Enflasyon Haberleri Ve Son Dakika Enflasyon Haberleri

Enflasyon Haberleri Ve Son Dakika Enflasyon Haberleri

Enflasyon, TÜFE ve ÜFE değişim oranlarıyla ve Merkez Bankası’nın mal ve hizmet piyasası ışığında elde ettiği fiyat endeksleriyle hesaplanabilen ekonomik sürecin değerlendirilmesi işlemidir. Belirleyen etmenler arasında mal ve hizmet satış fiyatlarının sürekli yükselmesi yer alır, ancak durumun netleşmesi için kullanılan parametreler tek bir ürünle ve hizmetle sınırlı değildir. Hesaplama verisi kapsamında fiyatlar genel seviyesinin sürekli artış eğilimi göstermesi esas olarak baz alınır.

Enflasyon, ekonomik bir süreç olduğu için para piyasasını doğrudan etkiler ve faiz oranları üzerinde uygulanması planlanan değişiklikler için önemli bir rol oynar.Talep ve maliyet enflasyonu olmak üzere iki tür enflasyon bulunur ve bunlar ekonomik dengelerin bozulması sonucu ortaya çıkar.

Enflasyon Haberleri

Şubat ayı enflasyon rakamları açıklanıyor: Herkes için kritik gün! Kasım 2022’den bu yana ilk kez...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı enflasyon verilerini duyuracak. Yılın ilk ayı için enflasyon yüzde 6,70 artış kaydetmişti. Ekonomistlerin Şubat ayı enflasyon beklentisi de ortaya çıktı. Peki Şubat ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak, saat kaçta? İşte TÜFE verisi tahmini ile haberin detayları…

Finans 02-03-2024 10:55

İstanbul'un yıllık enflasyonu yüzde 76'yı aştı

İstanbul’un enflasyonu Şubat ayında yıllık yüzde 76,58 oldu. Şubat ayında İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 4,07, toptan fiyat hareketlerini yansıtan toptan eşya fiyatları indeksi ise yüzde 4,64 oranında arttı.

Finans 01-03-2024 12:25

Perşembe gününden itibaren başlıyor! Birbiri ardına açıklanacak: 2023 yılı büyüme rakamları, Şubat ayı enflasyon rakamları…

Ekonomide gözler birbiri ardına açıklanacak istatistiklere odaklanırken perşembe günü 2023 yılı büyüme rakamları, cumartesi günü şubat ayı dış ticaret, 4 Mart Pazartesi günü de Şubat ayı enflasyon verileri kamuoyuyla paylaşılacak.

Finans 27-02-2024 12:06

TÜSİAD Başkanı'ndan enflasyon açıklaması: Yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçmesini bekliyoruz

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, "2024 yılında enflasyonun, Merkez Bankamızın da işaret ettiği üzere, yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Finans 23-02-2024 15:28

Diğer Haber Etiketleri

Enflasyon

Enflasyon Hakkındaki Haberler Mynet'te. Enflasyon Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

IMF merkez bankalarını uyardı: Enflasyonun düşmesine rağmen...

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, merkez bankalarını 'erken gevşeme'ye karşı uyardı. IMF Sözcüsü enflasyonun düşmesine rağmen henüz hedefin yeterince yakın olmadığının altını çizdi.

Finans 23-02-2024 07:12

Enflasyon vatandaşın belini büküyor: Maaş zamları çoktan eridi! Peki gidişat nasıl, hayat pahalılığı devam edecek mi?

Farklı sosyal statülerden olmalarına rağmen birçok kişinin ortak problemi hayat pahalılığı... Sürekli artan kur ve enflasyon vatandaşın belini bükmüş durumda. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in göreve gelmesinin ardından bir süredir sürdürülen düşük faiz politikası terk edilerek faiz artırımı gerçekleştirilmişti. Ekonomist Emre Şirin, düşürülemeyen enflasyonun vatandaşın belini bükmeye devam edeceğini söyledi. Şirin ayrıca enflasyonun düşürülmesinin iki yolunu açıkladı.

Finans 19-02-2024 12:08

Bakan Şimşek, Merkez Bankası anketini değerlendirdi: Enflasyon beklentilerindeki iyileşme...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarını değerlendirdi. Şimşek, "Enflasyon beklentilerindeki iyileşme program hedefimize yakınsamaya devam ediyor" dedi.

Finans 16-02-2024 15:36

Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması: Düşürmek için sıra dışı bir şey yapmayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin para politikasının geleneksel olduğunun altını çizerek enflasyonda düşüş için sıra dışı bir şey yapmayacaklarını söyledi.

Finans 16-02-2024 10:59

SON DAKİKA | Merkez Bankası yayımladı! İşte yıl sonu enflasyon ve dolar tahmini

Merkez Bankası, piyasanın dolar, faiz, enflasyon ve büyüme beklentilerini içeren şubat ayı anketini yayımladı. Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 40,00 TL iken, bu anket döneminde 40,02 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 40,64 TL iken, bu anket döneminde 41,15 TL olarak gerçekleşti.

Finans 16-02-2024 10:09

İkinci el araba satanlar dikkat! Düşüş durdu, yükseliş mi başlayacak? Galericiler stoklarını artırıyor: Merakla beklenen rapor yayınlandı!

Uzun bir süre yatırım aracı olarak değerlendirilen ikinci el otomobil piyasasındaki fiyat düşüşleri durma noktasına geldi. Merakla beklenen '2. El Oto Raporu' yayınlandı. Galericiler stoklarındaki araç sayılarını artırmaya başladı. Peki ikinci el araç piyasası tekrardan yükselişe geçecek mi?

Finans 15-02-2024 17:11

Özgür Demirtaş, Hazır olun diyerek uyardı: Kusmuk olarak çıkacak, dayanın dedi, enflasyonun ineceği tarihi açıkladı!

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, seçim sonrası için öngörülerde bulundu. “Seçim sonrası ekonomi kerpeten gibi sıkacak, hazır olun” diyen Demirtaş, enflasyonda düşüş için de tarih verdi.

Finans 15-02-2024 15:50

Avrupa Merkez Bankası'ndan enflasyon beklentisi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, "Mevcut faiz oranları seviyesi yeterince uzun süre sürdürüldüğü takdirde enflasyonun yüzde 2 orta vadeli hedefimize zamanında dönmesine önemli katkı sağlayacak." dedi.

Finans 15-02-2024 12:04

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalarda teknoloji hisseleri öncülüğünde pozitif bir seyir izleniyor. Yatırımcılar bugün yoğun veri gündemini takip ediyor.

Finans 15-02-2024 09:51

İngiltere'de yıllık enflasyon ocak ayında değişmedi

İngiltere'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ocakta yıllık bazda yüzde 4 arttı ve aralıktaki seviyesine göre değişiklik göstermedi. İngiltere Merkez Bankası (BoE), enflasyonu yüzde 2'ye düşürmeyi ve bu seviyede tutmayı hedefliyor.

Finans 14-02-2024 12:40

ABD enflasyonu beklentileri aşmıştı: Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar, beklentileri aşan ABD enflasyon verileri sonrası negatif seyrediyor.

Finans 14-02-2024 09:04

Son dakika... Piyasaların gözü bu verideydi: ABD'de enflasyon beklentileri aştı!

Son dakika haberi: Ocak ayı ABD enflasyon verileri açıklandı.

Finans 13-02-2024 16:32

Küresel piyasalarda gözler ABD'nin enflasyon verilerinde

Küresel piyasalarda karışık seyir izlenirken bugün 16.30'da açıklanacak ABD enflasyon verileri takip ediliyor.

Finans 13-02-2024 09:28

İTO Başkanı Avdagiç: Gerçekçi, enflasyonla korelasyon içinde kur istiyoruz

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, döviz kurlarındaki artışa ilişkin olarak, " Gerçekçi, enflasyonla korelasyon içinde kur istiyoruz" değerlendirmesini yaptı. Avdagiç, “Bana göre ‘kur şu kadar’ olmalı söylemi tehlikeli. Dövizin 30 lira olduğu yerde, 40-45 lira olsun demek çok ciddi bir zıplama anlamına geliyor. Hızlı artış da hızlı iniş de sizi çarpar." dedi.

Finans 11-02-2024 10:28

Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın enflasyon açıklamasında 'istisna' detayı: Kademeli olarak...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, son 5 ayın zirvesine çıkan ocak ayı enflasyon rakamlarına ilişkin olarak, "Aylık bazda enflasyonda düşüşler başlamıştı, ocak ayında istisnai bir durum oldu" yorumunu yaptı. Yılmaz, önümüzdeki aylarda enflasyonda kademeli olarak düşüşlerin görüleceğini söyledi.

Finans 08-02-2024 16:11

TÜSİAD Onursal Başkanı'ndan 'yüksek enflasyon' açıklaması

TÜSİAD Onursal Başkanı Tuncay Özilhan, "Yüksek enflasyon ve refah üretmeyen büyüme geçim sıkıntısı getirir" açıklamasını yaptı.

Finans 08-02-2024 14:27

Yılın ilk enflasyon raporu yarın açıklanıyor: Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın mesajları ne olacak? 'Senaryodan dönüş yok'

Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunu yarın açıklayacak. Hafize Gaye Erkan'ın istifası sonrası Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Fatih Karahan sunum yapacak. Uzmanlar enflasyon hedefinde büyük bir değişik olmasını beklemezken, yüzde 70-75 zirve ve zirveden dönüş senaryosunun devam edeceğine vurgu yaptılar.

Finans 07-02-2024 13:35

Bakan Şimşek ana hedef 'fiyat istikrarı' dedi, enflasyonda düşüş için tarih verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, haziran ayı itibariyle enflasyonda düşüşün olacağını belirtti.

Finans 07-02-2024 12:33

Memur zammı ile ilgili yeni talep! Ek artış ve refah payı gelir mi? ‘Enflasyon eritti’ çıkışı…

Emekli, memur, işçi, özel sektör… Neredeyse tüm çalışanların gündeminde enflasyonun sürekli artarak devam etmesi var. Son olarak memurlar da enflasyonun zamları eritmesi üzerine en artış ve refah payı beklediklerini belirterek “yeniden değerleme oranında zam” talep ettiler. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci, çalışanlara 2024 yılı için kamu alacaklarına uygulanan yeniden değerleme oranı olan yüzde 58’den az olmamak üzere artış yapılmasını, buna ek olarak da refah payı verilmesini istedi.

Finans 07-02-2024 08:01

Euro Bölgesi'nde tüketicilerin enflasyon beklentisi düştü

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, tüketicilerin gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi Aralık 2023'te bir önceki aya kıyasla yüzde 3,5'ten yüzde 3,2'ye geriledi.

Finans 06-02-2024 14:14

Beş ayın zirvesine çıkmıştı! Merkez Bankası'nın enflasyon değerlendirmesinde 'düşüş' detayı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), Ocak ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Ocak ayındaki yükselişini ardından, izleyen dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağını belirtti.

Finans 06-02-2024 10:36

TÜİK enflasyon sepetini güncelledi: Votka ve düğün salonu listeye girdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon sepetinde yer alan ürünleri ve ağırlıklarını güncelledi. Listeye votka ve düğün salonu da girdi.

Finans 06-02-2024 09:16

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı?

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı? İşte günün özeti...

Haber 05-02-2024 16:46

TÜİK enflasyon verisi sonrası duyurdu: En çok hava yolu ulaşımı zamlandı!

Tüketici fiyatları bazında ocakta en fazla fiyat artışı yüzde 30,43 ile hava yolu ile yolcu taşımacılığında, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 4,19 ile çocuk giyimde görüldü.

Finans 05-02-2024 11:16

Son dakika | Şubat ayı kira artış oranı belli oldu! TÜİK'in ocak enflasyon açıklaması sonrası işte yeni rakam

Son dakika haberi: TÜİK'in ocak ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla yeni kira artış oranı da belli oldu. Peki şubat ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Kira zammı sınırlaması sürerken şubat ayında yapılacak artış ne kadar olacak? Milyonların yanıtını beklediği soru yanıtını buldu.

Finans 05-02-2024 10:09

OCAK ENFLASYONU 2024 SON DAKİKA: TÜİK yılın ilk verisini duyurdu: 5 ayın zirvesini görmüştü: Mehmet Şimşek tarih verdi

Son dakika haberi… Ocak ayı enflasyon rakamları için nefesler tutulmuştu. TÜİK 2024 yılının ilk TÜFE verisini açıkladı. Beklenti aylık bazda yüzde 6,62, yıllık bazda ise yüzde 64,76 yönündeydi. Peki Ocak ayı enflasyonu ne oldu? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesinde, "Şubat’tan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz" yorumunu yaptı. İşte haberin detayları...

Finans 05-02-2024 10:00

ENAG ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ocak ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. ENAG verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Ocak ayında yüzde 9,38 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı da yüzde 129,11 olarak gerçekleşti.

Finans 05-02-2024 09:19

SON DAKİKA: Ocak ayı enflasyon rakamları açıklanıyor! TÜİK yılın ilk TÜFE verisini duyuracak! Merkez Bankası Yeni Başkanı Karahan’dan çok net mesaj: ‘Kesinlikle izin vermeyeceğiz’

Son dakika: Ocak ayı enflasyon rakamları için geri sayım başladı! ‘2024 Ocak ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak, saat kaçta, ne olur?’ sorularına yanıt aranmaya başladı. Emeklisinden memuruna, asgari ücretlisine kadar herkesin yakından takip ettiği veriler için TÜİK açıklama yapacak. Ocak ayı enflasyon beklenti anketine göre yılın ilk ayında TÜFE’nin yüzde 6,84 artacağını tahmin ediliyor. Öte yandan Merkez Bankası Yeni Başkanı Fatih Karahan enflasyon için dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Finans 05-02-2024 07:38

Yılın ilk enflasyon raporu haftaya açıklanıyor: Hafize Gaye Erkan sunum yapacak

Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunu 8 Şubat'ta açıklayacak.

Finans 02-02-2024 15:14

İstanbul'un yıllık enflasyonu yüzde 76'yı aştı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ocak ayı enflasyon verileri açıklandı. Verilere göre enflasyon yıllık yüzde 76,17, aylık yüzde 6,72 oldu.

Finans 01-02-2024 12:23

Emeklisi memuru asgari ücretlisi! Şimdiden herkesin gözü Ocak 2024 enflasyonunda! İyi ve kötü senaryo hesaplandı, Mayıs ayında zirve

Enflasyon rakamları memur maaşları, Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur emekli maaşı, asgari ücreti belirleyici unsur olduğu için milyonların gündeminde yer alıyor. Bu kapsamda "Ocak ayı enflasyon ne zaman açıklanacak, enflasyon beklentisi ne oldu?” soruları yanıt buldu. Ekonomistler iyi ve kötü senaryoda hesap yaptı, mayıs ayına dikkat çekti. Enflasyonun neden düşmediğini de tek tek anlattılar.

Finans 31-01-2024 12:10

Özgür Demirtaş, TL'nin ciddi enflasyonu var dedi, yatırımcıları uyardı: TL bazında bir şeyin 20 yılda 3 katına çıkması bir şey ifade etmiyor

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, enflasyonu yüksek olan para birimlerinin kumbaraya atılmayacağını belirterek yatırımcıları uyardı.

Finans 28-01-2024 08:17

Kredi kartına düzenleme yolda! Ekonomistler açıkladı, işte olası senaryolar

Enflasyonla mücadele kapsamında bir dizi program hayata geçirilirken yeni adımların gelebileceği sinyali verildi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alparslan Çakar, kredi kartı kullanımındaki artışa dikkatleri çekerek kredi kartına düzenleme gelebileceğini ifade etti. Yapılan bu açıklama sonrasında ekonomistler kredi kartlarında yapılabilecek düzenlemeyle ilgili olası senaryoları açıkladı.

Finans 24-01-2024 23:53

TÜİK, enflasyonla ilgili tartışmalara açıklık getirdi: Resmi TÜFE verisini eleştirmek manipülatif ve art niyetli bir yaklaşım

TÜİK, enflasyonla ilgili tartışmalara ilişkin açıklama yaptı. TÜİK'ten yapılan açıklamada, "Tüketicilerin geçmiş 12 aydaki enflasyon algısını yansıtan ve tek soruluk veri setinden elde edilebilen sonuçlar üzerinden resmi TÜFE verisini eleştirmek manipülatif ve art niyetli bir yaklaşımdır" denildi.

Finans 24-01-2024 17:14

700 bini aşkın kamu işçisini ilgilendiren ek zam talebi: Enflasyon artı iyileştirme çağrısı yapıldı

HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, 700 bin kamu işçisi için ek zam talebini yineledi. Arslan, "Yürürlük süreleri farklı olan sözleşmelerin tamamı için enflasyon artı iyileştirme yapılması konusunda çağrımızı yineliyoruz. Bu çağrımızın, bir ek protokolle karşılık bulmasını istiyoruz" dedi.

Finans 24-01-2024 15:46

Yurt dışı ÜFE Aralık 2023'te aylık ve yıllık bazda arttı

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2023'te bir önceki aya göre yüzde 2,28, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,4 artış gösterdi.

Finans 22-01-2024 10:45

Bakan Bolat'tan enflasyon açıklaması: Oran verdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Enflasyonla mücadele birinci önceliğimizdir." dedi. Bolat yıl sonu enflasyonu için de oran verdi.

Finans 21-01-2024 12:31

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı?

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı? İşte günün özeti...

Haber 19-01-2024 16:35

SON DAKİKA | Merkez Bankası yayımladı! İşte yıl sonu enflasyon ve dolar tahmini

Merkez Bankası, piyasanın dolar, faiz, enflasyon ve büyüme beklentilerini içeren ocak ayı anket sonuçlarını açıkladı. Katılımcıların yıl sonu dolar kuru beklentisi 40 lira olurken, enflasyon beklentisi ise yüzde 42.

Finans 19-01-2024 10:19

Goldman Sachs'tan Türkiye yorumu! 'Beklenenden daha hızlı gerileyebilir'

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının not görünümü yükseltmesinin ardından bu sefer uluslararası bankalar da Türkiye'ye yönelik tahminleri iyimser yönde revize etmeye başladı. ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye'de enflasyonun beklenenden daha hızlı gerileyebileceği öngörüsünde bulundu.

Haber 18-01-2024 20:04

Piyasaların takip ettiği veri açıklandı: Euro Bölgesi'nde enflasyon yüzde 2,9 oldu

Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), aralık ayında yıllık bazda yüzde 2,9 seviyesine yükseldi. Veri, piyasa beklentileriyle uyumlu geldi.

Finans 17-01-2024 15:31

Euro Bölgesi'nde tüketicilerin enflasyon beklentisi geriledi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, Kasım 2023'te bir önceki aya kıyasla tüketicilerin gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi yüzde 4'ten yüzde 3,2'ye geriledi ve Şubat 2022'den beri en düşük seviyeyi gördü.

Finans 16-01-2024 17:42

Memurlar 'enflasyon üzeri' artış istiyor: Ek olarak refah payı verilmesi zorunluluk

TÜİK'in aralık ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından memur ve emeklilere yapılacak zam oranı da belli oldu. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci gerçek enflasyonun üzerinde zam yapılması talebinde bulundu.

Finans 16-01-2024 15:27

BDDK duyurdu: Bankalara enflasyon muhasebesi geliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalar ile finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerinin enflasyon muhasebesine geçeceğini açıkladı.

Finans 16-01-2024 13:12

Küresel piyasalarda ABD enflasyon verisi ve Orta Doğu etkisi

Küresel piyasalar, ABD'de dün açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve Orta Doğu'da artan jeopolitik risklerle karışık bir seyir izliyor.

Finans 12-01-2024 09:39