Kitabe Haberleri

Yenisey Kitabeleri'ni yazan Türk topluluğu kimdir? Yenisey Yazıtları kime ait?

Göktürk Yazıtlarından önce yazıldığı bilinen Yenisey Yazıtları, Türk tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yazıtlar Yenisey bölgesinde yaşayan farklı Türk topluluklarının izlerini taşıması yönüyle Türk tarihinin kültürel ve siyasi yapısından izler taşır. Köktürk Kağanlığının yıkılmasının ardından bu bölgelere hâkim olan başka liderler tarafından dikildiği bilinen bu yazıtlar, özellikle Türk tarihi için önemli özellikler taşır. Peki, Yenisey Yazıtları ve özellikleri nedir?

Egitim

'Antika yazılı taş' yazıp 20 bin TL fiyatla internette satışa koydu! Harekete geçildi... İncelemede ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ta internet üzerinde 20 bin TL fiyatla ve 'Antika yazılı taş' yazısıyla satışa çıkarılan kitabe için harekete geçildi. Osmanlı dönemindeki bir çeşmeye ait olduğu belirlenen 'kitabe', Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce koruma altına alındı. Kitabenin 1835-1836 tarihli çeşmeye ait olduğu ve 6 satırdan oluştuğu öğrenildi.

Haber

Bursa'daki komutanlar ocağının 131 yıllık Osmanlı arması ve kitabesi yenilendi

Sultan Abdülmecid döneminde "Mekteb-i Fünun-u İdadi" adıyla açılan, günümüze kadar 4 harbiye reisi ile serasker, 5 genelkurmay başkanı ve çok sayıda kuvvet komutanı yetiştiren Bursa'daki Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulunun 131 yıllık binasının Osmanlı arması ve kitabesi restore edildi.

Yurthaber

Hollanda'ya kaçırılan kitabenin, dedesinin yaptırdığı camiye ait olduğunu tesadüfen öğrendi

Hollanda'da bir müzayedede satılmak istenen kitabeyle ilgili yapılan araştırma sırasında bilgisine başvurulan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür ve Güzel Sanatlar Şube Müdürü Ayşin Deniz Kuru, kitabenin büyük büyük dedesi tarafından 1800'lü yıllarda Şile'nin Bozgoca köyünde yaptırılan camiye ait olduğundan rastlantı sonucu haberdar oldu - El Hacı İbrahim Zade Hurşit Bey'in 5. kuşaktan torunu Ayşin Deniz Kuru: - "Artık yurdumuzdan giden tüm eserlerin geri geldiğini, bu ailenin parçası, Bakanlığın da bir çalışanı olarak yaşadığım için manen muhteşem bir haz duyuyorum"

Yurthaber

Kitabe

Kitabe Hakkındaki Haberler Mynet'te. Kitabe Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Van'daki ızgara planlı antik kenttin sırrı yeni bulunan kitabelerle çözülecek

Zernaki Tepe'de, modern toplu konut anlayışının Doğu Anadolu'daki ilk örneği olduğu değerlendirilen 270 hektar alandaki kent kalıntısında ortaya çıkarılan Aramice yazılmış 4 yeni kitabe uzmanlarca inceleniyor - Van Müze Müdürü Erol Uslu: - "İlk veriler bu yapının Part İmparatorluğu dönemine ait olduğu yönünde. Urartu sonrası Pers ve Partların bu bölgede hakimiyet kurduğuna ilişkin ciddi bir veri, bulgu olduğunu söylemek gerekir"

Yurthaber

Emekli öğretmen 3 asırlık hanın kayıp kitabesinin muhtemel metnini buldu

Kayseri'deki Vezir Hanı'nın kitabe metninin izine Raşid Mehmet Efendi'nin divanında rastlayan Mehmet Karaaslan: - "İnşallah ilgililer bunu hassasiyetle ele alıp gerektiği şekilde yerine koyarlar. Herkesin istifade edebileceği bir tarih hazinesine böylece bir kimlik kazandırılmış olur"

Yurthaber

845 yıllık Mardin Ulu Cami'nin duvarındaki Vergi Muafiyet Kitabesi ilgi görüyor

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Murat Çağlayan: - "Gelen ziyaretçilerin anlaması açısından anıtın üzerinde Türkçe çevirilerin yer almasını ümit ediyoruz. Yakın bir zamanda Valilik ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bu konularda bir çalışma yapacak"

Yurthaber

Yer: Tokat! 700 yıllık hamamın restorasyonunda bulunan kitabe, tarihe ışık tutacak

Tokat’ta 700 yıllık hamamın restorasyon çalışmaları sırasında bulunan kitabenin tarihe ışık tutması bekleniyor. Bir kısmı kadınlar hamamının merdiveninde bulunan kitabenin, diğer kısmının hamamın penceresinin alt kısmında bulunduğu belirtildi. Bulguların tarihi belge niteliği taşıdığı ifade edildi.

Haber

Yer: Bursa! Tarlada 2 bin yıllık kitabe buldu

UNESCO geçici miras listesinde bulunan Bursa’nın İznik ilçesinde bir tarlada tarihi taşın üzerinde işlenmiş kitabe bulundu. Vatandaşın ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve arkeolog sevk edildi. Kitabe polis ekip otosuyla müze müdürlüğüne teslim edildi.

Haber

Tam 300 yıllık! Cami restorasyonu sırasında kitabe ortaya çıktı

Kırıkkale'deki 300 yıllık taş caminin restorasyonunda üzeri sıva ile kaplanmış kitabe bulundu. Delice ilçesinde bulunan camideki bu keşif arkeologları heyecanlandırdı.

Haber

JASAT alıcı kılığında 500 bin dolar değerindeki kitabeleri ele geçirdi

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekipleri, 500 bin dolar fiyat ile satışa çıkarılan altın yazılı tarihi kitabeleri, alıcı kılığına girerek ele geçirdi.

Haber

Muğla'da şüpheli araçtan bin 700 yıllık kitabe çıktı

Muğla’nın Milas ilçesinde jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda bir araçtan yaklaşık bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen kitabe ele geçirildi.

Haber

Fidan dikerken pulluğuna takıldı: Tarlasından 2 bin yıllık kitabe çıktı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde traktör pulluğuna kitabe takıldı. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen tarihi eser, müzeye teslim edildi.

Haber

Tarla sürerken pulluğuna 2 bin yıllık kitabe takıldı

İzmir'de tarla süren çiftçinin pulluğuna 2 bin yıllık kitabe takıldı. Roma Dönemine ait olduğu değerlendirilen eser, Ödemiş Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Haber