Borsada devre kesici uygulaması

Borsada devre kesici uygulaması

Devre kesici uygulaması borsada yatırımcıların belirlenen sınırları aşan fiyat dalgalanmalarından negatif etkilenmemesi için piyasaya rahatlama imkanı sağlayan bir sigorta sistemidir. Devre kesici uygulandığında borsada işlemler geçici olarak durdurulur. Bu işlem otomatik gerçekleşir: Sistem, belirlenen oranların sınır noktalarına dayanan senet fiyatlarını algılar ve bütün emirler iptal eder. Uygulamadaki amaç piyasa, yatırımcı ve borsayı korumak, manipülasyonlardan etkilenme oranını düşürmektir. Daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

borsada devre kesici Haberleri

Borsa İstanbul'da da kayıp yüzde 5'i aştı! Devre kesici çalıştı

Küresel piyasalardaki negatif fiyatlamalar Borsa İstanbul'a da yansıdı. Endekste günlük kayıp yüzde 5'e ulaştı ve devre kesici çalıştı.

Finans 24-01-2022 17:59

Son Dakika: Borsada yine devre kesici uygulandı! 21 Aralık'ta devre kesici saat kaçta bitecek?

Son dakika haberine göre, dün iki kez uygulanan devre kesici tekrar uygulandı. KAP'a yapılan açıklamada, 11.55'te başlayan devre kesici uygulaması saat 12.26'da sona erecek. Borsa İstanbul'da yaşanan sert kayıpların ardından uygulanan devre kesici öncesinde, BIST 50 endeksindeki paylarda açığa satışa bugün için yukarı adım kuralı getirilmişti.

Finans 21-12-2021 12:21

Borsada devre kesici nedir, ne işe yarar? ? Devre kesici ne kadar sürer? İyi mi kötü mü?

Borsada yapılan yatırımlar ile ilgili devre kesici çok önemlidir. Alım-satım yapan birçok kişi de devre kesicinin ne olduğunu az çok bilir. Piyasaların borsa üzerinden rahatlaması ile ilgili devre kesici belli başlı durumlarda araya girer.

Finans 20-12-2021 16:50

Borsada devre kesici ne demek? Borsada devre kesici ne işe yarar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda meydana gelen Başkan değişikliğinin ardından Borsa İstanbul’da yatırımcıları ve işlem hacmini manipülasyondan koruyan borsa devre kesici devreye sokuldu.

Finans 23-03-2021 10:38

Diğer Haber Etiketleri

Son Dakika: Borsa İstanbul'da tekrar devre kesici uygulandı!

Borsa İstanbul'da dün iki kez devre kesici uygulaması aktif olmuştu. Yüzde 10'a yakın kayıp yaşayan Borsa İstanbul'da yeni günde yine devre kesici uygulaması aktifleştirildi.

Finans 23-03-2021 10:10

Devre kesici uygulaması nedir? Devre kesici uygulaması ne zaman ve nasıl olur?

TCMB Başkanı'nın görevden alınmasının ardından bugün yurt içi piyasalarda dalgalı bir durum hakim. Borsa İstanbul'da ise iki kez üst üste devre kesici uygulaması aktif oldu. Peki devre kesici uygulaması nedir, ne zaman ve neden olur?

Finans 22-03-2021 15:33

Borsa neden durdu? Borsada işlemlerin durdurulması ne anlama gelir?

Borsa İstanbul, yaptığı son dakika açıklamasıyla pay piyasasındaki tüm işlemlerin 22 Mart 2021’de geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. İstanbul Borsası dün gece yaşanan gelişmelerden sonra büyük kayıplar yaşadı. Yapılan açıklamada devre kesicinin devreye girmesi ile geçici bir süreliğine işlemlerin durdurulduğu bildirildi.

Finans 22-03-2021 11:15

Son Dakika: Borsa İstanbul'da işlemler iki kez durdu

Yeni haftaya sert düşüşle giren Borsa İstanbul'da son dakika haberine göre, düşüşün yüzde 5'i aşmasıyla işlemler geçici olarak iki kez durduruldu. Borsa İstanbul'da durdurulan işlemler 11.08'den itibaren yeniden başladı.

Finans 22-03-2021 10:15