Zirve Yayınevi duruşması ertelendi

MALATYA (İHA) - Malatya'da, Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin öldürülmesi ile ilgili davanın 4. duruşması ertelendi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan 4. duruşmaya olayın tutuklu sanıkları Abuzer Y., Salih G., Emre G., Hamit Ç. ve Cuma Ö. ile olayın tutuksuz sanıkları Mehmet G. ve Kürşat K., avukatları ile birlikte katıldı. Mağdur yakınlarından bazıları mahkemeye gelmedi, mağdur avukatlarından ise duruşmaya sadece Ali Rıza Kılıç katıldı. Zirve Yayınevi Temsilcisi Y.Ç. de duruşmaya katıldı. Duruşmayı olayın kilit ismi olan sanık Emre G.'nin babası Mustafa G. ile sanıkların bazı yakınları da izledi.

Duruşmada, mağdur avukatlarının emanetteki CD'lerin iadesinin reddedilmesi ile ilgili karara itirazı ve 3 Mart 2008 tarihli dilekçeleri ile mahkeme heyetinin reddine ilişkin 1 Mart 2008 tarihli dilekçelerinin İzmir Adliyesi'nden sadece ilk sayfalarının fakslandığı, postadan da duruşma saatine kadar asıllarının mahkemeye sunulmadığı belirtildi. Mağdur avukatı Ali Rıza Kılıç ile sanık avukatları, dilekçelerin beklenmesi talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı ise "Dilekçelerin mahkemeye gelişi beklensin. Mahkeme heyetinin reddi ile ilgili Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının alınabilmesi için duruşma ertelensin. Sanıkların üzerindeki suçun vasıf mahiyeti ile mevcut durumu ve kaçma şüphelerinin bulunması nedeniyle tutukluluk hallerinin devamına karar verilsin" talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti ise verdiği kararda mağdur avukatlarının delil niteliğindeki CD'lerin iadesini reddeden karara yapılan itiraz ile mahkeme heyetinin reddine ilişkin dilekçelerinin beklenmesine, dilekçeler geldiğinde görüş oluşturularak dosyanın Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, ikinci ara kararında ise dilekçelerin İzmir Adliyesi'nden Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmemesinde sorumluluk sahibi olan görevliler hakkında adil yargılamayı ve mahkemenin yargılama süresini etkileme iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti 5 tutuklu sanığın tutukluluk haline karar vererek duruşmayı 14 Nisan 2008 tarihine erteledi. Zirve Yayınevi olayının sanıkları cezaevine yoğun güvenlik önlemleri altında götürüldü.