Rezerv Haberleri

SON DAKİKA: Merkez Bankası'nın rezervlerinde yeni rekor! Tüm zamanların en yüksek seviyesi!

Son dakika haberi... Merkez Bankası toplam rezervleri, 7 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 504 milyon dolar artışla 146,2 milyar dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Altın rezervleri de 56 milyon dolar yükselişle 59 milyar 740 milyon dolardan 59 milyar 796 milyon dolara çıktı. Öte yandan Bakan Şimşek'ten de rezervlerle ilgili bir açıklama geldi.

Finans

Euro'nun küresel rezerv para konumu dolar ve yen karşısında geriledi

Euro'nun küresel rezerv para konumu dolar ve yen karşısında geriledi. ECB, 2022 sonunda yüzde 21 olan Euro'nun uluslararası rezervlerdeki payının geçen yılın sonunda yüzde 20'ye gerilediğini duyurdu.

Finans

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri yükseldi: Mehmet Şimşek'ten açıklama

Son dakika... Merkez Bankası'nın toplam rezervleri belli oldu. Merkez Bankası toplam rezervleri 31 Mayıs ile biten haftada 1 milyar 406 milyon dolar arttı. Konuya ilişkin değerlendirme yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Programı kararlılıkla uygulayarak başaracağız" dedi.

Finans

Özgür Demirtaş'tan dikkat çeken yorum: Bir devrin sonu

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Merkez Bankası rezervlerine ilişkin olarak dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu. Merkez Bankası'nın swap hariç net rezervleri, 29 Mart 2024’ten itibaren 66,5 milyar dolarlık iyileşme kaydetti.

Finans

Rezerv

Rezerv Hakkındaki Haberler Mynet'te. Rezerv Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri arttı

Merkez Bankası toplam rezervleri 24 Mayıs ile biten haftada 3 milyar 117 milyon dolar arttı. Altın rezervlerinde ise 1 milyar 100 milyon dolar düşüş yaşandı.

Finans

Merkez Bankası net rezervlerindeki artış 7 haftada 51 milyar doları aştı!

Merkez Bankası rezervleri yaklaşık 139,1 milyar dolar oldu. Merkez Bankası'nın altın rezervlerinde de artış kaydedildi. Son 1 yılda Merkez Bankası rezervlerinden kredi risk primine, uluslararası yatırımcıların tahvil talebinden Türkiye'nin kredi notuna kadar birçok alanda önemli iyileşmeler gözleniyor

Finans

Merkez Bankası döviz rezervleri 7,55 milyar dolar arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri üst üste iki haftalık düşüşün ardından, geçen haftayı artışla tamamladı.

Finans

Döviz rezervleri için Bakan Şimşek'ten açıklama: İyileşme devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açıkta 8 aylık düşüşün programın başarısı olduğunu belirterek, "Döviz rezervlerimizde iyileşme devam edecek" dedi.

Finans

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri arttı

Merkez Bankası toplam rezervleri 3 Mayıs ile biten haftada 2 milyar 775 milyon dolar arttı. Altın rezervleri ise 3 Mayıs haftasında 1 milyar 406 milyon dolarlık düşüş kaydedildi.

Finans

Öncü verilerle hesaplandı:Merkez Bankası rezervlerinde tarihi artış!

Merkez Bankası'nın (TCMB), son dönemde artan yabancı ilgisinin etkisiyle swap hariç net rezervleri geçen hafta 10 milyar dolar ile tarihi bir artış kaydetti. TCMB'nin toplam rezervi ise geçen hafta yaklaşık 3 milyar dolar artışla 127 milyar dolara yükseldi.Bankacılar verileri TCMB bilanço ve sektöre ilişkin öncü verilerden hesaplıyor.

Finans

Merkez Bankası rezervlerinde gerileme! Bu kez altın rezervlerinde de düşüş

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın toplam rezervlerinde 2 milyar 204 milyon dolar düşüş yaşandı. Son haftalarda üst üste rekor kıran altın rezervinde bu kez gerileme kaydedildi.

Finans

Merkez Bankası duyurdu! Son 9 ayın en düşük seviyesine indi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası rezervleri son 9 ayın en düşük seviyesine indi.

Finans

Merkez Bankası rezervlerinde gerileme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın brüt rezervleri geçen hafta 126,3 milyar dolara geriledi.

Finans

Merkez Bankası rezervlerinde düşüş bitti! 3,7 milyar dolarlık artış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın rezervleri 123 milyar 126 milyon 50 bin dolardan 126 milyar 871 milyon dolara yükseldi.

Finans

Merkez Bankası rezervlerinde gerileme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri, 22 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 4 milyar 53 milyon dolar azalışla 123 milyar 844 milyon dolara geriledi.

Finans

2 haftadır peş peşe rekor: Altın rezervleri son bir yılın zirvesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezevlere ilişkin verileri yayımladı. Buna göre Merkez Bankası'nın döviz rezervleri azaldı. Altın rezervleri ise son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Finans

Merkez Bankası rezervleri geriledi, altında 11 ay sonra ilk yaşandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın haftalık para ve banka istatistikleri açıklandı. Verilere göre bankanın toplam rezervlerinde düşüş kaydedildi. Altın rezervlerinde ise 11 ay sonra bir ilk yaşandı ve 50 milyar doları aştı.

Finans

Merkez Bankası rezervlerinde gerileme

Merkez Bankası rezervleri 131,8 milyar dolar oldu. Bu dönemde altın rezervleri 1 milyar 155 milyon dolar artışla 48 milyar 116 milyon dolardan 49 milyar 271 milyon dolara yükseldi.

Finans

Dünyaca ünlü bankadan Merkez Bankası yorumu: Rezervler...

Dünyaca ünlü banka Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın dünkü faiz kararını değerlendirdi. Banka ekonomistleri Merkez Bankası rezervlerinin pozitife dönebileceğini belirtti.

Finans

Merkez Bankası rezervlerinde gerileme

Merkez Bankası rezervlerinde bir önceki haftaya göre 517 milyon dolar azalış kaydedildi.

Finans

Merkez Bankası rezervlerinde düşüş

Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam rezervleri, 2 şubat haftasında bir önceki haftaya göre 1 milyar 717 milyon dolar azalışla 135 milyar 444 milyon dolara geriledi.

Finans

Merkez Bankası toplam rezervlerinde gerileme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri 137 milyar 161 milyon dolara geriledi.

Finans

Merkez Bankası rezervlerinde 2 yıl sonra ilk! En sert düşüş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) net rezervi 19 Ocak haftasında 5,8 milyar dolar geriledi. Böylelikle kur korumalı mevduatın açıklandığı Aralık 2021'den bu yana en sert düşüş yaşandı.

Finans

Merkez Bankası rezervleri arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam rezervleri 139 milyar 799 milyon dolara yükseldi.

Finans

Merkez Bankası rezervleri geriledi

Merkez Bankası rezervleri geçen hafta 139,6 milyar dolara geriledi.

Finans

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri arttı

Merkez Bankası toplam rezervleri 11 Ağustos ile biten haftada 728 milyon dolar arttı.

Finans

Merkez Bankası rezervlerinde artış sürüyor! 435 milyon dolar daha...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde yükseliş devam ediyor. Bu kapsama son açıklanan veriye göre brüt döviz rezervleri 71 milyar 675 milyon dolara yükseldi. Altın rezervleri ise 41 milyar 876 milyon dolara çıktı.

Finans

Türkiye'nin en büyüğü olacak: Bingöl'de 300 milyon tonluk keşif! 10 bin kişiye istihdam, cari açığa 600 milyon dolarlık katkı...

Bingöl'de 300 milyon tonluk büyük bir keşfe imza atıldı. Demir cevheri keşfini memleketini ziyareti sırasında duyuran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamasına göre keşif ile cari açık yılda 600 milyon dolar düşecek. Yılmaz'ın yakın zamanda başlayacağını belirttiği proje ile 10 bin kişiye istihdam olanağı oluşması bekleniyor.

Finans

Deprem hafızalı kentler Sakarya ve Kocaeli, riskli yapıları dönüştürmekte kararlı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yapı stoklarını yenileyerek ve dayanıklı hale getirerek 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'ni yaşayan kentleri olası afetlere karşı korumayı hedefliyor.

Yurthaber

Son dakika: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan 'bilgi kirliliği' vurgusu: Yüzde 40 döviz bozdurma zorunluluğu yok

Son dakika haberi: Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Rezervlerimizdeki artış kura olumlu yansıyor. Rezervlerimiz artmaya devam edecek." ifadelerini kullandı. Kavcıoğlu ayrıca Merkez Bankası'nın herhangi bir kur politikası olmadığını belirtti. Bilgi kirliliğine de değinen Kavcıoğlu, ihracatçının yüzde 40 döviz bozdurma zorunluluğu olmadığını söyledi.

Finans

Bakan Dönmez 'arkası gelecek' diyerek duyurdu! Petrol rezervi müjdesi...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den petrol rezervi açıklaması geldi. Bakan Dönmez, 'Şırnak bölgesinde önemli bir petrol rezervinin keşfine imza atmıştık. Arkası gelecek, bizi izlemeye devam edin' ifadelerini kullandı. Öte yandan Bakan Dönmez, Karadeniz gazını Mart ayında sisteme vereceklerini duyurdu.

Finans

Merkez Bankası döviz rezervleri yılın zirvesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) brüt döviz rezervleri geçen haftaya göre 1 milyar 445 milyon dolar artış gösterdi. Böylece 17 Aralık 2021 tarihinden bu yana en yüksek seviye görüldü.

Finans

Rezerv opsiyonu katsayısı nedir? Rezerv opsiyonu katsayısı düşerse ne olur?

Finans ve ekonomi alanlarında kullanılan bazı terimler ve ifadeler vardır. Bunlar arasında rezerv opsiyonu katsayısı ifadesi de yer alır. ROK olarak kısaltılan rezerv opsiyonu kat sayısı Türk Lirası’nın zorunlu olan karşılıkları için tesis edilebilecek olan yabancı para birimleri ya da altın karşılığını belirler.

Finans

Rezerv para nedir? Rezerv para birimleri nelerdir?

Günümüzde yaşanan dijital, lojistik, teknolojik gibi ilerlemeler uluslararası ekonomik politikalara da yansımıştır. Zamanla para birimleri değişmiş ve yeni sistemler kurularak mevcut düzene ayak uydurmaya çalışılmıştır. Rezerv para sistemi de bunlardan biridir. Uluslararası ekonomik anlamda önemli bir hale gelen rezerv para nedir?

Finans

Rezerv opsiyonu oranı nedir?

Ekonomi ve finans alanlarında kullanılan birçok terim ve ifade vardır. Rezerv opsiyonu oranı da bu ifadeler arasında yer alır. Bankaların Türk Lirasının zorunlu olan döviz ya da altın cinsinden karşılıklarının ne kadar dönüştürülebileceğini gösteren oran anlamına gelir. TCMB tarafından geliştirilen bir mekanizmada oranı gösterir.

Finans

Rusya'nın rezervleri 25 milyar dolar azaldı

Rusya'nın uluslararası rezervleri eylülde bir önceki aya göre 25 milyar dolar gerileyerek 540 milyar dolara düştü.

Finans

Merkez Bankasından rezerv açıklaması! Bir haftada...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) brüt döviz rezervleri geçen haftaya göre 1 milyar 386 milyon dolar artış gösterdi.

Finans

Türkiye’de bulundu! 1,2 milyarlık altın ve gümüş rezervi...

Türkiye'de altın çıkaran ve işleyen Türk madencilik şirketi Koza Altın, Kaymaz'da 20 bin onsluk potansiyel altın kaynağı tespit ettiğini duyurmasının ardından bir ilimizden daha müjdeli haber geldi. Ağrı'nın Diyadin ilçesinde altın ve gümüş rezervinin bulunduğu alanda yürütülen sondaj ve inşaat çalışmaları devam ediyor. Altın ve gümüşün toplam piyasa değerinin 1,2 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Finans

Ağrı'da altın ve gümüş rezervinin olduğu bölgedeki tesis çalışmaları sürüyor

Diyadin Kaymakamı Mustafa Karali: - "Geçen sene cevher oranını ortaya çıkarmak için sondaj analizleri yapıldı. Bu sene de tesis alanının kurulacağı bölgede inşaat sondaj analizleri yapılıyor"

Yurthaber

Bakan Dönmez duyurdu! 'Yeni rekor geliyor'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den maden ihracatıyla ilgili yeni açıklamalar geldi. Bakan Dönmez, Türkiye'nin maden ihracatında geçen yıl rekor kırıldığını belirterek, "Veriler gösteriyor ki bu yıl da maden ihracatında yeni bir rekor geliyor." ifadesini kullandı.

Finans

Rezerv Lig nedir? Rezerv Lig'de hangi takımlar yer alıyor? İşte 2. hafta maçları

Rezerv Lig nedir sorusunun yanıtı, birçok futbolseverin gündeminde yer almaya başladı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından bu sezon ilk kez hayata geçirilen Rezerv Lig'in ne olduğu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, Rezerv Lig nedir? Rezerv Lig maçları hangi kanalda yayınlanacak?

Spor

Bakan müjdeyi duyurdu! Çanakkale bölgesinde 80 milyar dolar değere sahip altın rezervi bulundu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan bir ilimizle ilgili rezerv müjdesi geldi. Bakan Varank, Çanakkale bölgesinde tahminlere göre 80 milyar dolar değere sahip altın rezervi bulunduğunu söyledi. Varank, Türkiye’deki altın üretiminin yüzde 8’ini gerçekleştirilen bölgede hedefin yıllık 3,5 ton altın üretimi olduğunu söyledi. Öte yandan toprak altındaki madenlerin de çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Finans

Merkez Bankası rezervleri 98,3 milyar dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 22 Temmuz haftasında bir önceki haftaya göre 1 milyar 42 milyon dolar azalarak 98 milyar 323 milyon dolara indi.

Finans