Türk Lirası Haberleri Ve Son Dakika Türk Lirası Haberleri

Türk Lirası Haberleri Ve Son Dakika Türk Lirası Haberleri

Türk lirası ya da kısaca TL, Türkiye’nin resmi para birimidir. Dünyanın en çok kullanılan para birimlerinden biridir. Uluslararası para birimi kodu TRL, numarası 949’dur. Alt birimi kuruş’tur. Banknotları ₺5, ₺10, ₺20, ₺50, ₺100, ₺200; madeni paraları 1kr, 5kr, 10kr, 25kr, 50kr, ₺1 birimlerinde basılmaktadır.

Türk Lirası Haberleri

Dolar/TL kuru için yeni tahmin! Dev banka yıl sonu için o seviyeyi işaret etti

Yerel seçimlerden bu yana döviz talebi tersine dönerken, Bank of America'dan dolar/TL kuruna ilişkin yeni bir tahmin geldi. Dev banka yıl sonunda dolar/TL'nin 38 TL seviyelerinde olabileceğini kaydetti.

Finans

S&P'den yeni tahmin: 2025'te dolar/ TL...

S&P Global Türk bankalarına ilişkin notunda dolar TL kuru için de tahminlerini açıkladı. S&P'nin 2025 yılı dolar TL beklentisi 43 TL oldu. Notta ayrıca yurtiçi yerleşiklerin TL'ye olan güven eksikliğinin bankaların dış finansmana erişimdeki artışın olumlu etkilerini gölgede bırakabileceğine de dikkat çekildi.

Finans

Türk lirası ile yapılan sözleşmeler için karar! Artırımlı fiyat farkı uygulanacak: Karar Resmi Gazete'de

Sanayi işbirliği projeleri kapsamında yapım işlerine ilişkin Türk lirası üzerinden yapılan sözleşmelere artırımlı fiyat farkı ve süre uzatımı imkanı tanınabilecek.

Finans

Türk Lirası'nda 2,5 yılın zirvesi! Merkez Bankası'ndna reel efektif döviz kuru açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Nisan'da 59,77'ye yükseldi. Böylece TL'nin reel değeri Eylül 2021'den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Finans

Türk Lirası

Türk Lirası Hakkındaki Haberler Mynet'te. Türk Lirası Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

TL mevduat hesapları için vergi düzenlemesi! Resmi Gazete'den duyuruldu: 31 Temmuz detayı

Türk lirası mevduata uygulanan stopaj oranları güncellendi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5'ten yüzde 7.5'e yükseldi. 1 yıla kadar olan vadeli hesapların stopaj oranı, yüzde 3'ten yüzde 5'e yükseldi. Ancak oranlar 31 Temmuz'a kadar yani 3 ay boyunca geçerli olacak.

Finans

Dünyaca ünlü banka Goldman Sachs'tan seçim sonrası ilk 'TL' değerlendirmesi!

31 Mart maratonu sona erdi. Goldman Sachs, 'sürpriz' değişimlerin de yaşandığı seçim sonrası Türk Lirası'na dair değerlendirme raporu yayımladı. Banka, Türk lirası için olumlu bir performans beklediğini ifade etti.

Finans

Merkez Bankası kararı sonrası Deutsche Bank'tan kritik TL değerlendirmesi

Merkez Bankası'nın (TCMB) sürpriz faiz artırımı sonrası Alman bankacılık devi Deutsche Bank'tan kritik TL değerlendirmesi geldi. Banka, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 500 baz puanlık faiz artışının ardından yeniden TL uzun pozisyonuna girme konusunda güvenli hissettiklerini belirtti.

Finans

Reel efektif döviz kuru endeksi Şubat'ta yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayına ilişkin reel efektif döviz kurunu yayımladı. TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru 58,55'e yükseldi.

Finans

Dolar kuru rekor tazeledi

Döviz kurlarındaki artış devam ederken dolar kuru bugün açılışta rekor tazeledi.

Finans

Dolar rekor tazeledi

Dövizde yükseliş devam ederken dolar güne rekor tazeleyerek başladı. Dolar TL 1 Mart 2024 Cuma günü ne kadar oldu? Dolarda son durum ne?

Finans

Euro/TL ilk kez 34 TL'yi aştı!

Güne yükselişle başlayan dolar kuru rekor kırarken bir rekor haberi de Euro/TL'den geldi. Euro/TL ilk kez 34 TL'yi aştı.

Finans

Dolar kuru zirvesini yeniledi

Haftanın son işlem gününde dolar TL kurunda yükseliş devam ediyor. Dolar/TL, 31,0820 seviyesinden işlem görüyor.

Finans

Para transferlerine yönelik tutar aralıkları güncellendi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para transferlerine yönelik tutar aralıklarını 2024 yılı için güncellendi.

Finans

Güne yükselişle başladı: Dolar kuru ne kadar oldu?

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 30,7430 seviyesinden işlem görüyor

Finans

Deutsche Bank’tan yıl sonu dolar/TL tahmini: Rakam verildi

Deutsche Bank'tan Christian Wietoska, TCMB'de yaşanan başkan değişikliğinin ardından beklentilerini ve yıl sonu dolar/TL tahminini paylaştı.

Finans

Özgür Demirtaş, TL'nin ciddi enflasyonu var dedi, yatırımcıları uyardı: TL bazında bir şeyin 20 yılda 3 katına çıkması bir şey ifade etmiyor

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, enflasyonu yüksek olan para birimlerinin kumbaraya atılmayacağını belirterek yatırımcıları uyardı.

Finans

Dolar tahmini gündem olan bankadan yeni açıklama: Merkez Bankası detayı dikkat çekti!

Wells Fargo 2024 yılına ilişkin uluslararası ekonomik görünüm raporunda dolar / TL kurunun yılın ikinci çeyreğinde 2 liraya kadar gerileyeceği öngörüsünde bulundu. Bankanın tahmini gündem olurken Wells Fargo Uluslararası Ekonomisti Nick Bennenbroek konuya ilişkin açıklamasında, tezlerinin Merkez Bankası'nın geleneksel politikalara devam edeceği varsayımı altında geçerli olduğunu söyledi.

Finans

Merkez Bankası verileri açıklandı: TL mevduat faizi yüzde 50'nin altına geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 19 Ocak ile biten haftaya yönelik para ve banka istatistiklerini dün açıkladı. Verilere göre TL mevduat faizlerinde düşüş devam etti.

Finans

Altın fiyatları yeniden ne zaman yükselişe geçecek? Uzmanlardan 'faiz kararı' işareti, Altında sıçramalar olabilir

Geçtiğimiz yıl yatırımcısını sevindiren ve yeni yıla da yükselişte başlayan altında yatay seyir devam ederken yatırımcılar önümüzdeki dönem altındaki gelişmeleri de takp etmeye devam ediyor. "Altın fiyatları ne zaman yükselecek?" sorusu yanıt ararken uzmanlar merkez bankalarının faiz kararlarına dikkat çekti.

Finans

Dolar Türk Lirası karşısında 2 lira gerileyecek tahmini! Özgür Demirtaş'tan anında yanıt: 'Allah akıl fikir versin...'

Wells Fargo 2024 yılına ilişkin uluslararası ekonomik görünüm raporunda dolar / TL kurunun yılın ikinci çeyreğinde 2 liraya kadar gerileyeceği öngörüsünde bulundu. Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş Wells Fargo'nun tahminine ilişkin değerlendirmede bulundu. "Dediklerinin olması durumunda 2024 sonunda TL bugüne göre yüzde 45-50 daha değerli olur. Allah akıl fikir versin bu analiste" dedi.

Finans

Art arda adımlar atılmıştı: Türk Lirası için merak edilen soruya ABD'li bankadan yanıt

ABD'nin önemli yatırım bankalarından Goldman Sachs, Türk lirasında reel değer kazanç sinyali verirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası net rezervlerinin bu yıl pozitife dönmesini bekliyor.

Finans

Türk lirasıyla dış ticaret 2023'te 822 milyar liraya dayandı

Türk lirasıyla ihracat geçen yılın ocak ayında 14 milyar 587 milyon lira, ithalat 30 milyar 738 milyon lira olurken dış ticaret hacmi 45 milyar 325 milyon liraya çıktı.

Finans

Hepsi birbirinden ilginç binlerce başvuru! Nöbetçi cami, serpme kahvaltı, 25 yıl evli kalan kadına emeklilik hakkı… Meclis’e dilekçe yağdı

TBMM Dilekçe Komisyonuna, evlilikte 25 yılını tamamlayan kadınların emekli olabilmesine imkan sağlanmasından her mahallede bir caminin nöbetçi olarak açık kalmasına ve gıda israfına neden olduğu gerekçesiyle serpme kahvaltının yasaklanmasına kadar binlerce ilginç başvuru yapıldı.

Finans

Merkez Bankası önlem almıştı! Piyasadaki Türk Lirası rekor seviyede: Eylül'den bu yana ilk kez...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) karşı hamlelerine rağmen bankacılık sisteminde likidite fazlası 363,2 milyar TL ile rekor seviyeye yükseldi.

Finans

Merkez Bankası'ndan Dijital Türk Lirası açıklaması: Tedavüle girecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yürütülmekte olan Dijital Türk Lirası Projesi'nin birinci faz değerlendirme raporu yayımlandı. Raporda pilot test çalışmalarının devam ettiğinin altı çizilirken değerlendirmeler sonucunda tedavül kararının verileceği belirtildi.

Finans

Türk lirası depo alım ihalesine 130 milyar liralık teklif geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) TL depo alım ihalesinde teklif 130 milyar 263 milyon lira oldu.

Finans

SON DAKİKA | Bakan Mehmet Şimşek'ten 'TL varlıklara ciddi bir talep var' açıklaması

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye dair dikkat çeken açıklamalar yaptı. Şimşek "Son aylarda hemen hemen her alanda programa bir güven var, TL varlıklara ciddi bir talep var." dedi. Öte yandan yatırımcılara uyarı yapan Şimşek, "Borsa oyun alanı değildir." ifadelerini kullandı.

Finans

Merkez Bankası’ndan Türk Lirası için karar! Bir hamle daha yaparak yeni enstrümanlarını kullandı: Kur Korumalı Mevduat’tan çıkış artınca…

Kur Korumalı Mevduat hesaplarında düşüş bu hafta da devam etti ve 2 trilyon 682,4 milyar TL'ye geriledi. Bu gelişme ile piyasada yaşanan Türk Lirası likitide fazlasından dolayı Merkez Bankası tarafından yeni bir adım atıldı. TCMB depo alım ihaleleri düzenleyeceğini duyurdu. Ayrıca banka, yabancı para yükümlülükler için yüzde 5 olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranı yüzde 4’e indirildi.

Finans

Darphane’nin bastığı madeni 5 Türk Lirası gündem olmuştu: Kuyumcular “Atatürk silueti vazgeçilmez” dedi: ‘Vatandaşlar bize sormaya geliyor…’

Darphane’nin Cumhuriyet’in 100. Yılı dolayısıyla 100 milyon adet olarak basarak tedavüle verdiği yeni madeni 5 Türk Lirası, tasarımı dolayısıyla vatandaşlar tarafından eleştirilmişti. Kuyumcular tedavüle giren 5 TL’nin tasarımına ilişkin, gramajına göre kullanımının daha avantajlı olduğunu belirterek, “Atatürk silueti vazgeçilmez olarak basılmış” ifadelerin kullandılar.

Finans

Darphane 100 milyon adet basmıştı! Madeni 5 Türk Lirası’ndaki Atatürk rölyefi sosyal medyada gündem oldu: 'Benzemiyor' tartışması...

Hazine ve Maliye Bakanlığı kararı ile Darphane tarafından Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak 100 milyon adet basılan madeni 5 Türk Lirası artık piyasada görülmeye başlandı. Ancak parayı gören bazı vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemedi. 5 liranın arka yüzündeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rölyefi sosyal medyada gündem oldu.

Finans

Son dakika: Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan'dan Türk Lirası mesajı! Bireysel kredileri hedef gösterdi: Zamanı gelmiştir...'

Son dakika haberine göre, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, "TL'ye geçiş zamanı gelmiştir. Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz" dedi. Bireysel kredilerde enflasyona yol açan aşırılığın giderildiğini kaydetti.

Finans

Merkez Bankası'ndan 200 TL adımı: Hafize Gaye Erkan imzası ile yeniden düzenlendi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), E9 Emisyon Grubu VII. tertip 200 TL banknotların bugünden itibaren tedavüle verileceğini duyurdu.

Finans

Dikkatler Türk Lirası’nda! Bu kez radara yakalandı: Yeni dönemin habercisi, tek tek güncelleme geldi

Yeni ekonomi yönetiminin Haziran'dan bu yana attığı adımlar Türk lirası (TL) varlıkları yeniden yabancı yatırımcıların gündemine taşırken, bu kapsamda son dönemde lirada "carry trade" fırsatları dillendirilmeye başlandı. Uzmanlar yatırımcıların Türk Lirası tahvillerine ilgi duymaya başlayacağını dile getirerek, "Yabancılar, dolaylı yatırım olarak döviz bozdurup TL alarak TL borçlanma araçlarında, yerli enstrümanlarda pozisyon almanın karlı olacağını düşünüyor" diyorlar.

Finans

SON DAKİAKA | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken Türk Lirası yorum! 'Süreç sona gelmiştir'

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir dönüşü uçakta gazetecilerin ekonomiye dair sorularını da yanıtladı. "Bizim uyguladığımız dezenflasyon programı çok büyük ihtimalle Lira’da reel olarak bir değerlemeye sebep olabilir. Yani Türk Lirası’nın reel olarak değer kaybettiği süreç sona gelmiştir" diyen Erdoğan dezenflasyona dikkat çekti.

Finans

Türk Lirası mevduat faizleri için 'yüzde 50' iddiası! 6,5 ayın zirvesini gördü: 'Kurda güçlü yükselişler olmayacağı için...'

Türk Lirası cinsinden mevduat faizleri de son 6,5 ayın en yüksek seviyesine çıktı, yüzde 40 artış olunca Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) çıkışlar da hızlandı. Türk Lirası yatırıma ilgi arttı. Peki bu yüzde 40'lık artışta neler etkili oldu?

Finans

Elinde doları, Türk Lirası olanlar dikkat! 6,5 ayın zirvesine çıktı: Merkez Bankası faizde frene basacak

Kur Korumalı Mevduat’ta düşüş sürerken, Türk Lirası mevduat hesapları 6,5 ayın zirvesine çıktı. Haziran sonundan bu yana artış yüzde 40’ı aştı. Tüm bunlar yaşanırken elinde doları, eurosu, Türk Lirası olan tüm yatırımcılar gözünü Perşembe günü açıklanacak Kasım ayı Merkez Bankası faiz kararına çevirdi. Ekonomistler faiz artış hızında frene basılacağını kaydederken, PPK metninde TL mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlara ilişkin mesajların aranacağını kaydetti.

Finans

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı?

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı? İşte günün özeti...

Haber

5 Türk Lirası madeni para resmen tedavüle verildi! Karar Resmi Gazete'de: Darphane tam 100 milyon adet bastı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde duyurduğu Cumhuriyet'in 100. yılı anısına 100 milyon adet 5 TL değerinde madeni hatıra parasının basılmasına yönelik karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Basılan madeni 5 Türk Lirası tedavüle verildi.

Finans

Enflasyon üzerinde emekli zammı ve EYT SGK’yı zora soktu! 2024’te 3’e katlanacak: Her 100 liraya 25 lira…

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu yılki açığının, başlangıçta 59.2 milyar lira öngörülmesine rağmen 113.3 milyar liraya ulaşacağı tahmin ediliyor. SGK'nın gelecek yılki açığının ise bu yılki seviyeyi 3'e katlayarak 385.7 milyar liraya ulaşması öngörülüyor. Bütçeden SGK'ya gelecek yıl 1.5 trilyon lira transfer edilecek. SGK'daki açığın nedeni ile refah paylı emekli zammı ve EYT olarak görülüyor.

Finans

Türk Lirası için ilginç hesap! 27 kilo, 3,8 kilometre, 274 metrekare… Nakit para kullanımı zorlaşıyor

Dolaşımdaki toplam banknotların yüzde 66,4’ünü 200 lira oluşturuyor. 100 lira ile birlikte alındığında bu oran yüzde 93’e yükseliyor. Her 3 banknottan biri 200 lira olurken ilginç bir hesaplama yapıldı. İstanbul’da ortalama bir daire almak için 200 liradan oluşan 27 kilo ağırlığında, peşe dizilmiş 3,8 kilometre uzunluğunda ve 274 metrekareyi kaplayan 200 lira gerekiyor.

Finans

Ticaret Bakanlığı verilerinde ortaya çıktı: Türk lirasıyla ihracat 9 ayda 150,6 milyar lirayı buldu

Türk lirasıyla gerçekleştirilen ihracat, bu yılın ocak-eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77,2 artarak 150 milyar 581 milyon liraya ulaştı. Türk lirasıyla dış ticaret hacmi de ocak-eylül döneminde yıllık yüzde 120,3 artışla 566 milyar 654 milyon liraya çıktı. Eylülde Türk lirasıyla ihracat yapılan ülke sayısı 165, dış satım gerçekleştiren firma sayısı 15 bin 557 oldu.

Finans

Türk Lirası’nda yeni dönem! 2024 sonunda başlıyor: Dikkat çeken hesaplama… Tam 26 milyar dolar

Dijital Türk Lirası yasal düzenlemesinin 2024'ün 4’üncü çeyreğinde hayata geçirilmesinin hedeflendiğini kaydeden Başkan Bahar, “Parasal işlemler zaman ve mekân sınırı olmadan, internet aracılığıyla ve 7/24 kuralıyla dijital ortamda gerçekleştirilebilecek. Dijital para, sanal ortamda dijital olarak üretildiğinden üretim maliyeti sıfırdır. Devletin para basım maliyeti gelirini önemli ölçüde arttıracak” dedi.

Finans

SON DAKİKA | Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Türk lirasında yaşanan değer kaybı yavaşladı!

Son dakika haberi: Merkez Bankası, "Türk lirasında yaşanan değer kaybı, ücret artışı ve vergi düzenlemeleri kaynaklı gecikmeli etkiler zayıflamış, aylık fiyat artışları hizmetler ile alkol-tütün dışında kalan gruplarda yavaşlamıştır" açıklamasında bulundu.

Finans

Türk Lirası varlıklar için yeni adım! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: İkinci emeklilik detayı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son 21 yılda toplam 255 milyar dolar uluslararası yatırım çekmiş bir ülke olarak, önümüzdeki dönemde sermaye piyasalarımızın daha da derinleştirilmesine ve tabana yayılmasına özel önem ve öncelik vereceğiz" ifadesini kullandı. TL varlıklar üzerinde yeni adımlar planlandığını açıkladı.

Finans

Türk Lirası oyuna geri döndü! 'Uzun yıllar sonra yeniden mümkün' diyerek duyurdular: Dolar için yeni tahmin

Goldman Sachs, "Türkiye yeniden oyuna dahil oluyor" başlıklı raporunda TL'de 'carry trade' işlemlerinin uzun yıllar sonra yeniden mümkün hale gelebileceğini belirtti. Raporda dolar/TL beklentileri de yer aldı.

Finans

Dijital Türk Lirası için tarih verildi: Resmi Gazete’den resmen duyuruldu

2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) Resmi Gazete'de yayımlandı. Programda "Dijital Türk lirasının kullanıma sunularak yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yürütüleceği" ifade edildi. Tarih olarak ise 2024'ün son çeyreği işaret edildi.

Finans

Türk Lirası ve dolar için OVP'den yeni sinyal! 2 ihtimal ortaya çıktı: Ya dış kaynak, ya faiz artırımı… ‘Hızlı artışa izin verilmeyecek’

Ekonomide bu yılın ve 2024-2026 dönemine ilişkin öngörüler, dün açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) ile netleşti. OVP raporunda enflasyon ve dolar/TL için tahminler de güncellendi. Yıl sonunda dolar/TL kuru ortalamasının 23,9 TL düzeyin de olması beklenirken, bu seviyenin yakalanabilmesi için kalan 4 ayda kurun 28.38 TL'de seyretmesi gerektiği ancak rakamın 30 TL'yi görebileceği tahmin edildi. Yüzde 11'lik bu artış için, "doların hızlı artışına izin verilmeyeceği" yorumu yapıldı.

Finans

Türk lirası için harekete geçtiler: Bankalarda faiz mesaisi! Kur Korumalı Mevduat kararı sonrası yüzde 42'ye yükseldi

Merkez Bankası’nın Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından TL vadeli mevduata dönüşüm hedefi getirmesi sonrasında ilk işlem günü bankalar yoğun bir mesai yaptı. TL vadeli mevduat faizleri yüzde 42’ye kadar yükselirken bazı özel bankalarda döviz dönüşümlü KKM’lerin TL vadeliye geçişi için daha yüksek oranlar uygulanabildi.

Finans

İhtiyaç, konut, taşıt… Kredi faiz oranları için Merkez Bankası'ndan dikkat çeken açıklama: Neredeyse yarısı kadar!

Merkez Bankası'nın politika değişikliği kredi faizlerini yukarı itti. Bu kapsamda ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 47,72 seviyesine yükselirken, taşıt kredisi faizleri yüzde 36,64'e geldi. En dikkat çeken artış ise konut kredilerinde yaşandı. Son 9 haftada 17 puanlık yükseliş verilere yansıdı.

Finans