HABER

Zümrüt Apartmanı davasında karar aşamasına geldi

KONYA (İHA) - Konya'da, 2 Şubat 2004 tarihinde çöken ve 92 kişinin ölümüyle sonuçlanan Zümrüt Apartmanı faciasının davasında, savcı, sorumlu tutulan 6 sanık hakkında dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek suçundan 5'er yıl hapis cezası istedi.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Zümrüt Apartmanı'nın çökmesiyle ilgili davanın duruşmasına, tutuksuz sanıklardan Ali Vedat Kaya, İsmail Hakkı Canlıer ve Halil İbrahim Elliiki ile taraf avukatları katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar Zeynel Ü., Hüseyin Ç. ve Mahide D. duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti, İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen ve cevabı beklenen bilirkişi raporuyla ilgili sonucun geldiğini belirterek, "Raporda olayın meydana gelişinde müteahhit Ali Vedat Kaya ile taşeron firma sorumlusu İsmail Hakkı Canlıer birinci derecede suçlu, belediye görevlileri ise ikinci derecede suçludur. Proje sorumlusu Halil İbrahim Elliiki'nin ise bir kusuru yoktur" şeklinde cevap geldiğini açıkladı. Sanık ve müşteki avukatlarının raporla ilgili savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti, duruşmada karar vereceklerini ve araştıracak hiç bir hususun kalmadığını dile getirdi. Savcı mütalaasında, "92 kişinin öldüğü ve 30 kişinin yaralandığı Zümrüt Apartmanı olayında yapım aşamasında, proje hatalarında,yapılan değişikliklerden müteahhit Ali Vedat Kaya'nın, taşeron İsmail Hakkı Canlıer'in, proje sorumlusu Halil İbrahim Elliiki'nin, belediyede görevli 3 kişiyi de tadilata izin verilmeden önce gerekli incelemeleri yapmadıkları ve iskan ruhsatı vermeleri nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun 383/1 maddesi gereğince cezalandırılmalarını talep ediyorum" dedi.

Müşteki avukatlarının bir önceki karar duruşmasında esasa ilişkin verdikleri yazılı savunmaları tekrarladığını belirtmesinin ardından, sanık avukatları savunmalarını bir sonraki duruşmada yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine mahkeme heyeti sanık avukatlarının savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
TCK 383/1 maddesi gereğince sanıkların her birinin dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. 5 Ekim 2005 tarihinde görülen, 92 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı Zümrüt Apartmanı davasının karar duruşmasında Ali Vedat Kaya 8'de 4 oranında suçlu bulunarak 5 yıl hapis, 400 YTL para cezasına, ortağı İsmail Hakkı Canlıer 8'de 2 suçlu bulunarak 4 yıl hapis, 440 YTL para cezasına, proje sorumlusu Halil İbrahim Elliki ise 8'de 1 suçlu bulunarak 2 yıl hapis, 440 YTL para cezasına, 3 belediye görevlisi görevi ihmal suçundan 1 yıl hapis, 440 YTL para cezasına çarptırılmış, tutuklu tek sanık müteahhit Ali Vedat Kaya tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak tahliye edilmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, belediye görevlilerinin de aynı şekilde cezalandırılması gerektiğine ve suç unsurlarının belirlenmesi için davayı bozmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön