Umut Oran kimdir?

Umut Oran kimdir?

Umut Oran Türk siyasetçi ve CHP eski milletvekilidir.

Umut Oran 1962 İstanbul doğumlu Türk siyasetçi ve CHP'li eski milletvekilidir. Orta öğrenimini Saint Benoît Fransız Lisesi, yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesi’nde tamamlayan Umut Oran İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

İŞ HAYATI

Umut Oran üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra Koç Holding’in Tekstil Şirketi Bozkurt Mensucat’ta çalışmaya başladı. İş yaşamına Öztek Tekstil’de devam eden Oran, 1992 yılında kendi şirketi olan Domino Tekstil Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş’yi kurdu. Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Domino Tekstil’in fabrikası, Umut Oran’ın 1996 yılından itibaren misyon edindiği “Anadolu’da istihdam yaratma” çalışmalarının bir örneği olarak Bolu’da kuruldu ve 1997 yılında 30.000 m² açık, 10.000 m² kapalı alanda faaliyete başladı. Entegre dikim fabrikası olan Domino Tekstil’de halen 250 kişi çalışmaktadır. Şirket yöneticiliği zamanında şirket çalışanlarının yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Umut Oran; siyasete atıldıktan sonra, şirketinin yönetim, yetki ve sorumluluğunu çalışanlarına devretmiştir.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı

1993 yılında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’ne (TGSD) üye olan Umut Oran, 28 Şubat 2002’de TGSD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde Anadolu’da istihdam yaratmayı ve az gelişmiş bölgelere vergisel muafiyeti hedefleyen Oran, hem bölgenin kalkınması hem de sektörün daha rekabetçi olması için çalıştı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, Oran’ın başkanlığı döneminde, “Anadolu’da Yerinde İş, Aş, Barış” sloganı ile başlayan “Anadolu’da Yatırımı ve İstihdamı Teşvik Projesi” ile Anadolu’nun ulusal ve uluslararası yatırımcılara açılmasına öncülük etti. TGSD, sektöre geleceğe yönelik bir vizyon kazandırmak için de 2000 / 2001 yılları başında UFUK 2010 Projesi’ni başlattı. Yurtiçi ve yurtdışında yoğun lobi çalışmaları yürüten TGSD, asgari ücret üzerindeki kamu yükünün dünya ortalaması seviyesine çekilmesi ve kayıt dışının önüne geçmek amacıyla fazla sayıda işçi çalıştırmayı teşvik edecek bir sistem oluşturulması için çalıştı. DTÖ, Avrupa Komisyonu, ABD Dış Ticaret yetkilileri ile çeşitli ortak platformlarda, Türk özel sektörünü temsil etti ve çeşitli çalışmalarda bulundu.

Bolu Ticaret ve Sanai Odası Meclis Başkanlığı

Umut Oran yerinde iş, aş, sosyal barış projesinin pilot merkezi olan ve yatırımları bulunan Bolu’da 2005 Mart ayından itibaren Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevine getirilmiş ve bu görevini 2009 yılına kadar sürdürmüştür.

TOBB Türkiye Konfeksyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclis Başkanlığı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde yer alan Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi’nin 17 Temmuz 2006 tarihinde yapılan toplantısı sonucunda Meclis Başkanlığı görevine getirilen Umut Oran, sektörel kümelenme ve bölgesel kalkınma ile ilgili çalışmalar yaparak siyasi iradenin sektörel, bölgesel teşvik politikalarına katkı sağlamıştır.

Uluslararası Görevleri

Umut Oran, küreselleşmeyle birlikte yerel sorunların yanı sıra tüm dünyada etkin olmanın öneminin artmasından hareketle, uluslararası hazır giyim örgütlerinde de görev aldı. 2002-2003 IAF Başkanlığı (Dünya Hazır Giyim Federasyonu), 2000-2005 yılları arasında Euratex (Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Organizasyonu) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Euratex’in Hazır Giyim Kanadı Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Ödüller

Umut Oran’ın yönetimindeki TGSD tarafından yürütülen “Anadolu’da Yatırımı ve İstihdamı Teşvik Projesi”, Ekim 2002’de Dünya Gazetesi’nin aylık ekonomi ve finans dergisi Globus tarafından verilen “İhracatın Yıldızları 2002-İhracat Teşvik ödülleri” kapsamındaki “İhracat Temelli Bölgesel Kalkınma Projesi Ödülü”nü, Platin Ekonomi ve Aktüalite Dergisi’nin “Platin Zirvedekiler 2003” ödül töreninde “Sosyal Sorumluluk” ödülünü, Genç Müteşebbisler Derneği Türkiye Şubesi (Junior Chamber Türkiye) tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Başarılı Genci Yarışması” ödülünü, 2003 yarışmasında, “İş Dünyası, Ekonomi ve Girişimcilik” ödülünü, TGSD, Oran’ın başkanlığı döneminde Dünya Gazetesi’nin her yıl düzenlemiş olduğu “Ekonominin Şeref Kürsüsü” 2003 seçimlerinde “Yılın Sivil Toplum Örgütü” ödülünü almıştır. İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) İşletme Fakültesi ve Dünya Gazetesi işbirliği ile 1999 yılından itibaren “Ülkemizde Yılın İşletmecileri” yarışması düzenlenmeye başlanmıştır ve 2007 “Yılın İşletmecisi Ödülü” Umut Oran’a verilmiştir. Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Kurulu 1988 yılından bu yana düzenli olarak “ Yılın Verimli İşçi-İşveren, İş Kadını ve İş Adamları” nı belirlemektedir. Bu kapsamda 2007 “Yılın Verimli İş Adamı” Umut Oran seçilmiştir. Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği’nin 2003 Çevre ve Dostluk Ödüllerinden “Kişi Dalında Dostluk Ödülü”nü köpeği Oskar ile birlikte almıştır.

SİYASET HAYATI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 26-27 Nisan 2008 tarihinde yapılan 32. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan Deniz Baykal’a karşı aday adayı olan Umut Oran, kurultay sonrasında da aktif olarak çalışmış, CHP İl ve İlçe Örgütleri ile siyasi çalışmalarını yürütmüştür. 22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılan CHP’nin 33. Olağan Kurultayı sonucunda Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiş, bu görevini 17 Ağustos 2011 tarihine kadar sürdürmüştür. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nde, İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili seçilmiştir. 17-18 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılan CHP 34. Olağan Kurultayında delegeden en yüksek 3. oyu (786 oy) alarak Parti Meclisi Üyeliğine seçilmiş, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 30 Temmuz 2012 tarihi itibariyle CHP’nin İdari ve Mali İşler Başkanlığına getirilmiştir ve bu görevini 8 Mayıs 2014 tarihine kadar yürütmüştür. 13 Aralık 2014 tarihinde 2 yıllığına Sosyalist Enternasyonal başkan yardımcısı seçilmiştir. İngilizce ve Fransızca bilen; eski futbolcu, kaleci ve halen Galatasaray Spor Kulübü veteran takımı oyuncusu olan Umut Oran evlidir.

Umut Oran Haberleri

Gündeme bomba gibi düşen iddia: Suriyeliler parti kuruyor!

CHP Eski İstanbul Milletvekili Umut Oran, Güneydoğu'da yaşayan Suriyeliler için, "Yerel seçime hazırlık yapıyorlar, parti kurmayı düşünüyorlar, örgütlenmeyi düşünüyorlar" ifadesini kullandı.

Haber 07-11-2018 20:34

CHP'de genel başkanlık için sürpriz isim!

Muharrem İnce ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında süren kurultay tartışmaları devam ederken, parti içinden sürpriz bir isim genel başkanlık sinyali verdi. CHP'li Umut Oran, "CHP’ye Genel Başkan olarak hizmet etmek isteyen adaylar da olacaktır. Bu da herkesin hakkı olduğu gibi aynı zamanda bir görevdir. Bu ihtiyaç ortaya çıktığında ben de üzerime düşen ve partililerimin uygun gördüğü hiçbir görevden kaçmayacağım ve gereğini büyük bir kararlılıkla yapacağım!” mesajı verdi.

Haber 07-07-2018 10:30

Umut Oran'dan CHP'yi karıştıracak sözler

24 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyen CHP’li Umut Oran'dan ilk açıklama geldi. Oran, "‘Tıpış tıpış’ talimatlarıyla parti yönetmeye soyunmak, her toplantıda ‘parmak sallamak’ ‘iktidardaki partiye benzeyerek iktidar olabileceğini’ düşünme hastalığının sonuçlarıdır" dedi

Haber 24-05-2018 14:32

CHP'de sıcak gelişmeler! Kemal Kılıçdaroğlu yerini Kani Beko'ya veriyor

CHP'de milletvekili listeleri üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda artık kritik aşamaya gelinirken, gözler 600 kişilik milletvekili listesinde kimlerin yer alacağına çevrildi. Listeler bu hafta sonu Parti Meclisi'ne sunulacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'dan aday olacağı ve İzmir'deki yerini ise DİSK Genel Başkanı Kani Beko'ya bırakacağı öğrenildi. Öte yandan yeniden aday olan CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın da aktif siyasete geri döneceği bildirildi.

Haber 16-05-2018 13:40

CHP’li Umut Oran'dan çok konuşulacak kitapçık

CHP’li Umut Oran, erken seçim tarihinin 24 Haziran olarak açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı adayı ve milletvekili adaylıklarının nasıl belirlenmesi gerektiğine dair görüşlerini "En İyiler En Ön Cepheye" ismiyle kitapçık haline getirdi.

Haber 22-04-2018 14:19

Umut Oran istifa etti

CHP’li Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal’in Suriye'de yaşanan süreci doğru analiz etmeyen, emperyalist ülkelerin PKK/PYD’ye verdiği silahları göz ardı eden bir açıklamayı kendisine danışılıp bilgi dahi verilmeden yayınlamasına tepki göstererek 3 yıldır sürdürdüğü Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

Haber 27-01-2018 10:54

CHP'li Umut Oran referandum sonucu tahminini açıkladı

Van'da konuşan CHP'li Umut Oran, referandumda yüzde 52- 55'lik hayır oyu çıkacağını savundu. İktidar partisinin mensuplarının da gizli hayır için çalıştığını öne süren Oran, "MHP'nin yüzde 80 tabanı genel başkanlarından isyan ederek hayır için çalışıyor. Aynı şeyi Büyük Birlik Partisi için de söyleyebilirim" dedi.

Haber 13-04-2017 16:12

'Cumhuriyet yıkılıyor, ulusal bir seferberlik ilan etmeliyiz'

CHP 24. Dönem Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, 'Cumhuriyet yıkılıyor, vatan bölünüyor. Bu bir rejim meselesi... Bütün ‘Hayır’cıları birleştirmeliyiz' dedi.

Haber 14-02-2017 09:54

CHP'de kazan kaynıyor

CHP’de hafta sonu yapılacak olağan kurultayda Muharrem İnce’nin ardından Umut Oran da genel başkanlığa aday olmadığını açıkladı.

Haber 12-01-2016 11:47

Umut Oran Kılıçdaroğlu’ndan randevu istedi

CHP'de genel başkan adaylığını açıklayan Umut Oran, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan görüşme talep etti.

Haber 09-11-2015 15:16

Umut Oran: Cumhurbaşkanı adayım Kılıçdaroğlu

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayan Umut Oran “Benim cumhurbaşkanı adayım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur” dedi.

Haber 08-11-2015 11:30

Umut Oran kimdir?

Umut Oran Türk siyasetçi ve CHP eski milletvekilidir.

Haber 04-11-2015 10:23

Umut Oran CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu bildirdi

Umut Oran CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı. CHP eski İstanbul milletvekili Umut Oran bu kararı almasında gerekçe olarak muhalefet partilerinin seçimlerde başarısız olmasını gösterdi.

Haber 04-11-2015 09:55

Umut Oran adaylığını açıkladı, Kılıçdaroğlu'na rakip çıktı

CHP eski İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP'nin aldığı oy oranının genel başkan ve parti yetkililerinin başarısızlığı anlamına geldiğini ve bu nedenle genel başkanlığa aday olduğunu belirtti.

Haber 04-11-2015 08:17

'MİT Müsteşarı ve İçişleri Bakanı derhal görevden alınmalıdır'

CHP'li Umut Oran Ankara'da 'Emek, Barış, Demokrasi' mitinginde yaşanan bombalı saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Haber 10-10-2015 20:24

Umut Oran Londra'da CHP'lilerle bir araya geldi

CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, seçim çalışmaları kapsamında İngiltere'nin başkenti Londra'da partililerle bir araya geldi.

Haber 03-10-2015 00:58

CHP’li Oran: Baraj sorunu HDP’nin kendi derdidir

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, seçim barajının aşağı çekilmesi konusunda bugüne kadar verdikleri tüm yasa tekliflerinde HDP desteğini alamadıklarını belirtti.

Haber 06-05-2015 15:08

Umut Oran’dan Haluk Pekşen’e destek

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Avukat Haluk Pekşen'in seçim gezisine katılarak destek verdi.

Haber 30-04-2015 15:45

Liste dışı kalan Umut Oran'dan açıklama

CHP'de liste dışı kalan İstanbul Milletvekili Umut Oran konuştu. Listelerde adının olmamasını sürpriz olarak nitelendiren Oran, "Genel Başkanımızın takdiridir.'' dedi.

Haber 07-04-2015 13:52

Umut Oran'dan flaş Fuatavni açıklaması

Umut Oran: Twitter'ın gönderdiği 73 sayfalık DM'lerimde sanal şahsiyetle iletişimim yok

Haber 06-03-2015 15:43

CHP'li Oran: Erdoğan'ın seçim gezilerine çıkması vatana ihanettir

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesi gezilere çıkmasına tepki gösterdi.

Haber 02-02-2015 14:58

CHP'li Oran'dan delegeye mektup

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, 18. Olağanüstü Kongre öncesinde parti delegelerine mektup yazdı.

Haber 02-09-2014 13:18

CHP'li Oran: Çözüm sürecini kaç kişi biliyor?

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in sözlerini sordu.

Haber 31-08-2014 13:26

Başkonsolosluk baskınına ilişkin Erdoğan ve Davutoğlu hakkında takipsizlik

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın, suç duyurusu üzerine açılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

Haber 22-08-2014 11:05

CHP'li Oran, Musul rehineleri için Ankara'da suç duyurusunda bulunulacak

Umut Oran, 56 gündür akıbetleri hakkında bilgi edinilemeyen 49 Türk vatandaşıyla ilgili suç duyurusunda bulunacak.

Haber 06-08-2014 09:32

Erdoğan sahte plaka mı kullanıyor?

Umut Oran 'Erdoğan sahte plaka takarak Başbakanlık makam aracını kullanıyor' diyerek YSK'ya başvurdu.

Haber 01-08-2014 13:42

CHP'li Oran'dan IŞİD'in elindeki vatandaşlar konusunda açıklama

Oran, IŞİD'in Musul'da 37 gün önce rehin aldığı 49 Türk vatandaşı arasında bulunan iki bebekten birinin rahatsızlandığını, Türkiye'nin de tedavi için doktor gönderdiğini açıkladı.

Haber 17-07-2014 12:37

Kendi evi olan genel müdüre aylık 6 bin TL kira yardımı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Genel Müdürlüğü İstanbul'a taşınan Türk Eximbank ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Haber 29-06-2014 14:08

Ziraat Bankası müşteri unutmasın diye T.C.yi tabeladan çıkarmış

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "T.C." ibaresinin Ziraat Bankası'ndan kaldırılmadığını, Ziraat markasının unutulmaması için T.C'yi çıkardıklarını söyledi.

Haber 06-06-2014 15:12

CHP'li Oran'dan Kılıçdaroğlu'na mektuplu eleştiri

CHP'deki son değişikliklerle görevden alınan Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na ağır eleştiriler yöneltti.

Haber 02-06-2014 11:34

Başbakan'ın 'nasıl sabrediyorlar' sözü Meclis'te

Erdoğan'ın, "Nasıl sabrediyorlar bunlara, ben anlamıyorum" sözleri Meclis'te.

Haber 26-05-2014 14:07

CHP'li Oran: Uğur Kurt'u vuran silah hangi polise ait?

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, "Uğur Kurt'u vuran silah hangi polise aittir?" diye sordu.

Haber 23-05-2014 13:33

CHP'li Oran'dan Bakan Çelik'e Soma soruları

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Manisa Soma'da yaşanan maden faciasında gündeme gelen iş güvenliğiyle ilgili soru işaretlerini Meclis gündemine taşıdı.

Haber 16-05-2014 15:30

Umut Oran'dan seçim açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran yerel seçim sonuçları nedeniyle önce kendilerini sorgulamaları gerektiğini belirterek

Haber 04-05-2014 19:43

Umut Oran: Her 4 işsizden biri üniversite diplomalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, her dört işsizden birinin üniversite diplomalı olduğunu belirterek, "7 milyon genç iş gücü dışında yer alırken, 2,4 milyon genç ise ne çalışıyor, ne okuyor" dedi

Haber 19-04-2014 11:16

CHP'li Oran'dan Övet sorusu

Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.

Haber 12-04-2014 09:52

Umut Oran'dan Bülent Arınç'a: @fuatavni siz misiniz?

Oran, Arınç'a twitter'daki @fuatavni'nin kendisi olup olmadığını sordu.

Haber 03-04-2014 10:57

CHP şimdi de o ilçenin peşine düştü

CHP'den kritik iddia. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran Kahramanmaraş Pazarcık İlçesinde çok ciddi bir usulsüzlük olduğunu ileri sürdü.

Haber 03-04-2014 04:16

CHP Suriye tapesini Meclis'e taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Suriye ses kaydını Meclis gündemine taşıyarak, "Bu kayıtlar kim tarafından alınmıştır?" diye sordu.

Haber 28-03-2014 14:43

Oran'dan Erdoğan'a kaset tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Deniz Baykal'ın ve MHP'li bazı yöneticilerini kasetlerinin yayımlanmasıyla ilgili açıklamada bulndu.

Haber 26-03-2014 18:34

'Türkiye yerel seçimlere gırtlağa kadar borç içinde giriyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AK Pati'nin kendi istikrarı için halkı borca mahkum ettiğini vurguladı.

Haber 23-03-2014 11:56

Twitter'ın kapanmasına çok sert tepkiler

Twitter'in engellenmesine tepki.

Haber 21-03-2014 02:01

CHP’li Oran’dan Bağış’a “yırtık don...” davası

Eski AB Bakanı Egemen Bağış, internete düşen ses kaydında, bir iş adamıyla yaptığı görüşmesinde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ı hedef alan konuşmalar yaptı.

Haber 19-03-2014 13:52

CHP’li Oran, Erdoğan’ın 17 Aralık görüşme trafiğini açıkladı

Umut Oran, 17 Aralık 2013’te Başbakan Tayyip Erdoğan ile kızı Sümeyye ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen cep telefonu trafik bilgilerini açıkladı.

Haber 18-03-2014 15:15

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran: “CHP Adana'da açık ara önde”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, uluslararası denetlenen bir şirkete yaptırdıkları ankete göre CHP'nin Adana'da açık ara önde olduğunu öne sürdü.

Haber 13-03-2014 11:39

CHP'li Oran'dan İçişleri Bakanı'na Baransu soruları

Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, "Vali Avni Mutlu'ya, Mehmet Baransu için "Hemen gözaltına alınmalı. Belgelerine, her şeyine el konulması lazım' demenizin gerekçesi nedir?" diye sordu.

Haber 12-03-2014 14:18

Sosyal medya Berkin'e ağlıyor

Berkin Elvan'ın ölümü sosyal medyada büyük yankı buldu.

Haber 11-03-2014 09:59

'Aasak 17 aralık operasyonu ile ilgili bir talepte bulundu mu?'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a sordu.

Haber 10-03-2014 13:02

Sabah-atv medya grubunun gizli sahibinin Recep Rayyip Erdoğan olduğu bilgisi doğru mu?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a sordu.

Haber 10-03-2014 12:26