İnsansız Hava Aracı (İha) Haberleri

Yeni görüntüler yayınlandı! Aselsan yaptı, Bayraktar TB3 böyle uçtu! Çok önemli bir hamle daha…

Türkiye Savunma Sanayi’nde önemli hamleler yapmaya devam ediyor. Son olarak, Bayraktar TB3 SİHA ASELFLIR-500 elektro-optik sistemle 6 saat uçuş gerçekleştirdiği 25. uçuş testini de başarıyla tamamladı.

Finans 27-03-2024 09:44

Türkiye’den çok konuşulacak bir hamle daha! Bu İHA ilk kez görüntülendi, keşif ve istihbarat yapacak…

Türkiye insansız hava araçları yapımında önemli bir gelişmeye daha imza attı. BAYKAR yaptığı son paylaşımında keşif ve istihbarat için kullanılacak Bayraktar DİHA, 8 bin feet testini başarıyla geçtiğini duyurdu. Dikey iniş kalkış yapabilen ilk insansız hava aracı DİHA’nın, 12 saat havada kalabildiği açıklanırken özellikleri ile yine tüm dünyada gündem yaratması bekleniyor.

Haber 11-01-2023 08:04

Sosyal medyadan art arda paylaştılar! Kızılelma'nın ilk motor entegrasyon testi başarıyla tamamlandı

Baykar'ın Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Baykar'ın sosyal medya hesaplarından, Kızılelma ile ilgili paylaşımlar geldi. Selçuk Bayraktar'ın paylaşımında "Bayraktar Kızılelma bugün ilk motor entegrasyon testini başarıyla tamamladı" ifadeleri kullanılırken, Baykar'ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda "Milli ve özgün olarak geliştirdiğimiz insansız savaş uçağımız Bayraktar Kızılelma'nın ilk Motor Entegrasyon Testi'ni başarıyla tamamladık. Hayırlı ve uğurlu olsun" denildi.

Haber 17-09-2022 20:26

ASELSAN üretti, TEKNOFEST'te görücüye çıktı! İşte 'böcek İHA'

Onlarca teknolojik ürünün sergilendiği TEKNOFEST KARADENİZ'de böcek İHA'da sahne aldı. ASELSAN'ın, "mini/nano İHA" çalışmaları kapsamında geliştirdiği "çırpan kanatlı mini insansız hava aracı (İHA) kanat çırpma mekanizması" TEKNOFEST KARADENİZ'de sergilendi. Öte yandan böcek İHA sayesinde, keşif gözetleme görevleri yapılması hedefleniyor.

Haber 01-09-2022 10:36

TUSAŞ'tan dev hamle! ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) için yeni imza

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), geçtiğimiz yıl ihracat anlaşması yaptığı Kazakistan ile yeni bir iş birliğine imza attı. TUSAŞ ile Kazakistan Engineering şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptı ile ANKA İnsansız Hava Aracı, Kazakistan’da ortak olarak üretilecek.

Haber 11-05-2022 09:25

Ukrayna o görüntüleri paylaştı! Sivil yerleşim alanındaki Rus zırhlıları imha edildi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Ukrayna ordusu direnişini sürdürüyor. Ukrayna ordusu sivil yerleşim alanına gizlenen Rus ordusuna ait zırhlı araçlarını düzenlediği topçu saldırısıyla vurdu. Saldırı anı ise Ukrayna'ya ait insansız hava aracı (İHA) ile saniye saniye görüntülendi.

Haber 01-04-2022 01:17

ABD'den bir ilk! Black Hawk helikopterini pilotsuz uçurdular

İnsansız hava araçlarına ilgi artarken, ABD Savunma Bakanlığına bağlı İleri Savunma Projeleri Araştırma Ajansı (DARPA) ile Skorsky şirketi ortak bir çalışmaya imza attı. Çalışma kapsamında, ilk kez Skorsky marka UH-60 Alfa model bir Black Hawk helikopteri pilotsuz uçuruldu.

Haber 09-02-2022 10:07

Türk savunma sanayisinde yerli motor devrimi! Dışa bağımlılıktan kurtaracak

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği kara ve hava araçlarının motor ve transmisyon ihtiyaçlarının yerli çözümlerle karşılanmasına yönelik projeler yoğun şekilde sürüyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının yol haritasında, Türkiye'nin özgün hava ve kara araçlarını bu alanda yurt dışı bağımlılıktan kurtaracak birçok proje var.

Haber 08-11-2021 16:26

Yangınlara İHA'larla nokta atışı müdahale

Türkiye'nin farklı noktalarında çıkan orman yangınlarıyla mücadelede önemli rol oynayan insansız hava araçları (İHA), alevlere "nokta atışı" müdahale imkanı sağlıyor.

Haber 03-08-2021 14:47

Türkiye'nin drone haritası çıkartıldı! İstanbul ilk sırada

Savunma sanayi, haritalama ve sinema sektöründe yaygın kullanılan insansız hava araçları (drone) SHGM verilerine göre Türkiye’de kayıtlı 50.170 adet bulunuyor. Haziran ayı verilerine göre ülkede 522 bin kayıtlı İHA pilotu var. En çok pilot ise İstanbul'da.

Haber 08-07-2021 10:17

“Kendisi hafif etkisi ağır ALPAGU’dan tam isabet”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, STM tarafından milli mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilen, sabit kanatlı akıllı vurucu İHA sistemi ALPAGU, mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Haber 18-06-2021 10:03

Azerbaycan ordusu, Ermenistan'ın insansız hava aracını indirdi

Azerbaycan ordusunun Ermenistan'a ait insansız hava aracını (İHA) indirdiği bildirildi.

Haber 31-05-2021 18:34

Türk Savunma Sanayisi bünyesinde geliştirildi! İşte yerli ve milli roketimiz

Mini ve mikro insansız hava araçları ile insansız kara araçlarında kullanılabilecek yerli ve milli mini roket geliştirildi. Türk savunma sanayisi bünyesinde yürütülen çalışmalar neticesinde dışa bağımlı olmadan üretilebilen roketler düşük maliyetli ve kolay taşınabilir olacak şekilde tasarlandı. İşte yerli roketle ilgili tüm detaylar...

Haber 16-05-2021 12:06