Ötv Haberleri

ÖTV muafiyetli araç satışı gaza basınca vergi geliri düştü! Tablo ortaya çıktı, madde madde açıkladı

Ocak ayında toplam vergi geliri yüzde 104 artarak 517 milyar 201 milyona ulaşırken motorlu taşıtlardan alınan vergilere ilişkin de önemli detaylara ulaşıldı. ÖTV muafiyetli araç satışın artmasına bağlı olarak toplam vergi gelirleri içinde otomotivden tahsil edilen ÖTV'nin payı düştü. 2023’te toplamın yüzde 10’u otomotivden alınan ÖTV’den oluşurken Ocak 2024 itibarıyla bu oran yüzde 5,5’e geriledi.

Finans 15-02-2024 15:37

Sıfır otomobilde ÖTV düzenlemesi olacak mı? Emre Özpeynirci’den net mesaj: ‘Araba fiyatlarının ucuzlaması için tek kriter var’

Sıfır otomobil satışları 1 milyon bandını aşarak geçtiğimiz yılda rekor kırmıştı. Otomotiv sektörü temsilcileri 2024’te satışlarda daralma yaşanmasını kaçınılmaz olarak görürken ‘ÖTV ile ilgili yeni bir düzenleme gelecek mi?’ sorusu da en çok merak edilen konular arasındaki yerini koruyor. Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci de ÖTV düzenlemesi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunarak ÖTV indirimi ile ilgili bir düzenlemenin gelmesinin zor olduğunu söyledi.

Finans 02-02-2024 17:11

Otomobil satışlarında rekor artış: Zirve ÖTV'siz araçların!

Otomobil satışları, 2024 yılı Ocak ayında geçen yıla göre yüzde 71,7 oranında artarak rekor kırdı. Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci zirvenin ÖTV'siz araçların satışlarında olduğunu belirterek, "Otomobil satışlarının artmasında engelliler için limiti artırılan ÖTV muafiyetli araç talebi etkili oldu."dedi.

Finans 02-02-2024 10:58

Akaryakıt ve alkolde ÖTV düzenlemesi! 'Moralinizi bozmak istemem ama' dedi: Benzinde 9.40 TL, motorinde 8,81 TL...

Petrol fiyatları, döviz kuru ve vergi artışları akaryakıt fiyatları üzerinde yeni yılın ilk günlerinde etkili olacak. 3 Ocak Çarşamba günü 6 aylık Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) netleşmesi ile benzin, motorin (mazot) ve alkolde ÖTV oranları değişecek. Vergi Uzmanı Ozan Bingöl akaryakıt ÖTV’sine yaklaşık yüzde 25'in üzerinde zam geleceğini söyledi. Böylece Çarşamba gününden sonra benzinde en az 2,25 TL, motorinde 2,11 TL'lik artış meydana gelmesi bekleniyor.

Finans 02-01-2024 11:26

1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak! ÖTV muafiyetli otomobil alacaklar dikkat

Yeniden değerleme oranının belli olmasıyla birlikte engelli vatandaşlar için araç alımında uygulanan üst limiti de 2024 yılı için netleşti. Peki, engelli araç ÖTV muafiyeti üst limiti ne kadar oldu? İşte detaylar...

Haber 30-12-2023 19:24

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı?

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı? İşte günün özeti...

Haber 21-11-2023 15:27

500 bin liralık düşüş: Tek tek belli oldu, aralarında Togg da var! Elektrikli araçta ÖTV matrahı kararı sonrası listeler altüst olacak

Elektrikli otomobiller için ÖTV matrah düzenlemesi yapıldı. Karar ile yüzde 10’luk dilime giren modellere uygulanan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı. Bu da yüzde 40'lık dilimdeki bazı modellerde fiyat düşüşü sağladı. Önümüzdeki günlerde elektrikli araba fiyatlarında 500 bin liraya kadar indirim olabileceği ifade edilirken listeye Togg da dahil olmak üzere 29 model girdi.

Finans 21-11-2023 07:29

ÖTV kararı için geri sayım! Kritik Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan duyuracak... Milyonlarca genç bekliyor! 15 marka ve model...

Son dakika haberi: Milyonlarca kişinin beklediği kritik Kabine Toplantısı'nın bu hafta yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek toplantıda İstanbul için hazırlanan kentsel dönüşüm yasasının detayları ve gençlere vaat edilen ÖTV'siz cep telefonu düzenlemesinin karara bağlanması bekleniyor. Kritik toplantı sonrası 15 model ve markayı kapsayacak kampanyadan yararlanma şartlarının ne olduğunun açıklanacağı belirtiliyor. İşte detaylar...

Haber 25-09-2023 09:22

ÖTV’siz cep telefonu kampanyasında kapsam netleşiyor! Mehmet Şimşek ‘cari açık’ı işaret etti: Tarih belli oldu

Gençlere hem ücretsiz internet hem de ÖTV'siz telefon, tablet ve bilgisayarların kapsamı netleşiyor. İddialara göre, Türkiye’de üretim yapan firmaların kampanyaya dahil edileceği ve bu kapsamda sadece 15 model üzerinde çalışmanın yapıldığı ifade edildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, “60 milyar dolar cari açığımız var, bunu düşünerek hareket edeceğiz” dediği öğrenildi.

Finans 26-08-2023 11:55

Öğrenciye vergisiz, ÖTV’siz cep telefonu için çalışmalar başladı! Canlı yayında tek tek hesap yaptı: 10 bin TL, 41 bin TL ve 73 bin TL… Fiyatlar yarı yarıya düşecek

Üniversiteli öğrenciler için ÖTV’siz vergisiz cep telefonu satışı ne zaman? Şartlar belli oldu mu? soruları araştırılmaya devam ederken SGK Uzmanı Emin Yılmaz canlı yayında merak edilen sorulara ilişkin açıklamada bulundu. Uzman isim 10 bin TL, 41 bin TL ve 73 bin TL'lik 3 farklı telefon için hesap yaptı. Peki vergisiz telefonda indirim ne kadar? İşte haberin detayları…

Finans 21-08-2023 13:56

Fiyatı 50 binden 25 bine düşüyor! Erdoğan'ın seçim vaadiydi: Telefon, tablet ve bilgisayar için vergi muafiyeti geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim vaatlerinden biri için yürütülen çalışmanın detayları gün yüzüne çıktı. Erdoğan, üniversite öğrencilerinin bir defaya özgü olmak üzere telefon, bilgisayar ve tablet alırken vergiden muaf tutulacağını duyurmuştu. Düzenlemeyle gençler ücretsiz internet kullanımına da sahip olacak. Öğrenciler de veliler de yasayı iple çekiyor ancak düzenleme tüm üniversite öğrencilerini kapsamayacak. ÖTV ve KDV muafiyetinin birlikte uygulanması durumunda fiyatlar yarı yarıya düşüyor.

Finans 18-08-2023 09:46

Otomobilde ÖTV artışı olacak mı? O iddialar sonrası ‘Kesin bilgi’ diyerek paylaştı: Sıfır arabada 3 yıl sonra ilk kez...

Son vergi düzenlemeleri ile birçok kalemde fiyat artışları gerçekleşirken, ortaya atılan son iddia gündeme oturdu. Otomobilde yeni bir ÖTV zammı yapılacağı belirtilirken, Otomotiv Gazetecisi Emre Özpeynirci, ‘Doğru olmadığı kesin bilgi’ diyerek haberlerin gerçekleri yansıtmadığını kaydetti. İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel ise fiyatlarda yüzde 3’e kadar gerileme olduğunu belirtti. Böylece 3 yıl sonra ilk kez otomobilde iskonto dönemine girildi.

Finans 12-08-2023 08:15

Emeklilerin tepkisine hak veren Cumhur İttifakı ortağı Destici'den ÖTV çıkışı! Onlardan asla vergi alınmamalı

Seçimlerin ardından birçok kalemdeki vergiler artırıldı, bazı yeni vergiler de düzenlemeye alındı. Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, doğrudan vergilerin artırılıp dolaylı vergilerin azaltılması gerektiğini savundu. Cumhur İttifakı ortaklarından Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici, geliri az olanlardan ve özellikle tarım ile üretimde ÖTV alınmaması gerektiğini kaydetti. Ayrıca emeklilerin maaş zammına tepkilerine hak veren Destici, "Adaletsizlik düzeltilmeli" dedi.

Haber 09-08-2023 15:24

İYİ Parti'den ÖTV zammı hamlesi! Kararın iptali için dava açtılar

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ÖTV zamları kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Cumhur İttifakı ortakları dahil çok sayıda siyasi partinin tepki gösterdiği zam kararının ardından İYİ Parti'den yeni bir hamle geldi. Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, zam kararının iptal edilmesi için Danıştayda dava açtıklarını duyurdu.

Haber 18-07-2023 21:21

Bugünden itibaren tezgaha yansıtılacak! Meyve ve sebzeye motorin zammı: En az yüzde 20…

KDV oranlarında yapılan değişiklik pazar tezgahlarında da etiketleri değiştirecek. İşlenmemiş gıdadaki KDV'nin yüzde 1'de sabit bırakılmasına karşın diğer tüm ürünlerdeki vergi oranlarının artırılmasının, perakende gıda fiyatlarında en az yüzde 15 oranında zamma neden olduğu belirtilirken, akaryakıta getirilen ÖTV artışının da fiyatlara yansıması bekleniyor.

Finans 18-07-2023 08:58

Akşener'den son yapılan zamlarla ilgili açıklama: Sessiz kalmayacağız, saat 12.00'de...

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar akaryakıt ve doğal gazda ÖTV zammı yapılmıştı. Son karara göre benzin ve motorinde 5 TL, LPG'de 4 TL fiyat artışı yaşanmıştı. Cumhur İttifakı ortakları BBP ve YRP, AK Partili Metin Külünk ve ardından CHP zamlara tepki göstermişti. İYİ Parti lideri Meral Akşener de zamlara sessiz kalmayacaklarını belirterek bugün saat 12.00'yi işaret etti.

Haber 17-07-2023 19:30

Temmuz ayında yüzde 100 oldu! Otomobilde ÖTV ve matrah dilimleri için çok konuşulacak sözler: ‘Önemli bir sorun…’ diyerek açıkladı

Ek bütçede otomobillerden alınan ÖTV geliri yüzde 70 artırılınca, ‘ÖTV zammı olacak mı?’ sorusu merak edilmeye başlandı. Sektörde ÖTV artışı sesleri yükselirken, bir yandan da matrah dilimlerinde güncelleme beklentisi başladı. OSD Başkanı Cengiz Eroldu, tüm otomobillerin 80 ve üzeri vergi dilimine girdiğini belirterek, yinede talebin canlı kalacağını ve 'para bitti, müşteri olmayacak' diye bir şey olacağını düşünmediğini dile getirdi.

Finans 17-07-2023 14:36

Kılıçdaroğlu'ndan akaryakıt zammı açıklaması: Bir süre sonra yine gelecek

Akaryakıttaki ÖTV'nin artırılmasıyla benzin ve motorinde 5 TL, LPG'de 4 TL fiyat artışı oldu. Cumhur İttifakı ortaklarından BBP ve YRP zamma tepki gösterdi. Peş peşe açıklamaların geldiği zamlarla ilgili bir açıklamada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. "Ne demek 6-7 lira zam?" diyen Kılıçdaroğlu, bir süre sonra yeni bir zam gelebileceğini söyledi.

Haber 16-07-2023 19:40

Hazine ve Maliye Bakanlığından zam açıklaması: Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV iki sebeple artırılmıştır

Hazine ve Maliye Bakanlığı, akaryakıt ürünlerine getirilen ÖTV zammıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada ÖTV'nin iki sebeple artırıldığı belirtilerek "Birincisi yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir. İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. denildi.

Finans 16-07-2023 18:26

Akaryakıta gelen ÖTV zammına Cumhur İttifakı ortaklarından peş peşe tepkiler! Önce Destici ardından Erbakan

Cumhur İttifakı'nın ortaklarından olan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, akaryakıta gelen ÖTV zammına tepki göstererek, "Kabul edilebilir ve hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır" ifadelerini kullandı. AK Parti MKYK üyesi Metin Külünk de akaryakıta gelen ÖTV zammına özellikle zamanına dikkat çekerek tepki göstermişti. Peş peşe tepkilerin ardından bir açıklama da YRP lideri Fatih Erbakan'dan geldi. Erbakan yaptığı yazılı açıklamaya, "Bütçe açığı vergi zamlarıyla kapatılamaz" notunu düştü.

Finans 16-07-2023 13:57

Akaryakıtla birlikte doğal gaza da zam geldi: ÖTV 3 katına çıkarıldı! KDV oranı yüzde 20 olmuştu

Akaryakıta gelen ÖTV zammıyla birlikte doğal gaz da zamlandı. Konutlarda kullanılan doğal gazdan alınan ÖTV oranı yaklaşık üç katına çıkarıldı. Doğal gazda KDV oranı ise geçtiğimiz günlerde güncellenmişti.

Finans 16-07-2023 12:05

Akaryakıtta ÖTV zammı sonrası AK Partili isimden kirli operasyon tepkisi! 15 Temmuz gecesine denk getirilmesi...

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre gaz, yağ ve akaryakıt ürünlerine ÖTV zammı geldi. AK Parti MKYK üyesi Metin Külünk, akaryakıt zammının 15 Temmuz gecesine denk gelmesiyle ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Haber 16-07-2023 10:30

Son dakika: Akaryakıta büyük zam! Benzin, motorin ve otogazda ÖTV tutarlarını artıran karar Resmi Gazete'de

Son dakika haberi: Gaz, yağ ve akaryakıt ürünlerinde özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarlarını artıran Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre benzinden alınan ÖTV tutarı 7,52 TL, motorinden alınan tutar ise 7.05 TL oldu. LPG otogazdan alınan litre başı ÖTV tutarı ise 5,77 TL olarak belirlendi. Bugünden itibaren geçerli olacak şekilde benzin ve motorinde litre başında 6 lira zam yapıldı.

Finans 16-07-2023 00:18

Torba yasadan akaryakıta ÖTV çıktı! İşte madde madde yeni vergi artışları

Torba yasada yer alan teklife göre; akaryakıt ve doğal gazın içinde yer aldığı ÖTV listesine, maktu vergi tutarlarının 6 aylık Yİ-ÜFE oranında otomatik olarak artırılmasını öngören bir madde mevzuata girdi. Torba yasada ek MTV ve asgari ücrete 500 TL'lik destek de yer aldı.

Finans 05-07-2023 15:33

ÖĞRENCİLERE VERGİSİZ TELEFON ŞARTLARI 2023: Öğrenciye vergisiz telefon nasıl alınır? ÖTV ile KDV'siz cep telefonu ve bilgisayar şartları neler?

Öğrencilere vergisiz telefon satışı ile ilgili son dakika gelişmesi olup olmadığı merak konusu oldu. AK Parti seçim beyannamesi ile ön lisans ve lisans eğitimi gören üniversite öğrencilerine ÖTV ve KDV'siz cep telefonu ve bilgisayar müjdesi verilmişti. Yeni Kabine bugün ilk kez toplanacak. Kabine Toplantısı sebebiyle birçok kişi internette araştırma yapıyor. Peki, Öğrenciye vergisiz telefon nasıl alınır? ÖTV ile KDV'siz cep telefonu ve bilgisayar çıktı mı, şartları neler?

Finans 06-06-2023 14:47

ÖTV ve KDV… Hazine Bakanlığı verisinde ortaya çıktı! Sıfır otomobilde dikkat çeken rakam: Yüzde 97,1 artış

Yılın ilk dört ayında tahsil edilen vergi oranları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre tahsil edilen vergilerde geçen yıla göre yüzde 46’lık artış yaşandı. Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) tahsilat yüzde 97,1 artışla 188,9 milyar lira olurken, bunun neredeyse yarısını sıfır motorlu taşıt satın alanlar ödedi. KDV tahsilatında da yüzde 104,7’lik artış söz konusu. Yargı, noter, tapu, pasaport, trafik ve diğer harçlardan ise dört ayda toplam 36,2 milyar liralık gelir elde edildi.

Finans 17-05-2023 09:45

Kılıçdaroğlu'nun 'ÖTV'siz otomobil' sözlerine Bakan Nebati'den yanıt! Vergi mevzuatından haberiniz yok

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kocaeli'deki mitingi sırasında sarf ettiği "Şehit ailelerine ÖTV'siz araç vereceğiz." sözlerine Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den tepki geldi. Sosyal medyadan paylaşımda bulunan Nebati, "'Vergi benim işim' diyorsunuz lakin vergi mevzuatından haberiniz yok." diyerek, 2016 yılında ÖTV Kanunu'nda yapılan değişiklikle şehit yakınlarının halihazırda ÖTV'siz araç alabildiğini ifade etti.

Haber 28-04-2023 21:54

ÖTV’den sonra akaryakıt! Erdoğan esnaflar için duyurmuştu: Yeni çağrı geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ÖTV muafiyeti ticari taşımacılık yapan esnaf ve sanatkarları memnun etti. Ancak TESK TESK Başkanı Bendevi Palandöken yeni bir çağrıda bulunarak, “Aynı müjdeyi ticari araçlar için talep ettiğimiz akaryakıt için de bekliyoruz" dedi.

Finans 25-04-2023 13:13

Ticari araç ÖTV muafiyeti ne zaman yapılacak? Ticari araçlarda ÖTV alınmayacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!

Ticari araçlar için ÖTV muafiyeti açıklaması yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Bursa Gemlik'teki Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü'nün Temel Atma Töreni'nde yapılan açıklananın detayları merak konusu oldu. Peki, ticari araçlarda ÖTV alınmayacak mı? Ticari araç ÖTV muafiyeti ne zaman yapılacak?

Finans 25-04-2023 09:08

600 bin TL'lik otomobil 333 bine alınacak... ÖTV muafiyeti sonrası hangi araç ne kadar inecek? Uzman isim kalem kalem açıkladı

Seçimlere 19 gün kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ÖTV muafiyeti müjdesi geldi. Bursa'da yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticari aracını yenilemek isteyen esnaftan ÖTV alınmayacağını duyurdu. Erdoğan'ın açıklaması sonrası "Hangi araçta ne kadar indirim olacak?" sorusunun yanıtı merak konusu olurken, uzman isim detayları paylaştı. Ortalama 600 bin TL'ye satılan bir otomobilin fiyatının yarı yarıya düşmesi beklenirken, esnafın cebine kalacak para dikkat çekti. İşte detaylar...

Finans 25-04-2023 06:41

Cep telefonları fiyatlarını vergi muafiyeti nasıl etkileyecek? Tek tek hesaplandı: Yüzde 50 indirim...

AK Parti'nin Ankara'da düzenlenen programda seçim beyannamesini açıklaması sonrasında gözler cep telefonlarındaki vergi oranına ve ne kadar indirim uygulanacağına çevrildi. Gençlerin 1 defaya mahsus olmak üzere vergiden muaf tutulacak olması vaadi sonrası piyasadaki telefonlarda ne kadar indirim olacağı belli oldu. Fiyatlardaki yüzde 50'ye yakın düşüş dikkat çekti.

Finans 12-04-2023 16:43

1 değil, 10 değil, tam 110 kere… ÖTV muafiyetli araçta ‘bayi’ oyunu! 450 bin TL’lik arabayı 650 bine satıyorlar: Yöntemleri 'pes' dedirtti

ÖTV muafiyetli araç almak isteyen engellilere bazı otomobil bayileri tarafından yüksek fiyattan satış yapıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili gelen şikayetlerin arttığını belirten Tüketiciler Birliği denetim çağrısı yaptı. Başkan Mahmut Şahin, “450 bin liralık aracı 600-650 bin TL'ye veriyorlar. Engelliler de araç bulamadığı için kabul ediyor" dedi. ÖTV'siz araçları yüksek fiyata satmak isteyen bayilerin bulduğu yöntem ise 'pes' dedirtti.

Finans 23-03-2023 15:03

Resmi Gazete’de yayımlandı! Elektrikli otomobilde ÖTV matrah güncellemesi... 1 milyon TL'nin üzerine çıkarıldı

Elektrikli otomobilde ÖTV matrah güncellemesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Tamamen elektrikli araçlarda yeni düzenlemeye göre ÖTV matrahı, motor gücü 160 Kw’yı geçmeyenlerde 700 bin liradan 1 milyon 250 bin liraya, motor gücü 160 Kw’yı aşanlarda ise 750 bin liradan 1 milyon 350 bin liraya artırıldı.

Finans 03-03-2023 10:22

Sarmalık kıyılmış tütün ÖTV indirimi mi geldi? Sarmalık kıyılmış tütün ÖTV indirimi yüzde kaç oldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı!

Sarmalık kıyılmış tütüne yönelik ÖTV indirimi açıklaması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Geçtiğimiz gün deprem bölgesi Adıyaman'da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'müjde' diyerek konuya ilişkin detayları aktardı. Deprem bölgesinde sarmalık kıyılmış tütün satışındaki Özel Tüketim Vergisi yarıya inecek. Peki sarmalık kıyılmış tütün ÖTV indirimi yüzde kaç oldu? İşte ayrıntılar...

Finans 28-02-2023 08:22

Kredi vadesi uzatıldı, masada ÖTV seçeneği de var! Sıfır ve ikinci el otomobilde böylesi görülmedi: Döviz değil, deprem zammı…

Yılın en kısa ayında sıfır kilometre araç satışlarında yaklaşık 80 bin adet ile yeni bir rekora imza atılması bekleniyor. İkinci el araçlarda da deprem felaketi sonrası fiyatlarda yüzde 4-5, ilan sayılarında ise yüzde 7-8’lik bir artış söz konusu. Sektör temsilcileri Mart ayında sıfır araçlara dövize bağlı olarak fiyat artışı beklenmediğini dile getiriyor. Deprem bölgesindeki vatandaşlar için ÖTV kolaylığı dahil birçok desteğin masada seçenekler arasında olduğu konuşuluyor.

Finans 28-02-2023 06:44

ÖTV indirimi ne zaman? Telefonda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi olacak mı? Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan o iddialara yanıt!

Telefonlarda ve tabletlerde, ÖTV'nin kaldırılıp kaldırılmayacağı konusundaki iddialar sonrası konuya ilişkin detaylar vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Çok sayıda kişi arama motorlarında 'Telefonda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi ne zaman?' sorusunu araştırıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, vatandaşların merak ettiği 'ÖTV indirimi' meselesine ilişkin açıklamada bulunuldu. Peki ÖTV indirimi ne zaman? İşte detaylar...

Finans 12-01-2023 07:54

Cep telefonuna ÖTV indirimi gelecek mi? Resmi açıklama geldi! İşte ÖTV indirimde son durum

ÖTV indirimi için araştırmalar hızlandı. Cep telefonu, otomobil ve tablet almak isteyenler ÖTV düzenlemesi olup olmayacağını öğrenmek istiyorlar. Cep telefonunda indirim olacağı iddialarının gündeme gelmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Peki, cep telefonuna ÖTV indirimi gelecek mi?

Finans 06-01-2023 14:28

Telefon ve tabletlerde ÖTV kalkıyor mu? Telefonda ÖTV indirimi ne zaman? Sosyal medyadaki iddialar sonrası Bakanlıktan açıklama!

Telefon ve tabletlerde ÖTV'nin kalkacağı yönünde dün Twitter, Instagram ve Facebook'ta yer alan iddiaların ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Paylaşımlarda akıllı telefonlar ve tabletlerde Özel Tüketim Vergisinin kaldırılacağı öne sürülmüştü. "Cep telefonu ve tabletlerdeki ÖTV kalkacak mı?" sorusu internette araştırılıyor. Peki, Telefon ve tabletlerde ÖTV kalkıyor mu?

Finans 06-01-2023 07:58

'Ücretsiz doğalgaz ve ÖTV'siz cep telefonu satışı' iddiası gündeme oturmuştu! Hazine Bakanlığı'ndan yalanlama geldi

Enflasyon başta gıda olmak üzere bir çok alanda etkisini gösterdi. Hükümet enflasyonun etkilerini gidermek amacıyla kolları sıvadığı öğrenilmişti. Buna göre Karadeniz doğal gazının evlere verilmeye başlamasıyla birlikte bir yıl süreyle gazın 25 metreküplük bölümünün ücretsiz olması ve bir defaya mahsus gençlerin aldıkları telefon ve tablet bilgisayardan ÖTV alınmaması iddia edilmişti. Hazine Bakanlığı'ndan konuya ilişkin açıklama geldi. İşte haberin detayları...

Finans 05-01-2023 11:07

ÖTV muafiyetli araçta yeni uygulama! 1 Ocak'tan itibaren değişiyor: 'Sözleşme' detayı çok konuşulacak

Hem sıfır hem de ikinci el araba fiyatları yeni yılda daha da artacak. Vatandaşlar ucuz araba satın almanın yollarını ararken engelli yakınlarının raporlarını kullanarak ÖTV muafiyetli araçları satın almaya yöneldi. Ancak engelli kişilere tanınan ÖTV’siz araç satın almak isteyenlere kötü haber geldi. ÖTV muafiyetli araç alımında şartlar hem değişti hem de zorlaştı. Yeni düzenlemenin 1 Ocak 2023’ten itibaren uygulanacağı ifade ediliyor.

Finans 28-12-2022 16:19

Bakan Nebati'den son dakika EYT ve ÖTV açıklaması: 'Gelecek hafta paylaşacağız'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den son dakika açıklaması geldi. Bakan Nebati, beklenen ÖTV indirimiyle ilgili, "Şu anda bakanlık olarak herhangi bir çalışmamız yok" dedi. Nebati, Kredi Garanti Fonu paketinde, ayrıntıların 14 başlıkta gelecek hafta paylaşılacağını söyledi. EYT için de "Kabinede gündeme gelirse Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta açıklar” dedi. Bakan Nebati ayrıca memur ve emekli zammıyla ilgili de konuştu.

Finans 22-12-2022 11:07

'Yılbaşında araba fiyatlarına zam gelecek’ söylentisi bile yetti! Akın ettiler

İkinci el otomobil pazarındaki durgunluk yerini hareketliliğe bıraktı. ÖTV indirimi bekleyen vatandaşlar beklemeye geçmişti. Yılbaşında araba fiyatlarına zam gelecek’ söylentisiyle otomobil pazarında yılbaşı öncesi yoğunluk yaşanıyor.

Finans 19-12-2022 12:27

ÖTV muafiyetli engelli otomobil fiyatları 2022: ÖTV muafiyetli engelli araç fiyatları ne kadar, kaç TL?

Engelli otomobil fiyatları ve limitleri merak konusu oldu. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu bir süre önce yaptığı açıklamada engelli vatandaşlar için 4 bin 500 lira olan Özel Tüketim Vergisiz otomobil limitinin bir müddet daha değişmeyeceğini belirtmişti. Peki, ÖTV muafiyetli sıfır engelli araç fiyatları ne kadar, kaç TL? İşte 2022 ÖTV muafiyetli engelli otomobil fiyatları...

Finans 06-12-2022 10:35

ÖTV matrah düzenlemesi ters tepti: Sıfır otomobil ‘yok’ satıyor, ikinci el fiyatları yükseliyor! Otomobil satışında ‘asgari ücret ve EYT’ detayı…

Matrah düzenlemesi sonrası otomobil piyasasında bir muamma oluştu. Sıfır otomobil ‘yok’ satıyor, bunu fırsata çeviren ikinci el piyasasında ise fiyatlar yükseliyor. Satıcıların arabalarını satmak için yılbaşı zamlarını beklediğini ifade eden sektör temsilcileri, “Yılbaşından sonra asgari ücret 8-9 bin TL olacak diye kimse herhangi bir şey satmıyor. İkinci elde ise EYT hareketliliği araç pazarına yansımış durumda. Vatandaş aracını satıp borcunu ödeyecek ve emekli olacak” diye yorumda bulundular.

Finans 03-12-2022 15:18

SON DAKİKA | Matrah düzenlemesi sonrası çok konuşulacak 'ÖTV sıfırlama' açıklaması! Kademeli düşüş masada... Çalışmalarımızı paylaştık diyerek duyurdu

Son dakika: ÖTV matrah düzenlemesi sonrası sektöre ivme kazandıracak ikinci hamle geliyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği, ÖTV sıfırlama üzerinde şekillenen önemli bir çalışmanın yetkililere paylaşıldığını açıkladı. “Bizim buradaki önerimiz ise süreci doğru planlama ile yürüterek ÖTV’yi kademeli olarak düşürmek” diyen ODD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, ÖTV oranlarındaki kademeli düşüşün hayata geçirilmesiyle toplam pazarın 2,25 milyon adetlere çıkabileceğini belirtiyor.

Finans 02-12-2022 15:16

Otomobilde hareketlilik başladı! Araba alacaklara önemli çağrı geldi! 30 bin liralık...

İkinci el otomobil pazarındaki durgunluk yerini hareketliliğe bıraktı. ÖTV indirimi bekleyen vatandaşlar beklemeye geçmişti. Matrah düzenlemesi sonrası piyasa hareketlendi ve fiyatlarda 30 bin liralık indirim geldi. Öte yandan otomobil piyasasıyla ilgili galericilerden önemli uyarı geldi. İşte otomobil piyasasıyla ilgili son dakika gelişmesi...

Finans 29-11-2022 10:14

SON DAKİKA | En ucuz sıfır otomobil fiyatları... Renault Clio, Fiat Egea, Hyunda i20 fiyatları değişti! ÖTV matrah düzenlemesiyle yüzde 5,5-19 arasında indirim

Son dakika haberi: En ucuz sıfır otomobil fiyatları değişti. İkinci el araç fiyatları da dahil olmak üzere otomobil piyasasını etkileyecek olan ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Otomobilde ÖTV matrah limiti artırılırken, sıfır otomobillerin yeni fiyatları da netleşmeye başladı. Renault Clio, Hyunda i20 ve Fiat Egea başta olmak üzere araç fiyatları düşerken, genel olarak yüzde 5,5-19 arasında indirim yaşandı. İşte ÖTV matrah düzenlemesi sonrası sıfır otomobil fiyatları...

Finans 24-11-2022 16:47

Araba almayın çağrısı yapmıştı! ÖTV matrah düzenlemesine Kılıçdaroğlu'ndan ilk yorum: Hayal kırıklığı yaşıyorsunuz ama...

ÖTV matrah düzenlemesiyle bazı sıfır otomobillerde 70 bine kadar indirim gelirken, söz konusu kararın beklentilerin altında kaldığını iddia eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dikkat çeken bir açıklama yaptı. Daha önce yaptığı açıklamada "Bizler iktidara gelinceye kadar, araba almayın." diyerek ÖTV düzenlemesi yapacakların belirten ve çağrı yapan Kılıçdaroğlu, yeni bir açıklama yaptı. Düzenlemenin hayal kırıklığı olduğunu iddia eden CHP lideri "Biraz daha sabredeceksiniz, o kadar" dedi.

Finans 24-11-2022 16:36

ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ! Otomobil almak isteyenler dikkat! Resmi Gazete'de yayımlandı: ÖTV matrahında alt limit....

ÖTV matrah düzenlemesi 24 Kasım 2022 Perşembe günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Araç almak isteyenlerin merakla beklediği düzenlemeye ilişkin detaylar da belli oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, otomobillerde ÖTV Matrah limiti yükseltildi. Buna göre; 1600 CC altı otomobillerde alt limit 184 bin TL oldu. İşte Resmi Gazete'de yayımlanan ÖTV matrah düzenlemesi ile ilgili detaylar...

Haber 24-11-2022 06:56