Bddk Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu Haberleri

BDDK'dan bir şirket için karar: Faaliyet iznini iptal etti

BDDK bir şirketin faaliyet iznini iptal etti. VFS Finansal Kiralama AŞ'nin faaliyet iznini iptaline ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Finans

BDDK'dan iki şirket için karar! Resmi Gazete'de yayımlandı

BDDK, bir şirkete faaliyet izni verirken bir şirketin faaliyet iznini iptal etti.

Finans

İlk defa ev alacaklara konut kredisi ne kadar verilecek? İkinci evini alacaklar olanlar dikkat!

BDDK konut kredisi düzenlemesi ile ilgili aramalar son dakika kararının açıklanmasıyla birlikte yoğunluk kazandı. İlk evini, ikinci ve daha fazla konut almayı düşünen vatandaşlar için yapılan düzenlemede sona gelindi. Kullanıcılar İlk defa ev alacaklara konut kredisi ne kadar verilecek merak ediyorlar. Peki, BDDK konut kredisi kararı neleri kapsıyor? İlk defa ev alacaklara konut kredisi ne kadar verilecek? İkinci evini alacaklar dikkat!

Finans

Son dakika: BDDK’dan konut kredilerine ilişkin yeni karar! Yüzde 75 daraltılacak

Son dakika haberi: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde uygulanacak kredi değer oranlarında değişikliğe gitti. Kurul kararına göre, ilk konut alımlarında kredi değer oranlarında bir değişiklik olmayacak, ikinci ve sonrası konut alımında ise tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutunun bulunması halinde konut kredi değer oranı yüzde 75 daraltılacak.

Finans

Son dakika: BDDK duyurdu! Kredi kartıyla yurt dışı harcamalara taksit sınırlaması

Son dakika haberi: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartlarıyla ilgili yeni düzenleme yaptı. BDDK'nın kararına göre, hava yolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışı harcamalarında kredi kartına taksit yapılamayacak.

Finans

Kredi kartı kullananlar dikkat! BDDK duyurdu! Temassız ödeme limitleriyle ilgili yeni karar...

Kredi kullanan milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir karar alındı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kartı ile temassız ödeme limitlerinde değişikliğe gitti. Alınan karara göre, kredi Kartı ve banka kartlarında 500 lira limitle sınırlandırılan temassız ödeme 750 liraya çıkartıldı.

Finans

Son dakika: BDDK'dan bankalara uyarı geldi! Kredi vermek için belge istenmesine ilişkin kritik açıklama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), TL nakdi ticari kredilerin amacına uygun kullandırılmasına yönelik sınırlamalar içeren ve cuma günü alınan karara ilişkin yanlış anlaşılmalar hakkında paylaşımda bulunuldu.

Finans

SON DAKİKA: 'Kredi kullanımını durdurdular' iddiası gündem olmuştu! Hazine ve Maliye Bakanlığından dikkat çeken mesaj

Son dakika haberi: BDDK'nın kredi kullanımı ile ilgili aldığı karar sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK kararlarına ilişkin yaptığı açıklamada, finansal istikrar için gerekli tedbirlerin alınmaya devam edileceğini duyurdu. BDDK'nın kararı sonrasında döviz kurunda gerileme yaşanmıştı. Bazı bankaların kredi vermeyi durdurdukları iddia edilmişti. İşte son dakika açıklamasının detayları...

Finans

Bakan Nebati'den konut kredileriyle ilgili önemli açıklama: 'Ek düzenlemeler sürekli güncellenerek devam edecek'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kayseri'de Kültepe Ekonomi Zirvesi'nde konuştu. Bakan Nebati, Gelire Endeksli Senet'e gelen talep miktarını açıkladı. Bakan Nebati, GES'e 6.6 milyar liralık talep geldiğini belirtti. Öte yandan Bakan Nebati, dün BDDK'nın konut kredileriyle ilgili olarak açıkladığı karara ilişkin olarak "Dün BDDK bazı ek düzenlemelere gitti, bu ek düzenlemeler sürekli güncellenerek devam edecek" dedi.

Finans

Son dakika: BDDK resmen duyurdu! Konut kredilerinde yeni dönem, işte alınan kararlar...

Son dakika: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredilerine ilişkin yeni kararı açıkladı. Alınan karara göre birinci ve ikinci el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. Artık değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak. 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda ise yüzde 70 kredi kullanılabilecek.

Finans

Tüketici kredileri vadeleri ne kadar oldu? Tüketici kredi vadeleri değişti mi? 50 bin-100 bin TL ihtiyaç kredi vadesi kaç ay oldu? BDDK açıkladı!

Tüketici kredileri vadeleri ne kadar oldu? sorusunun yanıtı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamanın detaylarını öğrenmek isteyen vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Birçok kişi internette yaptıkları araştırmalara hız verdi. Peki Tüketici kredi vadeleri değişti mi? İşte BDDK'dan yapılan açıklama ve 50 bin-100 bin TL ihtiyaç kredi vadesi süresi...

Finans

Son dakika: Kredi kartları ve tüketici kredileriyle ilgili yeni düzenleme! Vade sınırlaması getirildi

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklamasının ardından bir duyuru da BDDK'dan geldi. Yeni düzenlemeye göre; tüketici kredilerinde genel vade sınırı 50 bin ila 100 bin lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üzerindeki tutarlar için 12 ay olarak belirlendi. Kredi kartlarının asgari ödemesinde de değişikliğe gidildi. İşte detaylar...

Finans

Banka kredilerine şikayet yağıyor! BDDK açıkladı! İşte detaylar…

Ekonomideki kötü gidişle birlikte çıkış yolu arayan halk çareyi kredi başvurularında bulsa da BDDK’nın açıkladığı veriler dikkat çekti. BDDK geçtiğimiz yıl krediler ve kredi kartları ile ilgili gelen şikayetlerin oranını açıkladı. İşte vatandaşın en çok şikayetçi olduğu o konular…

Finans

Resmi Gazete'de yayımlandı! Kredilerde donuk alacak eşiğinde değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), bankaların "donuk alacak" olarak sınıflandırması için kabul edilen eşik tutar 100 liradan 2 bin 500 liraya yükseltildi.

Finans

Kur Korumalı Mevduat arttı! Ticari krediler ise...

Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarında biriken tutar 10,3 milyar TL'ye çıktı. Tüketici kredileri 819,8 milyar TL'den 827,3 milyar TL'ye, bireysel kredi kartları 235,2 milyar TL'den 240,7 milyar TL'ye geldi.

Finans

BDDK’dan ticari kredilerle ilgili yeni düzenleme! 1 Mayıs'tan itibaren...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bazı ticari kredilerde yüzde 200 risk ağırlığı uygulanacağını bildirdi. Karar öncesinde söz konusu krediler için uygulanmakta olan risk ağırlığı, ilgili kredi müşterisinin derecelendirme notuna göre, yüzde 20 ila yüzde 150 arasında değişiyordu. Karar 1 Mayıs'tan itibaren uygulanmaya başlanacak.

Finans

BDDK izin verdi: Türkiye'nin ilk dijital katılım bankası kuruluyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), Hayat Katılım Bankası AŞ unvanlı bir dijital katılım bankasının kurulmasına izni veren kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Finans

Otomobilde fiyatlar düştü, limit ve vade sayısı arttı! Hareketlilik başladı

Yıla durgun başlayan ikinci el otomobil sektörü, fiyatlardaki belirsizliklerin ortadan kalkması ve taşıt kredilerinde yapılacak düzenleme ile ikinci el ve sıfır araç piyasasında hareketlenme başladı. İkinci el araç fiyatlarında düşüşlerin olduğunu belirten oto galericiler, yaz döneminde hareketliliğin daha da artacağını söyledi.

Finans

Faizsiz finans ile binlerce kişi mağdur olmuştu! 'Evim' mağdurları için harekete geçildi: Paraları TMSF ödeyecek

El birliği sistemi ile çalışan ancak getirilen kriterleri yerine getirmediği için tasfiye edilen şirketler nedeniyle mağdur olanlara yönelik yeni bir adım atılacağı öğrenildi. BDDK tarafından tasfiye edilen 21 şirkette parasını yatıran 49 bin 419 evim mağdurunun paralarının bir kısmı, tasfiye edilen şirketlerin araç satışıyla karşılanırken, bir bölümünün de TMSF tarafından karşılanması planlanıyor.

Finans

Son dakika: Araç alacak herkesi ilgilendiriyor! Taşıt kredilerinde limitler değişti, 400 bin lira ve altındaki kredilerde...

Araç almak isteyenlerin beklediği taşıt kredisi haberi geldi. Son dakika gelişmesine göre kredilerde limitler artırıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 120 bin TL olan kredi limitini 400 bin TL’ye çıkardı. Sektördeki fiyat artışlarından sonra satışlar durma noktasına gelmişti. Yeni düzenlemeyle beraber otomotiv sektöründe hareketliliğin artması bekleniyor. Peki kredi almak isteyenler için taksit sayıları kaç oldu? İşte taşıt kredileriyle ilgili son detaylar...

Finans

BDDK'dan kur korumalı mevduat kararı! 14 Şubat'tan itibaren...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarına ilişkin büyüklüklerin kurumun periyodik yayınlarında 14 Şubat tarihinden itibaren paylaşılacağını duyurdu.

Finans

Son dakika: Otomobil almak isteyenler dikkat! Taşıt kredileriyle ilgili yeni düzenleme geliyor

Son dakika haberine göre, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben katıldığı canlı yayında taşıt kredileriyle ilgili yeni düzenleme olacağını bildirdi. Yerli otomobilin çıkışıyla otomobil kredileri konusunda artırım olacağını açıklayan Akben, taksit sayısının artırılması ile ilgili de görüşmelerin yapılacağını duyurdu.

Finans

Son dakika: Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor! Temassız ödeme limitleriyle ilgili yeni karar... BDDK açıkladı

Son dakika haberi... Kredi kullanan milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir karar alındı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kartı ile temassız ödeme limitlerinde değişikliğe gitti. Alınan karara göre 1 Şubat'tan itibaren temassız ödeme limiti, 350 liradan 500 liraya çıkacak. İşte kredi kartı kullananları ilgilendiren haberin detayı...

Finans

Resmi Gazete'de yayımlandı! BDDK Deutsche Bank'a danışmanlık izni verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Deutsche Bank’a Türkiye’de danışmanlık hizmeti vermesi için izin verdi.

Finans

Bankacılık sektörü kredi hacmi geçen hafta 4 trilyon 963 milyar lira oldu

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 63 milyar 224 milyon lira artarak 4 trilyon 962 milyar 803 milyon liraya yükseldi.

Finans

BDDK duyurdu! Banka dışı mali kuruluşlara uzaktan müşteri edinme imkanı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), banka dışı mali kuruluşların uzaktan müşteri edinme imkanı tanıdıklarını duyurdu.

Finans

BDDK'dan yeni karar! Kredi derecelendirme zorunluluğunda değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kullanmak isteyen ve cirosu 500 milyon TL'yi aşan şirketler için getirilen derecelendirme zorunluluğunda değişikliğe gitti. Karar ile döviz kurundaki hızlı artış veya başka nedenlerle kredi derecelendirme zorunluluğu kapsamına giren ancak sözleşme imzalama imkanı bulamayan şirketlere, kredi tahsisinin sekteye uğramaması amacıyla tabi oldukları 2021 sonuna kadar bir derecelendirme şirketiyle sözleşme imzalama zorunluluğu uygulanmayacak.

Finans

Bankacılıkta yeni dönem! 1 Ocak 2022'de başlıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) şubesiz faaliyet gösterecek dijital bankalar için yeni düzenlemesini yürürlüğe koyuyor. 1 Ocak 2022'den itibaren yürürlüğe girecek . Yönetmeliğe göre, dijital bankalar, mevduat ya da katılım bankası olmalarına göre kredi kuruluşlarının gerçekleştirebileceği tüm faaliyetleri yerine getirebilecek.

Finans

Son dakika: BDDK'dan manipülatif paylaşım yapanlara suç duyurusu! 26 kişinin ismini yayınladılar

Son dakika haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sosyal medyada kurda yaşanan hareketlilikle ilgili manipülatif paylaşım yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Sosyal medyadan yapılan açıklamada 26 kişinin kullanıcının isimlerine de yer verildi.

Haber

BDDK'dan bankalar için yeşil finans yol haritası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), "Yeşil Mutabakat Eylem Planı" kapsamında bankalar için yeşil finans yol haritasını belirledi.

Finans

SON DAKİKA... BDDK'dan Durmuş Yılmaz ve 4 kişi hakkında suç duyurusu

Son dakika haberine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Durmuş Yılmaz, Güldem Atabay, Burhanettin Bulut, Emin Çapa ve Selçuk Geçer hakkında suç duyurusunda bulundu. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber

Son Dakika: BDDK'dan yeni dolar kararı

Son dakika haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), son dönemde döviz kurlarında yaşanan hareketlilik sonrası harekete geçti. Kurlardaki değişimin sermaye yeterliliği oranına olan etkilerini azaltmak üzere bazı esneklikler sağladı.

Finans

BDDK, kurdaki olumlu seyri manipüle eden kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), görsel ve basılı yayın organları ile sosyal medya hesapları üzerinden kur hareketlerindeki olumlu seyri manipüle etmeye yönelik girişimlerde bulunan kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.

Finans

Son Dakika| BDDK'dan flaş kredi açıklaması...

Son Dakika Haberi: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan kredilere ilişkin bankalara yeni bir uyarı geldi.

Finans

BDDK Başkanı Akben'den vatandaşlara sosyal medya uyarısı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, sosyal medya hesabından vatandaşlara çağrı yaparak, Kurum logosu ve ismiyle oluşturulan sahte sosyal medya hesaplarına ilişkin uyarıda bulundu.

Finans

BDDK'dan vatandaşa sahte hesaplarla ilgili önemli uyarı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan vatandaşlara sosyal medyadaki sahte hesaplara karşı uyarı geldi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'nin konuyla ilgili açıklamasında ise, "Kurumsal iletişim kanalları üzerinden kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesi amacıyla açılan sosyal medya hesaplarımız dışında kurumumuz logosu ve ismiyle oluşturulan sahte sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi önem arz etmektedir." ifadelerini kullandı.

Finans

Merkez Bankasının toplantısından nasıl sonuç çıkacak? İşte uzman isimlerin beklentileri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bugün banka Türkiye Bankalar Birliği üyeleriyle bir araya geliyor. Ekonomideki gelişmelerin konuşulacağı toplantıdan nasıl bir sonuç çıkacağı beklenirken, konuya ilişkin İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener ve Ekonomist Levent Yılmaz açıklama yaptı.

Finans

Türk Ticaret Bankası (Türkbank) 20 yıl sonra yeniden açılıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Ağustos 2002'de tamamen tasfiye edilen Türk Ticaret Bankası'na (Türkbank) 20 yıl sonra yeniden faaliyet izni verdi. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak duyuruldu.

Finans

Tasfiye edilen faizsiz konut şirketleriyle ilgili karar

Haklarında tasfiye kararı alınan 21 faizsiz konut şirketinden 6’sının Katılım Evim ve İmece Evim’e devrine yönelik talebin kabul edildiği bildirildi. Devir protokollerinin TMSF ve BDDK kurullarında onaylanmasının ardından, detaylar TMSF, BDDK ve şirketlerin internet sitesinden önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Finans

Resmî Gazete'de yayımlandı! Dev banka geri dönüyor

1913’te Adapazarı İslam Ticaret Bankası adıyla kurulan ve 1937’de Türk Ticaret Bankası unvanıyla bankacılık faaliyeti gösteren banka 2002’de kapatılmıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararıyla banka tekrardan faaliyete geçecek.

Finans

BDDK'den Vodafone'a faaliyet izni

BDDK, Vodafone Finansman AŞ'ye faaliyet izni verdi. Karar 6 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yer aldı.

Finans

Bankacılık sektörünün net kârı 56,9 milyar lira oldu

Bankacılık sektörünün net kârı Eylül ayı itibariyle 56 milyar 981 milyon lira oldu.

Finans

BDDK onayladı! Tera Yatırım Bankası AŞ kuruluyor

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Bankacılık, Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yeni bir yatırım bankası kurulmasına izin verdi. Tera Yatırım Bankası AŞ unvanlı bir kalkınma ve yatırım bankasının sermayesi ise 300 milyon lira olacak.

Finans

Son Dakika: BDDK Başkanı'ndan kredi açıklaması

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben son dakika açıklaması yaparak, kredi kullanımı ve sermaye yeterliliğine ilişkin bilgi verdi.

Finans

BDDK, TOM Finansman'a faaliyet izni verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TOM Finansman AŞ'ye faaliyet izni verdi.

Finans

Aytaç: BDDK’nın açıklamasıyla ikinci faz başlamış oldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), intibak süreci devam eden tasarruf finansman şirketleri hakkında yeni bir açıklama yayınladı. Eminevim Genel Müdürü Sait Aytaç, BDDK’nın intibak süreci devam açıklamasıyla süreçte ikinci fazın başlamış olduğunu açıkladı.

Finans

BDDK, tasarruf finansman şirketlerinin intibak sürelerini uzattı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), halihazırda intibak süreci devam eden 6 tasarruf finansman şirketinin mevzuata intibak sürelerini uzattı.

Finans

BDDK'de toplu iş sözleşmesi imzaladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Öz Finans İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Finans

BDDK, Inveo Yatırım Bankası AŞ'nin kuruluşuna izin verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Inveo Yatırım Bankası'nın kurulmasına izin verdi.

Finans