Cemil Meriç Haberleri

Hatay'da Cemil Meriç Kültür Evi'nin açılışı yapıldı

Hatay'da Cemil Meriç Kültür Evi'nin açılışı yapıldı

Yurthaber 23-09-21 16:00

Cemil Meriç'in oğlu Mahmut Ali Meriç vefat etti

Mütefekkir Cemil Meriç'in oğlu, Prof. Dr. Ümit Meriç'in abisi avukat Mahmut Ali Meriç, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Haber 20-06-21 01:45

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Cemil Meriç paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefatının 34'üncü yılında mütefekkir Cemil Meriç'i rahmetle andı.

Haber 13-06-21 22:55

Cemil Meriç kimdir? Ölüm yıldönümünde anılıyor

Yazdığı eserlerle Türk edebiyatı ve düşünce dünyasında büyük yankılar uyandıran usta kalem Cemil Meriç, ölümünün 34. yılında sevenleri tarafından anılıyor. Vefatının 34. Yılında sosyal medyada sözlerinin paylaşıldığı Cemil Meriç, Trük edebiyatı için oldukça önemli isimler arasında yer alıyor.

Magazin 12-06-21 23:22

Cemil Meriç

Cemil Meriç Hakkındaki Haberler Mynet'te. Cemil Meriç Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Cemil Meriç paylaşımı (Cemil Meriç kimdir?)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefatının 33. yıldönümünde Cemil Meriç'i andı. Sosyal medya üzerinden mesaj yayımlayan Cemil Meriç için "Edebiyatımızın müstesna isimlerinden kıymetli mütefekkir" ifadelerini kullandı.

Haber 14-06-20 07:34

Cemil Meriç'in kütüphanesindeki eserler Cumhurbaşkanlığına bağışlandı

Yazar, çevirmen ve düşünür Cemil Meriç'in kütüphanesindeki Osmanlıca eserler, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesine hibe edildi - Cemil Meriç'in kızı Ümit Meriç: - "Bütün ciltlerinde babamın ellerinin sıcaklığını hissediyorum. Bir kısmı beraber okuduğumuz kitaplar, fakat böyle olmasına rağmen kitapların benim kütüphanemde kalmasının egoizm olduğu kanaatine vardım" - "Ben bu kitapları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin kütüphanesine hediye ederken, onların sadece ülkemin değil, bütün beşeriyetin geleceğinin aydınlatıcısı olan birer rehber kitap olduğu kanaatini taşıyarak hediye ediyorum" - "Külliyeye kitapları hediye etmek suretiyle, 'kökü mazide olan atiyim' inancına sahip olan ülkemin hafızasına, hafızasının hücrelerine birkaç hücre de ben ilave ederek onu devletime armağan ediyorum, dolayısıyla toplumuma armağan ediyorum, dolayısıyla da beşeriyete armağan etmiş oluyorum" - "Benim evimin kütüphanesinde bulunacaklarına beşeriyetin, ümmetimin ve milletimin hizmetinde bir açılım göstereceğine inandığım için bu kitapları seve seve, ayrıldığım için biraz üzülerek ama asıl layık oldukları yere hediye ederek, tam yerine vermiş olduğumu düşünerek çok büyük bir bahtiyarlık hissediyorum"

Haber 01-09-19 11:07

Erdoğan'dan Cemil Meriç paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: - "Vefatının 32. yıl dönümünde kıymetli mütefekkir, müellif ve mütercim Cemil Meriç'i rahmetle ve saygıyla yad ediyorum"

Haber 13-06-19 21:10

Altun'dan Cemil Meriç paylaşımı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: - "Birbirinden değerli eserleriyle ilim ve kültür dünyamıza güç katmış Cemil Meriç üstadımızı vefatının 32. sene-i devriyesinde sevgi, saygı ve rahmetle yad ediyorum"

Yurthaber 13-06-19 02:31

Altun'dan Cemil Meriç paylaşımı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun: - "Birbirinden değerli eserleriyle ilim ve kültür dünyamıza güç katmış Cemil Meriç üstadımızı vefatının 32. sene-i devriyesinde sevgi, saygı ve rahmetle yad ediyorum"

Haber 13-06-19 02:29

Meçhule giden kitaplar adreslerini buldu

Cemil Meriç'in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç: - "Türk düşünce hayatına 20 eser hediye etmiştir. Bu cömertliği aslında gerçek bir mucize olarak kabul etmemiz gerekir. Çünkü gözleri 38 yaşında kör olmuş ve tercümeleri hariç bütün eserlerini gözlerini kaybettikten sonra kaleme almıştır" - "Ağzından en çok çıkan söz 'Oku evladım' ve arkasından 'Yaz evladım' olmuştur. Onu bir insanlık kahramanı olarak değerlendirmemiz bu açıdan çok önemli" - "Biz büyük bir tarihin çocuklarıyız, cami avlusunda bulunmuş bir bebek değiliz. Bizim dünya çapında kurmuş olduğumuz devletler var. Bu devletler, getirdiği insani sistem sayesinde yüzyıllar boyunca yaşamış. Hala onların kurduğu adalet düzenini yenilemiş olan ikinci bir devlet onların topraklarında kurulmamış" - "Cemil Meriç, hem bir dünya entelektüelidir hem de son derece değerli, sonuna kadar bizden olan bir mütefekkirdir"

Haber 12-06-19 13:22

GRAFİKLİ Türk edebiyatının mütefekkir yazarı: Cemil Meriç

Sosyal bilimlerin birçok alanında araştırmalar yapan Meriç, "Balzac", "Hint Edebiyatı", "Saint Simon/İlk Sosyolog-İlk Sosyalist", "Dillerin Yapısı ve Gelişmesi", Sosyalizm ve Sosyoloji Tarihinde Pierre Joseph Proudhon:1809-1865", "İdeoloji", "Bu Ülke", "Umrandan Uygarlığa", "Kırk Ambar", "Bir Facianın Hikayesi", "Mağaradakiler", "Işık Doğudan Gelir", "Kültürden İrfana", "Jurnal I-II" ile "Sosyoloji Notları ve Konferanslar" eserleriyle çok sayıda makale ve çeviriyi Türk edebiyatına kazandırdı

Haber 12-06-19 11:41

8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı

"Cemil Meriç" temasının işlendiği, 375 yayınevinin katıldığı 8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı ziyaretçilere kapılarını açtı - Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın: - "Türk aydını olan Cemil Meriç'i tanıtmak, fikir ve eserlerinden insanlarımızı haberdar kılmak ve kitaplarının okunurluğunu yaygınlaştırmak için bu temayı seçtik" - "Bu yıl yaklaşık 400 bin ziyaretçiye ulaşacağımız tahmin ediyoruz"

Haber 27-04-19 13:31

8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı

"Cemil Meriç" temasının işlendiği, 375 yayınevinin katıldığı 8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı ziyaretçilere kapılarını açtı - Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın: - "Türk aydını olan Cemil Meriç'i tanıtmak, fikir ve eserlerinden insanlarımızı haberdar kılmak ve kitaplarının okunurluğunu yaygınlaştırmak için bu temayı seçtik" - "Bu yıl yaklaşık 400 bin ziyaretçiye ulaşacağımız tahmin ediyoruz"

Yurthaber 27-04-19 13:31

Babamdan Bana söyleşileri

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Ümit Meriç: - "Kurulun ilk amacı Türkçe'ye yeniden eski ihtişamını kazandırmak. Türkçe'nin ne kadar büyük bir dünya dili olduğunu evvela kendimize hatırlatmak ve bunun için çalışmalar yapmaktır"

Haber 19-12-18 21:50

Cemil Meriç'in eserleri ölümsüzdür

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde restorasyon çalışmalarının ardından kültürevine dönüştürülen yazar, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç'in doğduğu ev, her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor - Meriç'in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç: - "Reyhanlı'da doğduğu evin kültürevine dönüştürülmesi, insanların Cemil Meriç'i daha yakından tanımalarına imkan sağlıyor. Ona gösterilen bu sevgiyi, saygıyla karşılıyoruz" - "İnsanlara bıraktığı birbirinden anlamlı ve kıymetli eserler, onun halen yaşadığını gösteriyor. Cemil Meriç'in eserleri ölümsüzdür"

Haber 13-06-18 12:07

Babam küresel bir insandı

Sosyolog, yazar Prof. Dr. Ümit Meriç, Babıali Enderun Sohbetleri kapsamında babası yazar, çevirmen ve fikir adamı Cemil Meriç'i anlattı. - Meriç: - "Türkiye eğer dünya liderliğinde ismi geçecek, önde yer alacak bir ülke ise, bu tavrı içselleştirmesi lazım. Yani kendimiz kadar başkalarını da çok iyi bilmemiz lazım"

Haber 03-03-18 16:39

Cemil Meriç 83 yıl önce Afrin için şiir yazmış

Türk yazar, çevirmen ve fikir adamı Meriç'in "1935'te Afrin" adlı şiir yazdığı ortaya çıktı - Şiiri şubat sayısına taşıyan Dil ve Edebiyat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni İlbak: - "Cemil Meriç, Asi Nehri, Asi Nehri'nin etrafında yetişen ağaçların salınım biçimleri ve bunun üzerinden de bir aidiyet öngörmeye çalışmış. Yani yaşadıklarını ve izlediklerini anlatmış" - "Şiiri derginin kapağına taşımaya karar verdik. Çünkü askerlerimiz Afrin'e girmişlerdi. Afrin ile ilgili bir şey yapmamız gerekiyordu. Bunu en güzel ifade edecek şey de bence bu şiirdi"

Haber 16-02-18 15:00