz. Eğer maçı alırsak, rakibimizle aramızdaki puan farkı açılacak ve bu da bizi ligde iyi bir konuma getirecek" dedi.

Derbi maçlarla çok farkı zorluklarla karşılaşılabileceğini de vurgulayan Zico, "Ama biz her türlü zorluğa alışkın ve hazırız. Zorlukların olacağını biliyoruz ve bu maça kazanmak için çıkıyoruz" diye konuştu.

Milli takımlardaki oyuncular nedeniyle, birlikte fazla antrenman yapma şansı bulamamalarının olumsuz bir etki yaratıp yaratmayacağı sorusuna Zico, "Sanmıyorum, çünkü bizim oyuncularımız zaten belli süredir birbirleriyle oynuyorlar. Birbirlerine alışkınlar ve adapte olmuş durumdalar. Bu yüzden, yolculuklarının da çok fazla yorucu olmadığını hesaba katarak, cumartesi günkü maçta tüm oyuncularımız gibi milli takımlara giden oyuncularımız da oynamak için hazır durumda olacaklar" yanıtını verdi.

Chelsea ile yapacakları Avrupa Şampiyonlar Ligi maçının, Beşiktaş maçı için motivasyonlarını etkilemeyeceğini bir soru üzerine ifade eden Zico, şöyle konuştu:
"Takım içinde kimse Chelsea maçını düşünmüyor, çünkü bizim, gelecek sezon için Şampiyonlar Ligi'nde başarılarımızın üzerine başarı katabilmemiz için, her şeyden önce yeniden şampiyon olmamız lazım. Şampiyonluk yolundaki rakiplerimizden biriyle, onların sahasında oynayacağız. Chelsea maçı camiamız için çok önemlidir, ancak başarılarımızı, iddiamızı devam ettirebilmek adına, ligderi başarımız da çok önemli. O yüzden biz Beşiktaş maçına da tüm hırsımız ve mücadele arzumuzla çıkacağız. Geçen sezon da ilk yarıda oynadığımız Beşiktaş maçı yine bir Avrupa maçının öncesine gelmişti. Çıkıp o maçı 2-1 kazanmayı bilmiştik. Bunda da aynı şey olacak. Hiçbir şey değişmeyecek. Chelsea maçını, Beşiktaş maçı bittikten sonra düşünmeye başlayacağız."

DERBİLERDEKİ BAŞARININ SIRRI Brezilyalı teknik adam, derbilerdeki başarısının sırrı sorulduğunda, oyuncularına, bu tip maçların ne kadar önemli olduğunu anlattıklarını ifade ederek, "Bunu onların kafasına ne kadar iyi bir şeklide sokarsak, onlar da maçlarda o kadar iyi performans gösteriyorlar. Ben bu mutluluğu oyuncularımla birçok kez yaşadım. Umarım bundan sonra da yaşarım" dedi.

Derbi maçların, gerek teknik heyet, gerek oyuncular ve gerekse camia için çok önemli olduğunu kaydeden Zico, Türkiye'deki derbilerle ilgili de şunları söyledi:
"Türkiye'de derbiler, futbolun büyük merkezleri İtalya, Brezilya gibi ülkelerde olduğu gibi, büyük heyecanla beklenen, tansiyonu yüksek olan, bazen taraftarın pozitif ya da negatif yönde abartılı tavırlarının olduğu maçlar oluyor. Bunlar, maçların büyüklüğünden ve çok fazla kazanma isteğinden doğan şeyler. Önemli olan, basının ve takımın içindeki kişilerin verdikleri demeçlerde, futbolun güzelliklerini savunma ve futbolun izlenebilirliğini artıran sözcükler sarf etmeleri. Özellikle son maçlarda gördük ki taraftar, sadece takımını desteklemeye geldiği zaman, derbi maçlar gerçekten çok güzel oluyor ve izlenebilirliği artıyor. O yüzden, basının bu noktada taraftarları ve futbolcuları motive etme yönünde çok fazla yapması gereken şeyler var. Tabii bunlar pozitif yönde olursa çok yararlı olur"

"İNSAN HER ZAMAN ÖĞRENEBİLİR" Türkiye'ye geldiği ilk dönemlerde çok eleştirildiği ve sonra çok başarılı olduğu hatırlatılarak, başarısının sırrı sorulan Zico, "Brezilya'da, 'Acele, mükemmelliğin en büyük düşmanıdır" diye bir söz vardır. Acele ettiğiniz zaman, sizin daha iyiye gitmeniz zorlaşır. Futbolda benim başarımın sırlarından en önemlisi, futbola olan tutkum ve her daim öğrenme isteğimdir" dedi.

Küçüklüğünden bu yana, futbola olan tutkusunun her geçen gün büyüdüğünü, bugün bile futbolu büyük bir zevk alarak, aklını kullanarak oynamayı sevdiğini anlatan Zico, şöyle devam etti:

"Teknik direktör olduğumda, bu işin bir akıl işi olduğunu ve isteyerek yapıldığında daha başarılı olunacağını biliyorum ve böyle yapmaya çalışıyorum. Hiçbir zaman, 'Ben her şeyi biliyorum' demiyorum. İzlerken zevk aldığım takımların teknik direktörlerinin neler yaptıklarını, hangi hamlelerde bulunduklarını izliyorum. Futbolcularıma, futbolu nasıl daha iyi oynatabileceğimi düşünüyorum. İnsan her zaman öğrenebilir. Başarımın sırrı bu. Futbola olan tutkum ve her daim öğrenme isteğim"

CARLOS NE OLACAK
Brezilyalı teknik direktör, sakatlığı bulanan Roberto Carlos'un durumunun iyiye gittiğini, yüzde yüz hazır olana kadar bekleyeceklerini söyledi.
Roberto Carlos'un, tedavisine ve antrenmanlara devam ettiğini kaydeden Zico, "Önemli olan, onun bir an önce iyileşmesi ve ağrısız, sızısız bir şekilde çalışır hale gelmesi. En hazır olduğu zamana, yüzde yüz hazır duruma geldiği zamana kadar bekleyeceğiz, çünkü onun, bizim için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu biliyoruz" dedi.