Serbest Kur Haberleri

Lübnan'da akaryakıt tankeri patladı: 20 ölü, 79 yaralı

Lübnan'ın kuzeyinde bir akaryakıt tankerinin patlaması sonucu ilk belirlemelere göre 20 kişi öldü, 79 kişi yaralandı.

Haber

CHP'li milletvekilleri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne '128 milyar dolar nerede?' yazılı pankart astı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Sera Kadıgil ve Mahmut Tanal, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne 450 metrekarelik "128 Milyar Dolar Nerede?" pankartı astı.

Haber

Kılıçdaroğlu'ndan 'Merkez Bankası' açıklaması: Kanun teklifi vereceğiz

Kemal Kılıçdaroğlu, Karar TV canlı yayınında soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'nın bağımsızlığıyla ilgili bir kanun teklifi vereceklerini belirterek, "Merkez Bankası sıcak siyasetin dışında kalırsa güven verir, topluma da güven verir, dış piyasalara da güven verir." dedi. Bu kanun teklifi için Devlet Bahçeli'nin de desteğini isteyeceklerini ancak umutlu olmadığını dile getirdi ve "Bahçeli dün o sözü söyledi ama üç gün sonra tam tersini söyleyebilir, beni üzen de zaten bu" dedi.

Haber

Ali Babacan'dan Berat Albayrak açıklaması: Boş koltuk bile ülkeye kazandırdı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan açıklamasında Berat Albayrak'la ilgili olarak, "Bakan ortadan kayboldu ertesi gün piyasalar düzeldi, faizde düşüş, kurda düşüş oldu. Boş koltuk bile ülkeye kazandırdı." ifadelerini kullandı.

Haber

Serbest Kur

Serbest Kur Hakkındaki Haberler Mynet'te. Serbest Kur Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

'128 milyar dolar' tartışması nasıl başladı, Türkiye'nin döviz rezervleri ne durumda?

Muhalefet bir süredir döviz rezervlerindeki düşüşü kastederek, "128 milyar dolar nerede" kampanyası yürütüyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Canikli de harcandığını kabul ettiği bu paranın "finansal ödemelere" gittiğini söyledi.

Haber

İran'da devletin tahsis ettiği dövizde yolsuzluk

İran Yargı Erki Birinci Yardımcısı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei: "İthalat alanındaki bir grup, 4 bin 200 tümen üzerinden döviz alıyor ancak ithalat yapmıyor. Ülke ekonomisine zarar veriyorlar. Düşmanın istekleri doğrultusunda halkı daha da memnuniyetsiz hale getiriyorlar. Bunlara karşı harekete geçmeliyiz"

Haber

İranlı iş adamına yolsuzluktan 20 yıl hapis

İranlı iş adamı Hüseyin Hidayeti, yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada 20 yıl hapis ve 74 kırbaç cezasına mahkum edildi

Haber

İran'da bankacılık sistemine sızan 17 kişiye gözaltı

İran'da bankacılık ve döviz sistemine sızarak, sahte belgelerle resmi kurdan (4 bin 200 tümen) alınan dövizi serbest piyasada (11 bin tümen) satan bir şebekeye yönelik düzenlenen operasyonlarda 17 kişi gözaltına alındı

Haber

GRAFİKLİ - ABD'nin İran petrolünü hedef alan yaptırımları devreye giriyor

Ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran'ın petrol ihracatını hedef alacak ikinci aşama yaptırımlar yarın devreye giriyor - İran'a yönelik ambargoların ikinci aşamasını içeren yaptırımlar, doğrudan Tahran'ın petrol ve enerji ticaretini hedef alıyor - ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından yaptırımların tamamen devreye alınması için verdiği 180 günlük süre dolarken İran'ın petrol ihracatı, ABD yönetiminin hedeflediği gibi sıfırlanmasa da büyük darbe aldı - Tahran'ın petrol ve kondensat ihracatında nisandan eylül ayının sonuna kadar günlük 970 bin varil kayıpla yüzde 34 düşüş gözlendi - İran'ın Asya'daki iki büyük müşterisinden Çin, İran'dan petrol sevkiyatını eylülde önceki aya göre yüzde 34 azaltırken, Hindistan yüzde 1 artırdı - İran'a ambargolardan muaf tutulan Türkiye ile İtalya, İspanya, Yunanistan ve Japonya gibi ülkeler de İran'dan petrol ve kondensat ithalatına devam etti

Haber

GRAFİKLİ - ABD yaptırımları, İran ekonomisindeki sorunları derinleştirdi

ABD yönetiminin, nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından devreye soktuğu İran ekonomisini hedef alan yaptırımlar Tahran'ın kırılgan ekonomisindeki sorunları daha da derinleştirdi - İran'ın para birimi tümen ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden bu yana yüzde 146 değer kaybetti - Avrupalı otomobil üreticileri Peugeot-Renault ve Citroen gibi şirketlerin, ABD yaptırımları nedeniyle Tahran'la ticareti durdurması ülkede otomotiv parçalarının tedarikinde sorunlara yol açtı - İran'ın en büyük otomobil üreticisi İran Khodro; Renault ve Peugeot modelleri yerine Çinli otomobil üreticileri Haima ve Dongfeng Fengshen tarafından üretilen ve bir kısmı İran'da montajlanan Haima S7 ve H30 Cross modellerini satışa çıkardı - ABD'nin tek taraflı yaptırımlarına karşı çıkan AB üyesi ülkelerin şirketleri ise ABD’nin finans sistemine erişim engeli endişesiyle temmuzda İran'dan petrol alımlarını azaltmaya başladı - Petrol ihracatını hedef alan ikinci aşama yaptırımların devreye girmesiyle İran ekonomisindeki sorunların daha da derinleşmesi, geçen yıl aralık ayında olduğu gibi ülkede geniş çaplı hükümet ve rejim karşıtı protestoları tetikleme potansiyeli taşıyor

Haber

Türkiye'nin hikayesi, 90'ların Latin Amerika ve Asya borç krizlerine benziyor mu?

1994'de Meksika'nın para birimi pesoda devalüasyona gitmesiyle Tekila Krizi ortaya çıktı. 1997'de ise Tayland'ın öncülüğünde başlayan Asya Krizi bütün dünyayı etkiledi. Peki Türkiye'nin son dönemde yaşadıkları, 1990'larda Latin Amerika ve Asya'da yaşanan borç krizlerine ne kadar benziyor? Krizleri inceleyen BBC Türkçe'den Özge Özdemir, ekonomistlere sordu.

Finans

Türkiye'nin hikayesi, 90'ların Latin Amerika ve Asya borç krizlerine benziyor mu?

1994'de Meksika'nın para birimi pesoda devalüasyona gitmesiyle Tekila Krizi ortaya çıktı. 1997'de ise Tayland'ın öncülüğünde başlayan Asya Krizi bütün dünyayı etkiledi. Peki Türkiye'nin son dönemde yaşadıkları, 1990'larda Latin Amerika ve Asya'da yaşanan borç krizlerine ne kadar benziyor? Krizleri inceleyen BBC Türkçe'den Özge Özdemir, ekonomistlere sordu.

Haber

ANALİZ - İran ekonomisinde kritik dönem

İran'da giderek derinleşen yapısal sorunların, genelde palyatif tedbirlerle çözümlenmeye çalışılması, bu sorunlara çözüm üretmediği gibi başka sorunların da oluşmasına zemin hazırlıyor - 6 Ağustos’ta devreye giren yaptırımlar, Tahran üzerinde ilave bir baskıya yol açarken, 4 Kasım 2018’de yaptırımların ikinci ayağının devreye girmesi, İran’ı ekonomisini ciddi anlamda sıkıştıracak, bu tarih yaklaştıkça da türbülansın şiddeti artacak - Trump yönetiminin İran’ı hedef alan agresif politikalarının, ülke ekonomisinde ciddi bir sarsıntıya yol açtığı bir vaka olsa da bu, İran devletinin mevcut sorunların giderek derinleşmesinde bir payı olmadığı anlamına gelmiyor - ABD’nin attığı adımların kendi çıkarları perspektifinde bir anlamı olsa da bu adımların gerek İran halkına ve gerekse de Türkiye’ye yükleyeceği ciddi maliyetler var - ABD’nin tek taraflı adımlarının, Çin ve Rusya gibi küresel aktörler nezdinde kabul görmemesi, iktisadi çıkarlarını korumak isteyen AB tarafından da tepkiyle karşılanması, bölgede yeni arayışların habercisi olabilir

Haber

Hamaney, Ruhani'den döviz piyasası hakkında rapor istedi

İran lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den "Şirketlerin döviz kurları üzerinden yaptıkları yolsuzluklar ve dövizde yaşanan belirsizlikler" hakkında rapor istedi

Haber

İran'da karaborsaya karşı önlem

İran'da devlet tarafından belirlenen döviz kurları üzerinden ithal edilen ürünlerin serbest kur üzerinden satılmasının önüne geçilmesi için resmi kurla ithalat yapan şirketlerin listesi yayımlandı

Haber

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 3

1-HAMZAÇEBİ: İNCE'NİN CUMHURBAŞKANLIĞINDA ÇİFTÇİ MAZOTU VERGİSİZ ALACAK  Haber-Kamera: Erhan TEKTEN/İSTANBUL DHA CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi partisinin Tuzla Aydınlı Mahallesi seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı.

Haber

Hamzaçebi: İnce'nin Cumhurbaşkanlığında çiftçi mazotu vergisiz alacak

CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi partisinin Tuzla Aydınlı Mahallesi seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı.

Haber

CHP Tuzla Aydınlı Mahalle Temsilciliği açıldı

Genel Sekreter Akif Hamzaçebi: - "Bir ülkede dolar kuru Türk lirası karşısında eylül ayından bu yana yüzde 30 yükseliyorsa, Türk parası yüzde 30 değer kaybediyorsa bunun adı devalüasyondur. Halkın fakirleşmesi demektir"

Haber

Hamzaçebi: İnce'nin Cumhurbaşkanlığında çiftçi mazotu vergisiz alacak

CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi partisinin Tuzla Aydınlı Mahallesi seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı.

Haber

HAMZAÇEBİ: İNCE'NİN CUMHURBAŞKANLIĞINDA ÇİFTÇİ MAZOTU VERGİSİZ ALACAK 

  Haber-Kamera: Erhan TEKTEN/İSTANBUL DHA CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi partisinin Tuzla Aydınlı Mahallesi seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı.

Haber

Uluslararası Dolar Endeksi son 3 yılın en düşük seviyesinde

- Endeks, 17 Aralık 2014'ten bu yana en düşük seviyesine indi

Haber

ÖzbekTürk İş Forumu

-TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: - "Dünyanın en büyük doğal gaz, uranyum ve pamuk üreticileri arasında olan Özbekistan, müthiş bir gelecek vadediyor. Özbekistan, başlatmış olduğu kalkınma hamlesiyle önümüzdeki 10 yılda Orta Asya'nın en hızlı büyümesi ve zenginleşmesi beklenen yıldız bir ülke konumunda" - "Hedefimiz, ikili ticaretimizi 5 milyar dolara çıkarmaktır. Ayrıca, Özbekistan'a daha fazla yatırım yapmak istiyoruz"

Haber

'Başçı ile görüştüm, tekrar görüşeceğim'

New York ziyareti sonrasında TCMB, SPK ve Hazine Müsteşarlığı yetkililerinden ekonomideki son gelişmelerle ilgili brifing alan Davutoğlu, Erdem Başçı ile tekrar bir araya geleceğini söyledi.

Finans

Babacan'dan flaş açıklamalar

Ali Babacan, Bank Asya'da ortaklarla ilgili bilgilerin süresi içinde verilmediğini söyledi.

Finans

'Yüzde 4'ün altı sürpriz olmaz'

Başbakan Yardımcısı Babacan, yüzde 4'lük büyüme tahmininin ulaşılabilir olduğunu belirterek, "Dışarıda olup bitenler son derece kaygı verici. Yüzde 4'ün üzeri zor" dedi.

Finans

Merkez dolara savaş açtı

Piyasaya toplamda 7 milyar 150 milyon dolar satan Merkez Bankası, tarihinin en fazla döviz satış rakamına ulaştı.

Finans

Babacan: Cari açık için paket hazırladık

Başbakan Yardımcısı Babacan, cari açık konusunda geniş bir alanda reform paketi hazırladıklarını açıkladı.

Finans

Ekonomide 2012 alarmı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2012 yılnda yüzde 5'in altında büyümenin kimseyi şaşırtmaması gerektiğini, Türkiye'nin büyüme hızının düşeceğini söyledi.

Finans

Babacan: Merkez'e tam destek veriyoruz

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Merkez Bankamızın hem kur konusundaki sinyali hem de döviz piyasasıyla ilgili atmış olduğu adımlara biz tam destek veriyoruz.

Finans

Merkez'den önemli açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Cnbc-e'ye konuşuyor. İşte konuşmasından satırbaşları:

Finans

"Yılmaz'ı 'topal ördek' yapmayız"

Devlet Bakanı Babacan, sermaye girişine kontrolün devam edeceğini belirterek, "Türkiye'nin etrafına yüksek duvar örmeyiz" dedi.

Finans