Hisse Senedi Haberleri

Endeks nedir, türleri nelerdir? Endeks ne demek?

Para piyasalarında bazı göstergeler vardır. Bunlardan biri de endeks olarak ifade edilir. Farklı endeks türlerinden bahsetmek mümkündür. Borsa endeksleri, borsada yer alan hisse senetlerinin fiyat hareketlerini ölçmeye yardımcı olur. Bu şekilde borsada genel trend belirlenmesinde de etkin bir rolü vardır. Endeks nedir, türleri nelerdir?

Finans 27-07-22 20:42

Alternatif maliyet nedir, örnekleri nelerdir? Alternatif maliyet hesaplama nasıl yapılır?

Kişinin veya toplumun, elde etmek istediği şeye ulaşmak için vazgeçtiği diğer opsiyonlar; alternatif maliyet ile açıklanabilmektedir. Bu kavram aynı zamanda fırsat maliyeti ve almaşık maliyet olarak da adlandırılmaktadır. Alternatif maliyet nasıl hesaplanır, örnekleri nelerdir?

Finans 13-07-22 15:59

Fırsat maliyeti nedir, ilişkili olduğu durumlar nelerdir? Fırsat maliyeti hesaplama nasıl yapılır?

Bir malın üretiminin artırılması amacıyla diğer maldan hangi oranda vazgeçildiği, fırsat maliyetinin hesaplanmasını mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla fırsat maliyeti kavramı, istenilenleri elde etmek için vazgeçilen diğer en iyi alternatifleri içermektedir. Fırsat maliyeti nedir, fırsat maliyeti nasıl hesaplanır?

Finans 13-07-22 15:58

Zorunlu karşılık oranı nedir? Zorunlu karşılık oranı nasıl hesaplanır?

Para politikasını uygulama aracı olarak kullanılan zorunlu karşılık oranının, para arzına çok büyük etkileri bulunur. Merkez Bankası (MB) tarafından belirlenen bu oranlar, Türk parasına ve yabancı para cinsine göre ayrı ayrı hesaplanır. Geçmişte iflas gibi olumsuz durumların yaşanmaması için ortaya çıkan bu kural, günümüzde piyasa likiditesi kontrol aracı olarak kullanılmaktadır.

Finans 11-07-22 16:59

Diğer Haber Etiketleri

Borsa İstanbul Elon Musk Tesla Joe Biden işsizlik ABD Amerika Birleşik Devletleri cumhuriyet altını Emtia Endeks Parite Ekonomi Gümüş SpaceX Kripto para ons altın altın fiyatları petrol fiyatları Ekonomik büyüme Kurban Bayramı gram altın çeyrek altın Arife günü borsa 1 çeyrek 10 dolar 100 dolar anlık anlık piyasa altın dolar altın fiyatı altın gümüş altın hisse altın ne altın ne kadar altın ons altın ve dolar altın ve dolar fiyatları altın ve döviz altın yorumu altında altını altının ons fiyatı altının onsu abd doları avro bin dolar bir dolar bist bist 100 boğa piyasası borsa 100 endeksi borsa endeksi bugün borsa bugün dolar bugün dolar kaç bugün dolar kaç tl coin piyasası çeyrek 200 dolar 5 dolar emtia fiyatları dolar altın dolar fiyatı dolar fiyatları dolar paritesi dolar takip dolar tl dolar tl dün dolar tl kuru dolar ve altın dolar ve altın fiyatları dolar ve euro döviz altın döviz kuru endeks hesaplama endeks ne demek endeks nedir euro dolar euro dolar paritesi euro tl hisse hisse fiyatları kripto kripto para piyasası kripto piyasası kuru gram gram altın fiyatı gram altın ne gram altın ne kadar gram fiyatı ons ons altin fiyatlari ons altın fiyatı ons fiyatı para piyasası piyasa piyasalar piyasalarda bugün tl dolar tl kuru son dakika altın son dakika altın fiyatları son dakika dolar serbest serbest altın serbest altın piyasası zorunlu karşılık oranı altın fiyat çeyrek altın fiyat dolar euro kripto para borsaları hisse senetleri altın ve dolar fiyatı petrol fiyat borsa hisse senedi stop loss nedir para döviz son dakika dolar fiyatları altının gram dakika altın fiyatları son dakika altın dolar endeks borsa altının ons fiyata stop loss hisse fiyatı anlık canlı kur bugün yatırım yapmak piyasada altın altın fiyatı ons altın hisse senedi borsalar ters repo artan hisse altın dün borsa hisse son dakika altın ve dolar fiyatı likidite spot piyasa nedir bugün piyasalar piyasalarda altın yatırım yapma alış satış altın alımı son fiyatı fiyatlar

Hisse Senedi

Hisse Senedi Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Hisse Senedi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.

Piyasa değeri nedir? Piyasa değeri neyi ifade eder?

Piyasa değeri, bir şirketin borsadaki yani piyasadaki toplam değerini ifade etmektedir. Şirketlerin piyasa değerinin belirlenmesinde hisse senedi etken olmaktadır. Fakat hisse senetlerinin yüksek olması tek başına piyasa değerini belirleyemez. Piyasa değeri nedir, neyi ifade eder?

Finans 09-07-22 01:07

Cari açık Mayıs’ta 6,5 milyar dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Buna göre cari açık Mayıs’ta 6,47 milyar dolar oldu. 12 aylık cari işlemler açığı 29,4 milyar dolara yükseldi.

Finans 08-07-22 10:41

Borsa İstanbul arife günü açık mı, kapalı mı? 8 Temmuz Cuma bugün Borsa İstanbul çalışıyor mu, tatil mi? 8 Temmuz 2022 Cuma

Borsa İstanbul'un arife günü açık mı yoksa tatil mi olduğu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Birçok kişi arama motorlarında konuya ilişkin yaptıkları araştırmaları sürdürüyor. Kurban Bayramı'nın ilk günü 9 Temmuz Cumartesi gününe denk geliyor. Vatandaşlar arife günü EFT de dahil olmak üzere bankacılık işlemlerini şubelerden yapıp yapamayacaklarını öğrenmek istiyor. Peki Borsa İstanbul arife günü açık mı, kapalı mı? 8 Temmuz Cuma bugün Borsa İstanbul çalışıyor mu, tatil mi? İşte detaylar.

Haber 08-07-22 10:15

Hisse senedi türevleri nelerdir? Hisse senedi özellikleri ve türleri

Bir şirketin pay sahiplerine (ortaklarına) pay miktarları karşılığında verdiği kıymetli evraklara hisse senedi denmektedir. Bu değerli senetlerin kullanım amaçlarına göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Hisse senedi sahibi olan kişilere büyük kazançlar ve önemli haklar sağlamaktadır. Hisse senedi türevleri nelerdir?

Finans 07-07-22 20:25

Hisse senedi sahibinin hakları nelerdir? Hisse senedi sahibine nasıl haklar sağlar?

Hisse senedi, şirketlerin ortaklıklarını belgelemek amaçlı verdikleri önemli evraklar olarak bilinmektedir. Pay senedi olarak da adlandırılan hisse senedi; sermaye şirketlerinin, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerinin veya anonim şirketlerinin ortaklarına farklı avantajlar sağlayan bir yatırım aracıdır. Hisse senedinin sahibinin hakları nelerdir?

Finans 07-07-22 20:24

Dolar yeniden 17 sınırında! Altın fiyatlarında ise 'ters köşe' yaptıracak tahmin... Piyasalar yeniden hareketlendi

Dolar, küresel tarafta dolar güçlenirken yurt içinde son enflasyon oranı TL’yi baskılamaya devam ediyor. Altın fiyatları ise resesyon endişeleri ve enflasyona ilişkin belirsizlikler arasında yön arayışının sürdürüyor. Bu kapsamda dolar/TL kuru 16,98’e yükselerek 24 Haziran’da BDDK’nin ticari kredilerdeki sınırlama kararı sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Gram altın fiyatı üzerinde etkili ons altın fiyatı içinse ANZ Bank ekonomistlerinden ters köşe yaptıracak bir değerlendirme geldi.

Finans 05-07-22 11:45

Döviz ve altını olanlar dikkat! Varlık Barışı'nda erken bildirime vergi teşviki geliyor

Dolar ve altını olanlar için Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yeni bir açıklama yapıldı. GİB Varlık Barışı ile yurt içi ve dışı varlıkların kayda alınması imkanının getirildiğini duyurdu. Son başvuru tarihi ise 31 Mart 2023 olarak açıklandı. Erken bildirimlerde ise vergide indirim yapılacak.

Finans 04-07-22 16:12

Son dakika: Altın yatırımcıları için dev kurumlardan kritik uyarı geldi! Önümüzdeki aylarda altın fiyatları…

Son dakika: Altın fiyatları küresel piyasalarda merkez bankaları yetkililerinin enflasyonla mücadeleye ilişkin net mesajları ve güçlenen resesyon endişeleri arasında yön arayışını sürdürüyor. Bu ortamda gram altın fiyatı üzerinde etkili ons altın baskılanmaya devam ederken, dev kurumlardan altın fiyatı tahmini geldi. Analistler ons altın fiyatı için kısa vadede 1.800 - 1.835 dolar bandında seyir beklediklerini açıkladı.

Finans 01-07-22 08:27

Altın fiyatlarında düşüş devam edecek mi? İngiliz dev banka açıkladı! Üçüncü çeyrekte…

Küresel piyasalar, merkez bankaları yetkililerinin enflasyonla mücadeleye ilişkin net mesajları ve güçlenen resesyon endişeleri arasında yön arayışını sürdürüyor. Bu ortamda gram altın fiyatı üzerinde etkili ons altın baskılanmaya devam ederken İngiliz Banka Standard Chartered’dan yeni bir altın tahmini yapıldı. Durgunluk riskinin altın fiyatlarını aşağı çekmesini beklediklerini açıklayan banka, üçüncü çeyrek içinse altın fiyatları için 1850 dolar seviyesini öngördü.

Finans 30-06-22 11:12

Golden Cross nedir? Golden Cross (altın kesişim) formasyonu hangi zaman diliminde çalışır?

Doğru analiz yapabilmek için bilinmesi gereken grafik okuma kavramları arasında yer alan Golden Cross nedir? Türkçede 'altın kesişim' olarak adlandırılan Golden Cross, boğa piyasasının işareti olarak değerlendirilir. Golden Cross sadece kripto paralarla ilgili bir durum değildir. Tüm finansal piyasalarda Golden Cross kavramı kullanılır. Golden Cross nedir?

Finans 28-06-22 16:02

Death Cross nedir? Death Cross (Ölüm kesişimi) nasıl yorumlanır?

Death cross, “ölüm kesişimi” şeklinde ifade edilen, büyük satış potansiyelinin gösterildiği teknik grafiktir. Kısa döneme dayalı hareket ortalaması değerinin uzun dönemli hareket ortalamasının değerlerini kesmesi sonucu aşağıya düşmesiyle death dross oluşur. Türkçede “ölüm kesişimi” olarak adlandırılan death cross, düşüş sinyalli fiyat modelidir.

Finans 26-06-22 21:51

OTC (Tezgah üstü piyasa) nedir? Tezgah üstü piyasalar nelerdir?

İngilizcede açılımı Over- the- counter olan OTC terimi (tezgâh üstü piyasa), borsaların gözetimi olmadan yatırımcıların kendi aralarında yaptıkları anlaşma olarak tanımlanır. Tezgâh üstü piyasa; borsaları merkez olarak kullanmadan iki tarafın arasında karşılıklı yapılan emtia, para ve hisse senedi ticaretini ifade eder. Tezgâh üstü piyasalarda hisse senetleri, standartların üzerinde alınır ve satılır.

Finans 26-06-22 21:38

Future işlemi nedir? Futures işlemler nasıl yapılır?

Future işlemi, piyasalarda en çok tercih edilen finansal araçlar arasında yer alır. Yatırımcıyı riskten koruma gibi birçok avantaj sunan bu işlem, en çok enflasyon, döviz kuru, ekonomik belirsizlikler gibi çoğu riskten koruduğu için tercih edilir. Futures işlemler nelerdir?

Finans 26-06-22 20:28

Spot piyasa nedir? Spot piyasa işlemleri nelerdir?

Piyasalar, alıcı ve satıcının alışveriş için bir araya gelmesine olanak sağlayan bir ortam olarak tanımlanabilir. Spot piyasa ise bir ürünün son fiyatı üzerinden anında gerçekleşen alım satım işlemleridir. Spot piyasa işlemleri nelerdir?

Finans 25-06-22 23:24

Vadeli piyasa nedir? Vadeli piyasalar yatırımcılara neler sağlar?

Vadeli piyasa bir ürünün, fiyatını yatırım yapılan günden itibaren sabitlenmek şartıyla ileri bir tarihte yatırılan paranın geri çekilmesi taahhüdünü içeren sözleşmelerin alınıp satıldığı bir piyasa çeşididir. İşlemler varlığın ileride ulaşması beklenen fiyat üzerinden gerçekleştirilir. Yatırımcıların vadeli piyasalarda işlem yaparak kontrol edemediği bir durumla karşılaşmasını önler, riskleri azaltır. Vadeli işlemlerin özelliği nedir? Vadeli piyasalar yatırımcılara neler sağlar?

Finans 25-06-22 14:25

Broker nedir? Broker ne iş yapar?

İki taraf arasında aracı konumda hareket eden kişilere broker denir. Broker, emlak anlaşmazlıkları gibi çeşitli ticari işlemleri kolaylaştıran kimselerdir. Gerçekleştirdikleri satın alma işlemleri ise müşterinin istek ve arzularına göredir. Broker'lar firmalarla çalışmanın yanı sıra bireylerle çalışmayı da tercih edebilirler. Ayrıca yatırım şirketleri, danışmanlık kurumları ya da bankalarda çalışma imkanı da sahiptirler.

Finans 24-06-22 00:13

SON DAKİKA: Altın ve petrol fiyatları için şoke eden rakamları paylaştılar: Fransız dev banka ‘yıkıma yol açacak’ diyerek uyardı

SON DAKİKA: Altın, dolar ve petrol fiyatları Fed sonrasında yatırımcıların gündeminde kalmaya devam ediyor. Dolar/TL kuru haftanın son işlem gününde yükselişe geçerken, gram altın fiyatı ons altın fiyatındaki düşüşten etkilendi. Emtia fiyatları için tahminler art arda yapılırken altın ve petrol için son değerlendirme Fransa’nın dev bankası SocGen’den geldi. Banka bu yıl ve gelecek yıl için altın ve petrol fiyat tahminini açıkladı. İşte piyasalara ilişkin son dakika haberinin detayları…

Finans 17-06-22 09:39

SON DAKİKA: Kripto para ve Bitcoin yatırımcıları şokta! Böyle düşüş görülmedi: '2024'e kadar mümkün değil'

SON DAKİKA: Bitcoin ve kripto para piyasası yatırımcılarını şoka uğrattı. Lider kripto para birimi Bitcoin yüzde 10'u aşan düşüşle 21 bin doların da altını test etti. Ethereum da düşüşten nasibini aldı. Piyasalarda güvenin sarsıldığını söyleyen analistler, yaşanan fiyat hareketlerinde başta ABD olmak üzere hisse senedi piyasalarındaki gerilemenin etkili olduğunu söyledi. Peki Bitcoin ve kripto paralar neden düşüyor? Fed faiz kararı ne olacak? Kripto piyasasında neler oluyor?

Finans 14-06-22 07:17

Biden'dan Petrol Şirketlerine Eleştiri

Başkan Joe Biden, Amerikan petrol şirketleriyle birlikte gelecek yıl petrol arzını rekor düzeyde arttırmak için çalıştığını bildirdi. Biden, ayrıca petrol şirketlerini karlarını arttırmak için arz sıkıntısından faydalanmakla suçladı

Haber 11-06-22 00:47

Son dakika: ABD'de enflasyon rakamları belli oldu! İşte altın ve dolar fiyatlarının ilk tepkisi...

Son dakika: Altın ve dolar fiyatı üzerinde etkili olan ve piyasaların merakla beklediği ABD'nin Mayıs ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. 17,19'dan güne başlayan dolar kuru piyasa açılışı sonrasında 17 TL'nin altına çekildi. Gün içinde dolar/TL kuru 17,43'e kadar yükselirken, gram altın fiyatları da aşağı yönlü hareketlerini sürdürdü. Rakamların açıklanmasıyla vatandaşlar dolar/TL kuru ve altın fiyatları yeniden hareketlendi.

Finans 10-06-22 15:56

Son dakika: Dolar 17 liranın altını gördü! Risk en yüksek seviyeye çıktı

Son dakika: Dolar/TL kuru ve euro için dünkü zirveden sonra bu sabah düşüş hız kazandı. 17,19'dan güne başlayan dolar kuru piyasa açılışı sonrasında 17 TL'nin altına çekildi. Dolar fiyatındaki düşüşü euro da takip etti. Bugün piyasalar kritik ABD enflasyon verisine odaklanmış durumda. Peki 10 Haziran Cuma dolar/TL kuru kaç TL? İşte piyasalardaki son dakika gelişmelerinin detayları...

Finans 10-06-22 11:27

ABD'de İşsizlik Yardımı Başvuruları Son 5 Ayın Zirvesinde

İşsizlik yardımı başvurusunda bulunan Amerikalılar’ın sayısı, geçen hafta yaklaşık son 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. ABD Çalışma Bakanlığı'nın son raporuna göre Amerika'da işsizlik, Mayıs ayı sonu itibarıyla son 52 yılın en düşük seviyesine geriledi

Haber 09-06-22 21:56

Arbitraj nedir? Arbitraj hesaplama formülü nedir?

Bazı dönemlerde finans piyasasındaki fiyatlarda dalgalanmalar yaşanabilir. Bu durum en çok yatırımcıları etkiler. Fiyatlardaki değişiklikleri yakından takip eden yatırımcılar, bu dalgalanmalardan kar elde edebilmek amacıyla arbitraj işleminden faydalanır. Arbitraj nedir, nasıl yapılır? Arbitraj oranı hesaplama için hangi formül ile işlem yapılır?

Finans 03-06-22 09:21

Temettü nedir? Temettü almak için hisseyi ne zaman almak gerekir?

Şirketlerin belli bir dönemde elde ettikleri kârdan ortakların paylarına düşen miktara temettü denir. Kar payları çoğunlukla nakit olarak yapılır. Bazı şirketler ise nakit yerine hisse senedi olarak temettü dağıtabilir. Her iki yöntemin karışımı bir formülle temettü dağıtan şirketler de oluyor. Yatırımcılar dağıtılacak ne kadar pay alacaklarını temettü hesaplama formülü ile öğrenebilirler. Temettü nedir? Temettü almak için hisseyi ne zaman almak gerekir?

Finans 01-06-22 13:05

Piyasa riski nedir? Piyasa risk çeşitleri nelerdir?

Finansal unsurlar ve pozisyonlar çeşitli riskleri barındırırlar. Bu risklerin temelini oluşturan kaynaklardan biri de piyasa riskidir. Piyasa riski bütün yatırım araçlarında ve finansal pozisyonlarda mevcuttur. Bu risk, piyasadaki değişimlerden dolayı ortaya çıkar. Finansal araçları etkileyen bir risk olarak görülen piyasa riski nedir? Piyasa risk çeşitleri nelerdir?

Finans 01-06-22 13:02

DAX endeksi nedir? DAX endeksi nasıl hesaplanır, nerenin borsasıdır?

Finansal piyasalardaki dalgalanmalar, birçok yatırımcının da ilgisini çekmektedir. Özellikle borsada yatırım yapan veya yapmayı düşünen birçok kişi, borsa endekslerini yakından takip etmektedir. Ülkemizde ve dünyada çok sayıda borsa endeksi mevcuttur. Bu borsa endeksleri arasında finansal gündemi en çok meşgul edenlerden biri olan DAX endeksi nedir? DAX endeksi nasıl hesaplanır? DAX 30 endeksi firmaları hangileridir?

Finans 01-06-22 12:02

Açık piyasa işlemleri nedir? Açık piyasa işlem türleri hangileridir?

Open Market Operations olarak bilinen İngilizce terimin Türkçe karşılığı olan açık piyasa işlemler, ekonominin likiditesinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Piyasadaki para miktarının kontrolü için kullanılır. Kısaltılmış hali APİ olan açık piyasa işlemleri, Merkez Bankası tarafından yönetilir. Merkez Bankası’nın elli iki ve elli altıncı maddelerinde yer alan açık piyasa işlem türleri nelerdir? Açık piyasa işlemleri nedir?

Finans 01-06-22 11:52

RSI nedir? RSI nasıl yorumlanır?

Finansal piyasalar ile yakından ilgilenen birçok yatırımcı için teknik analiz büyük bir öneme sahiptir. Özellikle borsa piyasasında hisse senedi gibi yatırım araçlarına yatırım yapan kişiler teknik analiz yaparak, gelecekte meydana gelebilecek fiyat hareketlerini önceden tahmin edebilmektedir. Teknik analiz yaparken grafiklerin doğru okunması ve kullanılan indikatörlerin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu noktada devreye giren RSI nedir? RSI nasıl yorumlanır? RSI neyi gösterir?

Finans 01-06-22 11:34

Anonim şirket nedir? Anonim şirket nasıl kurulur, özellikleri nelerdir?

Anonim şirket, üç farklı şirket türünden biridir. Diğer şirket türlerine göre daha fazla ortak sayısına sahiptir. Anonim şirket kuruluşunda asgari bir sermaye gerekir. Bu şirketlerin ticari amaçları önceden belirlenmiştir. Anonim şirket nedir? Anonim şirket nasıl kurulur? Anonim şirket ilkeleri nelerdir?

Finans 01-06-22 11:17

Açığa satış işlemi nedir? Açığa satış yasağı nedir?

Borsa piyasası finans gündeminin önemli konularından bir tanesidir. Yatırımcıları yakından ilgilendiren borsa piyasasında birçok yatırımcı birikimlerini borsa üzerinden değerlendirerek kazanç elde etmektedir. Borsa yatırımcılarını yakından takip ettiği işlemlerden bir tanesi olan açığa satış işlemi ve yasağı nedir? Açığa satış nasıl yapılır?

Finans 01-06-22 11:07

Temel analiz nedir? Temel analiz yöntemleri nelerdir?

Temel analiz, yatırım araçlarındaki fiyat değişikliklerini, ülkelerin ve şirketlerin ekonomik gidişatlarını inceleyerek yatırım varlıklarının yatırım yapmaya değer olup olmadıklarını belirleyen bir yöntemdir. Teknik analiz gibi kısa vadeli yatırımlar için kullanılmazlar. Orta ve uzun vadeli yatırımlar için tercih edilirler. Özellikle hisse senedi için yaygın olarak kullanılan temel analiz nedir? Temel analiz yöntemleri nelerdir?

Finans 01-06-22 10:12

Açık pozisyon nedir? Açık pozisyon tutarı hesaplama nasıl yapılır?

Açık pozisyon borsa piyasasını yakından takip eden yatırımcıların en çok karşılaştığı terimlerden biridir. Sıklıkla döviz açıklarını ifade etmek için kullanılır. Bu terimin anlamı kullanıldığı alana göre değişiklik gösterir. Döviz açıklarında kullanıldığı gibi vadeli işlemlerde de rastlamak mümkündür. Açık pozisyon nedir? Açık pozisyon tutarı hesaplama yöntemi nedir? Açık pozisyon hangi finansal araçlar üzerinden elde edilir?

Finans 01-06-22 10:05

Yatırım araçları nelerdir? Risksiz yatırım araçları hangileri?

Hisse senedi, gayrimenkul, altın ve döviz gibi varlıklara yatırım aracı denir. Yatırım araçları, gelecekte kar elde etmeye veya zararı önlemeye yönelik kullanılırlar. Belirli oranda birikimi olan kişiler bu birikimleri değerlendirmek için yatırım araçlarına yönelirler. Yatırım araçları, uzun veya kısa vadede gelir elde etmeye yararlar. Temel yatırım araçları hangileri? Risksiz yatırım araçları nelerdir?

Finans 01-06-22 09:38

Altın fiyatları için kritik rakamı açıkladılar: ‘Daha fazla acı olabilir’

Altın fiyatları güçlü dolar endeksi, ABD tahvil getirilerindeki artışın olumsuz etkisi ve Şanghay’da salgın önlemlerinin gevşetilmesi kararının ardından dalgalı bir seyir izledi. Gram altın fiyatı da ons altın ve dolar/TL kuru fiyat hareketlerinin etkisiyle 980 lira seviyelerindeki hareketlerine devam ediyor. Yatırımcılar altın fiyatlarına ilişkin son dakika gelişmelerini araştırırken analistler, sarı metal için kritik rakamı açıklayarak, “Altın kolayca bu seviyelerin altına düşebilir” dedi.

Finans 31-05-22 09:59

Son dakika: Altın fiyatlarını neler bekliyor? 'Dar uçurumun kenarında yürümek gibi' diyerek uyardılar

Son dakika: Altın ons ve gram fiyatı artmaya devam ederken yatırımcılar endişeli bekleyişini sürdürüyor. Tüketiciler artan fiyatların gerçek dünyadaki etkilerini hissettikçe güvenli liman olan altın için düşecek mi yükselecek mi sorularına yanıt arıyor. Peki bu ortamda altın piyasasını neler bekliyor? İşte analistlerden altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmeler…

Finans 30-05-22 11:31

Yabancı hisse senedi nasıl alınır? Yurt dışı hisse senedi nasıl alınır?

Yabancı hisse senedi alımı, yabancı aracı kurumlarla al-sat yapmak isteyen yatırımcıların merakını cezbeden bir konudur. İnternetin sağladığı imkanları da kullanarak yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, internet üzerinde yabancı aracı kurumlarla iletişime geçerler. Bu yöntem, daha pratik işlem gerçekleştirme imkanı tanır. Ancak güvenlik sorunları yaşanabileceği için yurt Dışı hisse senedi alımlarında aracı kurum seçimi dikkatli yapılmalıdır. Yabancı hisse senedi nasıl alınır?

Finans 27-05-22 17:22

Piyasaların gözü Fed toplantı tutanaklarında

Küresel piyasalarda, enflasyon, büyüme ve daha fazla sıkılaşma odaklı endişelerin açıklanan veriler tarafından da desteklenmesi ile yüksek oynaklıkla birlikte karışık seyir devam ederken, bugün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) mayıs ayı toplantı tutanakları ve Almanya'nın büyüme verisi takip edilecek.

Finans 25-05-22 08:57

Cinsel taciz iddiası Elon Musk'ı bitirdi! Tek günde serveti eridi

Tesla CEO'su Elon Musk, cinsel taciz iddialarının ortaya çıkmasıyla eleştirilerin hedefi olmuştu. Elde edilen verilere göre Musk, iddiaların ortaya çıkmasıyla sadece bir günde 10 milyar dolar kaybettiğini gördü. Yılın başından beri Musk'ın servetinde düşüş yaşanırken, uzmanlara göre olumsuz haberler devam ettikçe Musk servetinin daha da küçüldüğünü görecek.

Haber 23-05-22 18:24

Bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler? Bedelsiz sermaye artırımı hisseye nasıl yansır?

Bedelsiz sermaye artırımı, piyasada bedelsiz bölünme adıyla da bilinmektedir. Şirketin hisse senedine yatırım yapan kişiler, bedelsiz sermaye artırımından olumlu etkilenirler. Çünkü bedelsiz bölünme, hisse senetlerine olumlu yansır. Bedelsiz sermaye artırımı sonrasında aslında şirketin piyasa değeri aynı kalırken borsada hareketlilik meydana gelir. Bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler?

Finans 21-05-22 23:19

Bedelsiz sermaye artırımı nedir? Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama nasıl yapılır?

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin hisse senetlerinde likiditasyonu artırmak veya hisse senetlerinin değerini yükseltmek için kullandıkları bir yöntemdir. Bedelsiz sermaye artırımı ile hisse senetlerinde yeniden fiyatlama yapılır, ancak şirketin piyasa değeri korunur. Bir şirketin bedelsiz sermaye artırımına gitmesi piyasalarda değişiklik yarattığı için yatırımcılarını etkiler. Şirketlerin enflasyondan korunmak için de kullandığı bedelsiz sermaye artırımı nedir?

Finans 21-05-22 21:25

Alış Satış Farkı Nedir?

Borsa piyasasında finansal ürünlere yatırım yaparak kar elde edenlerin sayısı epey fazladır. Günümüzde özellikle hisse senedi, bono gibi finansal varlıklara yatırım yapmak son derece popülerdir. İlk kez yatırım yapmak isteyenlerin alım satım konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bunun için de alış satış fiyatlarının yakından takip edilmesi son derece önemlidir.

Finans 20-05-22 20:56

Yatırım analizi nedir, nasıl yapılır? Yatırım analizi neden önemlidir?

Yatırım analizi, yatırımcının hangi araca yatırım yapacağını, ne zaman alım-satım yapacağını belirlemesi için gerekli olan bir analizdir. Piyasada bulunan pek çok yatırım aracı popüler olsa bile her zaman piyasada göründüğü gibi bir değere sahip değildir. Yatırım analizi, yatırım araçlarının gerçekte ne kadar değerde olduklarını ve gelecekte nasıl bir fiyat değişimine uğrayacaklarını öngörür. Yatırım için vazgeçilmez olan yatırım analizi nedir?

Finans 20-05-22 19:49

Token ve coin farkı nedir? Fiziksel varlıkları temsil eden token'lar hangileridir?

Dijital paralar, ekonomi alanında önemli gelişmeleri hayatımıza kattı. Maddi kazanç elde etmek isteyen birçok kullanıcı kripto para yatırımı yapmaya yöneldi. Birçok kişi tarafından tercih edilen kripto paralar dijital para olarak da bilinmektedir. Günümüzde çok sayıda kripto para birimi bulunur. Token ve coin de en çok bilinen kripto para birimleri arasında yer alır. Token ve coin nedir, farkları nelerdir? Fiziksel varlıkları temsil eden token'lar hangileridir?

Finans 18-05-22 09:37

Merkez Bankası duyurdu! Cari açık martta yükseldi: Tam 5,5 milyar dolar

Son dakika: Merkez Bankası cari açık rakamlarına ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Buna göre mart ayında cari açık 5,5 milyar dolar oldu.

Finans 16-05-22 10:03

Bitcoin resmen çakıldı! 26 bin dolar seviyesi de görüldü...

Bitcoin (BTC) ve kripto paralar büyük bir çöküşün ortasında kaldı. Lider kripto para birimi sadece 24 saatte yüzde 15'e yakın düştü. Böylelikle Bitcoin 20 Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gördü. En bütük altcoin Ethereum fiyatı da son 24 saatte yüzde 18 düşüş yaşadı. Ayrıca Google’da “Bitcoin” ve “kripto” aramaları son 17 ayın en düşük seviyelerine yaklaştı.

Finans 12-05-22 10:23