Zirve Haberleri

Tarihi Erdoğan-Putin zirvesine saatler kaldı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Moskova'da bir araya gelecek. Erdoğan ve Putin'in görüşmesi, sadece İdlib bunalımının nasıl çözümleneceği konusunu değil, Türkiye-Rusya ilişkilerinin geleceğini de belirlemesi açısından önem taşıyor. Bugünkü buluşma, son dönemde sık sık bir araya gelen iki liderin en önemli görüşmelerinden biri olacak.
Yayın Tarihi: 05-03-2020 09:34
Cumhurbaşkanlığı'ndan Berlin ziyareti açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Libya' konulu 'Berlin Zirvesi'ne katılmak üzere Almanya'ya gerçekleştireceği ziyaretle ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama yapıldı.
Yayın Tarihi: 18-01-2020 14:36
Amerikan ilaç üreticisi Purdue Pharma'nın Avustralya iştirakine ceza
"Targin" adlı afyon katkılı ağrı kesiciyi üreten Mundipharma Avustralya, yanıltıcı tanıtım yaptığı gerekçesiyle 209 bin dolar para cezası aldı
Yayın Tarihi: 24-12-2019 11:28
2019 Kuala Lumpur Zirvesi
Malezya Başbakanı Mahathir: - "Biz kimseyi dışlamıyoruz. Bu zirveyle küçük bir başlangıç yapmayı hedefliyoruz"
Yayın Tarihi: 19-12-2019 06:50
GRAFİKLİ - Kuala Lumpur Zirvesi "İslam medeniyeti" için umut olmayı hedefliyor
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da yapılacak 2019 Kuala Lumpur Zirvesi, İslam aleminin sorunlarına çözüm üretilmesi ve İslam medeniyetinin yeniden dirilmesini amaçlıyor - Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed'in ev sahipliği yapacağı zirvede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Ma'ruf Amin konuşacak - Kuala Lumpur Zirvesi'nde 52 ülkeden yaklaşık 450 katılımcı, İslam dünyasının sorunlarını müzakere edecek - Zirve kapsamında düzenlenen forumlarda Türkiye'den AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yanı sıra Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ve Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi gibi isimler konuşmacı olarak yer alacak - Zirvenin ana konularını "Barış, Güvenlik ve Savunma", "Adalet ve Özgürlük", "Kalkınma ve Egemenlik", "Ticaret ve Yatırım", "Teknoloji ve İnternet Yönetimi", "Kültür ve Kimlik" ve "Doğruluk ve İyi Yönetim" oluşturuyor - Filistin, Suriye, Arakan, Keşmir ve Doğu Türkistan gibi İslam alemini yakından ilgilendiren bölgesel ve etnik sorunlar da zirvenin tartışma konularından olacak
Yayın Tarihi: 17-12-2019 11:18
İslam dünyasının sorunlarına çözüm Kuala Lumpur Zirvesi'nde aranacak
Ulusal Malezya Üniversitesi Etnik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Prof. Kartini Ebu Talib: - "İslam medeniyetini diriltme yönündeki her türlü teşebbüs, geçmişte Osmanlı İmparatorluğu örneğinde gördüğümüz üzere Türkiye'ye bağlıdır" - İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Ahmed Azam Mohd Şerif: - "Bu zirvenin, Osmanlı hilafetinin 1924'teki çöküşünden bu yana İslam ümmetinin bir türlü çözülemeyen krizlerine çözümler üreteceğine inanıyorum" - Malezya Bilim Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Görevlisi Prof. Ahmed Fevzi Abdul Hamid: - "Bu ülkelerin bir araya gelişi, İslam ümmetinin istikameti ve liderliği gibi konularda bazı değişiklikleri işaret ediyor" - Ulusal Malezya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Şerife Münire Alatas: - "Türkiye ve Malezya, Kuala Lumpur Zirvesi kapsamında Müslüman dünyaya olumlu etki bırakabilir"
Yayın Tarihi: 16-12-2019 11:09
G5 Sahel ülkelerinin liderleri terör nedeniyle olağanüstü toplandı
Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Kabore: - "Bölgede sık yaşanan terörist saldırılar durumun ciddiyetini gösteriyor. G5 Sahel Ortak Gücü'nü tam kapasiteyle kullanmalıyız” - Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf: - "Terörle mücadelede daha fazla müttefike ihtiyacımız var"
Yayın Tarihi: 16-12-2019 00:38
2019 Senegal Dönüşüm Zirvesi
İşte Erdoğan'ın liderlere hediye ettiği kitap
Uludağ'da kaybolan iki arkadaşın aileleri ekiplerden sevindirici haber bekliyor
Suudi Arabistan, Arap-Afrika Zirvesi'ni erteledi
Suudi Arabistan, Arap-Afrika Zirvesi'ni erteledi
Yayın Tarihi: 18-11-2019 19:19
Paris'te Ukrayna'nın doğusundaki krize ilişkin zirve düzenlenecek
Paris'te Ukrayna'nın doğusundaki krize ilişkin zirve düzenlenecek
Yayın Tarihi: 15-11-2019 21:01
Mahathir, Yeni Zelanda Başbakanı Ardern ile görüştü
Mahathir, Yeni Zelanda Başbakanı Ardern ile görüştü
Yayın Tarihi: 03-11-2019 20:00
2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan: - "Tüm yurtta, deniz temizliği seferberliği başladı. 163 bin metreküp deniz çöpü toplandı ve bertarafa gönderildi. TURMEPA öncülüğünde yapılan bu seferberlikle Türkiye'nin önde gelen 760 kuruluşu 'Sıfır Atık Mavi Sözü' vererek denizlerimizin kirliliğini önlemek için çalışacağını taahhüt etti" - "Çevre ve Şehircilik ile Milli Eğitim Bakanlıklarımız, çocuklarımıza çevre duyarlığı eğitimlerini sürdürüyor. TEMA Vakfı iş birliği ile çocuklara yönelik programlar yapılıyor. 2020 yılı itibarıyla bütün belediyelerimizde Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ne geçişi tamamlamayı hedefliyoruz" - "Bir istatistiğe göre 2017 yılında sadece plastik ambalaj atığı, üç milyon tonun üzerindeydi. Toplam ambalaj atığı ise 8,5 milyon tonu aştı. Bu süslü ambalajlar adeta koyun postuna bürünmüş kurt misali çevremiz için sinsi bir tehdittir"
Yayın Tarihi: 01-11-2019 17:36
Cıbıltepe Kayak Merkezi'ne mevsimin ilk karı yağdı
Kış turizminin önemli adreslerinden Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezinin zirvesine mevsimin ilk karı düştü
Yayın Tarihi: 30-10-2019 11:34
Kartepe Zirvesi: "Şehircilik ve Mutlu Şehir"
KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: -"Bugün itibarıyla Kocaeli Türkiye'nin ikinci büyük sanayi kenti. Maalesef söz konusu hızlı sanayileşme ve kontrolsüz göç, çarpık kentleşmeye de neden olmuştur" - Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan: - "Avrupa'nın birkaç yüzyılda yaşadığı sanayileşmeyi 30 yıllık bir zaman dilimine sığdırdığımız için şehirlerimizi darmaduman ettik. Bütün şehirliler ve bütün şehir yöneticileri olarak tarihimize ihanet ettik, şehirlerimizin ruhuna ihanet ettik"
Yayın Tarihi: 25-10-2019 18:57
6. Sosyal Fayda Zirvesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan: - "Sıfır Atık Projesi ile sadece atıklarımızı yönetmeyi değil, sürdürülebilir kalkınma ilkelerine uygun üretimin yapılmasını da amaçlıyoruz. 2023 yılına kadar geri kazanım oranımızı, yüzde 35 seviyesine çıkaracağız. Yıllık 20 milyar lira ekonomik kazanç ve 100 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz" - "Yeşil ekonomiye geçiş, dünyayı yaşanabilir kılmada, herkes için bir zorunluluktur. Yeşil ekonomiyle gelir ve istihdam artacağı gibi, temiz suya ve enerjiye erişim de iyileştirilebilir"
Yayın Tarihi: 25-10-2019 16:30
3. Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun: - "Medeniyetler arası problemler ve meydan okumalar olduğu gibi medeniyet içinde de problemlerimiz var. Tefrika, ihtilaf, cehalet ve ulemanın sözünün tesir gücünü kaybetmesi üzerinde de düşünmemiz gereken en önemli hususlardan bir tanesidir" - "Bizler bugün İslam ümmeti olarak yeni meydan okumalarla karşı karşıyayız. Hem sıcak çatışmalar hem de Keşmir'de, Filistin'de ve Myanmar'daki olaylar, bizim varlığımızı tehdit altında tutmaktadır"
Yayın Tarihi: 20-10-2019 13:15
AB liderleri bütçe ve çevreye odaklanacak
AB Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde, Birlik'in uzun dönem bütçesi, yeni AB Komisyonu'nun öncelikleri ile iklim değişikliği ele alınacak
Yayın Tarihi: 18-10-2019 11:33