Cumbre Vieja Haberleri

Sokağa çıkmak yasak! Cumbre Vieja Yanardağı'nın lavları 4. koldan denize ulaştı

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar 4. koldan denize akmaya başladı.

Haber

La Palma Adası'nda volkandan çıkan lavlar 33 günde 2 bin 185 binayı kül etti

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar 33 günde büyük çoğunluğu ev olan 2 bin 185 binayı yakıp geçti. Adada 19 Eylül'den bu yana aktif olan yanardağın püskürttüğü ve iki koldan dökülen lavlar 866 hektarlık alanı kapladı. Sıcaklığı 1150 santigrat dereceyi bulan lavların tehdit ettiği yerleşim yerlerinde evlerini terk edenlerin toplam sayısı 8 bini geçti.

Haber

Kilise, mezarlık ve binlerce evi küle çevirdi! La Palma Adası'ndaki yanardağ yakın zamanda sönmeyecek

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı bu zamana kadar 85 milyon metreküp lav püskürttü. Öte yandan binlerce evi küle çeviren, kilise, mezarlık ve futbol tesisinin de yanmasına neden olan yanardağın resmi adı hala konulmadı. Halk ve basın, bölgenin adından dolayı burayı Cumbre Vieja Yanardağı olarak tanımlıyor.

Haber

La Palma Adası’nda külden tepeler oluştu! Hayrete düşüren görüntüler

İspanya’ya bağlı La Palma Adası'nda 19 Eylül’den bu yana faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı’nın püskürttüğü küller nedeniyle adada külden tepeler oluştu.

Haber

Cumbre Vieja Yanardağı önüne kattığı her şeyi yutuyor! Çimento fabrikasına ulaştı

İspanya’ya bağlı La Palma Adası'nda 19 Eylül’den bu yana faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı’ndan akan lavlar çimento fabrikasına ulaştı. Alevlere teslim olan fabrikanın yakınlarında yaşayan yaklaşık 3 bin kişi için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Öte yandan yeni oluşan lav akıntıları son 24 saatte 40 hektardan fazla alanı yok ederken, daha önce tamamen tahliye edilen Todoque köyünde sağlam kalan binaları ve tarlaları da haritadan sildi.

Haber

50 yıl öncesinin neredeyse iki katı! Cumbre Vieja Yanardağı'nda lav yoğunluğu artıyor

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı şimdiye kadar 80 milyon metreküp lav püskürttü.

Haber

Tehlike büyüyor! İspanya'da denize dökülen lavlar 25 futbol sahasından daha büyük alanı kapladı

İspanya’nın güneyindeki La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja Yanardağından akarak denize dökülen lavlar 25 futbol sahasından daha büyük bir alanı kapladı. uyla birleşen lavların sertleşmesi sonucu adanın kıyısında oluşan delta 20 hektara ulaştı. Lavlar adayı genişletirken, yarından itibaren havada yoğun kükürt kokusu hissedilebileceği konusunda uyarı yapıldı.

Haber

İspanya'da yanardağdan çıkan lavlar 500 metreden geniş bir kayalık oluşturdu

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nın en büyük 5’inci adası La Pala’daki Cumbre Veca Yanardağı’ndan çıkan lavlar, Atlantik Okyanusu'na ulaşmasının ardından suyla teması sonucu adanın kıyı şeridini batı yönüne doğru genişleten, 500 metreden daha geniş bir kayalık çıkıntısı oluşturdu.

Haber

Kanarya Adaları'nda yanardağ felaketi! Cumbre Vieja'nın lavları okyanusa ulaştı

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma'da 19 Eylül'den bu yana aktif durumda olan Cumbre Vieja Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar, 10 gün sonra Atlas Okyanusu'na dökülmeye başladı. Öte yandan yetkililer, lavların denize döküldüğü plajın tamamen yok olduğunu belirtirken, 3,5 km'den fazla yaklaşılmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Haber

Cumbre Vieja yanardağı hakkında korkutan uyarı: Büyük patlama için hazırlanıyor

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubunda yer alan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja yanardağının püskürttüğü lavların okyanusa yaklaştığı, bölge sakinlerinden ise zehirli gaz bulutunun yayılabileceği üzerine camlarını kapatmaları istendi. Felaketin boyutunun uydu ve drone görüntülerine de yansıdığı görülürken, uzmanlar yanardağın büyük bir patlama için hazırlandığını kaydetti.

Haber

Kanarya Adaları'ndaki yanardağ felaketi devam ediyor! Patlamalar şiddetlendi

Kanarya Adaları’nın en büyük 5. adası La Palma’daki Cumbre Vieja Yanardağı'nda patlamaların şiddetini artırmasının ardından lav çıkışı yoğunlaşırken, çarpıcı görüntüler de ortaya çıktı. Ayrıca yetkililer, yeni bir patlama aşamasına girildiğini belirtti.

Haber

La Palma’da felaket! Akan lavlar havuzu doldurdu, 320 ev kül oldu

İspanya'nın güneybatısında Kanarya Adaları bölgesindeki La Palma Adası'nda 50 yıl sonra aktif hale gelen Cumbre Vieja Yanardağı'ndaki patlamalar şiddetini artırarak devam ediyor. 4. gününe giren patlamalardan dolayı 6 bin kişi tahliye edildi, 400 hektarlık tarım alanı ve 320 ev yandı, 400 milyon avroluk maddi hasar oluştu. Öte yandan yanardağdan akan lavlar, ulaştığı yerleşim yerindeki bir havuzu doldurdu.

Haber

Cumbre Vieja yanardağından ürperten kareler! Lavlar evleri yuttu: Cehennem sahnesi gibi

İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'ndaki Cumbre Vieja (Yaşlı Doruk) yanardağının faaliyeti devam etti. Aktif hale gelen yanardağ etrafındaki yerleşim birimlerinde 5 bin kişi tahliye edildi. 100 evin yıkılmasına neden olan lavların evin bahçesine kadar girmesi, başka bir evin ise kapısının önüne kadar gelmesi ürkütücü görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu kareler kullanıcılar tarafından filmlerdeki cehennem sahnelerine benzetildi.

Haber