Alevi Haberleri

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulmuştu! Erdoğan'dan açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde "Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı" kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Konuyla ilgili paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Demokratikleşme reformlarımızdan bir tanesi olan bu adım ülkemize ve Alevi-Bektaşi kardeşlerimize hayırlı olsun" dedi.

Haber 09-11-22 13:41

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı! Alevilerle ilgili önemli gelişme

Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu. Başkanlığın görev alanındaki çalışmalarını değerlendirmek ve önerilerini Başkanlığa bildirmek üzere başkan ve 11 üyeden oluşacak Danışma Kurulu kurulacak. Danışma Kurulu üyeleri, Alevi-Bektaşilik yolunda temayüz etmiş kişiler ile Başkanlığın görev alanına giren konularda araştırma ve çalışmaları bulunanlardan Cumhurbaşkanınca 3 yıllığına seçilecek.

Haber 09-11-22 08:09

Bazı Alevi STK temsilcilerinden cemevlerine yönelik düzenlemeye tepki

Bazı Alevi sivil toplum örgütü temsilcileri, TBMM önünde basın açıklaması yaparak cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren kanun teklifine tepki gösterdi.

Yurthaber 08-11-22 13:04

Avrupa Alevi Düşünce Derneği yöneticisinden Cemevi Başkanlığı değerlendirmesi

Dernek Başkan Yardımcısı Nergiz Bolat: - "Cumhurbaşkanımızın açıklamalarına katılıyoruz, olumludur. Olumlu düşünüyoruz ve güzel şeyler olacağına da inanıyoruz" - "Bunu siyasi partilerin de desteklemesi lazım"

Yurthaber 09-10-22 12:53

Alevi

Alevi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Alevi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

SON DAKİKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulacak

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulacak Kültür ve Cemevi Başkanlığı tüm cemevlerinin yönetimini yürütecek" dedi. Açıklamasının devamında Erdoğan "Cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu yapım onarım ve bakım giderlerinin karşılanması gibi tüm sorunlar çözülmüş olacak" dedi.

Haber 07-10-22 14:59

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cemevleri açılış programına katılacak olması Alevi temsilcilerini mutlu etti

Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi Başkanı Beyzade Özkahraman: - "Bildiğimiz kadarıyla Cumhuriyet'in bu birinci yüzyılında ilk kez bir Cumhurbaşkanı dergahımızı ziyarete geliyor. Bunu bizim için çok önemli bir gün olarak kabul ediyoruz" - ''Cumhurbaşkanı olarak bu ziyarette kendisinden tabii ki beklentilerimiz var. İçeriğini bilmiyorum ama devrim niteliğinde Alevi-Bektaşi toplumuna birtakım sözler, vaatler vereceğini duyuyorum ve bu da bizi sevindiriyor''

Yurthaber 06-10-22 18:20

Musa Eroğlu'nun Hz. Ali hakkındaki yorumu tepki çekti! Alevi derneklerinden suç duyurusu

Musa Eroğlu'nun, Hz. Ali hakkındaki sözleri tepki çekti. "Musa Eroğlu ne dedi?" sorusu merak konusu oldu. Alevi dernekleri Eroğlu'nun "Zülfikar'ın ağırlığı 2 ton 700 kilo. Tasviri doğruysa onu anca Tanrı kullanabilir. Kul kullanamaz çünkü ağır gelir. Şimdi düşün, 2 ton 700 kilo kılıç taşıyan herifi biri kamayla öldürüyor. Gel de buna inanasın" şeklindeki sözleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Magazin 01-09-22 12:00

Musa Eroğlu HZ. Ali için ne dedi? Musa Eroğlu kimdir, nereli ve kaç yaşında?

Musa Eroğlu Hz. Ali hakkındaki sözleri nedeniyle eleştirildi. Hz. Ali'ye yönelik sözleri nedeniyle tepki çeken ünlü Türk halk müziği sanatçısı hakkında suç duyurusunda bulundu. Peki; Musa Eroğlu HZ. Ali için ne dedi? Musa Eroğlu kimdir, nereli ve kaç yaşında? Konuya ilişkin detaylar ile merak edilen soruların yanıtı haberimizde...

Magazin 01-09-22 08:51

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan gizemli ziyaret! Tek başına gitti, korumaları dahi içeri alınmadı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cemevi ziyaretinin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan dikkat çeken bir hamle geldi. Kılıçdaroğlu, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ı evinde ziyaret etti. Ziyaret basına açıklanmazken Kılıçdaroğlu ile birlikte gelen kişilerden hiç kimsenin eve çıkmaması dikkat çekti. Korumaların dahi alınmadığı ev ziyaretinde ne konuşulduğu ise bilinmiyor. İşte son dakika haberinin detayları…

Haber 17-08-22 13:22

Erdoğan’ın cemevi ziyareti sonrasında çok tartışılmıştı! Hüseyin Gazi Vakfı Başkanı açıklama yaptı….

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cemevi ziyareti sonrası yaşanan tartışmalar üzerine Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız’dan açıklama geldi. Tabloların yerinin değiştirildiği iddiası için Ayyıldız yaptığı açıklamada "Ben o tabloları daha büyük ve daha güzel çerçeve yaparak, su almayan yere en baş köşeye koydum. Burada kesinlikle bir karalama kampanyası var" dedi.

Haber 10-08-22 13:52

Ankara Valisi Şahin, saldırıya uğrayan Alevi Vakfı ile cemevini ziyaret etti

Ankara Valisi Şahin, saldırıya uğrayan Alevi Vakfı ile cemevini ziyaret etti

Yurthaber 31-07-22 14:34

Alevi dernekleri ve cemevine peş peşe saldırı! Ankara Emniyeti ve Bakan Soylu'dan kritik açıklama

Ankara'da bazı alevi dernekleri ve bir cemevine saldırı düzenlendi. Saldırı görüntüleri sosyal medyada hızla yayılırken konuyla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Toplamda 3 saldırı gerçekleştirildiği tespit edilirken bütün saldırıları düzenleyen kişinin A.O.K. olduğu belirlendi. Ekipler, saldırganı kısa sürede yakalayarak gözaltına aldı. Yaşanan saldırılarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. İşte detaylar...

Haber 30-07-22 22:22