HABER

Zigana'daki çığ faciasına dava

TEDAK yönetim kurulu üyesi 5 kişi hakkında, ''taksirle birden fazla kişinin ölümüne ya da yaralanmasına yol açtıkları'' gerekçesiyle, 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığını bildirdi.

GÜMÜŞHANE (A.A) – Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozkan, Zigana Dağı'nda çığ düşmesi sonucu 10 kişinin ölümüne ilişkin Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği (TEDAK) yönetim kurulu üyelerinden oluşan 5 kişi hakkında, ''taksirle birden fazla kişinin ölümüne ya da yaralanmasına yol açtıkları'' gerekçesiyle, 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığını bildirdi.

Başsavcı Bozkan, makamında düzenlediği basın toplantısında, kentin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı'nda, 25 Ocak 2009'da yürüyüşe çıkan TEDAK üyesi 10 kişinin, çığ düşmesi sonucu ölümüne ilişkin, TEDAK yönetim kurulu üyeleri F.B, E.B, S.Y, Ş.U. ve U.A. hakkında açılan soruşturmanın tamamlandığı söyledi.

Soruşturma sonunda söz konusu kişilere Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldığını belirten Başsavcı Bozkan, ''TEDAK yönetim kurulu üyelerinden oluşan 5 kişi hakkında, TCK'nın 85/2 maddesi gereğince, 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ya da yaralanmasına neden olduğu' gerekçesiyle 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı'' dedi.

Bozkan, Zigana'da 10 kişinin ölümü, 7 kişinin yaralanmasına ilişkin haklarında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü Derneği (TEDAK) yönetim kurulu üyesi 5 kişinin, olay tarihinde, kayak ve kar yürüyüş kararı alırken, arazinin jeolojik ve jeomorfolojik yapısını dikkate almaması nedeniyle kusurlu olduğunu bildirdi.

Başsavcı Bozkan, bir soru üzerine, iddianamenin bizzat kendisi tarafından hazırlandığını belirterek, geniş çaplı olarak yapılan soruşturma sırasında olayın mağdurlarının ve ölenlerin yakınlarının tamamının tek tek dinlendiğini, ancak ölenlerin yakınlarının şikayetçi olmadığını söyledi.

-ÇIĞIN NEDENİ ŞEKERLEŞMİŞ KAR-

''Çığın silah atılmasının ardından yaşandığına'' ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine de Başsavcı Bozkan, şunları anlattı:

''Silah atıldığı iddiasına ilişkin soruşturma sürecinde gerekli araştırma yapıldı, bilirkişiden de rapor alındı. Çığın silahtan meydana gelmediği şeklinde dosyada bilgiler mevcuttur. Çığ, daha önce yağan karın şekerleşmesi sonucu oluşan katmanın kayması sonucu oluştuğu anlaşılmıştır. Çığın, yürüyüş ekibinin geçtiği esnadaki hareketlenmeden ve üst katmanın kaymasından meydana geldiği belirlendi.''

Geri Dön