HABER

Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 3 sınıflı okullardan 8 yıllık zorunlu eğitime geçen Türkiye'nin, şimdi 12 yıllık zorunlu eğitim çalışmaları yaptığını belirtti.

Zorunlu eğitim 12 yıla çıkıyor

17. Milli Eğitim Şurası, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Törende konuşan Çelik, Türkiye'de okul öncesinden yükseköğretime kadar 20 milyon öğrenci bulunduğunu, bu öğrencilerin aileleri ve yakınları göz önüne alındığında eğitimin, ülke nüfusunun tamamını ilgilendirdiğini belirterek, çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmek için tek başına Milli Eğitim Bakanlığının çalışmalarının yeterli olmayacağını belirtti.

İnsana yapılan yatırımın geleceğe yapılan en büyük yatırım olduğunu söyleyen Çelik, "Türkiye'nin genç nüfusunun iyi eğitilmesi halinde 21. yüzyılın gerçek anlamda Türk asrı olacağını" kaydetti Şurada ele alınacak konulardan olan kademeler arası geçişler, yönlendirme ve sınav sisteminin bugüne kadar üzerinde çok tartışılan konular olduğunu kaydeden Çelik, çocukların küçük yaşlardan itibaren büyük bir yarış içine sokulmasının, onların beden ve ruh sağlıklarını bozacak bir yapılanmanın, üzerinde konuşulması gereken meseleler olduğunu söyledi.

Çelik, şöyle konuştu: "Biz milli eğitimin meselelerine ideolojik değil, pedagojik yaklaşmak zorundayız. Yükseköğretimin meselelerine ideolojik değil, akademik yaklaşmak zorundayız."

İlk ve ortaöğretimin "milli" vasfı bulunduğunu ve bunun korunması gerektiğini ifade eden Çelik "Yükseköğretimin ise evrensel niteliği olduğunu unutmamalıyız. Kendimizi dünyadan izole etmek, AB'yi görmezlikten gelmek, dışımızdaki dünyaya kendimizi kapatıp ipek böceği politikası yapmak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye Cumhuriyeti büyük Atatürk ile birlikte çağdaş batı medeniyetine doğru yürümeye devam etmektedir ve devam edecektir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler