HABER

Zikir töreninde bir kadın

Şanlıurfa'da ilk kez baş örtülü bir kadının katıldığı zikir görüntüleri ortaya çıktı. Şok eden zikir görüntülerinde bir oda içerisinde toplanan erkeklerin olduğu yere getirilen genç bayan, şeyhi olduğu iddia edilen kişinin önünde yarı çıplak bir erkek müritle gösteri yaptı.

Şanlıurfa'da, kimin tarafından hazırlandığı belli olmayan ancak 11 Ekim 2006 tarihinde Şanlıurfa'da bir köy evinde çekilen zikir törenlerinin yer aldığı CD'de bir kadının da olduğu görülüyor. Bir kadının ilk kez çocukların gözleri önünde erkeklerle birlikte zikir yaptığı görüntüyü İHA ele geçirdi. Şeyh olduğu iddia edilen H.S. adlı şahıs köy evinde yaptığı zikir gösterisine erkeklerin yanı sıra baş örtülü bir kadını da davet ediyor. Grupların şişli, bıçaklı, kılıçlı zikir törenini küçük yaştaki çocuklarda izliyor. Zikir görüntülerinin yer aldığı CD'de bazı erkeklerin yanı sıra bir kadın da zikir gösterisine katılıyor.

Zikir öncesi katılan grup, önce def eşliğinde ilahiler okuyor, müritleri de tezahürat yapıyor. Bir kişi de daha sonra dualar ediyor. Tükürüğünü elindeki kılıca süren şahıs H.S. daha sonra üzerindeki zıbını ve atleti çıkarıyor. Yaklaşık 1 metre boyunda olan kılıcı vücudunun çeşitli yerlerine süren şahıs, sonra başka bir kişiyi yere yatırarak kılıçla karnına basıyor. Zikir töreninde kendinden geçmiş olan bir kişi ise oturanlar tarafından zorla kaldırılarak yere yatırılıyor. Korkulu gözlerle etrafındakilere bakan şahısın karnına daha sonra kılıç ile yükleniliyor. Başka bir kişi ise duvarda asılı bulunan şiş ve bıçakları getirerek gösteri yapmaya başlıyor. Şeyh elindeki şişi bir kişinin ağzına saplıyor. Kendinden geçen şeyh, daha sonra elindeki kılıcı, oturan kişilere vererek boyunlarına ve karın bölgelerine sürmesini istiyor. Elindeki kılıç ve şişlerle gösteri yapıldığı sırada bazı kişilerin fenalık geçirdiği görülüyor. Çocukların gözü önünde yapılan zikir töreninde bazı şahıslar da yerde ne olduğu bilinmeyen bir şeyleri toplayarak ağızlarında çiğniyorlar. Şahıs daha sonra ağzında çiğnediği maddeden dolayı baygınlık geçiriyor. Bazı üyeler de kıyafetlerini çıkartarak özel yapılmış şişleri duvardan yardım alarak vücutlarına vurmaya başlıyorlar.

GENÇ KIZ ZİKİRİN YAPILDIĞI ODAYA GETİRİLIYOR

Zikir töreninin başka bir bölümünde 20-22 yaşlarında bekleyen başörtülü bir bayan şeyh olduğu iddia edilen şahıs tarafından zikirin yapıldığı odaya getiriliyor. Genç bayan önce şeyhinin yanında durarak gösteri yapanlara el vucut hareketleriyle tempo tutuyor. Şeyh olduğunu ileri süren şahıs daha sonra elindeki şişi bir başka müridinin ağzına saplarken, genç kız da arka tarafta meraklı gözlerle, çocuklar da korkulu bir şekilde izliyor. Bir süre sonra genç kız da zikir törenine katılıyor. Başı kapalı olan ve saçları arkadan gözüken genç bayan, önce erkeklerin önünde gösteri yapıyor daha sonra şeyhinin tükürüklediği bıçağı vücuduna vuruyor. Yarı çıplak erkek bir müritle karşı karşıya gösteri yapan genç bayan, bir ara kendinden geçiyor. Şeyhi yanına gelerek genç bayan odadan çıkarıyor. Zikir gösterisi sırasında bir kaç kişi ise fenalık geçirerek yere yığılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön