Bmgk Haberleri

Cumhurbaşkanı Vucic'i gözyaşlarına boğan karar! Bayrağa sarılıp ağladığı anları dünya konuşuyor

BM Genel Kurulu'nda Srebrenitsa Soykırımı ile ilgili verilen karar sırasında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic gözyaşlarına boğuldu. Sosyal medyanın gündemine damgasını vuran görüntülerle birlikte Vucic'in karara ilk tepkisi de dikkat çekti.

Haber

SON DAKİKA | Rusya ve Çin, Gazze'de yardıma veto verdi

Son dakika: Rusya ve Çin BMGK'da oylamaya sunulan ABD'nin Gazze'de ateşkes sağlanmasını talep eden karar tasarısını veto etti.

Haber

BMGK'da Gazze tasarısı oylaması! 4’üncü kez ertelendi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, (BMGK) Gazze'de insani yardımlara ilişkin üzerinde müzakereler yürütülen ancak anlaşma sağlanamayan karar tasarısının oylanması, dördüncü kez ertelendi. Karar tasarısının ilk hali ABD’nin itirazı nedeniyle tartışma konusu olmuş, ABD’nin insani yardımların bölgeye engelsiz ulaştırılması için “çatışmalara ara verilmesi” şeklindeki çağrıya karşı çıktığı kamuoyuna yansımıştı.

Haber

Son dakika| Gazze'de insani ateşkes olacak mı? ABD'den veto

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti.

Haber

Bmgk

Bmgk Hakkındaki Haberler Mynet'te. Bmgk Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Libya'ya asker gönderilmesinin 24 ay daha uzatılmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de

Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 2 Ocak 2024'ten itibaren 24 ay uzatılmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yurthaber

ABD'den ölüme onay! Tek başına el kaldırdı, yardım tasarısını veto etti

İsrail'in saldırıları sonrasında Gazze'de bir insanlık krizi yaşanıyor. Her geçen dakika ölü ve yaralı sayısı artarken insanlar; gıda, su ve sağlık gibi hizmetlere ulaşmakta zorluk çekiyor. Brezilya tarafından Gazze'ye insani yardım ve sivillerin korunması amacıyla BMGK'ya sunulan yardım tasarısı ise ABD'nin tek oyuyla reddedildi.

Haber

Asya'da sular ısınıyor! Güney Kore'den Rusya-Kuzey Kore silah anlaşmasına flaş tepki: Ciddi bir tehdit oluşursa...

Kuzey Kore ile Rusya arasında silah tedarik anlaşmasının imzalanması sonrasında Güney Kore'den flaş bir açıklama geldi. Seul cephesi, Kuzey Kore ile Rusya arasındaki anlaşmanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal edeceğini vurgulayarak, "Bunlara karşı sert şekilde uyarıda bulunacağız ve müdahale önlemlerini değerlendireceğiz." dedi.

Haber

BM Güvenlik Konseyi'nde 'yapay zeka' oturumu! Küresel barış ve güvenliği derinden etkileyebilir

BM Güvenlik Konseyi'nde ilk kez yapay zeka konulu oturum yapıldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Yapay zekanın askeri ya da askeri olmayan kullanımları, küresel barış ve güvenliği derinden etkileyebilir." dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ise, "Acilen dönüştürücü teknolojilerin devletler tarafından yönetimini şekillendirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Haber