10.01.2019 09:08:41 | Son Güncelleme

8 maddede Doğu Ekspresi yolculuğu klişesi

Doğu Ekspresi ve mükemmel bir haftasonu kaçamağı. Hiç yorulmadan, üstelik cebini de yormadan, güzel manzaralara doya doya, günlük rutininden tamamen uzaklaştıran ve bir kaç sinema bileti maliyetinde başka ne var?

1. Led Işıklarla Kompartımanı Donatmak

En büyük Doğu Ekspresi klişesi led ışıklarla komportmanı süslemyip Instagram’a paylaşmak. Doğu Ekspresi ile karlı manzaralara doğru yolculuğa çıkmadan önce gerekli alışverişler ve hazırlıklar yapılıyor, yolculuk başladığında tüm kompartıman, rengarenk led ışıklarla, mumlarla, çiçeklerle, pötikareli battaniyelerle kısacası fotoğraf karesinde hoş duracak ve insanın içini ısıtacak her türlü süslerle donatılıyor.

2. Cama Asılan Polaroidler

Sırada, yolculuk boyunca çekilen polaroid fotoğrafların cama yapıştırılması klişesi var. Tatile giderken yanında mübarek aile albümü ile gezme motivasyonunu akıl erdirmek zor olsa da Instagram’da pek tuttu.
Bazıları sırf bu yolculuk için, eşden dostan, rica minnet o sevimli polaroid makineleri ödünç alınıyor, yol boyunca özenle süslenmiş kompartımanda birbirinden güzel fotoğraflar çekilip en beğenilenleri cama yapıştırılıyor.

3. Etrafı Sucuk Kokutan Yolcu

Elbette Doğu Ekspresi’nde herkes manzaralara karşı keyif yapmak istiyor. Güzel bir yiyecek içecek hazırlığı şart. Fakat hazırlıktan kastımız, kompartımana tüplü ocak getirip tavada sucuk yaparak bütün vagonu kokutmak değil. Siz en iyisi etrafı kokutmayan abur cuburlarınızı, meyvenizi, böreğinizi, sandviçlerinizi getirin, siz de mutlu olun etraftaki diğer yolcular da…

4. Trene Cağ Kebabı Siparişi Vermek

Tren Erzurum’a yaklaşırken, favori cağ kebapçısını arıyor ve Erzurum Garı’na cağ kebabı siparişi veriyorsunuz. Sonra da tren durakta 10 dakikalık mola verdiğinde de gardan siparişinizi alıyorsunuz. Bu cağ kebabı işi o kadar büyümüş ki artık vagon görevlisi, trenin Erzurum durağına varmasından birkaç dakika önce, herkesin kapısını tek tek çalıp paraları toplayıp garda siparişleri teslim alır hale gelmiş. Ne diyelim, Erzurum’un buz gibi soğunda gara kadar gelmiş, sonra da garda sizi beklemiş cağ kebabı, hala herkesin damak zevkini tatmin etmeye devam ediyor.

5. Dönüşte, Kars’tan Alınan Kars Kaşarı ve Gravyer İle Trende Ziyafet Çekmek

Kars’a gittiyseniz, Kars kaşarı ve gravyeri almadan dönmeyeceğinizi adımız gibi biliyoruz. Asla yanlış anlamayın bizce her ikisi de mutlaka alın diyeceğimiz çok özel lezzetler. Bir Doğu Ekspresi klişesi olarak da o peynirler bir şişe şarap ile birlikte trende açılır ve bir güzel afiyetle tüketilir. Böylece 24 saat süren yolculuk, daha bir keyifli hale gelir. Hele bir de yanınızda sevdikleriniz varsa…

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

6. Kafaları Kompartımanlardan Çıkarmalı ve Vagondan Sarkmalı Pozlar Vermek

İşte bir Doğu Ekspresi klişesi daha! Kafaların bir bir kompartımanlardan çıktığı grup fotoğrafları… Çekmeyeni dövüyorlar. Eğer kalabalık bir arkadaş grubunuzla Doğu Ekspresi yolculuğuna çıktıysanız, bu pozu vermeden trenden inmek yok. Bu fotoğrafa alternatif olacak bir diğer poz ise, tek elle vagonun kapısından dışarı sarkmak suretiyle verilmiş ölüme meydan okuyan poz. Gerçekten de tavsiye etmiyoruz.

7. Vagon Çapında Dans Videoları Çekmek

Kompartımanlara kendi hoparlörünüzü getirip kendi müziğinizi dinlemenin bir Doğu Ekspresi modası. Ee haliyle yol uzun, alan kısıtlı, bir de üstüne müzik de olunca bazen yolcular kaynaşıp müzik klibi çekmeye bağlıyorlar. Memleketteki herkes kendi çapında birer vlog olduğundan, tren hallerini kameraya çekip paylaşmakta da kimse sakınca görmüyor. Ortaya ilginç işler de çıkmıyor değil hani.

8. Twitter’da Doğu Ekspresi Geyiği Yapmak

Hepimizin artık bildiği üzere, Doğu Ekspresi’ne bilet bulmak, roket bilmi haline geldi. Biletler bir ay öncesinden satışa çıkıyor ve anında bitiyor. Özellikle de pullman dışındaki seçeneklerden birini tercih edecekseniz işiniz daha da zorlaşıyor. Hal böyle olunca da Twitter’da konu üzerine bazen güldüren bazen Isyan ettiren birçok geyik dönüyor. Bunların en ünlüleri de “Salın artık şu treni babaannem köye gidecek” geyikleri. Bazen alanlar vazgeçip, başkalarına devir ediyor. Biz Evde Yokuz’un Doğu Ekspresi yazının altındaki yorumlarda şansınızı deneyebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler:
Yorumları Gör