Aman dikkat! Çok katı haşlanan yumurta kanserojen etki gösterebiliyor

Güçlü bir protein kaynağı olan yumurta, doğru pişirildiğinde anne sütü kadar değerli oluyor. Ancak uzmanlara göre gereğinden fazla sağlığımızı tehlikeye atabiliyor!

Aman dikkat! Çok katı haşlanan yumurta kanserojen etki gösterebiliyor

Genelde kahvaltı masalarını süsleyen yumurta; rafandan, az pişmiş, kayısı, çok pişmiş bir şekilde ya da omlet olarak tüketilebiliyor. Özellikle diyet yapanların tercihi olan yumurta haşlamasına Canan Karatay önemli bir açıklama getiriyor.

yumurta

Öncelikle omlet pişirirken tavaya eklediğiniz sucuk, salam, sosis gibi fabrikasyon ürünler, yumurtanın sağlık değerini düşürüyor. Bunun için en sağlıklısı tereyağında pişirilen sade omlet.

sucuklu

Gelelim haşlanmış yumurtaya... Canan Karatay, haşlanmış yumurtanın rafadan tüketilmesinden yana. Protein açısından güçlü olan gıdayı tüketirken ilk tercihiniz rafadan ikinci tercihiniz ise kayısı kıvamında olsun. Çünkü çok fazla haşlanmış katı yumurtanın sarısının etrafında yeşil, gri renk oluşursa o yumurta doğal olmaktan çıkar. Prof. Dr. Canan Karatay grileşen yumurta sarısının kanserojen maddeye dönüştüğünü söylüyor.

yumurtaaaa

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Prof.Dr Canan Karatay herseyi de masallah cok biliyor! Bundan boyle Gida Muhendisleri de kalp ilaci yazsin acik kalp ameliyati yapsin! Herkes kendi isine baksin isine! Kadin sirf haber olayim medyatik olayim 9 ay sonrasina randevu vereyimin pesinde, millet de koyun gibi onun pesinde...
Canan karatay valla bıktık senden:)
inceleme yapmış,yada yapılmlşsa bilimsel verileri açıklamalı,,aksi halde lâf tüccarlığıdır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler