Cds Primi Haberleri

Bakan Şimşek'ten risk primi açıklaması: 4 yılın en düşük seviyesinde

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, "Risk primimizi gösteren CDS son 4 yılın en düşük seviyesinde. Son bir yılda risk primindeki iyileşme gelişmekte olan ülkelerde ortalama 50 baz puan iken ülkemizde 400 baz puanın üzerinde gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

Finans

Şubat 2020'den bu yana bir ilk! Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi 276 baz puan seviyesine geriledi

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 276 baz puanla Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. CDS böylece Kovid-19 salgını öncesi seviyeye döndü. Analistler, söz konusu harekette, Türkiye'nin yurt dışı swap kanallarını açmak için adımlar attığına yönelik haber akışının etkili olduğunu ifade etti.

Finans

Türkiye'nin risk primi Aralık'tan bu yana en yüksek seviyede

Türkiye'nin 5 yıllık risk primi (CDS) 341 baz puanla Aralık ayının başından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Finans

3 yıl sonra bir ilk! Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi o seviyenin altına indi

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) yaklaşık 3 yılın ardından ilk kez 350 baz puanın altına inerek 348,2 seviyesine geldi.

Finans

Cds Primi

Cds Primi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Cds Primi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Türkiye'nin risk primi 15 Mayıs'tan bu yana ilk kez 500 baz puanın altına indi

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), yaklaşık bir ay aranın ardından yeniden 500 baz puanın altına düştü.

Finans

Piyasalarda dikkat çeken ‘seçim’ hareketliliği! Tahviller yükseldi, risk primi düştü

14 Mayıs’ta cumhurbaşkanını seçmeye hazırlanan Türkiye’de piyasalar şimdiden hareketlendi. Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında rakip olarak Millet İttifakı, Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday gösterdi. Bu gelişme sonrası piyasalarda dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Türkiye’nin tahvilleri yükseldi, 5 yıllık risk primi (CDS) düşüşe geçti.

Finans

CDS risk primi nedir? CDS primi nasıl hesaplanır, yüksek CDS priminin yorumlaması nasıl yapılır?

Türkçeye çevrilmiş hâli Kredi Risk Primi olan CDS bir ülkenin aldığı krediyi geri ödememe riskini ifade eden değerdir. Bu değerin hesaplanmasında farklı hususlar göz önünde bulundurulur. Örneğin bir ülkenin CDS puanının hesaplanmasında siyasal ve finansal durumu ile bütçe açığı gibi hususlar rol oynar. Enflasyon ve küresel olaylar gibi faktörler de doğal olarak bir ülkenin CDS puanının yükselmesine yol açabilir. Peki, yüksek CDS priminin yorumlaması nasıl yapılır?

Finans