Zimbabve'de kolera salgını

HARARE (İHA) - Zimbabve'de kolera salgını can almaya devam ediyor. Son yaşanan 4 ölümle birlikte, ülke genelinde kolera nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e yükseldi.

Edinilen bilgiye göre Zimbabve'nin başkenti Harare'de bu hafta içinde kolera salgını başladığı açıklandı. Açıklamadan kısa bir süre sonra ise ard arda ölümler yaşanmaya başladı. Son olarak Shamva'da yaşanan 4 öümle birlikte, ülke genelinde kolera sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e çıktı.

Sağlık Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "26 Şubat tarihinde kaydedilen ilk ölümden bu yana bölgeye bir ekip sevk ettik ve gelişmeleri takip ediyoruz. Şubat ayı içerisinde 11 kişi kolera nedeniyle hayatını kaybetti" denildi. Bu arada hafta başında konuşan Sağlık Bakanı David Parirenyatwa ise Harare'de 14 kişinin kolera hastalığına yakalandığını bildirmiş ancak ölümlerin yaşandığına değinmemişti.

Öte yandan Zimbabve'de nüfusun yarısına tekabül eden yaklaşık 6 milyon insan, kişisel temizliğini ve ihtiyacını karşılayacak temiz sudan mağrum bir şekilde hayatını sürdürmeye çalışıyor.