Zuhal Olcay'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretten hapis!

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, sanatçı Zuhal Olcay'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Zuhal Olcay'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretten hapis!

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'ndeki duruşmaya, sanık Zuhal Olcay ile şikayetçi Erdoğan'ın avukatı katıldı.

Kimlik tespitinin ardından savunması alınan sanık Zuhal Olcay, "Çok kısa süreliğine ve fevri yapılmış bir harekettir. Öncelikle hakaret kastıyla hareket etmedim. İlk derece mahkemesinin kararının kaldırılarak hakkımda atılı suçtan beraat kararı verilmesini talep ediyorum. Aksi kanaatte iseniz, ceza verilecekse paraya çevrilmesini talep ediyorum." dedi.

ERDOĞAN'IN AVUKATI CEZALANDIRILMASINI TALEP ETTİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı da şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, aleniyet unsuru oluştuğu gerekçesiyle sanık Olcay'ın üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti.

Davayı karara bağlayan Ceza Dairesi, sanık Zuhal Olcay hakkında İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen 10 aylık hapis cezasının kaldırılmasına karar verdi.

Sanık Olcay'ı, "cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçunu işlediği kanaatine varıldığından önce bir yıl hapis cezasına çarptıran Ceza Dairesi, eylem alenen gerçekleştiği gerekçesiyle cezayı 1 yıl 2 aya çıkardı. Daire, Olcay'ın geçmişini, yaşını ve eylem sonrası davranışlarını takdiri indirim nedeni sayarak cezayı 11 ay 20 güne indirdi.

DENETİMLİ SERBESTLİK!

Ceza Dairesi, sanığın geçmişi, ekonomik ve sosyal durumu, olaydan sonra duyduğu pişmanlığı dikkate alarak, verilen hapis cezasının ertelenmesine, sanığın 1 yıl 6 ay süreyle denetime tabi tutulmasına hükmetti.

Karar, Yargıtay yolu açık olmak üzere oy birliği ile alındı.

- Davanın geçmişi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 155 Polis İhbar Hattı'nı arayan bir kişinin, Zuhal Olcay'ın, 5 Ağustos 2016'da, Kadıköy'de bir mekanda şarkı söylediği sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret içerecek şekilde eliyle hareket yaptığını ilettiği belirtilmişti.

Olcay'ın mekanda çekilen görüntülerinin bilirkişi marifetiyle incelendiği kaydedilen iddianamede, Olcay'ın sahne aldığı mekanda şarkı söylerken, şarkının sözlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a uyarladığı, aynı zamanda şarkı söylerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik olarak el işareti yaparak alenen hakaret ettiği kaydedilmişti.

İddianamede, bu kapsamda Zuhal Olcay'ın "cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi de, 22 Mart'ta yapılan duruşmada, sanık Olcay'ı "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan önce 1 yıl hapis cezasına çarptırmış, sanığın yargılama sırasındaki tutum ve davranışlarını takdiri indirim nedeni sayarak, cezayı 10 aya indirmişti.

Mahkeme, sanık Olcay'ın daha önceden "kamu görevlisine hakaret" suçundan 10 bin 620 lira adli para cezasına çarptırıldığını belirterek, Olcay'ın aldığı 10 aylık cezanın Türk Ceza Kanunu'nun "suça tekerrür" başlıklı 58. maddesinde belirtilen mükerrirlere özgü infaz rejimine göre çektirilmesine karar vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarının eylemin alenen işlendiğini belirterek, cezanın artırılması istemiyle yerel mahkemenin kararına itiraz etmesi üzerine dava dosyasını inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, davanın yeniden görülmesi amacıyla duruşma günü vermişti.

zuhal-olcay

ZUHAL OLCAY ERDOĞAN'A NE DEMİŞTİ?

Sanatçı Zuhal Olcay’ın 5 Ağustos 2016 tarihinde Kadıköy'de bir mekanda şarkı söylediği sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret içerecek şekilde eliyle hareket yaptığı iddiasıyla 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. Anadolu 46’ıncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Zuhal Olcay katılmazken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları salonda hazır bulundu.
Duruşmada söz alan Cumhurbaşkanının avukatı, “Sanık hakkındaki şikayetimiz devam etmektedir” dedi.
Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Zuhal Olcay’ı “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan önce 1 yıl hapse çarptırdı. Ardından cezada iyi hal indirimi uygulayan mahkeme sanığın 10 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.
Öte yandan mahkeme, sanık Zuhal Olcay’ın daha önce de “kamu görevlisine hakaret” suçundan 10 bin 620 lira adli para cezasından hükümlü olduğu gerekçesiyle bu cezayı ertelemedi.

İddianameden
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 155 Polis İhbar Hattı'nı arayan bir kişinin, Olcay'ın, 5 Ağustos 2016'da, Kadıköy'de bir mekanda şarkı söylediği sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret içerecek şekilde eliyle hareket yaptığını ilettiği belirtilmişti.
İddianamede, Olcay’ın mekandaki görüntülerinin incelendiği ve Zuhal Olcay’ın, "Boş vermişim dünyayı" isimli şarkıyı müziğe uyumlu şekilde "Recep Tayyip

Erdoğan hepsi boş, hepsi yalan, bir gün hayat bitecek dersin görmüşüm rüya" şeklinde uyarladığı, bir yandan şarkı söylerken bir yandan da eliyle işaret yaparak izleyici kitlesine gösterdiği kaydedilmişti.

Zuhal Olcay'ın, toplumca hakaret sayılabilecek bu hareketi tekrarladığının belirtildiği iddianamede, Olcay'ın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

ZUHAL OLCAY KİMDİR?

Tiyatro sanatçısı ve oyuncu Zuhal Olcay, 10 Ağustos 1957’de doğdu. 1983 senesinden beri bir çok tv yapımlarında rol almış, ilk oyunculuk dizi oyunculuk deneyimini Sönmüş Ocak ile gerçekleştirmiş ardından Parmak Damgası ile tanınmayı başardı.. Daha sonra ödülden ödüle koşan usta sanatçı Zuhal Olcay hem tiyatro, oyunculuk hemde albümleri ile yıllardır müzik severlerin gönüllerini fethetti. Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümü’nden mezun oldu.
Annesi ev hanımı babası ise berber Cevat İsanç’tır. 1976 ve 1979 yılları arasında Selçuk Yöntem, 1980 ve 1987 yılları arası Zafer Olcay, 1992 ve 2004 yılları arasında ise Haluk Bilginer ile evlilikler gerçekleştiren Zuhal Olcay’ın Ceren isminde bir kızı vardır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 82 yorum
Saygı duymayı öğreneceksiniz
@volkixx72 Aynen öyle....
@volkixx72 saygı DUYMAK demişsiniz .Ne güzel demişsin. Duygu öğrenilmez adı üzerinde içinden gelir duyarsıın ya da duymazsın bu kadar basit. Tıpkı Atatürk e duyulan zamanın hiç eksiltmediği kalpardeki saygı sevgi gibi oldu mu aldın mı cevabını haydi bakayım sen önce konuşmasını öğren
kralll
cok şükür herkez haddini bilicek artiz müsvettesi karı yat 1 sene de aklın başına gelsin
Evet tek adamlık Türkiyeye hoş geldiniz.
az ceza almış
Parti başkanını eleştirmiştir.Ne bilecek aynı kişi CB....
Atatürk’e hakaret edenlere de aynısından istiyoruz.
cok guzel agzi olan konusmasin artik hahha
yalakalık yapmamaktan, düşünce özgürlüğünden hapis cezası vay be... zuhal olcay diyoruz ya :(
Her ne goruste fikir de olursan ol bu ülkenin cumhurbaskanina saygi gostermek zorundasin herkes hakettigini yasar cek cezani hanimefendi
eleştirebilirsin ancak hakaret edemezsin ondan sonra vay efendim diktatör erdoğan yok tek adam vs kusura bakmayın ama öyle bir dünya yok
kendi milletiyle uğraşan başkan
yakışıııııır. Az bile vermişler
Herkes haddini bilecek, kendini ahırda zannetmeyecek.
ulkede hersey yolunda oldugu icin baska ilgilenecek dava kalmamis sanirim
zuhal zorun ne sevmeyebilirsin hakaret edipte başına belamı arıyorsun siz sanatçısınız sanatçı siyaset hakkında rengini belli etmemeli
@hanedanhakan sanatçı dediğin tam da bunun için sanatçıdır sanatçı öyle kolay olunmaz herkes değildir her konuda duyarlı olacaksın ülken insanın için kaygılanacaksın düşüneceksin aydın olacaksın aydınlatacaksın
çeksin cezasını tabiki kim oluyoda hakaret ediyo kendini bilmez
@kasirga_mc38 ..sen kendini biliyormusun?
Mesele Tayip Erdogan değil Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı saygılı olacaksın
Akıllı ol kız sen kimsin T. C Devlet Başkan ına hakaret ediyorsun haddini bil!
KİMSE KİMSEYE HAKARET ETME HAKKI YOKTUR.KİM OLURSA OLSUN
@falez1010 Kimse kimseye hakaret etmemiş düşüncesini söylemiş
HERKES HERKESİ ELEŞTİREBİLMELİ.ARAP KÜLTÜRÜ İLE DEVAM ETMEK BU ÜLKEYİ BATIRIR.
sira sizde.burada boş boş yorum yapıp sonra da haddini bipmeyip ukala şekilde hakaret edenler de.size de gelecek bekleyin.
aynen herkes haddini bilsin
Ülkem adına umut beslememe destek verenlere teşekkür ederim.
bakın milletin seçtiği kim olursa olsun onu seçenler çoğunlukta olduğu için azınlıkta kalanlar da seçenlerde saygı duymak zorundadır duymayan yani hakaret küfür edenler ise kanuni cezayı çekmelidirler bu kim ne iş yaparsa yapsın aynı olmalı cezası
gene başa döndük. anlaşılan hiçbirşey değişmeyecek.
helal olsun ağzına sağlık
Sorsan, Ülkenin aydın ve entellektüel kesimine mensup olurlar... ancak bir insanı eleştirmek için gidilebilecek en uç sınırı yani haddini dahi bilmeyen sözüm ona aydın geçinen kimsecikler... önce haddinizi bilin sonra ülke yönetiminde fikir beyan edersiniz...
yazılır kelime kökeni İngilizce ama Türkçeni de geliştir BUNDAN SONRA KİME HAKARET ETTİĞİNİ DAHA İYİ ANLARSIN
@ilbertay sen kendi insanını ülkeni geçen yılları çekilen çileleri ergenekon, balyoz, patlayan bombalar, nice şehitler, aldığın nefese bile neredeyse konan vergi ve adaletsizlikleri her yerde adaletsizlik, işsizlik her alanda yasaklar işte örneği kısıtlamayla ceza ile susturulmaya çalışılan önü alınmaya çalışılan özgürlükler, eğitim sistemindeki sistemsizlik, geçim zorlukları, ypksulluk [ yok ama değil mi ], yoksa gemisini yürüten kaptan mı daha hangi çileyi sayayım işte sen bunları oku da entelektüel olma aman sen olma bir de şu kimsecik diye hakaret ettiğin entelektüellerin adı tek l ile
26 milyon oy almış bir başkana hiç kimsenin hakaret etme yetkisi yoktur. Ha bu arada 26 oy almış olsa da..fark etmez. Ayrıca sanatçı siyaset yapamaz. çünkü her kesimden hayranı olabilir.. kimseyi üzme lüksü yoktur.
Az bile demiş bebence halk adına konuşmuş hiç öremli değil İnanmayan Oğlu burak ahmet'i neden uzük tuttuğuna baksın, 1 parmağı yokmuş gibi raiba işaretine aldanmayın.
@06yldrm3660 ...neden ki..söyle herkes bilsin
kufur ne zamandan beri dusunce ozgurlugu oluyor
Bu kadar karın ağrısı yapmayın Gelin Muhallif % 50 yi Millet bahçesine döndüreceğiniz Eski stadları Cezaevine çevirin ve oraya toplayın.Siz de rahatlayın Biz de.Zaten Mobese ile yarı açık cezaevi ülke.Böyle yaparsanız bizde adam gibi cezaevindeyiz diye hava atarız :))))
madem hakaret edecek kadar mertsiniz delikanlsınız adamsınız cesursunuz,niye mahkemelerde hep kıvırıyorsunuz ağlıyorsunuz,pişmanlık duyduğunuzu söyluyorsunuz.söylediklerinizin arkasında durun.sanatçı akademisyen kim olursan hakaret edemssin iftira atamassın keşke o cezayı hapiste çekseydinde sen ve senin gibilerin aklı başına gelse.
Türkiye'nin %49'u Zuhal Olcay gibi düşünüyor. Bu düz kelle hesabına göre. Tahsil, kültür hesaba katılırsa çoğunluğu öyle düşünüyor.
Zamanında rahmetli erbakan, demirel, özal, tansu, mesut yılmaz gibi liderleri Zeki alasya Metin akpınar, Levent kırca gibi sanatçılar hiciv ettiklerinde hepsi güler geçer hoşgörüyle karşılardı. Bu olayla ilgili söylemiyorum ama artık hiçbir şekilde parodisi bile yapılamıyan bir liderimiz var. Amerikada Robert De Niro nun trump'a ettiği küfürleri türkiyede etse 1 günde idam meclisten geçerdi ve asılırdı.
hiç kimse eleştirilmez değildir. hiç kimse cumhurbaşkanına saygı duymak zorunda da değildir. demokrasi var denen ülkede bunlar çok ayıp.
hakaret olacak ne söylemiş ki?
Hakarate 1yıl 301 kişiyi öldürenlerden birine en fazla 22 yıl... Üstelik madeni işletenler çekirdek çitliyor... adalete bak adalete..
Bu ülkede 81 milyon insan var keşke yasalar aynı hassasiyeti 81 milyon insanada gösterse
reise hakaret etmek yürek ister Türkiye'nin değil dünyanın reisi çekemeyenler çubuk anten taktırsın
Reisi cumhura hakaret millete hakarettir,herkes haddini bilsin, bu ceza da çok az olmuş .
Diğer Haberler