Kitabe Haberleri

Bursa'daki komutanlar ocağının 131 yıllık Osmanlı arması ve kitabesi yenilendi

Sultan Abdülmecid döneminde "Mekteb-i Fünun-u İdadi" adıyla açılan, günümüze kadar 4 harbiye reisi ile serasker, 5 genelkurmay başkanı ve çok sayıda kuvvet komutanı yetiştiren Bursa'daki Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulunun 131 yıllık binasının Osmanlı arması ve kitabesi restore edildi.

Yurthaber 06-01-23 11:20

Hollanda'ya kaçırılan kitabenin, dedesinin yaptırdığı camiye ait olduğunu tesadüfen öğrendi

Hollanda'da bir müzayedede satılmak istenen kitabeyle ilgili yapılan araştırma sırasında bilgisine başvurulan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür ve Güzel Sanatlar Şube Müdürü Ayşin Deniz Kuru, kitabenin büyük büyük dedesi tarafından 1800'lü yıllarda Şile'nin Bozgoca köyünde yaptırılan camiye ait olduğundan rastlantı sonucu haberdar oldu - El Hacı İbrahim Zade Hurşit Bey'in 5. kuşaktan torunu Ayşin Deniz Kuru: - "Artık yurdumuzdan giden tüm eserlerin geri geldiğini, bu ailenin parçası, Bakanlığın da bir çalışanı olarak yaşadığım için manen muhteşem bir haz duyuyorum"

Yurthaber 03-10-22 11:04

Van'daki ızgara planlı antik kenttin sırrı yeni bulunan kitabelerle çözülecek

Zernaki Tepe'de, modern toplu konut anlayışının Doğu Anadolu'daki ilk örneği olduğu değerlendirilen 270 hektar alandaki kent kalıntısında ortaya çıkarılan Aramice yazılmış 4 yeni kitabe uzmanlarca inceleniyor - Van Müze Müdürü Erol Uslu: - "İlk veriler bu yapının Part İmparatorluğu dönemine ait olduğu yönünde. Urartu sonrası Pers ve Partların bu bölgede hakimiyet kurduğuna ilişkin ciddi bir veri, bulgu olduğunu söylemek gerekir"

Yurthaber 17-09-22 11:03

Emekli öğretmen 3 asırlık hanın kayıp kitabesinin muhtemel metnini buldu

Kayseri'deki Vezir Hanı'nın kitabe metninin izine Raşid Mehmet Efendi'nin divanında rastlayan Mehmet Karaaslan: - "İnşallah ilgililer bunu hassasiyetle ele alıp gerektiği şekilde yerine koyarlar. Herkesin istifade edebileceği bir tarih hazinesine böylece bir kimlik kazandırılmış olur"

Yurthaber 23-02-22 11:37

Kitabe

Kitabe Hakkındaki Haberler Mynet'te. Kitabe Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

845 yıllık Mardin Ulu Cami'nin duvarındaki Vergi Muafiyet Kitabesi ilgi görüyor

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Murat Çağlayan: - "Gelen ziyaretçilerin anlaması açısından anıtın üzerinde Türkçe çevirilerin yer almasını ümit ediyoruz. Yakın bir zamanda Valilik ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bu konularda bir çalışma yapacak"

Yurthaber 30-09-21 12:10

Yer: Tokat! 700 yıllık hamamın restorasyonunda bulunan kitabe, tarihe ışık tutacak

Tokat’ta 700 yıllık hamamın restorasyon çalışmaları sırasında bulunan kitabenin tarihe ışık tutması bekleniyor. Bir kısmı kadınlar hamamının merdiveninde bulunan kitabenin, diğer kısmının hamamın penceresinin alt kısmında bulunduğu belirtildi. Bulguların tarihi belge niteliği taşıdığı ifade edildi.

Haber 26-08-21 15:54

Yer: Bursa! Tarlada 2 bin yıllık kitabe buldu

UNESCO geçici miras listesinde bulunan Bursa’nın İznik ilçesinde bir tarlada tarihi taşın üzerinde işlenmiş kitabe bulundu. Vatandaşın ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve arkeolog sevk edildi. Kitabe polis ekip otosuyla müze müdürlüğüne teslim edildi.

Haber 18-07-21 09:23

Tam 300 yıllık! Cami restorasyonu sırasında kitabe ortaya çıktı

Kırıkkale'deki 300 yıllık taş caminin restorasyonunda üzeri sıva ile kaplanmış kitabe bulundu. Delice ilçesinde bulunan camideki bu keşif arkeologları heyecanlandırdı.

Haber 30-05-21 13:54

JASAT alıcı kılığında 500 bin dolar değerindeki kitabeleri ele geçirdi

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekipleri, 500 bin dolar fiyat ile satışa çıkarılan altın yazılı tarihi kitabeleri, alıcı kılığına girerek ele geçirdi.

Haber 20-04-21 11:00

Muğla'da şüpheli araçtan bin 700 yıllık kitabe çıktı

Muğla’nın Milas ilçesinde jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda bir araçtan yaklaşık bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen kitabe ele geçirildi.

Haber 21-03-21 21:37

Fidan dikerken pulluğuna takıldı: Tarlasından 2 bin yıllık kitabe çıktı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde traktör pulluğuna kitabe takıldı. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen tarihi eser, müzeye teslim edildi.

Haber 01-03-21 17:51

Tarla sürerken pulluğuna 2 bin yıllık kitabe takıldı

İzmir'de tarla süren çiftçinin pulluğuna 2 bin yıllık kitabe takıldı. Roma Dönemine ait olduğu değerlendirilen eser, Ödemiş Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Haber 01-03-21 16:55