HABER

Zorunlu sağlık sigortası meclise taşındı

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, 1 Ekim’den itibaren geçilecek ‘zorunlu Genel Sağlık Sigortası’nı meclis gündemine taşıdı.

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren herkesin “Zorunlu Genel Sağlık Sigortalı” sayılacağını belirten Ayhan, “İşsizler, köylüler, 18 yaşını dolduran çocuklar, düzenlemenin yürürlüğe gireceği 10 günü takip eden bir ay içinde GSS bildirgesini doldurup SGK Merkez Müdürlükleri’ne vermek zorundadır. Bu uygulama ile işsiz kalan birisi 5510 Sayılı Kanuna göre işsiz kaldığı günden itibaren, 10 gün daha sigortalı sayılıyor ve geriye dönük bir yıl içinde 90 günlük çalışması varsa, 90 gün sağlık hizmeti alma hakkı veriliyordu. 1 Ekim’den sonra işinden ayrılan sigortalı 100 gün değil, sadece 10 gün sağlık hizmeti alacaktır” dedi. Prim ödemek zorunda olanların ise GSS primlerinde 1 kuruş bile borçları olması halinde, sağlık hizmeti almayacaklarını belirten Ayhan Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

“Hükmün yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2010 tarihi itibariyle ülkemizde sosyal güvencesi olmayan kişi sayısı hesaplanmış mıdır?

Ekim 2010 tarihi dikkate alınarak yeşil kart alma hakkına sahip yurttaşlarımızın sayısı hükümetinizce bilinmekte midir?

Yeni düzenlemeye göre 18 yaşını tamamlamış ve okumayan çocuklar bundan böyle anne babaların üzerinden sağlık hizmetinden yararlanamayacaklardır. 1 Ekim 2010 tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış ve okumayan çocukların sayısı ne olacaktır?

1 Ekim 2010’da uygulamaya başlayacak düzenleme ile bir kuruş bile prim borcu olanlar sağlık hizmetinden yararlanamayacaktır. Bugün itibariyle yurttaşlarımızdan prim borcunu ödeyemeyenlerin sayısı nedir?"

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön