Halil Inalcık Haberleri Ve Son Dakika Halil Inalcık Haberleri

Halil Inalcık Haberleri Ve Son Dakika Halil Inalcık Haberleri

Dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık, 26 Mayıs 1916 tarihinde İstanbul’da doğdu. Savaş yıllarına denk gelen çocukluğunun bir kısmı Ankara’da geçti. Halil İnalcık’ın babası ailesini bırakıp Mısır’a yerleşti. Sivas’ta yatılı ortaokul okuyan İnalcık daha sonra Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu’na nakledildi. Eğitimine devam eden İnalcık, 1935’te Ankara Üniversite Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ne kayıt oldu. 1940’da yılında mezun olan tarihçi hazırladığı Timur seminerde, Fuad Köprülü’nün dikkatini çekti. Fakülte bünyesine ilmi yardımcı olarak tayin edilen İnalcık’ın çalışmaları hep devam etti. Doktorasını Tanzimat ve Bulgar Meselesi adlı teziyle veren tarihçi, 1943’te doçentliğe atandı. 1945’te fakültenin edebiyat bölümündeki Şevkiye Işıl Hanımla hayatını birleştirdi. 1947’de Türk Tarih Kurumu üyesi olan İnalcık’ın çalışmaları hayatı boyunca sürmüştür. Ünlü tarihçi 26 Temmuz 2016 yılında hayata gözlerini yumdu.

Halil İnalcık Haberleri

Halil İnalcık'ın Atatürk'ü anlattığı videoya sosyal medyada büyük ilgi

2016 yılında hayatını kaybeden ve 'Tarihçilerin kutbu' diye anılan tarihçi Halil İnalcık'ın henüz hayattayken Mustafa Kemal Atatürk’ün cenaze törenini anlattığı video, 10 Kasım öncesi sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Haber

Arnavutluk'ta Osmanlı Uygarlığı sempozyumu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren: - "(Türk-Arnavut yakınlığı) İstiklal Marşı şairimiz olan Mehmet Akif, toplumlarımız ve kültürlerimiz arasında tesis edilmiş bu yakınlığın en müşahhas örneklerinden bir tanesidir"

Haber

Tarihçilerin kutbu: Halil İnalcık

Günümüz bilim dünyasında, Osmanlı tarihi alanında hem Türkiye'de ve hem de dünyada tartışmasız ilk akla gelen isim olan Prof. Dr. Halil İnalcık, 100 senelik ömrüne 25'den fazla kitap, 300'ü aşkın makale sığdırdı - 25 Temmuz 2016'da çoklu organ yetmezliği nedeniyle Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden İnalcık, Bakanlar Kurulu kararıyla Fatih Camii Haziresi'ne defnedildi - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile İnalcık için özel bir kabir yapıldı. Halil İnalcık'ın kabri, geleneksel Osmanlı Ulema Kabri şeklinde dizayn edildi

Haber

Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık'a 'Ulema Kabri'

Ünlü tarih bilimci Prof. Dr. Halil İnalcık vefatının birinci senesinde mezarı başında anıldı. Anma törenine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve çok sayıda seveni katıldı.

Haber

Halil İnalcık

Halil Inalcık Hakkındaki Haberler Mynet'te. Halil Inalcık Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Fahriye Evcen, Halil İnalcık'ın vefat haberini alınca yıkıldı

Hocaların hocası olarak anılan Tarihçi-yazar Prof. Dr. Halil İnalcık, çoklu organ yetmezliği sebebiyle Ankara'da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi. 100 yaşında aramızdan ayrılan İnalcık için ünlü oyuncu Fahriye Evcen duygusal bir mesaj kaleme aldı.

Magazin

Ünlü tarihçi Halil İnalcık hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık, 100 yaşında hayatını kaybetti.

Haber