Laiklik Haberleri

Temel Karamollaoğlu'ndan dikkat çeken 'laiklik' açıklaması! Saadet Partisi Kongresi'ne damga vurdu

Saadet Partisi Kongresi'nde Temel Karamollaoğlu'nun laiklikle ilgili açıklamaları dikkat çekti. Karamollaoğlu kongrede yaptığı açıklamada "Bizler laiklikten değil sözde laikçilerden, İslam’dan değil ama sözde İslamcılardan. Muhafazakarlığın kendisinden değil muhafazakarlık adı altında değerlerimizi istismar edenlerden çok çektik." ifadelerini kullandı. Öte yandan kongrede Karamollaoğlu yeniden Genel Başkan seçildi.

Haber 30-10-22 15:04

CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, İzmir'de üye katılım töreninde konuştu:

"Kimsenin kimseye kem gözle bakmadığı bir Türkiye yaratacağız"

Yurthaber 02-07-22 12:20

Laikliğin Anayasadan çıkarılma önerisine CHP'den tepki: Gerçek gündem pahalılıktır

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Eski AK Parti Milletvekili Resul Tosun'un laikliğin Anayasadan çıkarılmasına ilişkin önerisiyle ilgili, "anlaşılan kendisine bir görev verilmiş. Şu anda milletin gerçek gündemini karartmak üzere başlatılan spekülasyonda ona da bir rol biçilmiş. Şunu açıkça ifade edeyim. Milletin gerçek gündemi bu tartışılan konular değildir. Bu milletin gerçek gündemi işsizliktir, pahalılıktır, yoksulluktur." ifadelerini kullandı.

Haber 13-09-21 18:24

ANALİZ - Fransa’da öğrenci ve velilere yönelik başörtüsü yasağını nasıl okumalı?

Laiklik tartışmasının okullar üzerinden yürütülmesi Türkiye’de yakından tanıdığımız ve pek çoğumuzun hakkında tecrübe sahibi olduğu bir “aydınlanmacı” alışkanlık. Söz konusu alışkanlık Türkiye’ye Fransa’dan ithal edilmişe benziyor - Pratik bir ihtiyaçtan doğmayan ve nasıl tatbik edileceği de hukuki bir temele dayanmayan “öğrenci velileri için başörtüsü yasağı”, ait olmaları ve hep orada kalmaları arzu edilen sosyal sınıfın sadece Mağriplilere hatırlatılmasından ibaret bir uygulama - Fransa büyük bir ekonomik dönüşüm yaşıyor. Değişen ekonomik dengeler sonrası yeni bir alt sınıfa ihtiyaç duyuluyor ve bu alt sınıfın büyük oranda Afrika kökenlilerden oluşması öngörülüyor - Sınıflar arasında var olan “akıllı membran” sayesinde, aşağıdan yukarıya geçişin olabildiğince asgari hale getirilmesi, ille de yükselecek olanların ise Fransız yorumuna göre “medeni” kimseler olarak yükselmesi talep ediliyor. Şayan-ı arzu olan ise bu yükselişin mümkünse hiç olmaması

Haber 26-12-19 12:20

Fransa'da laiklik anketi

Fransa Kamuoyu Araştırma Enstitüsünce yapılan ankete katılan Fransızların yüzde 78'i ülkede laikliğin tehdit altında olduğunu düşünüyor

Haber 27-10-19 17:47

Cem Özer: Laikliği alkole ve sekse indirgeyen…

Geride bıraktığımız yıl uzun bir süre yoğun bakımda kalan ve sevenlerini korkutan oyuncu Cem Özer, şimdilerde sağlığını geri kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

Magazin 25-06-19 10:12

Cenevre'de tepki çeken laiklik yasası kabul edildi

İsviçre'nin Cenevre kantonunda, Müslümanların ve bazı partilerin şiddetle karşı çıktığı ve yapılan referandumda yüzde 55 ile kabul edilen laiklik yasası ile Müslüman kadınların resmi kurumlarda başörtüsüyle çalışması yasaklandı - Cenevreli aktivist Bilal Ramazan: - "Referandumu kıl payı kaybettik ama sonuçtan memnunuz. Bu yasa tamamen İslamofobik bir yasadır." - "Cenevre kantonu insanların nasıl giyinip giyinemeyeceğine karar veremez. Bu yasanın değişmesi için her yolu deneyeceğiz" - Uluslararası İnsan Hakları ve Kalkınma İttifakı Derneği Başkanı Ender Demirtaş: - "Buradan Avrupa'daki Müslümanlara sesleniyorum. Cenevre'de kabul edilen yasa tüm Avrupa'ya sıçrayabilir. Avrupa'daki tüm Müslüman STK'ler şimdiden gerekli hukuki tedbirleri almalı"

Haber 10-02-19 18:55

Nihat Hatipoğlu'ndan 'laiklik' açıklaması

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, CNN TÜRK'te laiklikle ilgili açıklamalarda bulundu. Hatipoğlu, "Laikliğin yanlış uygulandığı, bir baskı aracı olarak kullanıldığı dönemler oldu. Başörtüsü problemlerini ve üniversitelerde yaşanan krizleri kimse yok saymamalı. Bunu da anlattığımızda devlet ile bir restleşme, kavga görmemek gerekir. Laikliği, dindarlığı oturup konuşmalı. Bizim problemimiz konuşmuyoruz. Konuşmadan birbirimiz hakkında hüküm veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber 12-12-18 22:00

Son dakika! Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu görevden alındı

Son dakika bilgisine göre; İzmir'de katıldığı bir toplantıda laiklik karşıtı söylemlerde bulunduğu ve kız çocuklarını aşağılayıcı ifadelerde bulunduğu iddia edilen Dokuz Eylül Üniversitesi Mevlana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, rektörlük tarafından görevinden alındı.

Haber 08-12-18 16:38

Prof. Dr. Emiroğlu'nun 'Laiklik en büyük tehlike' sözlerine suç duyurusu

İzmir’de Güzelbahçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi etkinlikleri haftası kapsamında düzenlenen ‘Peygamberimiz ve Gençlik' adlı konferansta "Kızlar adet olur, adet olmak bir hastalıktır. Mutlaka tedavi olması gerekiyor. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Laiklik en büyük tehlikedir" gibi ifadeler kullandığı ileri sürülen Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu hakkında, suç duyurusunda bulunuldu.

Haber 04-12-18 19:44

İmama siyaset yolu! Yeni düzenleme yolda!

Diyanet, daha önce iptaline yönelik talebin Anayasa Mahkemesi tarafından “laiklik” gerekçesi ile reddedildiği imamlara ilişkin siyaset yasağını çalıştayda masaya yatırdı. Edinilen bilgiye göre 1965 tarihli kanun ile korunan yasak yeniden tanımlanacak.

Haber 05-11-18 03:11

Fransa uzun etek tartışması

Ülkede, okullarda dağıtılan laiklik kitapçığına, öğrencilerin uzun ve koyu renk etek giymesinin yasaklanması ile ilgili madde eklenmesi tartışmalara yol açtı

Haber 01-06-18 23:27

Bu anket ortalığı karıştırdı

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde birçok okulda 8. sınıf öğrencilerine, Atatürk karşıtı seçeneklerin olduğu bir anket yaptırıldığı iddia edildi. Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “Ankette Cumhuriyet’in değerleri öğrencilere sorgulatılıyor. Bu anketin amacı nedir?” diye sordu

Haber 26-05-18 11:48

'Kürtaj dede' olarak anılan Süleyman Çakır'dan olay yaratacak açıklama! AKP'ye oy vermeyenin...

"Kürtaj dede" olarak anılan Süleyman Çakır'ın, bu kez AKP standında konuşması sosyal medyanın gündemine oturdu. Çakır, AKP'ye oy vermeyenler hakkında olay yaratacak açıklamalarda bulundu.

Haber 23-05-18 17:31

Sosyal medyada 'Yok laiklik elden gidiyor' sözüyle viral olan yaşlı adam yine objektiflere yansıdı!

A Haber'de "Vatandaşlar 24 Haziran seçimleri için ne dedi" diye soru sorulup, vatandaşların görüşleri alınırken, geçtiğimiz günlerde yine bir röportajda 'Yok laiklik elden gidiyor' sözüyle sosyal medyada viral olan aynı yaşlı adamın objektiflere yansıdığı görüldü

Haber 12-05-18 22:14

Bekir Bozdağ 'müftülerin nikah kıyması' tartışmaları hakkında konuştu

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, müftülerin nikah kıymasına yönelik kanun tasarısına yapılan eleştirilere cevap verdi. Bozdağ, “Bu değişiklik laiklik ilkesine aykırı değildir. Aksine tam da laiklik ilkesinin gereğidir; hukuk devletinin gereğidir. Küçük yaşta evlilikleri teşvik eder, küçük yaşta evliliklerin önü açılır diyenler ya değişikliği bilmeyenler ya da bilerek çarpıtanlardır.” dedi.

Haber 31-07-17 05:33

Cihat, temel ibadetler başlığı altına alındı

9’uncu sınıflara verilecek Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredat taslağına göre, okullarda “İslam Dininde Temel İbadetler” ana başlığı altında namaz, oruç, zekât, hac ve cihat konuları işlenecek. Din dersinde Atatürk çıkarılırken, laiklik konuları daraltıldı. Alevilik-Bektaşilik konuları ise genişletildi. 'Cihat' kavramının temel ibadet olarak belirtilmesi ise tartışma konusu oldu.

Haber 22-07-17 05:57

Laiklere hakaretle suçlanan Müdür İskender Çınar açığa alındı

Nevşehir'de sosyal paylaşım sitesinden laiklere hakaret edip Cumhuriyet yerine hilafetin getirileceğini savunduğu iddia edilen orta okul müdürü İskender Çınar açığa alındı.

Haber 09-01-17 19:18

İmam Hatip müdüründen 'Dünyada ne kadar p.zevenk varsa laiktir' paylaşımı

Nevşehir Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu Müdürü İskender Çınar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "İlk laik şeytandır. Dünyada ne kadar hırsız, p... varsa laiktir" ifadelerini kullandı.

Haber 05-01-17 14:37

Mevlana'nın torunundan 'laiklik' açıklaması

Mevlana’nın 22. kuşak torunu Faruk Hemdem Çelebi, Mevlana’nın ‘Kim olursan ol gel’ diyerek laiklik ilkesini ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Haber 26-12-16 10:37

Papa: Laik devlet, din devletinden iyidir

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, günümüzde Avrupa'yı ileriye götürecek liderlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Papa, "Laik devletler din devletlerinden çok daha iyi" dedi.

Haber 07-12-16 16:45

'Cumhurbaşkanı yemini değişecek: Atatürk ve laiklik yok' iddiası

AK Parti’nin MHP’ye sunduğu anayasa paketinde Cumhurbaşkanlığı yemin metninin değiştirileceği yönünde bir ibare bulunduğuna yönelik bir iddia gündeme geldi.

Haber 18-11-16 10:34

'Laiklik ibaresi milletvekilliği yemininden çıkıyor' iddiası

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, milletvekilliği yeminininde 3 değişiklik olacağını ileri sürdü. Özkök, yeminden laiklik ibaresinin çıkacağını yazdı.

Haber 01-11-16 11:08

Laiklik bildirisi dağıtmak isteyenlere polis müdahalesi: 25 gözaltı

Eskişehir'de laiklik bildirisi dağıtmak isteyenlere polis müdahale etti. 25 kişi gözaltına alındı.

Haber 25-09-16 18:45

A Haber sunucusu Erkan Tan: Sapkın Kemalist laikliği pompalıyorlar

A Haber'deki Sabah Ajansı programını sunan Erkan Tan, 15 Temmuz Darbe Girişimi'ne yönelik görüşler için, "Sapkın Kemalist laikliği pompalıyorlar" dedi.

Haber 09-09-16 21:29

Uğur Mumcu'nun 26 yıl önce yaptığı bir açıklama tekrar gündeme geldi

Evinin önünde uğradığı bombalı suikastle hayatını kaybeden değerli gazeteci Uğur Mumcu'nun 1990 senesinde yaptığı laiklik konuşması yeniden gündeme geldi.

Haber 22-08-16 13:34

Türkiye'de vatandaşların yüzde 82'si ordunun yönetime el koymasını istemiyor

Türkiye büyük ölçüde darbeye karşı birleşti. Bununla birlikte darbeye karşı birleşenlerin bazı fikir ayrılıkları da var.

Haber 19-07-16 14:45

Türkiye nüfusunun ne kadarlık bir kesimi ülkenin şeriat ile yönetilmesini istiyor?

TBMM Meclis Başkanı, AKP'li İsmail Kahraman'ın 'Anayasa'da laiklik olmamalı' açıklaması İslam ve devlet yönetimi, ve tabii ki şeriat tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Haber 29-04-16 11:15

Dursun Çiçek: Laiklik IŞİD kafalı olmamanın gereğidir

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haber 28-04-16 11:00

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları'ndan Kahraman'a tepki...

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları üyesi bir grup, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik ile ilgili sözlerini protesto etmek için Taksim Tünel Meydanı'nda toplandı.

Haber 27-04-16 23:39

Ahmet Davutoğlu'dan 'laiklik' açıklaması

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın sözleriyle başlayan tartışmanın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan 'laiklik' açıklaması geldi.

Haber 27-04-16 12:15

Erdoğan'dan 'laiklik' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'laiklik' açıklamasıyla çok konuşulan TBMM Başkanı İsmet Kahraman'la ilgili değerlendirmede bulundu.

Haber 26-04-16 20:43

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın iddiasında doğruluk payı yok

İsmail Kahraman 25 Nisan 2016'da AY-BİR Konferansında “laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır; dünyada üç anayasada laiklik var; Fransa, İrlanda, bir de Türkiye'de var” demişti. Dediği doğru mu?

Haber 26-04-16 20:42

TÜSİAD'dan 'Laiklik' açıklaması: Kaygı verici ve kabul edilemez

TÜSİAD, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalı” sözlerine tepki gösterdi.

Haber 26-04-16 20:26

Meclis Başkanı'ndan yeni 'laiklik' açıklaması

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, 'Laiklik yeni anayasada olmamalı' sözlerinin tartışma yaratması üzerine yeni bir açıklama yaparak, "Şahsi düşüncelerimi ifade ettim" dedi.

Haber 26-04-16 19:11

Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop'tan 'laiklik' açıklaması

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 'laiklik yeni anayasada olmamalı' açıklamasına Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'tan açıklama geldi.

Haber 26-04-16 11:53

Kılıçdaroğlu'ndan Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a 'laiklik' eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 'Laiklik bir kere yeni Anayasa'da olmamalıdır' sözlerini eleştirdi.

Haber 25-04-16 23:06

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in sözleri tartışılıyor

Diyaneti İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son açıklamasıyla sosyal medyanın en büyük tartışmalarından birini yarattı.

Haber 15-12-15 14:29

CHP’li Aygün: Laikliği kurtardık

Aygün, Pazar günü İstanbul Kadıköy'de gerçekleştirilen mitinge ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Haber 10-02-15 10:08

Kediler Allah diye zikrediyor

İzmir'in Çiğli İlçesi Kaymakamlığı tarafından öğrencilere bir proje kapsamında dağıtılan kitaplarda yer alan hurafeler dikkat çekti.

Haber 06-02-14 14:14

Fransız okullarına laiklik şartnamesi

Fransa'da bugünden itibaren tüm okullar "Laiklik Şartnamesi” ile tanışıyor.

Haber 09-09-13 17:25

Fransa'da okullara ''laiklik şartı''

Fransa'daki devlet okullarının duvarlarına bugünden itibaren "laiklik şartı" asılacak.Duvarlara asılacak "laiklik şartı" 15 maddeden oluşuyor.

Haber 09-09-13 11:46

'Laiklik, birlik, barış ve huzunun teminatı'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Laiklik İlkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına Girişinin 76. Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Haber 05-02-13 10:42

Ankara Barosu'ndan balyoz yorumu

Ankara Barosu Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu, Balyoz Davası sürecinin, hukuk devletine ve özgürlüklere demokratik yöntemlerle sahip çıkma kararlılığını arttırdığını belirtti.

Haber 22-09-12 11:18

Genelkurmay'dan cemevi açılımı

Genelkurmay Başkanlığı, Foça'da hain terörist saldırısı sonucu şehit olan Deniz Muhafız Er Özkan Ateşli'nin önce Cemevi sonra da Cami'de yapılacak cenaze törenleri sonrasında defnedilmesi kararı aldı.

Haber 13-08-12 12:15

İşte Erdoğan'ın o 'sır' konuşması

Erdoğan 23 Mart’ta Harp Akademileri’nde 'Demokrasideki kesintilerin hiçbirinden ülkenin kazançlı çıktığını görmedik. Ülke on yıllarını heba etti. Demokrasi ve laiklikten sapmanın çıkışı olamaz' dedi.

Haber 02-04-12 04:34

Laiklik vurgusu AP raporundan çıkarıldı

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda Türkiye raporu büyük oy çoğunluğuyla onaylanırken, kabul edilen değişiklik önergeleriyle ordunun laik yapısına vurgudan vazgeçildi.

Haber 30-03-12 00:01