HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Nazar duası oku: Nazar duası Türkçe meali (anlamı), Arapça okunuşu, fazileti ve faydaları

Nazar neredeyse tüm Müslümanlar tarafından bilinen, kötülük ve huzursuzluk getiren bir kavramdır. İslami inanışlara göre nazarın getirdiği olumsuz durumlara karşı korunmanın en etkili yolu şüphesiz dua okumaktır. Hem kendimizi hem de sevdiklerimiz için sıkça başvurduğumuz Nazar duası okunuşu nasıldır? Nazar duası Arapça yazılışı ve Türkçe anlamı nedir? Nazar duası meali, tefsiri ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Nazar duası oku: Nazar duası Türkçe meali (anlamı), Arapça okunuşu, fazileti ve faydaları

İçindekiler

 • Nazar Duası Arapça Okunuşu
 • Nazar Duası Anlamı
 • Nazar Duasının Faydaları
 • Nazar Ne Demek?
 • Nazar Belirtileri Nelerdir?
 • Nazar Duası Hangi Surede Yer Alır?
 • Nazar Duası Ne Zaman Okunur?
 • Nazar Duası Abdestsiz Okunur Mu?
 • Nazar Duası Yerine Ne Okunabilir?
 • Nazar Duası Nasıl Ezberlenir?
 • Peygamber Efendimizin Nazar Duası Hangisidir?

Nazar mutsuz olmamıza, sağlığımızın bozulmasına, mülk hasarına hatta Peygamber Efendimizin belirttiği gibi can kaybına dahi neden olabilir. Bu nedenle nazardan kendimizi mutlaka korumamız gerekir. Nazarın belirtilerinin neredeyse tamamı yaşam kalitemizin düşmesine neden olur. Kendimizi, ailemizi, sevdiklerimizi ve sahip olduğumuz şeyleri nazara karşı korumanın en kolay yolu nazar dualarıdır. Sizleri daha çok bilgilendirmek üzere hazırladığımız yazımızda en etkili Nazar duası, Nazar duası Arapça ve Türkçe okunuşu hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Nazar Duası Arapça Okunuşu

Nazar duası Arapça yazılışı ve okunuşunu bilmek her Müslüman için oldukça önemlidir. Bu kıymetli duaları öğrenmenizi tavsiye ederiz. Nazar duası olarak okunabilecek dualar şunlardır:

Nazar Duası 1 Okunuşu
Kalem Suresi 51. ve 52. Ayet:
Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun). Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn(âlemîne).

Nazar Duası 2 Okunuşu
Felak Suresi:
Bismillahirrahmânirrahîm.
Kul e'ûzü birabbil felak
Min şerri mâ halak
Ve min şerri ğasikın izâ vekab
Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad
Ve min şerri hâsidin izâ hased

Nazar Duası 3 Okunuşu
Nas Suresi:
Bismillahirrahmânirrahîm.
Kul e'ûzü birabbinnâs
Melikinnâs
İlâhinnâs
Min şerrilvesvâsilhannâs
Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
Minelcinneti vennâs

Nazar Duası 4 Okunuşu
Ayetel Kürsi:
Bismillahirrahmânirrahîm.
Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te'huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil'ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi'iznih, ya'lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi'şey'in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel'ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Nazar Duası Anlamı

Kalem Suresi 51. ve 52. Ayet Anlamı:
Sebepsiz yere kendimizi kötü ya da halsiz hissettiğimizde, bir yakınımızı dalgın ve durgun gördüğümüzde aklımıza gelen ilk sorulardan biri “Acaba nazar mı değdi?” olur. Buna karşın hemen nazar duası okumamız gerektiğini düşünürüz. Nazar duası Türkçe anlamı bakımından da oldukça önemlidir. Dertlerimize deva olması için okuduğumuz Nazar duasının anlamını bilmek en az dua okumak kadar önemlidir.

Nazar Duası 1 Anlamı
Kalem Suresi 51. ve 52. Ayet Anlamı:
Şüphesiz inkâr edenler Zikr'i (Kur'an'ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) "Hiç şüphe yok o bir delidir" diyorlar. Hâlbuki o (Kur'an), âlemler için ancak bir öğüttür.

Nazar Duası 2 Anlamı
Felak Suresi Anlamı:
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
De ki: "Sığınırım o sabahın Rabbine,
Yarattığı şeylerin şerrinden,
Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden,
O düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden
ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!"

Nazar Duası 3 Anlamı
Nas Suresi Anlamı:
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,
İnsanların hükümdarına,
İnsanların ilahına,
O sinsi vesvesecinin şerrinden.
O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.
Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

Nazar Duası 4 Anlamı
Ayetel Kürsi'nin Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle. Allah'dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran,
bütün varlıkları ayakta tutandır. O'nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki herşey O'nundur. O'nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onları önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O'nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O'nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Nazar Duasının Faydaları

Nazar değmesi kişide birçok olumsuz etkiler görülmesine neden olur. Kişinin işlerinin kötüye gitmesinden tutun da sağlığının bozulmasına kadar pek çok kötü duruma sebebiyet verebilir. Peygamber Efendimiz de nazar konusuna ayrı bir önem vermiştir. Hadis kaynaklarına göre “Nazar deveyi hendeğe, insanı da mezara götürür.” diyen Peygamber Efendimizin nazar konusuna bakış açısı apaçık görülmektedir.

 • Nazar duası okunuşu, vücutta nazarın getirdiği sıkıntılı, huzursuz, mutsuz ve olumsuz durumların ortadan kalkmasını sağlar.
 • Nazar değebileceğinden şüphelendiğimiz anlarda hemen dua okumak nazarın önüne geçebilir ve sıkıntı yaşamamızı engelleyebilir.
 • Sebepsiz yere duyulan keyifsizlik, ümitsizlik ve korku hissini kontrol altına almamıza yardımcı olur.
 • Kem gözler nedeniyle kapanan kısmetin açılmasını ve rızkın artmasını sağlar.
 • Nazarın en çok etkilediği yönlerden biri de mal ve mülkün zarar görmesidir. Nazar duası mal ve mülk üzerinden kaza ve belaları uzaklaştırır.
 • Sağlığımızı koruyarak nazar nedeniyle vücudumuzda oluşabilecek hastalıklara karşı bizi korur.

Kuşkusuz Peygamber efendimize dua etmek de bizi kötü duygulardan ve şerden uzaklaştıracaktır. Hz. Muhammed’e güzel dualar ulaştırmanın en etkili yöntemlerinden biri de Ezan duası okumaktır. Ezan duası Allah’ın peygamberimize vadettiği makama onu ulaştırması için söylenen çok anlamlı bir duadır.

Nazar Ne Demek?

Arapça kökenli bir kelime olan nazar bakış, bakma, göz atma anlamlarına gelir. Nazarın insanların ve cansız varlıkların başına kötü olaylar gelmesine sebep olduğuna inanılır. Nazardan en çok çocukların ve hamile kadınların etkilendiği düşünülür. Hatta yeni doğan bebekler için Nazar duası okumanın bir gelenek haline geldiği söylenebilir. Nazar öyle etkilidir ki insanın malına zarar vereceği gibi hasta edebilir hatta ölümüne bile neden olabilir. Bilerek ve isteyerek nazar değdiren kötü niyetli, açgözlü ve kıskanç insanların cezalarının cehennem olduğunu Rahman Suresi bize açıkça göstermektedir.

Nazar Belirtileri Nelerdir?

Bazıları, karşısındakinin enerjisini bakışlarıyla dahi etkileyebilir. Sadece insanların değil cinlerin de nazar değdirdiğine inanılır. Nazar değmesine karşı önlem alabilmek için pek tabi nazarın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. İşte nazarın insanlar üzerindeki belirtileri:

 • Yüz sararması ve terleme
 • Sürekli halsizlik ve kendini bitkin hissetme
 • İştahsızlık
 • Unutkanlık
 • Sebepsiz korku hissi
 • Üzerinde ağırlık hissetme
 • Vücutta uyuşma
 • Ağlama isteği ve ağlama arzusu
 • Hüzün duygusu
 • Kötü şeylerin olacağı hissi
 • Göz yaşarması
 • Aksi davranışlar ve huzursuzluk hali
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • İç daralması ve dışarı çıkma arzusu
 • Yediklerinden tat almama hali

Nazar Duası Hangi Surede Yer Alır?

Öncelikle nazara karşı okunacak dua sayısının oldukça fazla olduğunu belirtelim. Ancak nazarın Kuranı Kerim’de olduğunu savunan birçok İslam alimi Kalem Suresinin 51. ve 52. ayetlerindeki ifadelerin nazarın varlığıyla ilgili olduğunu belirtmiştir. Bu sebeple, Kalem Suresi’nin en etkili nazar duası olduğunu söyleyebiliriz.

Nazar Duası Ne Zaman Okunur?

Nazara karşı etkili olan duaları her an, her istediğinizde okuyabilirsiniz. Kendinizde ya da yakınlarınızda nazar belirtilerinden herhangi birini gördüğünüzde bu kötü etkilerin sonlanması için vakit kaybetmeden nazar dualarını okumanız alimlerce tavsiye edilir.

Şunu da unutmamak gerekir ki insana en sevdiklerinin dahi nazarı değebilir. Bu insanlar en yakınımızda hatta ailemizin içerisinde bile olabilir. Bu nedenle sık sık aileye nazar duası okumalı ve onların da bizim için bu duaları okumasını isteyebiliriz.

Nazar Duası Ne İçin Okunur?

Nazar duası okumak daha huzurlu olmamızı sağlar. Sağlığımızı korumamıza, huzursuzluk hissinden kurtulmamıza ve keyifsizliğimizin sona ermesine nazar duası yardımcı olabilir. Nazar değen kişiye okunacak dua ile nazarın tüm etkisi ortadan kaldırılabilir.

En Etkili Nazar Duası Hangisi?

Kuranı Kerim’de nazar ayeti olarak bilinen Kalem Suresi’nin alimlerce nazardan koruduğu söylenir. En etkili nazardan korunma duası olan bu sure, Nazar Suresi olarak da bilinir. Kalem Suresi’nin 51.ve 52. ayetleri nazarın getirdiği olumsuz etkilerin ortadan kalkmasında çok büyük bir öneme sahiptir.

Nazardan korunmanın etkili diğer yöntemi ise gündelik hayatımıza dilimizden Maşallah ve Barekallah kelimelerini düşürmemek olacaktır.

Nazar Duası Abdestsiz Okunur Mu?

Nazar duası nasıl okunur, diye merak edenleriniz varsa hemen söyleyelim: Ezbere okuduğumuz bütün duaları abdestsiz bir şekilde dilediğimiz gibi okuyabiliriz. Yani abdest almadan nazar duasını ezbere okuyacağımız gibi eğer Kuranı Kerim’den nazar duasını okuyacaksak abdest alarak okumamız gerekecektir. Çünkü abdestsiz bir şekilde Kuranı Kerim okumak bilindiği gibi alimler tarafından hoş karşılanmaz ve tavsiye edilmez.

Nazar Duası Yerine Ne Okunabilir?

Nazara karşı nazar duasının yerine okunması tavsiye edilen, tecrübe edilmiş pek çok nazar duası bulunuyor. Nas Felak Suresi nazar değen kişiye iyi gelebilecek nazar duaları arasında yer alıyor. Fatiha, Bakara, İhlas Sureleri ve Ayetel Kürsi duası nazarın getirdiği olumsuz etkileri ortadan kaldırabilir.

Nazar Duası Nasıl Ezberlenir?

Nazarın olduğuna inanan ve etkilerinden korunmak ya da kurtulmak isteyen herkesin nazar dualarını ezberlemesi önemlidir. Başımıza ne zaman, nerede gelebileceğini bilemediğimiz nazar değme hadiselerine karşı koyabilecek nazar dualarını ezberlemenin yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Ezberleyeceğimiz nazar duasını önce yavaş yavaş ve anlayarak okumamız çok önemli. Bütünlüğünü kavrayabildiğimiz bir duanın aklımızda kalması çok daha kolay olabilir.

 • Duayı kelime kelime ezberlemek de oldukça faydalı bir yöntemdir. Duanın ilk kelimesini ezberledikten sonra ikinci kelimeyi ezberleyip ikisini birleştirebilir, diğer kelimeleri de aynı yöntemle ezberleyebiliriz.

 • Sürekli tekrar ettiğimiz duaları daha kolay ezberleriz. Gün içerisinde aklımıza her geldiğinde tekrar ederek nazar duasının aklımızda kalmasını sağlayabiliriz.

 • Dua ezberlemenin bir diğer yöntemi de dinlemektir. Ezberlemek istediğimiz nazar duasını sessiz bir ortamda tekrar tekrar dinleyerek de duayı ezberleyebilirsiniz.

 • Nazar duasını okumak ve dinlemek dışında yazarak da ezberleyebilirsiniz. Birkaç kez yazılan dua daha sonra tekrar ederek okunduğunda kolay bir şekilde hafızanızda kalabilir.

Peygamber Efendimizin Nazar Duası Hangisidir?

Peygamber Efendimiz nazardan Allah'a sığınılması gerektiğini çünkü göz değmesinin hak olduğunu belirtmiştir. Hadis kaynaklarında Peygamber Efendimizin iki torunu Hasan ve Hüseyin'i nazara karşı korumak adına Nazar duası okuduğu belirtilir. Yüzü sararan biri için; “Bu kişide nazar var, kendisi için dua ediniz.” demiştir. Yine İslami kaynaklara göre Peygamber Efendimizin ashabına Ayetel Kürsi, Felak ve Nas Surelerini okumalarını tavsiye etmiştir. Ayrıca Peygamber Efendimizin yatarken nazara karşı Felak ve Nas surelerini okuduğu da biliniyor. Dualar dışında da bir hadiste Peygamberimizin başından geçen bir olay şöyle anlatılmıştır: Peygamber Efendimiz arkadaşına nazar değdirip hastalanmasına neden olan bir kişiye abdest aldırır. Abdest aldığı suyu bir kapta toplayarak aldığı nazardan dolayı rahatsızlanan kişinin üzerine döker ve kişi rahatsızlığından kurtulur.

Görüldüğü üzere nazar vardır ve nazar için mutlaka önlem almak gerekir. Unutulmamalı ki dua etmek nazar için alınabilecek en etkili önlemlerin başında gelir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler