Kur Hareketleri Haberleri

Döviz piyasalarında doların hegemonyası belirginleşiyor

Fed, parasal sıkılaştırma sürecini daha da hızlandıracak. Piyasalar aylardır Fed’in Çarşamba günü vereceği faiz kararını fiyatlarken nisanda dolar endeksi 20 yılın zirvesini gördü. Euro, sterlin, Japon yeni, İsviçre frangı, Kanada doları ve İsveç kronu gibi majör para birimlerinde de satış baskıları hızlanırken, analistler döviz piyasalarındaki mevcut havanın dolar için oldukça olumlu olduğunu ifade ettiler.

Finans 02-05-22 12:02

Akaryakıt fiyatları neden zamlanıyor?

Benzinin fiyatı 14 lirayı geçti.

Haber 20-01-22 20:23

Türkiye Bütçesinde Cari Açık ve Kur Tartışması

TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerde muhalefet özellikle Türk Lirası’nın değer kaybının kur artışının bütçe üzerindeki etkileri üzerinde odaklandı. Artan yoksulluk nedeniyle erken seçim çağrısı yapıldı

Haber 07-12-21 00:10

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan kurdaki hareketlilikle ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Son günlerdeki kur hareketleri, ekonominin gerçeklerine uygun değildir" açıklamasını yaptı.

Finans 06-12-21 12:46

Kur Hareketleri

Kur Hareketleri Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Kur Hareketleri Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.

Araç kiralamada beklenti ikiye katlandı!

Pandemi sürecinde kısıtlamaların hafifletilmesi Haziran ayı ile ivmelenen normalleşme adımları araç kiralama sektöründe umutları yeşertti. 2021 yılında talebin geçen yıla göre iki kat artmasını bekleniyor.

Finans 10-06-21 15:24

Riskleri doğru yöneten Peker GYO 9 aylık bilançoda rekor kâr açıkladı

Türk gayrimenkul sektörünün yurtdışındaki bayrak taşıyıcısı Peker GYO, yurtiçi ve yurtdışındaki büyüme stratejisinin meyvelerini dokuz aylık bilanço döneminde toplamayı bildi. 2020 yılının 9 aylık döneminde 93,6 milyon TL’lik kâr rakamına imza atan şirket, yurtiçinde ve yurtdışında yeni yatırımlara hazırlanıyor.

Finans 04-11-20 16:04

Mustafa Kamar: 2023 ihracat hedefimiz 12 milyar dolar

MÜCEVHER İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, Türkiye’nin dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olduğunu söyledi. Kamar, "İçinde bulunduğumuz yıl ihracatımızı 6 milyar dolar olarak öngörüyoruz. 2023 hedefimiz 12 milyar dolar ve hedefini yakalayacak ender sektörlerden biri olarak görüyoruz kendimizi" dedi.

Finans 10-10-19 18:25

Mustafa Kamar: 2023 ihracat hedefimiz 12 milyar dolar

MÜCEVHER İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, Türkiye’nin dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olduğunu söyledi. Kamar, "İçinde bulunduğumuz yıl ihracatımızı 6 milyar dolar olarak öngörüyoruz. 2023 hedefimiz 12 milyar dolar ve hedefini yakalayacak ender sektörlerden biri olarak görüyoruz kendimizi" dedi.

Finans 10-10-19 17:44

ÖTV kaldırılırsa devlete katkı sağlayacak

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı ve Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer: - "ÖTV kaldırılırsa daha fazla satış yapılacağı için KDV anlamında devlete katkı sağlayacak" - "Önümüzdeki dönemde Meclis'te değerlendirileceğine ve pozitif çıktıları olacağına inanıyoruz" - "2018'de 6 ana ürün grubu için ilk 6 aylık satış rakamımız 3 milyon 900 bin adet civarında iken, bu yıl 3 milyon 500 bin seviyelerine geriledi" - "Beyaz eşya ihracatının yüzde 70'i Avrupa'ya gidiyor. Sanayisi güçlü ülkelere ihracat yapıyoruz"

Haber 23-07-19 13:47

“Türkiye ve Japonya’nın ticari ve ekonomik iş birliği büyük öneme sahip”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: - “Küresel ticaretteki belirsizliklerin arttığı bu dönemde, bu iki dost ülkenin ticari ve ekonomik alandaki iş birliğinin büyük öneme sahip olduğuna inanıyorum” - “2018’de Japonya’nın Türkiye’ye ihracatı, Türkiye’nin Japonya’ya ihracatının 8,6 katıdır. Türkiye olarak, Japonya ile ikili ticaretimizi daha dengeli ve sürdürebilir bir yapıya kavuşturmak istiyoruz"

Haber 01-07-19 07:35

Milyonları ilgilendiriyor! Türkiye 8 Nisan'a kilitlendi

Türkiye, 4,5 yıl boyunca seçim gündeminin olmayacağı bir döneme girerken, vergi reformu, hal ve perakende yasaları gibi önemli ekonomik düzenlemeler başta olmak üzere çeşitli reform çalışmalarına yoğunlaşacak.

Finans 02-04-19 13:01

Türkiye'nin ekonomi gündemi yoğun

Seçimin gündem olmayacağı 4,5 yıllık bir döneme giren Türkiye; vergi reformu, hal ve perakende yasaları gibi önemli ekonomik düzenlemeleri de içeren reform çalışmalarına odaklanacak - Hükümetin tarafından 8 Nisan'da ekonomiye dair yeni yol haritasının açıklanması bekleniyor

Finans 02-04-19 12:47

Yerel Seçim 2019: Ekonomiyi 1 Nisan'dan sonra ne bekliyor, hangi adımların atılması gerekiyor?

Türkiye, Pazar günü yapılacak yerel seçimlere para piyasalarındaki çalkantının ve makroekonomik sorunların gölgesinde giriyor. Ekonomistler, seçimin ardından politikaların normalleşmesi ve özellikle bu hafta yaşananlar ışığında Türkiye'ye yönelik kaybolan güveni tesis edici adımların atılması gerektiğini söylüyor.

Finans 29-03-19 16:41

(2018 büyümesi) Bu moral verici bir oran

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: - "Kur çalkantısı ve yüksek faiz oranları ile karşı karşıya kaldığımız 2018 yılını her şeye rağmen yüzde 2,6'lık büyüme ile kapattık. Bu moral verici bir orandır" - "Son çeyrekte yaşadığımız negatif büyümenin kalıcı bir etki bırakmayacağını düşünüyoruz. Bunun beklenen bir sonuç olduğunu ve zaten piyasalarca fiyatlandığını iyi biliyoruz" - "Şimdi 2019'a yoğunlaşma zamanı. 2019 yılında reel sektörün kaynaklarını tam randımanla ihracata tahsis ederek 2. çeyrekten itibaren yeniden bir büyüme kuşağına gireceğine inancımız tam"

Finans 11-03-19 12:54

11. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: - "Hem elektrikli arabaların Türkiye'de üretilmesini hem de bu pil sistemlerinden yenilenebilir kaynakların, bireysel tüketicilerin ve elektrik şebekemizin faydalanmasını planlıyoruz" - "Bunun için önümüzdeki dönemde bazı hamlelerimiz olacak" - "Küresel petrol fiyatları arttığı zaman iki hafta içinde akaryakıt pompalarına, 3 ay ile 8 ay içerisinde doğal gaz fiyatlarına ve kademeli olarak da elektrik fiyatlarına sirayet ediyor. Bu döngüyü kırmamızın tek yolu yerli kaynak kullanım oranımızı artırmak"

Finans 08-11-18 11:58

Lüks araç satışına kur engeli

Bu yılın 9 ayında lüks ve ultra lüks araç satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,8 azalarak 13 bin 22'ye geriledi - Ultra lüks segmentte pazar yüzde 8,4 lüks segmentte yüzde 25,3 daraldı

Finans 08-10-18 22:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD verdiği sözü tutmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York’ta temaslarının dördüncü gününde beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PYD-YPG’nin Mümbiç’ten 90 gün içinde çekilmesi için ABD’nin verdiği sözü tutmadığını söyledi.

Haber 28-09-18 01:12

Erdoğan: Amerika ile olan siyasi ve ticari ilişkilerimizin geleceğine umutla bakıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD yönetiminin Türkiye menşeli bazı ürünlerine karşı korumacı adımlar attığına ve ek gümrük vergileri getirdiğine dikkat çekerek, "Ülkemiz için iki kat artırılan demir-çelik vergileri, yaptırımlar, soruşturmalar ve tabii ki kur hareketleri, mevcut yönetimin ülkemizi hedef alan adımlarından bazılarıdır.

Haber 27-09-18 08:32

'ABD'yle Stratejik Ortaklığımız Bu Çalkantılı Dönemin Üstesinden Gelecektir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’taki resmi temaslarının son gecesinde Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı'nda konuştu. Bu arada toplantının yapıldığı otelin önüne gelen yaklaşık 50 kişilik bir grup Erdoğan’ı protesto etti

Haber 27-09-18 07:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de yatırımcılara hitap etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan : (1) - ''Bugüne kadar (ABD ile) pek çok badireyi atlatan stratejik ortaklığımız, bu çalkantılı dönemin de üstesinden gelecektir'' - "FETÖ ve PYD-YPG terör örgütüyle ilişkiler bağlamında, (ABD ile) ilişkilerimizde maalesef kapatmamız gereken ciddi bir mesafe bulunuyor" - "Mevcut yönetimdeki kimi çevreler, görüş ayrılıklarımızı tehdit, baskı ve şantaj diliyle çözebileceklerini zannediyor" - "Bugün itibariyle Türk firmalarının Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yatırımı 4,6 milyar doları geçti" - "Trump yönetiminin, genel olarak siyasi hedeflerine ticari konuları araç olarak kullanarak ulaşmak istemesi, ekonomik iş birliğimizin ilerlemesinin önündeki engellerden birisidir" - "Ülkemiz için iki kat artırılan demir-çelik vergileri, yaptırımlar, soruşturmalar ve tabii ki kur hareketleri, mevcut yönetimin ülkemizi hedef alan adımlarından bazılarıdır. Tüm bunlara rağmen, Amerika ile olan siyasi ve ticari ilişkilerimizin geleceğine umutla bakıyoruz" - "Savaşın, bilhassa ticaret savaşlarının kazananı yoktur. Tek taraflı alınan her karar mukabili ile karşılık bulur"

Haber 27-09-18 04:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de yatırımcılara seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York'ta Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansına katıldı. Ticaret savaşlarının kazananı yoktur diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savaşın, bilhassa ticaret savaşlarının kazananı yoktur. Tek taraflı alınan her karar mukabili ile karşılık bulur" dedi.

Haber 27-09-18 03:35

Herkesin parası, mevduatı bankacılık sisteminde ve emniyette

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş: (1) - "Herkesin parası, mevduatı bankacılık sisteminde ve emniyette" - "Bankalar sağlamdır yeter ki piyasadaki esnaf, özellikle KOBİ'ler birbirine krediyi kesmesin. Bütün kurumlar birbirine güvensin. Eskiden olan şey ile şimdi olan arasında önemli bir fark yok. Spekülatif atakların önü TCMB'nin kararlarıyla kesildi" - "Benim bankamda sadece dünya kadar dövizin TL'ye döndüğü haberini alıyoruz" - ""BDDK, SPK, Hazine, Merkez Bankası bütün bankacılık sistemiyle birlikte doğru tavırları zamanında ve eş zamanlı olarak alabildi"

Finans 14-08-18 14:03

Herkesin parası, mevduatı bankacılık sisteminde ve emniyette

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş: (1) - "Herkesin parası, mevduatı bankacılık sisteminde ve emniyette" - "Bankalar sağlamdır yeter ki piyasadaki esnaf, özellikle KOBİ'ler birbirine krediyi kesmesin. Bütün kurumlar birbirine güvensin. Eskiden olan şey ile şimdi olan arasında önemli bir fark yok. Spekülatif atakların önü TCMB'nin kararlarıyla kesildi" - "Benim bankamda sadece dünya kadar dövizin TL'ye döndüğü haberini alıyoruz" - ""BDDK, SPK, Hazine, Merkez Bankası bütün bankacılık sistemiyle birlikte doğru tavırları zamanında ve eş zamanlı olarak alabildi"

Finans 14-08-18 13:55

DenizBank'ın adı değişiyor mu?

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, "Yönetimimiz iş başında. DenizBank ismi de kalacak. Yönetimin iş başında kalması alıcı tarafın bir talebiydi." dedi.

Finans 22-05-18 14:35

DenizBank'ta isim ve yönetim değişmeyecek

DenizBank Genel Müdürü Ateş: - "DenizBank bu ülkenin değeridir. Dolayısıyla satış işlemi bankacılık sektörü ve DenizBank açısından değil, Türkiye açısından önemli bir hadisedir" - "Hem ismimiz hem yönetimimiz iş başında. DenizBank ismi de kalacak. Yönetimin iş başında kalması da hisse alım sözleşmesinde alıcı tarafın bir talebiydi. Emirates NBD'nin Sberbank'tan talep ettiği konulardan biri de yönetimin kalmasıydı." - "Satış sürecinde henüz hissedar alım sözleşmesi imzalandı, düzenleyici mercilerin onayı alınmadı. Onayların alınmasına müteakip satış tamamlanacak" - "Türkiye'de herkes ne yazık ki bir kur, bir de faize odaklanıyor. Bu nedenle de başarılan işin büyüklüğü ve önemi maalesef atlanıyor. Son dönemde, sermaye piyasalarına bir sürü firma girdi ve geri çıktı. Son dönemde çok milyar dolarlı bir işlem dünyada olmuş değil"

Finans 22-05-18 14:30

Küresel Riskler Raporu Semineri

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilecik: - "Bu sene reformlarla ekonomide verimliliği artırmalı, ekonomimizi daha üretken, daha yüksek katma değer üreten, küresel değer zincirlerinde daha yukarılarda yer alan konuma ulaştırmalıyız" - "Serbest ticarete karşıt söylemler ile uluslararası siyasi ve ekonomik gerginlikler, küresel büyümenin sürdürülebilirliğinin önünde önemli risk oluşturuyor"

Haber 06-04-18 13:03

Merkez Bankası 2018 para ve kur politikasını açıkladı

Merkez Bankası, 2018 Yılı Para ve Kur Politikası'nı açıkladı. 2018'de likidite yönetiminde bir değişiklik olmayacağı belirtilirken, fiyat istikrarı çerçevesinde bütün araçların kullanılacağı ifade edildi.

Finans 05-12-17 10:49

Başbakan Yıldırım:

- "(Taşeron düzenlemesi) Bu statüde çalışan, yüzbinleri ifade edeceğimiz kişilerin, kamuda işçi statüsünde süresiz sözleşmeli olarak çalışmasını öngören bir düzenleme gerçekleşecek" - "(Kasım ayı enflasyon oranı) Beklediğimizden biraz yüksek geldi. Yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda yukarı doğru bir kıpırdanma var. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyoruz. Aralık ayındaki oranın bundan daha düşük olacağını öngörüyoruz. 2018'de fevkalade bir durum olmazsa bu oran daha da düşecek"

Haber 04-12-17 23:03

Başbakan Yıldırım'dan taşeron açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, taşeron düzenlemesine ilişkin olarak, “Bununla ilgili detaylar 12 maddeden oluşuyor, detayları Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız bu hafta içerisinde ilgili taraflarla paylaşmış olacak. Muhtemelen yarınki grup toplantımızda da Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya değinebilir” dedi.

Finans 04-12-17 22:00

TCMB Finansal İstikrar Raporu

- Rapordan: - "Gelişmiş ülkelerde para politikasının seyri, küresel jeopolitik riskler ve Avro Bölgesi genelindeki siyasi gelişmeler finansal sistem için olası kırılganlık unsurları arasında yer almaktadır" - "Bununla birlikte, Türk bankacılık sektörünün güçlü sermaye tabanı, istikrarlı aktif kalitesi ve yeterli likit varlık düzeyi sayesinde söz konusu risklere karşı dayanıklılığını sürdüreceği değerlendirilmektedir" - "Önümüzdeki dönemde finans sektöründe kurumlar vergisi oranlarında yapılan de

Haber 30-11-17 11:45

Merkez Bankası'ndan flaş döviz kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine başlanmasına karar verdi.

Finans 18-11-17 11:02

Türk Lirası'nı kim düşürüyor?

Türk Lirası, henüz 2017 yılının ikinci haftası tamamlanmadan Amerikan Doları karşısında yaklaşık yüzde 8 değer kaybetti.

Finans 13-01-17 09:04

Türk Lirası'nı kim düşürüyor?

TL, henüz 2017'nin ikinci haftası tamamlanmadan Amerikan Doları karşısında yaklaşık yüzde 8 değer kaybetti. Döviz kurundaki hareketlilik, "Dolar/TL işlemlerinde satış tarafında kim duruyor?" sorusunun sorulmasına yol açıyor.

Haber 13-01-17 08:45

Türk Lirası'nı kim düşürüyor?

TL, henüz 2017'nin ikinci haftası tamamlanmadan Amerikan Doları karşısında yaklaşık yüzde 8 değer kaybetti. Döviz kurundaki hareketlilik, "Dolar/TL işlemlerinde satış tarafında kim duruyor?" sorusunun sorulmasına yol açıyor.

Finans 13-01-17 08:17

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,8 küçüldü

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 küçüldü. Uzmanlar verinin Temmuz ayında yaşanan darbe teşebbüsünün ardından ekonominin zayıfladığına işaret ettiğini söylüyor. Ekonomistler 2017 için büyüme tahminleri

Haber 12-12-16 10:30

Türkiye ekonomisi yedi yıl sonra ilk kez küçüldü

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 küçüldü. Uzmanlar verinin Temmuz ayında yaşanan darbe teşebbüsünün ardından ekonominin zayıfladığına işaret ettiğini söylüyor. Ekonomistler 2017 için büyüme tahminlerini ise düşük tutuyor.

Finans 12-12-16 10:18

Türk Lirası'ndaki değer kaybı ekonomiyi nasıl etkileyecek?

Dolar/TL kuru bugün 3,42 seviyesini görerek yeni bir rekor kırdı. Türk Lirası'nın Amerikan Doları'na karşı son zamanlarda yaşadığı hızlı değer kaybıyla birlikte, döviz cinsi borcu olan şirketler ve Türkiye ekonomisindeki göstergeler yeniden analistlerin t

Haber 24-11-16 13:15

Türk Lirası'ndaki değer kaybı ekonomiyi nasıl etkileyecek?

Dolar/TL kuru bugün 3,45 seviyesini görerek yeni bir rekor kırdı. Türk Lirası'nın Amerikan Doları'na karşı son zamanlarda yaşadığı hızlı değer kaybıyla birlikte, döviz cinsi borcu olan şirketler ve Türkiye ekonomisindeki göstergeler yeniden analistlerin takibine girdi. Özge Özdemir'in haberi.

Finans 24-11-16 13:08

Dolar/TL kuru 3,14'ü aşarak yine rekor kırdı

HDP'li milletvekillerinin göz altına alınması ve Diyarbakır'daki bombalı saldırının ardından, Amerikan Doları'nın Türk Lirası karşısındaki değeri bu sabah 3,14'ün üzerine çıktı. Dolar gün içinde, 3.1473 seviyesine çıkarak şimdiye kadarki en yüksek düzeyi

Haber 04-11-16 14:15

Dolar/TL kuru 3,17'yi aşarak yine rekor kırdı

HDP'li milletvekillerinin göz altına alınması ve Diyarbakır'daki bombalı saldırının ardından, Amerikan Doların Türk Lirası karşısında gün içinde 3,17'yi aşarak şimdiye kadarki en yüksek düzeyi gördü.

Finans 04-11-16 13:48

Dolar/TL kuru 3,17'yi aşarak yine rekor kırdı

HDP'li milletvekillerinin göz altına alınması ve Diyarbakır'daki bombalı saldırının ardından, Amerikan Doların Türk Lirası karşısında gün içinde 3,17'yi aşarak şimdiye kadarki en yüksek düzeyi gördü.

Finans 04-11-16 13:48

Dolar/TL kuru 3,17'yi aşarak yine rekor kırdı

HDP'li milletvekillerinin göz altına alınması ve Diyarbakır'daki bombalı saldırının ardından, Amerikan Doların Türk Lirası karşısında gün içinde 3,17'yi aşarak şimdiye kadarki en yüksek düzeyi gördü.

Finans 04-11-16 13:48

Büyük ekonomik kriz uyarısı

G7 ülkeleri ekonomik büyümeyi destekleme kararı aldı; Japonya Başbakanı ekonomik kriz uyarısı yaptı.

Finans 27-05-16 11:27

Konut fiyatlarıyla ilgili kritik uyarı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Kur, 2,70-2,75 seviyelerinde dengelenirse bunun yüzde 2-3 mertebesinde konut fiyatlarına yansıması olacaktır" dedi.

Finans 27-04-15 13:48

Türkiye ihracatına ‘dolar’ darbesi

Ocak ayından bu yana dolar kurunda yaşanan yükseliş, Türkiye ihracatına darbe vurdu.

Haber 01-04-15 15:43