HABER

Zoox geleceğin otonom aracını tanıttı

Zoox geleceğin otonom aracını tanıttı. Model güncel otomobillere göre oldukça farklı fakat, özellikleriyle tüm dikkatleri üzerine çekti.

Zoox geleceğin otonom aracını tanıttı

Zoox geleceğin otonom aracını tanıttı. Zoox, bu yılın ortasında Amazon tarafından satın alındıktan sonra ilk tam işlevsel, elektrikli otonom aracını tanıttı. Bu sürücüsüz taksinin yoğun kentle için tasarlandığı söylendi. Model tek şarj ile 16 saat çalışabiliyor.

Zoox geleceğin otonom aracını tanıttı

ZOOX GELECEĞİN OTONOM ARACINI TANITTI

Açıklamaya göre Zoox, 2014 yılında kuruldu ve kişisel ulaşımı yeniden keşfetmek için yapay zeka, robotik araç tasarımı ve sürdürülebilir enerjinin bir kombinasyonunu bu modelde kullandı. Herkes için daha güvenli, daha temiz ve daha keyifli bir gelecek marka tarafından öngörülüyor.

Zoox geleceğin otonom aracını tanıttı-2

ZOOX 121 KM/S HIZA ULAŞABİLECEK!

Zoox'un ABD'de inşa edildiği biliniyor. Küçük bir dolmuşu andıran tasarımıyla birlikte model, içerisinde dört yolcuya kadar hizmet verebiliyor. Evet, taksi tamamen sürücüsüz olduğu için direksiyon ve benzeri argümanları içinde barındırmıyor. Bunun dışında model 121 km/s hıza ulaşabiliyor. Ayrıca model dört tekerden yönlendirme sistemine sahip. Yalnızca 3,63 metre uzunluğa sahip model, dar alanlara sığacak kadar kompakt. Model geri geri gitme ihtiyacı duymadan hemen her alana girebiliyor.

TEK ŞARJ İLE 16 SAAT

Zoox'un sürücüsüz modeli tek bir şarjla 16 saat boyunca çalışabiliyor. Modelde 133 kWh'lik bir pil yer alıyor. Bu pil, piyasadaki en büyük kapasitelerden biri. Bunların dışında Zoox otonom taksi, normal araçlarda bulunmayan 100 güvenlik özelliğini bünyesinde barındırıyor. Her ayrı koltuk için hava yastığı sunan model, tüm kör noktaları neredeyse tamamen ortadan kaldıran 270 derecelik görüş açısına sahip kamera sistemini de bünyesine entegre etmiş.

Zoox geleceğin otonom aracını tanıttı-1

MARKA İÇİN KİLOMETRE TAŞI

Zoox İcra Kurulu Başkanı Aicha Evans, "İşleyen ve sürüş aracımızı ortaya çıkarmak, şirketimizin tarihinde heyecan verici bir kilometre taşıdır ve otonom hizmeti sunma yolculuğumuzda önemli bir adımdır" dedi. Zoox sürücüsüz taksi şu anda Las Vegas, San Francisco ve Foster City'de test ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön