Koronavirüs Mutasyonu (Covid-19 Mutasyonu) Haberleri

İngiltere'de yeni Kovid-19 varyantı XE alarmı: Delta ve Omicron'dan sonra yeni kabus!

Kovid-19 salgını sürürken, İngiltere'de yeni varyant "XE" alarmı verildi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı'nın "XE" adı verilen yeni bir koronavirüs varyantını araştırdığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü'nden de XE varyantına ilişkin açıklama geldi. İşte yeni koronavirüs varyantı XE'nin detayları...

Haber 04-04-22 10:32

Omicron’dan daha tehlikeli: BA2 varyantı hakkında bilinmesi gerekenler! BA2 varyantı belirtileri nelerdir?

Covid-19 virüsünün görülmeye başlandığı 2019 yılı sonundan bu yana halen devam eden mutasyonlar görülüyor. Bunların en güncel olanı, adını son günlerde sıkça duyduğumuz BA2 varyantı olarak karşımıza çıkıyor. Omicron’un alt varyantı olarak tanımlanan BA2 varyantının çok sayıda ülkeye yayıldığı gözlemleniyor. Peki Omicron ve BA2 varyantı arasındaki farklar neler? BA2 varyantı omicrondan daha mı tehlikeli?

Haber 16-03-22 11:16

Prof. Dr. Faruk Aydın'dan umutlandıran açıklama: Daha kötü varyant gelmeyecek

Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, koronavirüs salgınına ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Aydın, "Yeni oluşacak varyantların Delta gibi ciddi sağlık sorunu yaratabileceğini öngörmüyoruz. Varyant oluşumu devam edecek ama iyi yönde devam edeceğine yönelik kanılarımız var. Daha kötü varyant gelmeyecek" dedi.

Haber 15-03-22 10:18

Koronavirüste yeni varyant endişesi! Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener'den 'Deltamicron' uyarısı geldi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Asya Pasifik'te yeniden bir tırmanış yaşandığına dikkati çekerek "Bu Omicron'un Delta ile kombinasyonu gibi bir kavram söz konusu. Avrupa Birliği'nin bazı ülkelerinde özellikle Fransa'dan bu konuyla ilgili bildirimler geldi. 'Deltamicron' ya da Delta ile Omicron'un karmaşık varyantı adıyla yeni bir varyant söz konusu olabilir" dedi.

Haber 13-03-22 15:24

Rusya-Ukrayna savaşı için çarpıcı uyarı! 'Yeni koronavirüs varyantı ortaya çıkarabilir'

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş ile ilgili çok çarpıcı bir tespit ortaya attı. Savaşın koronavirüs salgınında yeni varyant ortaya çıkarabileceğini belirten İnal, "Bu insanların pandemiden etkilenmeleri yüksek oranda görülebilir. Burada salgının yüksek şiddetle meydana gelebileceğini ve istemediğimiz yeni varyant çıkabileceğini düşünmekte fayda var" dedi. İşte dikkat çeken o açıklamalar!

Haber 11-03-22 14:46

Son dakika: Bakan Koca yarını işaret etti! 'Bir süredir beklenen açıklama'

Son dakika haberi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının yarın yapılacağını duyurarak, "Yarın 18.00’da bir açıklama ile huzurlarınızda olacağım. Bu açıklamanın, bir süredir beklenen açıklama olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Haber 01-03-22 16:06

Son dakika: 27 Şubat koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 27 Şubat Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 206 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 49 bin 792 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vaka sayılarındaki düşüş trendi sonucunda, risk grubunda olup hastalığa yakalananların ve buna bağlı vefatların sayısı azalıyor. Dünya salgına karşı mücadeleyi artık aşıyla veriyor. Hatırlatma dozlarını hepimiz yaptırmalı, risk grubundaysak kendimizi iyi korumalıyız." dedi.

Haber 27-02-22 19:31

DSÖ'den dikkat çeken çağrı! Diğer alt varyantlara göre daha bulaşıcı...

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ), tüm dünyaya dikkat çeken bir çağrı geldi. Kovid-19'un Omicron varyantının giderek yayılan alt türlerinden BA.2 ile ilgili, 'endişe verici varyant' olarak tanılanmayı sürdürmesi gerektiği belirtilirken, söz konusu varyantın diğer alt varyantlara göre daha bulaşıcı olduğu açıklandı.

Haber 23-02-22 00:45

Son dakika! 21 Şubat koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 21 Şubat Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 268 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 85 bin 26 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Variola virüsünün neden olduğu Çiçek Hastalığı gibi birçok hastalık aşıyla ortadan kalktı. Başka pek çok bulaşıcı hastalıksa aşılar sayesinde önlenip, yayılımları engellenebiliyor. Biz de aşı ve zayıf varyant avantajıyla Covid-19’a karşı artık güçlüyüz. Aşılarınızı yaptırın." dedi.

Haber 21-02-22 19:28

Gelen haberle Rizeli Genç ailesi yine yıkıldı! 6 ayda koronavirüsten 9'uncu ölüm

Rize'nin Güneysu ilçesinde koronavirüs nedeniyle 6 ayda 8 ferdini kaybeden, ölüm korkusu ile 10 yeni mezar yeri hazırlayan Genç ailesinin bir üyesi daha yaşam mücadelesini kaybetti. Babası, ağabeyi, 2 halası ve 4 kuzenini bu hastalıktan kaybeden Şenay Genç Yalçınkaya da hayatını kaybetti. Acı gelişmeyle birlikte 13 kişilik Genç ailesinde ölenlerin sayısı 9'a yükseldi. Aileden Ali Genç (63), koronavirüsle büyük bir sınav verdiklerini belirterek, "Genlerimizin araştırılmasını istiyoruz." dedi.

Haber 20-02-22 23:17

Son dakika! 20 Şubat koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 20 Şubat Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 263 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 70 bin 355 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Salgının Omicron döneminde asıl mücadeleyi risk grubundakilerin hayatını riskten koruyarak vereceğiz. Bu mücadeleden, kendilerinin alacağı tedbirlerle, aşı ve tedavi desteğiyle, her birimizin bu gruptakilere göstereceği dikkatle başarılı şekilde çıkmak zorundayız." dedi.

Haber 20-02-22 20:26

Hastaneye başvuru sayısı artınca ortaya çıktı! Omicron'da 3 yeni belirti

Koronavirüsün Omicron varyantının 3 yeni belirtisi ortaya çıktı. Uzmanlar Omicron varyantının ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi semptomlara da neden olduğu ortaya çıktığını açıkladı.

Haber 20-02-22 19:41

DSÖ: 10 ülkede Kovid-19 vakalarının çoğunu Omicron'un alt varyantı BA.2 oluşturuyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19'un Omicron varyantının alt varyantlarından BA.2'nin şu an 10 ülkede baskın hale gelerek vakaların çoğunluğunu oluşturduğunu açıkladı.

Haber 16-02-22 00:33

Son Dakika: 15 Şubat koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 15 Şubat Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 309 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 94 bin 730 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Omicron kaynaklı vakaların genelde hafif seyretmesi geri kalan her şeyin iyi gittiği anlamına gelmiyor. Öncelikle, vefat sayılarının yüksek olduğunu unutmayalım. Bir hastalıkla daha mücadele gücü olmayan kronik hastaları, direnci düşük yaşlıları korumak için dikkatli olalım." dedi.

Haber 15-02-22 19:35

Deltacron alarmı! Koronavirüste yeni varyant... Resmi kayıtlara geçti: Hibrit virüs

Koronavirüste tüm dünyanın Omicron ile mücadelesi sürerken şimdi de Deltacron çıktı. İngiliz Ulusal Sağlık Güvenliği Ajansı, Delta varyantı ile Omicron varyantına aynı anda yakalanan hastalarda tespit edilen yeni bir mutant virüsü olduğunu duyurdu. Yeni varyantın ne kadar bulaşıcı ve ölümcül olduğu ise merak konusu oldu.

Haber 15-02-22 07:48

Son Dakika: 14 Şubat koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 14 Şubat Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 266 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 76 bin 632 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Salgın boyunca tespit edilmiş vaka sayımız yaklaşık 14 Milyon. Yetişkin nüfusumuz ise 62 Milyon civarında. Süreçten hepimiz etkilendik ama büyük kısmımız kendini korumayı başardı. Bu başarıyı bu dönemin sonuna dek götürmeye çalışın. Nasılsa bulaşacak demek yanlış! Doğrusu tedbir." dedi.

Haber 14-02-22 20:59

Son dakika! Koronavirüs ilacı Molnupiravir, 65 yaş üstü PCR testi pozitif kişilere dağıtılmaya başlandı

Son dakika haberi! Covid ilacı Molnupiravir'in, 65 yaş üstü PCR testi pozitif kişilere dağıtılmaya başlandığı açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilacın önümüzdeki hafta 65 yaş üstü ve kronik hastalarda kullanılmaya başlanacağını duyurmuştu.

Haber 12-02-22 15:34

Koronavirüste yeni varyant BA.2'nin semptomları ilk defa açıklandı: Baş dönmesi ve yorgunluğa dikkat!

Koronavirüste Omicron varyantıyla mücadelede devam ederken varyantlara bir yenisi daha eklendi. Omicron'un alt türü olarak tanımlanan BA.2 endişeleri daha da artırdı. Omicron'dan daha hızlı yayıldığı belirtilen BA.2 varyantının semptomları da ilk kez açıklandı. Bilim adamlarının hazırladığı rapora göre öne çıkan belirtiler baş dönmesi ve yorgunluk.

Haber 10-02-22 09:14

Çin'den koronavirüse karşı yeni test kiti! 4 dakikada tespit edebilecek

Çinli bilim insanları, dört dakikada doğru sonuç veren yeni bir Kovid-19 testi geliştirdiklerini belirtti.

Haber 08-02-22 17:50

Son Dakika: 7 Şubat koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 7 Şubat Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 236 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 96 bin 514 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Günlük Covid-19 Tablosunda yeni vaka sayısına dâhil olmak an meselesi. Hastalığı hafif geçirecek grupta yer aldığınızı düşünseniz de, bilmediğiniz bir tabloyla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi korumaya çalışın. Yaşlılara ve kronik hastalara karşı dikkatli olun. Aşınızı yaptırın." dedi.

Haber 07-02-22 19:19

Son Dakika: 5 Şubat koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 5 Şubat Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 221 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 98 bin 715 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Tedbirler, Omicron varyantıyla mücadele ettiğimiz Covid-19’u aşmak için gerekli ama yeterli değil. Çünkü maske ve mesafe virüsün bulaşmasını önlese de gerçek hayat şartları bunları yüzde yüz uygulamaya elvermiyor. Salgının etkisini en aza indirmek aşılarımızın tam olmasına bağlı." dedi.

Haber 05-02-22 19:20

Pandemi ne zaman bitecek? DSÖ'den flaş açıklama! Koronavirüs ne zaman bitecek?

2019 yılının sonundan bu yana devam eden koronavirüs pandemisinin ne zaman sonlanacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Milyonlarca insanın hastalanmasına ve ölümüne neden olan söz konusu virüs ile birlikte hayatımızda bir çok şey değişim gösterdi. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü'den, Covid-19'un bitiş tarihi hakkında önemli bir açıklama geldi. Peki Pandemi ne zaman bitecek? Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? İşte DSÖ'den yapılan önemli açıklama!

Haber 03-02-22 15:23

Son Dakika: 31 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 31 Ocak Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 182 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 93 bin 261 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Virüsle mücadelede zorlu dönemi geride bıraktık. Uygulamakta olduğumuz kişisel tedbirler dışında hayat normale yakın. Salgın halen gündem olmaya devam etse de, kısa süre zarfında bunun da değişeceğinden emin olun. Bu noktaya gelişimizde aşının rolünü ise asla unutmayın." dedi.

Haber 31-01-22 19:53

Boris Johnson'u zora sokacak parti raporu! Liderlik ve muhakeme başarısızlıkları...

İngiltere’de Başbakanlık Konutu’nda Covid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiği partilerin düzenlenmesi sonrası kıdemli memur Sue Gray tarafından hazırlanan rapor yayınlandı. Raporda, Başbakanlık Konutu’nun bahçesinin "açık bir yetki veya gözetim olmaksızın toplantılar için kullanıldığı" ve "bunun uygun olmadığı" ifade edildi. Yine söz konusu partiler nedeniyle Boris Johnson’un “liderlik ve muhakeme başarısızlıkları” olduğu da raporda aktarıldı.

Haber 31-01-22 19:41

Son Dakika: 30 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 30 Ocak Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 189 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 88 bin 145 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Omicron varyantına bağlı vaka sayılarındaki artış salgının ilk dönemlerindeki sonuçlara sebep olacak bir artış değil. Toplum önemli ölçüde aşılı. Hastalık hafif seyrediyor. Tedbir ise halen şart. Aşı (Turkovac) ve kişisel tedbirler ile salgın gündeminden çıkma zamanı." dedi.

Haber 30-01-22 19:21

Tedirgin eden Omicron açıklaması! 'Yeni bir varyantın ortaya çıkması...'

Doç. Dr. Urartu Şeker, Omicron ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Omicron'un sanıldığı gibi virüsün ilk mutasyonlarından Alfa ya da Delta varyantı ile aynı koldan gelmediğini ifade eden Doç. Dr. Şeker, "Bir sonraki adımının ne olacağını açıkçası bilemiyoruz" dedi. Omicron'a bağlı yeni bir varyantın ortaya çıkmasının çok yüksek ihtimal olduğunu belirten Doç. Dr. Şeker, "Pandeminin sonunu Omicron varyantı getirecek demek için hala çok erken" diye konuştu.

Haber 30-01-22 12:50

Son dakika! Bakan Koca'dan salgının seyriyle ilgili çarpıcı sözler: En yüksek sesle söylüyorum

Son dakika haberi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Giresun'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen toplu açılış töreninde konuştu. Bakan Koca yaptığı açıklamada salgının seyriyle alakalı olarak, "Artan vaka sayılarının sizi ürkütmemesini Sağlık Bakanınız olarak en yüksek sesle söylüyorum; endişe etmeyiniz, hastalık eski günlerindeki gücünde değil. Grip olan vatandaşlarımızın sayısını günlük olarak ilan etsek benzer manzaralarla karşılaşacağız." ifadelerini kullandı.

Haber 29-01-22 17:15

Galatasaray'da bir futbolcunun Kovid-19 test sonucunun pozitif olduğu açıklandı

Galatasaray'da bir futbolcunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonucunun pozitif olduğu duyuruldu.

Spor 26-01-22 21:17

Çin'den koronavirüse karşı yeni aşı hamlesi! Yüzde 95 oranında etkili

Çin'de geliştirilen mRNA temelli Kovid-19 aşı adayının virüse karşı yüzde 80 ila 95 oranında bağışıklık sağladığı bildirildi. 30 Ekim-2 Aralık 2020 tarihlerinde yürütülen denemede 18-59 yaşlarındaki 120 yetişkin deneğe 28 gün arayla uygulanan iki doz aşıyı olanlarda doza göre değişen derecelerde bağışıklık sağlayıcı antikorların üretildiği görüldü.

Haber 26-01-22 20:29

Omicron varyantı hızla yayılıyor! Siirt'te yoğun bakım ve çocuk servisleri doldu

Türkiye'de baskın varyant haline gelen Omicron varyantı, vakalarda hızlı bir yükselişe neden oldu. Siirt'te Omicron varyantının artmasıyla yoğun bakım ve çocuk servisleri doldu. Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür ise vatandaşlara aşı çağrısında bulundu.

Haber 26-01-22 10:27

Son Dakika: 24 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 24 Ocak Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 156 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 67 bin 23 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Omicron varyantı salgının son bulmasının umudu olabilir. Bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre aşı olmuş kişiler omicron ile karşılaştıklarında hem hastalığı kolay atlatıyor hem de bağışıklık seviyesi yükseliyor. Aşınızı olarak yarın için umutlu olun. Salgın gündemden çıkacak." dedi.

Haber 24-01-22 20:11

Son Dakika: 23 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 23 Ocak Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 185 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 65 bin 503 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Havalandırması yetersiz mekânlarda uzun süre bir arada kalmayalım. Evimizde konuk ağırlarken dikkatli olalım. Yarıyıl tatilinde sosyal hareketliliği biraz azaltalım. Riskli mevsim şartlarını tedbirlerle lehimize çevirelim. Omicron kolay yayılıyor ama yapılacaklar zor değil!" dedi.

Haber 23-01-22 19:12

İngiltere'de koronavirüste yeni alt mutasyon alarmı! Adı: BA.2

Koronavirüsün yeni mutasyonu Omicron varyantı tüm dünyayı etkisi altına alıp baskın varyant haline gelirken Omicron’la ilgili yeni gelişmeler de dünyanın gündeminde. Son olarak İngiltere’den de tedirgin eden bir haber geldi. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), koronavirüsün Omicron mutasyonuna ait bir alt mutasyon tespit edildiğini bildirdi. İngiltere’de şu ana kadar 426 kişide tespit edilen mutasyon BA.2 olarak adlandırıldı.

Haber 22-01-22 22:02

Aşılar Omicron'a karşı etkili mi? ABD'de dikkat çeken 3 ayrı araştırma

Koronavirüsün Omicron varyantı tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken aşıların koruyuculuğu ile ilgili de araştırmalar devam ediyor. Özellikle insanlar tarafından "Aşılar, Omicron varyantına karşı etkili mi?" sorusunun yanıtı merak ediliyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yapılan 3 yeni çalışma, Kovid-19'un Omicron varyantına karşı en iyi korunma yönetiminin üçüncü doz aşılar olduğunu ortaya koydu.

Haber 21-01-22 21:04

Koronavirüs geçirenlerde görülüyor! Uzman isim uyardı: 1 veya 3 ay...

Koronavirüs geçirenlerle ilgili önemli bir açıklama geldi. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Koçer, hastalığı atlatanların belirli periyotlarla kontrole gitmelerini önerdi. Koçer açıklamasının devamında “6 ay da geçse akciğerde bir hasar bıraktığını görüyoruz ve bunların tedavileri de mutlaka uzman bir hekim tarafından gerekmekte” diye konuştu.

Haber 20-01-22 10:34

Kendisine bilerek koronavirüs bulaştırmıştı! Çek sanatçı Hana Horka hayatını kaybetti

Çekya’da 57 yaşındaki halk müziği şarkıcısı Hana Horka, bazı kısıtlamalardan muaf olmak amacıyla bilerek koronavirüse yakalandıktan sonra sosyal medya hesabından iyileştiğini duyurdu, ancak 2 gün sonra hayatını kaybetti.

Haber 19-01-22 21:30

Tüm dünyada hızla yayılıyor! Omicron'da yeni belirtiler ortaya çıktı

Dünyada ve Türkiye'de hızla yayılan Omicron varyantıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, Omicron varyantında görülen yeni belirtileri açıkladı. İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan analizin sonucuna göre Omicron'da mide bulantısı ve kusma belirtilerinin de görüldüğü açıklandı.

Haber 19-01-22 13:38

Omicron: Covid'in son varyantının semptomları neler?

Uzmanların, koronavirüsün bugüne kadarki en bulaşıcı varyantı olduğunu belirttiği Omicron, tüm dünyada hızla yayılıyor. Bununla beraber hastalar hafif semptomlar gösterdiği için virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sıklıkla grip ya da soğuk algınlığıyla karıştırılabiliyor. Uzman isimler yaptıkları araştırmada Delta ve Omicron'da görülen 5 ortak semptomu açıkladı.

Haber 19-01-22 07:48

Son Dakika: Bilim Kurulu toplantısı sona erdi! Bakan Koca en riskli grubu açıklayıp uyardı

Son dakika haberine göre, Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kritik toplantının ardından yazılı bir açıklama yayınladı. Bakan Koca açıklamasında vakaların yaşlara göre dağılımı ve en riskli grubu da duyurdu. İşte tüm detaylar...

Haber 18-01-22 20:47

ABD Genelkurmay Başkanı Milley’in Covid-19 testi pozitif çıktı

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığı açıklandı. Öte yandan Milley’in ABD Başkanı Joe Biden ile 12 Ocak’ta emekli General Raymond Odierno’nun cenazesinde bir araya geldiği ifade edilerek, Milley’in görüşmeden önce ve sonra düzenli olarak test yaptırdığı ve test sonuçlarının negatif çıktığı belirtildi.

Haber 17-01-22 21:39

Son Dakika: 17 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 17 Ocak Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 162 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 64 bin 935 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Birçok kişi, randevu aldığı halde aşısını yaptırmaya gelmiyor. Aşılarını olanların hastalığı genellikle çok kolay atlattıklarını bildikleri halde! Aşı için ayrılacak zaman işinizi aksatmaz ama hastalığa aşısız yakalanırsanız bütün düzeniniz aksayabilir. Randevunuza sadık olun." dedi.

Haber 17-01-22 19:36

Ölüme yol açıyor! Omicron'dan daha uzun sürüyor

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, son günlerde artan grip artan grip vakalarını değerlendirdi. Prof. Dr. Oğuztürk "Omicron'da sizin büyük ihtimalle bir hafta içerisinde şikayetleriniz gerilemiş hatta ortadan kalkmış olabilir ve bulaştırıcılık riski de sıfıra yaklaşmış oluyor. Ama gripte öyle değil. Klinik deneyimlerimize göre, gripte Omicron varyantına göre biraz daha süre uzayabiliyor" açıklamasını yaptı.

Haber 17-01-22 11:22

Son Dakika: 16 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı

Son dakika haberi: 16 Ocak Türkiye'nin güncel koronavirüs verileri açıklandı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 136 kişi hayatını kaybetti, yeni vaka sayısı ise 54 bin 100 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Salgının her döneminde olumsuz propagandalar yapıldı. Aslında bir 'salgın' olmadığı veya durumun kat kat fazla kısıtlama gerektirdiği iddia edildi. Süreci makul şekilde yönetme çabası ise bizi bugün normale yaklaştırdı. Ne endişe ne gevşeme! Tedbirle, aşıyla bugünü de aşacağız." dedi.

Haber 16-01-22 19:18

Prof. Dr. Tevfik Özlü'den tedirgin eden Omicron açıklaması: Umarım bu kötü senaryo gerçekleşmez

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den Omicron ile ilgili açıklama geldi. Omicron'un çok hızlı yayılmasıyla çok sayıda hastalanan kişide bağışıklık oluşabileceğini belirten Prof. Dr. Özlü, "Önümüzdeki süreçte pandemide ılımlı hale dönüşme ya da süreğen bir hastalığa dönüşme durumu olabilir" dedi. Prof. Dr. Özlü açıklamasının devamında "Tabii kötü senaryo da var. Çok sayıda kişinin hastalanması, hastanelerin dolması, ölümlerin artması. Umarım bu kötü senaryo gerçekleşmez" diye konuştu.

Haber 16-01-22 12:16

Korkutan gelişme! Japonya'da Omicron'dan ilk ölümler doğrulandı

Türkiye ve dünyada Omicron'a bağlı olarak koronavirüs vakalarında hızlı bir artış yaşanırken Japonya'dan korkutan bir haber geldi. Yapılan açıklamada Omicron mutasyonundan enfekte olan hastalar arasında 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Haber 16-01-22 11:12

Tartışmalara yanıt verdi! Mehmet Ceyhan: 1 ay içinde 3 defa yakalananlar var

Türkiye'de baskın hale gelen Omicron varyantı ile ilgili Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklamalarda bulundu. Omicron varyantının bağışıklık yapma oranının az olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, son günlerdeki "Omicron varyantıyla birlikte salgın bitecek" açıklamalarına katılmadığını belirtti.

Haber 13-01-22 13:41

Koronavirüs pandemisinde 'Omicron' alarmı! İstanbul için kritik hafta

Türkiye'de vaka artışını hızlandıran Omicron varyantıyla ilgili olarak İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'ndan açıklama geldi. Şu an hastanelerde hiçbir sıkıntı olmadığını ifade eden Prof. Dr. Memişoğlu, "Önümüzdeki 1 hafta salgının seyrini daha netleştirecektir" açıklamasında bulundu.

Haber 13-01-22 10:07

Son dakika! Bakan Koca duyurdu: Vaka sayıları 4 kat birden arttı

Son dakika haberi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında, "Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de baskın varyant haline geldi." açıklamasında bulundu.

Haber 12-01-22 20:20

SON DAKİKA | DSÖ'den korkutan Omicron açıklaması: 6-8 hafta içinde...

Omicron varyantıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütünden son dakika açıklaması geldi. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, önümüzdeki 6-8 hafta içinde Avrupa'da nüfusun yüzde 50'sinden fazlasının Omicron ile enfekte olacağını tahmin edildiğini ifade etti.

Haber 11-01-22 15:03