Tuğrul Türkeş kimdir?

Tuğrul Türkeş kimdir?

Yıldırım Tuğrul Türkeş, 1 Aralık 1954'te İstanbul'da doğdu. Babasının adı Alparslan, annesinin adı Muzaffer Şükriye'dir.

Tuğrul Türkeş, 1 Aralık 1954 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kurucusu Alparslan Türkeş'in oğlu olan Tuğrul Türkeş, üniversite eğitimini Ankara'da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu.

Üniversite eğitiminin ardından Ticaret Bakanlığı'nda Basın Danışmanı, Ortadoğu Gazetesi'nde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akşam ve Son Havadis Gazeteleri ile Yeni Harman adlı haftalık dergide köşe yazarlığı yapan Tuğrul Türkeş, ticaret fuarı organizasyonu alanında Turkuaz Fuarcılık'ı kurdu. Tuğrul Türkeş, PETKİM AŞ ve TC Kalkınma Bankası'nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik AŞ'de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Turtle Sigorta Aracılık Hizmetleri ve Karuzel Medikal, Elektronik Limited Şirketi'nin ortağı oldu ve şirketlerin müdürlük görevini üstlendi. Karuzel Uzay Uydu Görüntüleri Çözümleme ve İşleme Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ'de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

SİYASİ HAYATI

Tuğrul Türkeş, babası Alparslan Türkeş'in kurucusu olduğu Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) siyasete atıldı. 1997 yılında Alparslan Türkeş'in ölümü üzerine, MHP genel başkanlığına adaylığını koysa da, en güçlü aday olarak gösterildiği seçimleri kazanamadı. Bu seçimlerde diğer 6 adayın Devlet Bahçeli lehine çekilmesi üzerine 17 Temmuz 1997 tarihinde gerçekleştirilen kurultayi kaybetti. Kuruştaydan sürpriz bir kayıpla ayrılan Tuğrul Türkeş bunun üzerine MHP'den ayrıldı ve Aydınlık Türkiye Partisi'ni (ATP) kurdu ve ATP Genel Başkanı oldu. Ardından Doğru Yol Partisi (DYP) ile koalisyon yaptı ancak DYP, 3 Kasım 2002 seçimlerinde barajı aşamayınca Tuğrul Türkeş hem parti genel başkanlığını hem de siyaseti bıraktığını açıkladı.

MHP'YE DÖNÜŞÜ

22 Temmuz 2015 tarihinde genel seçimlerdeki eski rakibi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile barışan Tuğrul Türkeş, bu seçimlerde MHP'nin Ankara 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı oldu ve seçilerek TBMM'ye girdi. Daha sonra 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde yine MHP'den Ankara 1. Bölge 1. sıra adayı oldu ve bir kez daha Meclis'e seçildi.

MHP'DEN İHRACI

Tuğrul Türkeş, 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde yine MHP Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye seçildi. Seçimlerin ardından yapılan koalisyon görüşmelerinden bir sonuç çıkmayınca erken seçime gidilmesi yönünde karar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu süreçte seçim hükümeti kurma görevini AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tuğrul Türkeş'e Bakanlar Kurulu üyeliği teklifinde bulundu. MHP'nin teklifleri kabul etmeyecekleri yönündeki açıklamalarına rağmen 26 Ağustos 2015'te Tuğrul Türkeş, kendisine yapılan teklifi kabul etti ve MHP içerisinde tepki topladı. Tuğrul Türkeş, 28 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Geçici Seçim Hükümetine Başbakan Yardımcısı olarak atandı. Kendisine gösterilen tepkilere ise, "Beni kimse partimden atamaz" şeklinde tepki veren Tuğrul Türkeş, MHP disiplin kuruluna sevk edildi ve 5 Eylül 2015'te MHP'den ihraç edildi.

İngilizce bilen Tuğrul Türkeş, 3 çocuk babasıdır.

Tuğrul Türkeş Haberleri