Gelir Idaresi Başkanlığı Haberleri

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan vergiler için yeni uygulama! MTV, pasaport harcı, emlak vergisi… Tek kelime bile yeterli

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yapay zeka ile çalışan dijital vergi asistanı GİBİ'yi vatandaşların kullanımına sundu. GİBİ, motorlu taşıtlar vergisi, konut vergisi, pasaport ve yurt dışı çıkış harcı ya da cep telefonu IMEI işlemleri gibi vatandaşların günlük hayatına dair birçok konudaki sorulara yanıt veriyor. Uygulama, daha detaylı vergi konularında da hizmet sağlıyor.

Finans 04-09-2023 12:00

Gelir İdaresi Başkanlığı duyurdu: O para cezalarına iade! 31 Aralık 2024’e kadar başvuran ödemesini geri alacak

Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla verilen idari para cezalarında yapılan ödemeler 31 Aralık 2024'e kadar başvurulması halinde iade edilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) konuya ilişkin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Finans 05-08-2023 10:40

Faturalarda yeni dönem! 1 Temmuz’dan itibaren zorunlu olacak: Gelir İdaresi Başkanlığı duyurdu

Gelir İdaresi Başkanlığı, brüt satış hasılatı 2022 yılında 3 milyon lira ve üzeri olan mükelleflerin, 1 Temmuz'dan sonra sektör ayrımı olmadan e-faturaya geçmek zorunda olacağını duyurdu. İnternetten mal veya hizmet satışı gerçekleştiren mükellefler ile gayrimenkul veya motorlu taşıt satım veya kiralama işlemlerini yapanlardan 500 bin lira ve üzeri brüt satış hasılatı olanlar da uygulama kapsamında yer alacak.

Finans 28-06-2023 13:32

1 milyon TL yerine 800 bin... Deprem yardımları vergiden düşecek iddiasına yanıt geldi: 'Yaygın ama yanlış' diyerek örnek verdi

85 milyon Kahramanmaraş'taki deprem felaketinin açtığı yaraları sarmak için tek ses, tek yürek oldu. Dün akşamki ortak canlı yayında 115 milyar 146 milyon TL'lik yardım toplanırken, şirketlerin yaptığı bağışların vergilerden düşüp düşmeyeceği tartışma konusu oldu. Sosyal medyada yer alan iddialar sonrası Gelir İdaresi Başkanlığı bir açıklama yaparken, gazeteci Mehmet Akif Ersoy da durumu verdiği örnekle açıkladı.

Finans 16-02-2023 14:41

Gelir Idaresi Başkanlığı

Gelir Idaresi Başkanlığı Hakkındaki Haberler Mynet'te. Gelir Idaresi Başkanlığı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

AFAD ve Kızılaya yapılan bağışlara vergi indirimi uygulanacak

Bağışların indirilebilmesi için ödemeye ilişkin banka dekontları yeterli olacak

Yurthaber 16-02-2023 08:05

Gelir İdaresi Başkanlığı Şubat'ta devreye alacak! Otomobilde artık zorunlu oluyor: ÖTV ödememek için...

Otomotiv sektöründeki ithalatçılar ve bayisi konumundaki mükelleflere teminat zorunluluğu getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karar göre mükellefler, ithalat yapabilmek için 66 milyon lira teminat verecek. Yetkili distribütörler ve bayiler ise bunun dışında kalacak.

Finans 14-01-2023 12:08

Gelir İdaresi Başkanlığı duyurdu: Düzce’deki deprem sonrası süre uzatıldı

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen deprem sonrası yeni bir karar alındı. Bu kapsamda şehirdeki mükellefler için beyanname bildirim, elektronik defter oluşturma ve imzalanma ile e-defter beratlarının yüklenme süreleri uzatıldı.

Finans 24-11-2022 10:55