Murat Bardakçı Haberleri Ve Son Dakika Murat Bardakçı Haberleri

Murat Bardakçı Haberleri Ve Son Dakika Murat Bardakçı Haberleri

Yazar, gazeteci ve televizyon programcısı Murat Bardakçı, 25 Aralık 1955 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Ankara Atatürk Lisesi'nin ardından Ankara Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olmuştur. Ancak özellikle Osmanlı üzerine tarihi araştırmaları ve geniş arşiviyle bilinir. Musiki tarihi, Türk ve İslam müziği tarihi üzerine oldukça geniş araştırmalar yürütmüştür. Bunun üzerine yazma ve basma eserlerden, arşiv malzemelerinden ve geniş nota koleksiyonundan oluşan bir bilgi hazinesi bulunmaktadır. 2008'de Kanal 1'de tek başına başladığı Tarihin Arka Odası programına 2009'da Habertürk Tv'de Erhan Afyoncu ile devam etmiştir. 2015 yılına kadar devam eden tarih ve kültür- sanat programına belli sürelerde konuklar alınmıştır. 15 adet kitabı bulunan Bardakçı, 2016 yılında Son Osmanlılar belgeselinin de senaryosunu hazırlamıştır. Habertürk.com ve Gazete Habertürk'te köşe yazmakta, Habertürk Tarih dergisinin hazırlığında rol almaktadır.

Murat Bardakçı Haberleri

Canlı yayına damga vuran sözler! Murat Bardakçı'dan Kaşıkçı Elması açıklaması: Fransa'da satmak istedik, 1963'e kadar kimsenin haberi yoktu

Katıldığı canlı yayın programında konuşan tarihçi Murat Bardakçı, Kaşıkçı Elması'nın da içinde bulunduğu hazinelerin 1927'de satışa çıkarıldığını açıkladı. Daha sonra satışın olmadığını belirten Bardakçı, hazinenin kimsenin haberi olmadan 1951 yılına kadar Ankara'da Merkez Bankası'nın kasalarında tutulduğunu belirtti. "1963'e kadar hazine ortada yok" diyen Bardakçı, "Hazinenin Topkapı Sarayı'na gitmesi 1963'ü buldu" dedi.

Haber 01-02-23 10:27

Milli Eğitim Bakanı Özer, Murat Bardakçı Kütüphanesi'nin açılışında konuştu:

"Eğitim sistemimizde 57 bin 108 okulumuz var. 2 ay gibi kısa sürede 16 bin 361 kütüphane kurduk. Yani günlük 272 kütüphane kurduk. 2021 sonu itibarıyla bu ülkede eğitim sisteminde kütüphanesi olmayan okul kalmadı"

Yurthaber 29-07-22 14:26

Türkçe Kuran tartışması: Diyanet İşleri, Kur'an-ı Kerim ve ezanın Türkçe okunması için 'caiz değil' dedi

İBB tarafından düzenlenen Şeb-i Arus programında Türkçe Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan tartışmalara Diyanet İşleri Başkanlığı da dahil oldu. Diyanet yayımladığı mesajda Kur'an-ı Kerim ve ezanın Türkçe okunması için "caiz değildir" dedi. İBB'den ise tarihçi Murat Bardakçı'nın ifadelerine yanıt geldi.

Haber 24-12-20 03:37

Pelin Batu: Bu kadar yıl sonra bile sinirlendim

Pelin Batu'nun yıllar önce Murat Bardakçı ve akademisyen Erhan Afyoncu'yla birlikte sunduğu Tarihin Arka Odası programının bir bölümünde sık sık sözünün kesildiği ve konuşturulmadığı anlar dün Twitter'da yeniden gündem oldu. Çok sayıda kullanıcı Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu'ya tepki gösterdi.

Magazin 15-09-20 09:49

Murat Bardakçı

Murat Bardakçı Hakkındaki Haberler Mynet'te. Murat Bardakçı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Tarihin Arka Odası 5 yıl aranın ardından TRT'de başladı

Yazar Murat Bardakçı, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve tarihçi yazar Prof. Dr. Nuran Atasoy'un yıllarca Haber Türk ekranlarında gerçekleştirdiği "Tarihin Arka Odası" adlı program 5 yıllık aranın ardından yeniden izleyicilerle buluştu. TRT 1 ekranlarında bir programlığına yeniden buluşan Bardakçı, Afyoncu ve Atasoy sosyal medyada da büyük ilgi uyandırdı.

Haber 30-06-20 03:02

Tarihin Arka Odası yeni bölümleriyle başlıyor! Tarihin Arka Odası hangi kanalda ve ne zaman yayınlanacak?

Tarihin Arka Odası programı yeni kanalında ekrana dönüyor. Uzun yıllar Habertürk'te ekrana gelen Tarihin Arka Odası daha sonra yayından kaldırılmıştı. Murat Bardakçı, Erhan Afyoncu ve Nurhan Atasoy'un sunduğu Tarihin Arka Odası'nın yeni bölümleri TRT ekranlarında yayınlanacak.

Magazin 27-06-20 01:22

Bestekar Erol Sayan için CRR'de özel etkinlik

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen "Türk Müziğine Adanmış Asude Bir Ömür" isimli özel etkinlikte, sanatçının bestelerinden oluşan çok sayıda eser icra edildi - Murat Bardakçı: - "TRT Radyosu 1970'li yılların sonunda kadar Erol Sayan ile açılır, Erol Sayan ile kapanırdı. Devamlı senelerce dinledik, yüzlerce öğrenci yetiştirdi"

Haber 15-01-19 23:46

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mevlana’nın asıl kabrinin girişini gördü! 4. Murat'tan sonra bir ilk!

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Mevlana'nın asıl kabrinin girişini 4. Murat'tan sonra gören ilk devlet başkanının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Bardakçı yazısında " Fotoğraf zannedersem ilk defa yayınlanıyordu ve Tayyip Erdoğan'dan önce bir başka devlet başkanı bu kapağı 1638'de, yani bundan tam 380 sene önce görmüştü" ifadelerini kullandı.

Haber 19-12-18 09:07

Kapak olsun sözünün anlamını bilseniz bir daha kullanmazsınız

Murat Bardakçı, sün günlerde sıkça kullanıldığını söylediği 'kapak olsun' sözünün ne anlama geldiğini yazdı ve 'Kapak olsun' sözünün ne mânâya geldiğini bilseniz bir daha kullanmazsınız' dedi.

Trend 12-12-18 09:36

İzmir ve rakı tartışmasına Murat Bardakçı da dahil oldu

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, bugünkü yazısında AK Parti'nin İzmir adayı olarak açıklanan Nihat Zeybekci'nin sözleri sonrası başlayan 'rakı' tartışmalarını kaleme aldı.

Haber 05-12-18 08:18

'Türkçe ezan' tartışması sürerken olay yaratacak sözler! Belgelerini ilk kez paylaştı

Haberturk.com yazarı tarihçi Murat Bardakçı, bugünkü yazısında, 'Tek Parti zamanında yasak olan sadece Türkçe ezan değildi; hem Müslümanlar, hem de diğer dinlerin mensupları çok sıkı takip altındaydı' ifadelerini kullandı. Bardakçı, döneme ait olduğunu söylediği çok sayıda belgeyi de köşesinden paylaştı.

Haber 12-11-18 07:48

Murat Bardakçı açıkladı: Fatih Altaylı'nın 'Atatürk Galatasaraylı' belgesi sahte çıktı

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, bir başka Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Galatasaraylı olduğunu iddia ettiği paylaşımını köşesine taşıdı. Bardakçı, Altaylı'nın yayınladığı belge için, 'Bu mektup maalesef sahtedir! Üstelik sahte olmakla kalmamakta; büyük, çok büyük bir cehalet örneği hâlinde arz-ı endâm etmektedir!' dedi.

Haber 04-10-18 10:50

Yeni havalimanına isim tartışmalarına tarihçi Murat Bardakçı da katıldı! O ismi önderdi

İstanbul'a yapılan yeni havalimanına yönelik isim tartışmaları devam ediyor. Habertürk yazarı Murat Bardakçı da bugünkü yazısında bu konuya değindi.

Haber 12-09-18 09:23

Murat Bardakçı'dan tasarruf tedbirleri alan Berat Albayrak'a: Sadrazamın kellesi gitti

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın devletin sahibi olduğu makam otomobillerinde tasarrufa gidilmesi talimatını değerlendirdi. Birinci Abdülhamid tarafından sadrazamlığa getirilen Halil Hamid Paşa'nın da görevine tasarruf tedbirleri almakla başladığını hatırlatan Murat Bardakçı, 'Almaya çalıştığı tedbirleri devam ettiremedi, zira sadece iki sene sadrazamlık ettikten sonra kellesinden oldu' diye yazdı.

Haber 10-09-18 12:28

Murat Bardakçı yazdı: 15 Temmuz'un marşının olması şart

Habertürk yazarı tarihçi Murat Bardakçı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün bir marşının olması gerektiğini yazdı. Bardakçı dikkat çeken yazısında, "Devir değişip de heyecanın azalmaması; faciaların, ıztırapların ve yaşanan acıların unutulmaması için kalıcı ama “samimî” eserlere ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Haber 15-07-18 09:45

İşte Atatürk'e verilen Samsun talimatı!

Tarihçi yazar Murat Bardakçı, belgeleri ilk kez bugünkü köşesinde yayınladı. "İşte, Mustafa Kemal Paşa’ya verilen Samsun talimatının Sultan Vahideddin imzalı orijinal nüshası" başlıklı yazısında Bardakçı, "Sultan Vahideddin’in 30 Nisan 1919’da Mustafa Kemal Paşa’yı Samsun’daki Dokuzuncu Ordu Müfettişliği’ne tayini ile ilgili emrinin, yani “irade”sinin görüntüsünün yanısıra diğer üç belge, basında ilk kez yayınlanıyor" ifadesini kullandı.

Haber 19-05-18 10:26

Atatürk 98 yıl önce bugün bu talimatı verdi: Kutsal ve yaralı vatanımızın her yerinde hatim indirilecek

98 yıl önce bugün, Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'in yaptığı konuşma ortaya çıktı. Konuşmada ulu önder Atatürk, "Allah’ın cömert ihsanı ile Nisan’ın yirmiüçüncü cuma günü, cuma namazından sonra Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılacaktır. Kutsal ve yaralı vatanımızın her köşesinde aynı şekilde bugünden başlayarak Buhârîler okunup hatimler indirilecek, Cuma günü ezandan önce minarelerde salâvâtlar getirilecektir" ifadesini kullanmış

Haber 21-04-18 11:33

Murat Bardakçı: Vodafone Park 1923 yılında Galatasaray'a verilecekti

Beşiktaş'ın maçlarını oynadığı Dolmabahçe'deki Vodafone Park'ın 1923'te Galatasaray'a verilmek istendiğini; ancak borç isteyen Galatasaraylı yetkililere dönemin başbakanı İsmet İnönü'nün ret yanıtı verdiği ortaya çıktı.

Spor 15-04-18 10:11

Pelin Çift’in Murat Bardakçı ile programı tartışma yarattı

TRT 1’de yayınlanan Pelin Çift İle Gündem Ötesi’nin son bölümüne Murat Bardakçı konuk oldu, programda yaşananlar sosyal medyada tartışma yarattı.

Haber 14-03-18 09:29

Fatih Altaylı'dan 'asansör fetvası' çıkışı!

Nurettin Yıldız'ın 'asansör fetvası' üzerinden Murat Bardakçı'ya yüklenen Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında da, "Mesela bu beyefendinin “Gazali’yi anlamak 2” başlıklı videosunu bir izle" diyerek tavsiyede bulundu

Haber 24-02-18 17:12

Soyağacı sisteminin ne zaman açılacağı belli oldu

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, sistemdeki sorunun giderilmesi için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile birlikte çalışma başlattı.

Haber 12-02-18 11:55

Murat Bardakçı yazdı: Cehaletin de bir sınırı var! İdam fetvalarını Dürrizâde vermiştir!

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Tokat'ta yeni açılan bir imam hatip lisesine 'Mustafa Sabri' adı verilmesi sonrasında çıkan büyük tartışmalara ilişkin olarak gündem yaratacak bir yazı kaleme aldı. Bardakçı, 'Cehaletin de bir sınırı var! İdam fetvalarını Dürrizâde vermiştir!' başlıklı yazısında, "Her iki taraf da birbirinden boş ve eskilerin “Cehâlet bir belâdır ki giriftâr olmayan bilmez” sözüne mükemmel birer örnek teşkil ediyorlar!" ifadelerini kullandı.

Haber 16-11-17 10:03

Murat Bardakçı'dan flaş sözler: Nilhancığım, artık lutfen konuşma!

Gazete Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Abdülmecid Efendi'nin köşkünde gerçekleştirilen serginin basılması sonrasında büyük tepki gösterilen Nilhan Osmanoğlu'nu köşesinde kaleme aldığı 'Nilhancığım, artık lutfen konuşma!' başlıklı yazıda sert şekilde eleştirdi. Yine Fatih Altaylı da 'Dur demek az gelir' başlıklı yazısında Osmanoğlu'na 'O köşkün dedenle alakası yok kızım' ifadesiyle yüklendi.

Haber 25-10-17 09:44

Bodrum'un adı nereden geliyor, anlamı ne?

Gazeteci Murat Bardakçı, ‘Bodrum’ ne demektir bilir misiniz?' başlıklı bugünkü yazısında kentin adının nereden geldiğini yazdı: “Bodrum” sözü, ansiklopedilere göre 1400’lü senelerin başında Şovalyeler’in yaptırdıkları kaleden gelmektedir. Şovalyeler kaleye mensup oldukları dinin büyüklerinden Aziz Petrus’un isminin Lâtincesi olan “Sanctum Petrum” adını vermişler ve “Petrum” sözü zamanla “Bodrum” olmuştur.

Haber 15-08-17 09:59

Murat Bardakçı'dan 15 Temmuz iddiası: Hakan Fidan, Hulusi Akar'a 'Beni kaçıracaklar' dedi

Habertürk yazarı Murat Bardakçı Ankara'daki üst düzey yetkilileri kaynak göstererek "15 Temmuz'da MİT'e darbe ihbarı yapılmadı. Hakan Fidan, Hulusi Akar'a 'Beni kaçıracaklar' dedi" iddiasında bulundu.

Haber 02-12-16 08:28

Okan Bayülgen, Murat Bardakçı'ya sosyal medyadan yanıt verdi

Zaman gazetesinin Elmalılı Hamdi Yazır'ın 'Hak Dini Kur'an Dili' isimli tefsirini değiştirdiğinin gündeme gelmesinin ardından Elmalı'nın torunu olan Okan Bayülgen sosyal medyadan açıklama yaptı.

Magazin 11-08-16 16:20

Bu poza Murat Bardakçı'dan itiraz

Murat Bardakçı'dan Kösem Sultan itirazı...

Magazin 21-06-15 13:58

RTÜK'ten Murat Bardakçı'nın sözlerine 600 bin TL ceza

Tarihin Arka Odası adlı programda Murat Bardakçı’nın “Kardashian’ın poposunu seyrediyorsunuz! O Ermeni, seyretmeyin” sözlerine RTÜK 600 bin TL ceza kesti.

Haber 22-09-14 08:32

'Kim Kardashian Ermeni, kalçasına bakma'

Murat Bardakçı, programında Ermeni sanatçı Aznavour'un şarkısını çaldı, izleyiciler tepki gösterdi. Bardakçı bunun üzerine "Kardashian da Ermeni, niye kıçına bakıyorsun?" dedi.

Magazin 09-09-14 10:04

'Hiç olmazsa birkaç gün için insan olun'

Habertürk ekranlarında yayınlanan Tarihin Arka Odası programının konusu Osmanlı zamanında yapılan madencilik ve Soma'nın tarihiydi.

Magazin 18-05-14 15:04

'Atatürk'ün ruhunu çağırdık'

Canlı yayında Atatürk'ün ruhunu çağırdıklarını söyledi ve: "Bizi tersledi"

Haber 29-07-13 12:53

Gazeteci Nezih Uzel toprağa verildi

Geçirdiği rahatsızlık sonucu önceki gün vefat eden gazeteci-yazar Nezih Uzel (74), İstanbul'da toprağa verildi.

Haber 03-05-12 17:07

Erdoğan'ı yine yanılttılar

Başbakan Erdoğan, Sarkozy'yi hedef alarak, Kanuni'nin Fransa Kralı 1. François'ya yazdığı mektubun kopyasını gösterdi. Ancak o 1526 tarihli mektup değildi.

Haber 26-12-11 12:21