HABER

Mustafa Sarıgül kimdir?

Mustafa Sarıgül 1956 yılında Erzincan’da doğdu.

Mustafa Sarıgül Eğitimine sırasıyla Talatpaşa İlköğretim Okulu,Şişli Ortaokulu, Zincirlikuyu Yapı Teknik Lisesinde devam etti. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesin’den mezun oldu.

Mustafa Sarıgül İş yaşamına Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğün’nde devam etti. Daha sonra kamu görevinden ayrılarak ticaret yapmaya başladı.

Süleyman ve Seher’in torunu olan Mustafa Sarıgül’un babası Hakkı, annesi ise Ayşe Sarıgül’dür. Sözü geçen, otoriter bir kadın olan dedesinin annesinin lakabı olan “kadirov” nedeniyle yörede sülalesine “kadiroğlu” denilmektedir. Ayrıca kensinin anne ve babası Erzincan’dan ayrılmıştır. Annesi ve babası İstanbul’a yerleşmiştir.

Mustafa Sarıgül, eğitimine Güngören Köyü İlkokulu’nda başladı. Ailesinin İstanbul’a göç etmesi nedeniyle, eğitimine İstanbul’da devam etti. Mustafa Sarıgül Son olarak Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu.

İlk eşi 1985′te vefat ettikten yaklaşık 8 yıl sonra, 1993 yılında Aylin Kotil ile evlendi. Evlendiklerinde Mustafa Sarıgül 36, Kotil ise 22 yaşındaydı. Haziran 2008′de ise boşandılar. Biri Aylin Kotil’den olmak üzere iki çocuk sahibidir.

Çalışma yaşamına Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğünde devam etti. Daha sonra Kamu görevinden ayrılarak ticaret yapmaya başladı.

Mustafa Sarıgül Siyasi yaşamına CHP Şişli İlçesi Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Üyeliği ile başladı. Daha sonra Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlçe Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Bu süreler içinde CHP Kurultay Delegesi olarak Şişli İlçesinin temsil yetkisini kullandı. Mustafa Sarıgül 1987 yılında yapılan ön seçimde en yüksek oyla liste başı olurken, seçmenin kullandığı tercihli oyların da çoğunu alarak 18. Dönem TBMM İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Mustafa Sarıgül Türkiye’nin en genç milletvekili olarak, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte parlamentoda görev yaptı.
Mustafa Sarıgül TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.

1999 yerel seçimlerinde bu defa Şişli Belediye Başkanlığı’na aday olan Mustafa Sarıgül seçimi kazanarak Şişli Belediye Başkanı görevini üstlendi.

Şişli Belediye başkanlığı sırasında çok sayıda devlet başkanı tarafından ziyaret edilen Mustafa Sarıgül, Romanya Cumhurbaşkanı tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

Mustafa Sarıgül 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yurttaşlar tarafından ikinci kez aynı göreve seçildi. Mustafa Sarıgül, son yerel seçimlerde “Sevgi Kazanacak” sloganıyla yüzde 67 oy alarak, CHP’li adaylar arasında bir rekora imza attı. Mustafa Sarıgül’ün, “TBMM’de bir Milletvekili” ve “İstanbul’da Direksiyon Sallamak” adlı iki kitabı bulunmaktadır. Kasım 2008′de DSP’ye geçmiştir. Mustafa Sarıgül’ün yeniden DSP’ye katılması üzerine düzenlenen törende “Halkçı Sarıgül” sloganları atılmıştır. Bu durum DSP’li bazı milletvekillerinin ve Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit’in tepkisini çekmiş, Ecevit parti yönetimine DSP’nin adını değiştirmelerini önermiştir. Ancak kendi düşüncesine göre Türkiye’de yeni bir sol partiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğinden yeni parti kurma çalışmalarına başlamıştır. Bu bağlamda Temmuz 2009′da DSP’den istifa etmiştir.2009 yılında Türkiye Değişim Hareketini başlatmıştır.2010 yılı ocak ayı başında yeni patisini kuracağını açıklayan Mustafa Sarıgül bu partinin tüzük taslaklarını medyaya açıklamıştır.

Siyasi yaşamı Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği ile başladı, daha sonra;

» Mustafa Sarıgül Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği,

» Mustafa Sarıgül Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı,

» Mustafa Sarıgül İlçe Başkanlığı, Kurultay Delegeliği,

» Mustafa Sarıgül 18. Dönem İstanbul Milletvekilliği,

» Mustafa Sarıgül TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül F.M.V. Işık Lisesi Okul Aile Birliği Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği,

» Mustafa Sarıgül Herkes İçin Spor Federasyonu As Başkanlığı,

» Mustafa Sarıgül Futbol Federasyonu Delegesi olarak görev yaptı.

» Mustafa Sarıgül ‘ün TBMM'de Bir Milletvekili ve İstanbul'da Direksiyon Sallamak adlı iki kitabı bulunmaktadır.

» Mustafa Sarıgül Romanya Cumhurbaşkanı Lon İliescu tarafından Devlet Nişanı ile Ödüllerildi. -Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından, engelli yurttaşlarımıza yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirildi.

» Mustafa Sarıgül Eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından da eğitime verdiği katkıllarından dolayı ödüllendirilmiştir.

» Mustafa Sarıgül Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD)Eylül 2005 ve 2008 seçimlerinde ,seçim kampanyasına destek vermiştir.

» Mustafa Sarıgül 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde 3.defa Belediye Başkanı seçildi.

DSP Haberleri