Prof. Dr. Alpay Azap

Prof. Dr. Alpay Azap

1969 doğumlu olan Prof. Dr. Alpay Azap, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra 2000 yılında da İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda ihtisasını tamamladı. Önce Başken Üniversitesi (2000-2001) ardından Ankara Üniversisi’nde uzman olarak çalıştı. 2020 yılı itibari ile aynı inivesitede öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs pandemisi nedeniyle oluşturulan Blim Kurulu’na da dahil edilmiştir. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID), Türk Hematoloji Derneği ve Febril Nötropeni Derneği gibi kurumlarda üyeliği bulunan Azap, Uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri, sözel ve poster bildirileri bulunuyor.

Prof. Dr. Alpay Azap Haberleri

Prof. Dr. Azap'tan maymun çiçeği virüsüyle ilgili telaşlanacak durum yok açıklaması

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap: - "Maymun çiçeği asla Kovid-19 gibi günler içinde yüzlerce kişiye bulaşacak bir hastalık değil, çünkü çok yakın temasla bulaşıyor" - "Bağışıklığı baskılanmış kişiler, çok küçük çocuklar ve gebeler açısından risk var. Bunun haricindeki kişilerde tedavisiz 2-4 haftada kendiliğinden iyileşiyor"

Haber 30-06-22 14:09

SON DAKİKA | Maymun çiçeği virüsü alarmı! 'Hastalık pandemiye dönüşebilir, kötü bir rüya' diyerek uyardı

Son dakika haberi: Maymun çiçeği virüsüyle ilgili Prof. Dr. Alpay Azap'tan dikkat çeken açıklamalar geldi. Maymun çiçeği virüsünün dünyada birçok ülkeyi etkileme durumu olduğunu belirten Prof. Dr. Azap, "Endişeler çok haksız değil. Bu hastalık insandan insana bulaşıyor." dedi. "Covid-19 ile karşılaştıracak olursak kabus diyemeyiz, kötü bir rüya diyebiliriz." ifadelerini kullanan Azap, virüsün yakın temasla bulaştığının altını çizdi.

Haber 23-05-22 08:39

Dünya Pandemi Konferansı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi

"Dünya Pandemi Konferansı" video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi

Yurthaber 06-07-21 22:35