19.04.2019 16:14:43 | Son Güncelleme

Aman dikkat! Çok katı haşlanan yumurta kanserojen etki gösterebiliyor

Güçlü bir protein kaynağı olan yumurta, doğru pişirildiğinde anne sütü kadar değerli oluyor. Ancak uzmanlara göre gereğinden fazla sağlığımızı tehlikeye atabiliyor!

Genelde kahvaltı masalarını süsleyen yumurta; rafandan, az pişmiş, kayısı, çok pişmiş bir şekilde ya da omlet olarak tüketilebiliyor. Özellikle diyet yapanların tercihi olan yumurta haşlamasına Canan Karatay önemli bir açıklama getiriyor.

Öncelikle omlet pişirirken tavaya eklediğiniz sucuk, salam, sosis gibi fabrikasyon ürünler, yumurtanın sağlık değerini düşürüyor. Bunun için en sağlıklısı tereyağında pişirilen sade omlet.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Gelelim haşlanmış yumurtaya... Canan Karatay, haşlanmış yumurtanın rafadan tüketilmesinden yana. Protein açısından güçlü olan gıdayı tüketirken ilk tercihiniz rafadan ikinci tercihiniz ise kayısı kıvamında olsun. Çünkü çok fazla haşlanmış katı yumurtanın sarısının etrafında yeşil, gri renk oluşursa o yumurta doğal olmaktan çıkar. Prof. Dr. Canan Karatay grileşen yumurta sarısının kanserojen maddeye dönüştüğünü söylüyor.Uyarı! gunun-videosu İçerikleri bulunamadı.

Yorumları Gör