HABER

Zuckerberg Harvard 'diplomasını' aldı

Facebook'un kurucusu ve sahibi Mark Zuckerberg, yarım bıraktığı Harvard Üniversitesi'ne mezuniyet konuşması yapmak ve fahri diploma almak için geri döndü.

Zuckerberg Harvard 'diplomasını' aldı

Facebook'un kurucusu ve sahibi Mark Zuckerberg, yarım bıraktığı Harvard Üniversitesi'ne mezuniyet konuşması yapmak ve fahri diploma almak için geri döndü.

62.3 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin beşinci insanı olan Zuckerberg, sosyal paylaşım devini kurduktan bir süre sonra üniversiteyi bırakmıştı.

Zuckerberg, yeni mezunlara "yeni iş alanları yaratmanın yanında, yeni bir amaç algısı yaratmaları" çağrısı yaptı.

Facebook'un kurucusu, güncel siyasete de değinerek, "Özgürlük, açıklık ve küresel birlikteliğin gücüne karşı izolasyoncu, milliyetçi, otoriter güçler… Bizim zamanımızın mücadelesi bu" dedi.

Ülkedeki siyaset uzmanları, Mark Zuckerberg'in "ABD Başkanlığı" için yarışabileceği yorumunu yapıyor.

Zuckerberg, konuşmasında, Facebook'u kurduğu yurt binasına işaret ederek, o binada eşi Priscilla ile tanışmasının "üniversitede başına gelen en iyi şey" olduğunu da söyledi.

Mark Zuckerberg, annesi ve babası ile fotoğrafını Facebook hesabından paylaştı.

'Facebook'u burada programladım'33 yaşındaki ünlü isme, verdiği mesajlar öncesi fahri doktora ünvanı verildi.

Sosyal paylaşım devinin kurucusu, Çarşamba günü eski yurt odasından bir Facebook canlı yayını gerçekleştirmişti.

Bu yayın sırasında da eski odasını ve ahşap çalışma masasını göstererek, "Tam burada oturuyordum. Bilgisayarım buradaydı. Facebook'u burada programladım" dedi.

Zuckerberg mezunlara yönelik konuşmasında, "Sistemimizde bozuk olan bir şey var. Ben mezun olduktan yalnızca 10 sene sonra milyarlarca doların sahibi olmuş iken çok sayıda öğrenci iş kurmak bir yana üniversite harçlarını dahi ödeyemiyor" dedi.

Ünlü teknoloji devinin kurucusu sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer elinizdeki fikri alıp tarihi önemde bir kuruluşa dönüştürme fırsatınız olmaz ise, hepimiz kaybederiz."

Zuckerberg göçmen hikayesini güçlükle anlattıZuckerberg'in konuşmasında dile getirmekte zorlandığı bir bölüm de oldu.

33 yaşındaki Mark Zuckerberg'in, kayıt dışı göçmen olan bir lise öğrencisinin, üniversiteye kaydolamayacak olmasıyla ilgili bir hikayeyi anlatırken sesi titredi.

Her gün 1.9 milyon insan Facebook'a giriyor.

Geri Dön