Zorunlu Karşılık Oranı Haberleri

Merkez Bankası duyurmuştu! Zorunlu karşılıkta yeni oranlar Resmi Gazete'de

Merkez Bankası faiz kararının ardından zorunlu karşılık oranlarına ilişkin kararını duyurdu. Merkez Bankası'nın yeni adımı Resmi Gazete'de yayımlandı. Değişen oranlar belirlendi.

Finans

Resmi Gazete'de duyuruldu: Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık uygulamasında değişiklik

Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Finans

Merkez Bankası'ndan yeni zorunlu karşılık adımı! Mevduat faizlerini de etkileyecek

Merkez Bankası, bankacılık sistemindeki TL likiditeyi sıkılaştıracak yeni adımlarını duyurdu. Bugün yapılan değişikliğin mevduat faizlerini de etkilemesi bekleniyor. Uygulama, 5 Ocak 2025 tesis tarihine kadar devam edecek.

Finans

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık adımı

Son dakika haberi... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası mevduata uygulanan zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. Alınan yeni karara göre teşvik amacıyla 3 aydan uzun vadeli TL hesaplarda zorunlu karşılık oranı sıfırlandı.

Finans

Zorunlu Karşılık Oranı

Zorunlu Karşılık Oranı Hakkındaki Haberler Mynet'te. Zorunlu Karşılık Oranı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Zorunlu karşılık oranı nedir? Zorunlu karşılık oranı artarsa / düşerse ne olur?

Bankaların ve başka finans kurumlarının bilançolarında yer alan mevduat, kredi ya da benzeri yükümlülüklerine karşılık olarak merkez bankasında tutmakla zorunlu oldukları rezerv miktarını gösteren resmî oran "zorunlu karşılık oranı" olarak adlandırılır. Bu oran merkez bankalarınca para politikası aracı olarak kullanılmaktadır. Bankalardaki kredi tabanı genişlerse para arzı artar. Bu durum da bankalarının kredi tabanlarının artmasına bağlı olarak gelişir.

Finans

Vadeye dayalı zorunlu karşılıklar nedir?

Geçmişte iflas riskine karşı koruma kalkanı olarak görülen zorunlu karşılıklar, günümüzde ise bir piyasa likidite kontrol aracına dönüşmüştür. Bu zorunlu karşılıkların oranı, Merkez Bankası tarafından vade süresine göre belirlenir. İngilizcesi "Maturity Based Reserve Requirement" olan vadeye dayalı zorunlu karşılıklar sistemi nedir?

Finans

Zorunlu karşılık oranı nedir? Zorunlu karşılık oranı nasıl hesaplanır?

Para politikasını uygulama aracı olarak kullanılan zorunlu karşılık oranının, para arzına çok büyük etkileri bulunur. Merkez Bankası (MB) tarafından belirlenen bu oranlar, Türk parasına ve yabancı para cinsine göre ayrı ayrı hesaplanır. Geçmişte iflas gibi olumsuz durumların yaşanmaması için ortaya çıkan bu kural, günümüzde piyasa likiditesi kontrol aracı olarak kullanılmaktadır.

Finans

SON DAKİKA | Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu! İşte 6 maddede ekonomide alınan yeni kararlar

Son dakika: Herkesin, Hazine ve Maliye Bakanlığının 'ekonomide yeni adımlar atılacak' açıklaması sonrasında merakla beklediği kararlar dün akşam açıklandı. İlk etapta gelire endeksli senet, tüketici kredilerine vade düzenlemesi, kredi kartı asgari ödemesi, Merkez Bankasından zorunlu karşılık kararı, halka arzlarla ilgili indirim kararı ve emtia pazarı kurulması adımı atıldı. İşte son dakika haberinin detayları...

Finans

Merkez Bankası'ndan kredi kararı! Dolar ve Türk Lirası detayı dikkat çekti

Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye yükseltildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan kararda Türk Lirası ve dolar cinsinden mevduatlara dikkat çekildi. Öte yandan Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre menkul kıymet tesisine tabi yükümlülük tutarının hesaplanması, menkul kıymet tesis oranı, süresi, yaptırım uygulanması ve istisnai haller gibi detaylar yer aldı.

Finans

Büyüme rakamları öncesi Nebati'den kritik açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Bankalar Birliği 65. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında yarın açıklanacak büyüme rakamlarına ilişkin, öncü rakamların yüzde 7'lik büyümeye işaret ettiğini belirtti.

Finans

Son dakika: Merkez Bankası'ndan 'TL mevduat' konusunda yeni karar

Son dakika haberine göre; Merkez Bankasından 'kur korumalı TL vadeli mevduat' hesabıyla ilgili yeni açıklama geldi. Merkez Bankası, dövizden TL mevduata geçişte bankalara zorunlu karşılık ve komisyon teşviki uygulanacağını duyurdu. Söz konusu değişiklikler 7 Ocak 2022 tarihinde başlayacak.

Finans

Son Dakika: Merkez bankasından zorunlu karşılık adımı! Zorunlu karşılık oranı nedir?

Son dakika haberi... Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı. TCMB, TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını teknik düzenlemeyle 100 baz puan indirdi. TCMB'nin yüzde 9,50'den yüzde 8,50'ye çekilen faiz oranı 17 Aralık'tan bu yana geçen süre de dahil olmak üzere geçerli olacak.

Finans

Zorunlu karşılık oranı nedir? Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık oranlarında değişiklik!

Son gelişmelere göre Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı. Buna göre döviz cinsi mevduat için zorunlu karşılık oranı 200 baz puan artırıldı. Peki Zorunlu karşılık oranı nedir? İşte detaylar...

Finans

Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranlarını artırdı

Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı. Döviz cinsi mevduat için zorunlu karşılık oranı tüm vadelerde 200 baz puan artırıldı. TL zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesis edilmesinde üst limit yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürüldü.

Finans

Son Dakika: Merkez Bankası yabancı para zorunlu karşılık oranlarını artırdı

Son dakika haberine göre, Merkez Bankası yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı.

Finans

Merkez Bankası'dan zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik! Resmi Gazete'de yayımlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Finans

Finansal piyasalarda 2019 böyle geçti (3)

Cumhurbaşkanı Kararı ile Murat Çetinkaya'nın yerine TCMB Başkanlığı'na Murat Uysal atandı - TCMB Para Politikası Kurulu, temmuz ve eylül aylarında politika faizini toplamda 750 baz puan azaltarak yüzde 24'ten yüzde 16,50'ye çekerken, swap piyasasına yönelik müdahalelerine ve zorunlu karşılıkları finansal istikrarı destekleyecek şekilde daha esnek ve etkin bir politika aracı olarak kullanmaya devam etti - Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB"den "BB-"ye düşürdü, not görünümünü "negatif" olarak belirledi - Fed, 11 yılın ardından ilk kez faiz indirimine giderek politika faizini 25 baz puan düşürürken, ECB mevduat faizini yüzde eksi 0,40'tan yüzde eksi 0,50'ye çekti, varlık alım programına da aylık 20 milyar avro ile kasımda başlayacağını duyurdu - Arjantin'de, siyasi endişelerle pay piyasaları ve pesoda yaşanan çöküşün ardından bankalar dahil bütün şirketlerin döviz almasına ve yurt dışına aktarmasına kısıtlama getirildi - Cari işlemler hesabı haziranda 548 milyon dolar açık verirken, Türkiye, son 12 aylık cari dengede 538 milyon dolarla yaklaşık 17 yılın ardından ilk kez fazla verdi - BIST 100 endeksi, temmuz-ağustos döneminde ikinci çeyrekteki kayıplarını telafi ederken, dolar/TL, ağustos ayında 6,3370 ile yılın en yüksek seviyesini görmesine karşın eylül ayını 5,65’ten kapattı - Yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesi ile ABD 10 yıllık tahvil faizleri eylülde yüzde 1,4290 ile yılın en düşük seviyesine geriledi, yurt içinde gram altın ise ağustosta 316,7 lirayla tarihi zirvesini gördü

Finans

TCMB'den zorunlu karşılıklar hakkında tebliğde değişiklik

Değişiklik ile zorunlu karşılık oranlarının bankalarca hesaplanacak yıllık kredi büyüme oranına göre hesaplanmasında düzenleme yapıldı - Tebliğe kredi büyümesine göre farklılaşma uygulamasında geçiş dönemi başlığı altında geçici bir madde eklendi

Finans

Merkez Bankası'ndan kritik faiz kararı! (Zorunlu karşılık nedir?)

Merkez Bankası kredi büyümesine göre değerlendirdiği zorunlu karşılık uygulamasında değişikliğe gitti.

Finans

NYT-Çin ekonomiye destek için zorunlu karşılıkları düşürecek

Çin'de kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, ekonomiyi desteklemek üzere kredi genişlemesini sağlamak için bankaların "zorunlu karşılık oranlarının" indirileceği belirtildi.

Finans

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık adımı Resmi Gazete'de

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık adımı Resmi Gazete'de

Finans

Dolar kuru 20 Ağustos: Bugün dolar kuru kaç TL?

Dünya ekonomisinin bel kemiği para birimi olan dolar kurundaki gelişmeler, gerek birikim yapan gerekse de ekonomiyi yakından takip edenler için çok önemlidir. Peki dolar da son durum nedir? İşte 20 Ağustos için dolar ne kadar sorusunun cevabı ve doları da etkileyen piyasalardaki son gelişmeler...

Finans

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık adımı

TCMB, zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde daha esnek ve etkin kullanılmasına karar verdi - Kredi büyümesi yüzde 10 ila 20 arasında olan bankalar için TL zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde yüzde 2 olarak uygulanacak. Diğer bankalar için zorunlu karşılık oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi - Mevcut durumda TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan yüzde 13 faiz/nema oranı, kredi büyümesi referans değerler arasında gerçekleşen bankalar için yüzde 15, diğer bankalar için yüzde 5 olarak dikkate alınacak - Böylece ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5,4 milyar TL ve 2,9 milyar doları karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi bekleniyor

Haber

MB zorunlu karşılıklara uygulanan faizleri değiştirdi

Merkez Bankası, zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranlarını, kredi büyümesi "refernas değerler arasında" olan bankalar için yüzde 15'e yükseltti; diğer bankalar için yüzde 5.0'e indirdi.

Finans

TCMB zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitti

Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Haber

Merkez Bankası'ndan 'zorunlu karşılık' kararı

Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gidildiğini duyurdu. Yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5,4 milyar TL ve 2,9 milyar dolar karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi bekleniyor.

Finans

Merkez’den likidite hamlesi

Merkez Bankası zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitti.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Haber

Çin bankaların vergi ve zorunlu karşılık oranlarını indiriyor

Çin Başbakanı Li Keqiang, ekonominin desteklenmesi için zorunlu  karşılık oranında indirim, hedefli zorunlu karşılık oranı indirimini kullanacaklarını açıkladı.

Finans

Son dakika! Merkez Bankası'ndan döviz hamlesi: Bankalara ihtiyaç duydukları tüm likidite karşılanacak

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, 'Bankalara teminat yönetiminde esneklik yapılacak. Bankalara ihtiyaç duydukları tüm likidite karşılanacak. Döviz depo limitleri 20 milyar avroya çıkarıldı' denildi. Öte yandan, Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklarda da 250 baz puan indirime gitti. Merkez Bankası piyasalara 10 milyar TL ve 6 milyar dolar kaynak sağladı.

Finans

Çin Merkez Bankası harekete geçti

Çin Merkez Bankası faizleri ve zorunlu karşılık oranlarını düşürdü.

Finans

Merkez'den haftasonu bombası

TCMB, yabancı para cinsinden yükümlülüklere uygulanan zorunlu karşılık oranları ile rezerv opsiyon katsayılarında değişikliklere gitti.

Finans

Piyasalar nefesini tuttu! Kararı bekliyor

Piyasalar, bugün Para Politikası Kurulu'ndan çıkacak faiz kararını bekliyor. Ağırlıklı görüş faizde bu ay indirim olmayacağı yönünde...

Finans

Merkez'in kararı ne olacak?

Analistler TCMB'nin bu ayki toplantıda faizleri sabit bırakmasını bekliyor.

Finans

Faizde değişiklik olacak mı?

Analistler, PPK tarafından bugün gerçekleştirilecek toplantıda politika faizinde değişiklik beklemiyor.

Finans

Merkez'den bir hamle daha!

Dünkü olağanüstü toplantı sonrası bir dizi karar alan Merkez Bankası bugün de dövizde zorunlu karşılık oranını tüm vadelerde 0.5 puan azalttı.

Finans

Cari açık için BDDK harekete geçti

BDDK Genel karşılık oranının yüzde 0 olarak uygulanabilmesine imkan veren uygulamanın 1 Mart tarihi itibarıyla sona ereceğini açıkladı.

Finans

Piyasalarda ilk rakamlar ve beklentiler

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), dış piyasaların etkisi ile güne yükselişle başladı. Dolarda ilk işlemler 1.5780, avroda 2.1620 liradan geçiyor.

Finans

Dolar sakin, Euro coştu

ECB Başkanı Trichet'nin faiz arttırım sinyalini Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte tekrar etmesi, paritenin tekrar 1.37'deki kuvvetli direncini aşmasına neden oldu.

Finans

Euro ve dolarda neler oluyor?

Dolar kuru, yeniden yönünü 1.55 seviyesindeki kuvvetli desteğine çevirmiş gibi görülüyor.

Finans

Piyasalar güne nasıl başladı?

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), güne alımlarla başladı. Dolarda ilk işlemler 1.5690, avroda 2.1440 liradan geçiyor.

Finans

Dolarda bu seviyeye dikkat!

Dolar kuru, TCMB'nin zorunlu karşılık oranı artışı gelmemesi kararlarından dolayı kısa vadeli trendinin üzerine çıkamayarak yeniden yönünü 1.55 seviyesindeki desteğine çevirdi.

Finans

Piyasalarda tepkili açılış

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), gelen tepki alımlarıyla güne hızlı bir başlangıç yaptı. Dolar 1.5620, avro 2.1320 liradan güne başladı.

Finans

Piyasaya sağ gösterip sol vurdu!

Merkez Bankası dünkü Para Politikası Kurulu toplantısını 25 baz puan indirerek piyasayı ters köşeye yatırdı.

Finans