Dünya Sağlık Günü Haberleri

WHO: 2030’a kadar 500 milyon kişi hareketsizlik kaynaklı sağlık sorunları yaşayacak

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk defa hareketsizliğin etkileri üzerine küresel bir rapor hazırladı. Hazırlanan rapora göre 2030'a kadar fiziksel hareket eksikliği nedeniyle kalp sorunları, obezite ve diyabet gibi hastalıklara yakalananların sayısı yaklaşık 500 milyon olacak. WHO Genel Sekreteri Dr. Adhanom Ghebreyesus “Daha fazla ülkenin insanları yürüme, bisiklet, spor ve diğer fiziksel aktivitelere teşvik etmesine ihtiyacımız var” dedi.

Haber 19-10-22 06:39

Sayı yüzde 59’a ulaştı! Avrupa alarm veriyor: Listenin başında Türkiye var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisinin dün yayınladığı raporla obezite oranlarının, Avrupa genelinde "salgın" boyutlarına ulaştığını ve hala yükselmeye devam ettiğini açıkladı. Raporda, Avrupa’daki yetişkinlerin üçte ikisinin (yüzde 59) ya aşırı kilolu ya da obez olduğu vurgulandı. Sağlıksız gıdaların çocuklara dijital olarak pazarlanması ve çevrimiçi oyunların yaygınlaşmasının obezite artışını tetikleyen nedenler arasında olduğu belirtildi.

Haber 05-05-22 07:06

Uyarılar yetmiyor! Sonuçlar dehşet verici: Dünyanın 99'u sağlıksız hava soluyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya nüfusunun neredeyse tamamının, insan sağlığını tehdit eder nitelikte hava soluduğunu açıkladı. Son 11 yılda havadaki zararlı madde miktarının 6 kattan fazla arttığı vurgulanan raporda, kirli havanın felce ve solunum hastalıklarına yol açabileceği duyuruldu. Örgütün 7 Nisan Dünya Sağlık Günü öncesi yayımladığı raporda, 117 ülke ve 6 binin üzerinde şehirde hava kalitesine dair veriler ve bulgular paylaşıldı.

Haber 07-04-22 09:05

Dünya Nüfusunun Yüzde 99'u Kötü Hava Soluyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde insanların neredeyse tamamının kaliteli hava standartlarında olmayan havayı soluduğuna dikkat çekerek fosil yakıt kullanımını azaltma yönünde daha fazla adım atılması çağrısı yaptı

Haber 04-04-22 20:49

Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Günü Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Dünya Sağlık Günü Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.

DSÖ'ye göre en olası senaryo: COVID'in şiddeti azalacak

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsle mücadelede strateji belgesini güncelleyerek üç senaryo ortaya koydu.

Haber 30-03-22 22:52

SON DAKİKA | DSÖ'den korkutan Omicron açıklaması: 6-8 hafta içinde...

Omicron varyantıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütünden son dakika açıklaması geldi. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, önümüzdeki 6-8 hafta içinde Avrupa'da nüfusun yüzde 50'sinden fazlasının Omicron ile enfekte olacağını tahmin edildiğini ifade etti.

Haber 11-01-22 15:03

Dünya Sağlık Örgütü'nden ürperten açıklama: Delta varyantı hızla yayılıyor, koronavirüs yavaşlamıyor

Dünya Sağlık Örgütü baş uzmanı Soumya Swaminathan Cuma günü yaptığı açıklamada, Covid-19'un Delta varyantının yayılmasıyla birlikte dünyanın çoğu bölgesinde enfeksiyon sayısının arttığını söyledi. Haber ajansı Bloomberg'in bildirdiğine göre, ayrıca pandeminin henüz azalmadığına dikkat çekiliyor.

Haber 10-07-21 09:29

DSÖ: Afrika’da vaka ve ölümler geçtiğimiz hafta yüzde 40 arttı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Afrika’da Covid-19 vaka ve ölümlerinin geçtiğimiz hafta yaklaşık yüzde 40 arttığını açıkladı.

Haber 21-06-21 20:37

Dünya Sağlık Günü nedir? Dünya Sağlık Günü'ne özel mesajlar

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) anayasasının yürürlüğe girdiği gün olan 7 Nisan tarihi, tüm dünyada “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanır. 7 Nisan ve 13 Nisan tarihleri arası ise “Dünya Sağlık Haftası” olarak anılır. Bu tarihin geçmişi, sağlığın temel bir hak olması sebebi ile herkes için mümkün olan en iyi sağlık hizmetini sağlamayı garanti eden 1948 DSÖ Anayasası’na dayanmaktadır.

Haber 07-04-21 00:06

DSÖ: 2021’de koronavirüs bitmeyecek

Dünya Sağlık Örgütü, dün gece bir açıklama yaptı. Birleşmiş Milletler bünyesindeki kurum koronavirüsün 2021'de bitmeyeceğini duyurdu.

Haber 02-03-21 09:42

Rus bilim insanları kuş gribinin ilk kez insana bulaşan türünü tespit etti

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, ülkede "A (H5N8)" kuş gribinin ilk kez insana bulaştığını tespit ettiklerini bildirdi.

Haber 20-02-21 18:38

DSÖ: AstraZeneca aşısının Güney Afrika mutasyonu üzerinde etkisi minimum

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Oxford-AstraZeneca aşısının korona virüsün Güney Afrika’da tespit edilen mutasyonu üzerinde minimum düzeyde etkili olduğunu açıkladı.

Haber 08-02-21 21:52

Vuhan'daki DSÖ ekibi karantinadan çıktı: Başlıyorlar!

Koronavirüsün (Kovid-19) kökenlerini araştıracak Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 13 kişilik heyetin virüsün ilk kez tespit edildiği Çin'in Vuhan kentinde olduğu 14 günlük karantina uygulaması bugün sona erdi.

Haber 27-01-21 11:24

Bakan Koca, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge ile görüştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile video konferans üzerinden bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Avrupa bölgesindeki vaka artışları, koronavirüsteki mutasyon, Türkiye’deki güncel durum ve aşı çalışmaları ele alındı.

Haber 07-01-21 20:54

DSÖ'den Avrupa'ya: Önlemler yoğunlaştırılsın

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türünün 22 Avrupa ülkesinde tespit edildiğini belirterek, "kritik eşikteki" kıtada halk sağlığı önlemlerinin yoğunlaştırılması çağrısında bulundu.

Haber 07-01-21 19:10

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 'Dünya Sağlık Günü' mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü'nün ilk kez bu kadar yaygın bir sağlık sorununa denk geldiğini belirterek, "Sağlığınıza dikkat edin. Gelecek yıl bugün, her şey şimdikinden çok farklı olsun" dedi.

Haber 07-04-20 22:29

Sağlık Bakanlığı'ndan Dünya Sağlık Günü'ne özel video

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Günü'ne özel video hazırladı.

Haber 07-04-20 19:10

Yürüyüşle kilo vermek mümkün mü?

Düzenli ve tempolu yürüyüş başta olmak üzere egzersizin kalpten kemik sağlığına dek sayısız faydası olduğu kesin. Bu faydalardan biri de fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olması. Bugünlerde pek çok kişi tam da yaz öncesi forma girme çabasında. Bu amaçla günlük hayatın koşuşturmacası arasında kimi spor salonlarının yolunu tutuyor, kimi kendini açık havada yürüyüşe vuruyor, kimi de evde koşu bandında çare arıyor. Ancak yürüyüşten fayda sağlamak için de dikkat edilmesi gereken kurallar var!

Trend 09-05-19 13:56

Kazakistan'da Dünya Sağlık Günü'nde çöp toplama etkinliği

Kazakistan'da Dünya Sağlık Günü'nde çöp toplama etkinliği

Haber 07-04-19 13:11