Niğde’de tarihi eserlere sprey boya ile yazılan yazılar temizleniyor

Son Güncelleme:

Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan ildeki türbelerin, tarihi eserlerin duvarlarına yazılan yazıların tarihi dokuya zarar vermeden kaldırılması için çalışma başlattıklarını söyledi.Sosyal belediyecilik yönünden adından sıkça söz ettiren Belediye Başkanı Rifat Özkan, kültürel etkinlikler olduğu kadar şehrin tarihi dokusunun korunmasını da sağlıyor.

Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan ildeki türbelerin, tarihi eserlerin duvarlarına yazılan yazıların tarihi dokuya zarar vermeden kaldırılması için çalışma başlattıklarını söyledi.
Sosyal belediyecilik yönünden adından sıkça söz ettiren Belediye Başkanı Rifat Özkan, kültürel etkinlikler olduğu kadar şehrin tarihi dokusunun korunmasını da sağlıyor. Başkan Özkan bu kapsamda ildeki türbelerin, tarihi eserlerin duvarlarına yazılan yazıların tarihi dokuya zarar vermeden kaldırılması için çalışmalara başladıklarını ifade etti.
Başkan Özkan, Başkan Yardımcısı Mustafa Yiğit ile birlikte Şerifali Türbesi’ndeki çalışmayı yerinde inceledi.
Yazı kaldırma çalışmalarının şehir genelindeki diğer tarihi eserlere de yapılacağını söyleyen Başkan Özkan, tüm Niğdelilerin tarihi eserlere yazı yazılmaması konusunda daha duyarlı olması temennisinde bulundu.
Sulu kumlama ile temizlik sistemi, 170 bar kompakt basınçlı yıkama, püskürtme namlusu, kumlama aparatı, yüksek basınç hortumu, üç konumlu püskürtme, döner kalem jet seramik nozul ve silis kumu ile tarihi taşlara zarar vermeden silme olayını gerçekleştiriyor.


Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için Çerez Politikasındaki amaçlarla sınırlı olmak üzere çerez kullanmaktayız.

Daha Fazla Bilgi