Enflasyon nedir?

Enflasyon nedir?

Enflasyon, TÜFE ve ÜFE değişim oranlarıyla ve Merkez Bankası’nın mal ve hizmet piyasası ışığında elde ettiği fiyat endeksleriyle hesaplanabilen ekonomik sürecin değerlendirilmesi işlemidir. Belirleyen etmenler arasında mal ve hizmet satış fiyatlarının sürekli yükselmesi yer alır, ancak durumun netleşmesi için kullanılan parametreler tek bir ürünle ve hizmetle sınırlı değildir. Hesaplama verisi kapsamında fiyatlar genel seviyesinin sürekli artış eğilimi göstermesi esas olarak baz alınır.

Enflasyon, ekonomik bir süreç olduğu için para piyasasını doğrudan etkiler ve faiz oranları üzerinde uygulanması planlanan değişiklikler için önemli bir rol oynar.Talep ve maliyet enflasyonu olmak üzere iki tür enflasyon bulunur ve bunlar ekonomik dengelerin bozulması sonucu ortaya çıkar.

Enflasyon Haberleri

Mayıs ayı enflasyon beklentisi ne kadar oldu? 2022 TÜİK Mayıs ayı enflasyon beklentisi yüzde kaç?

2022 Mayıs ayı enflasyon beklentisinin ne kadar olacağı gündemde yer alan konular arasında yer alıyor. Her geçen gün artan yaşam pahalılığın ardından binlerce vatandaşlar mayıs ayında enflasyon artışının ne kadar olacağını panik içinde beklemeye devam ediyor. Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı enflasyon oranı beklentisi anket sonuçlarını açıkladı. Peki, Mayıs ayı enflasyon beklentisi ne kadar oldu? 2022 TÜİK Mayıs ayı enflasyon beklentisi yüzde kaç?

Finans 23-05-2022 16:58

Memur ve emeklinin temmuz zammında son durum! Zam oranı için yüzde 40 seçeneği masada...

Milyonlarca memur ve emeklinin Temmuz ayında beklediği enflasyon zammı ile ilgili detaylar belli oldu. 4 aylık enflasyona göre memur ve emeklinin maaş zammı yüzde 30’u aşarken son veriler Mayıs ve Haziran ayının sonunda gelecek. Enflasyon oranları beklentilere göre gelirse zam tutarı yüzde 40’a gelebilir. İşte temmuz ayında olması beklenen en düşük emekli ve memur maaşları…

Finans 23-05-2022 13:53

Merkez Bankası açıkladı! Yıl sonunda dolar ve enflasyon ne olacak?

Merkez Bankasından son dakika yıl sonu enflasyon ve dolar tahmini geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs ayı piyasa katılımcı anketi sonuçlarını paylaştı. Ankete göre, Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 46,44 iken, bu anket döneminde yüzde 57,92 oldu. Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 16,85 TL iken, bu anket döneminde 17,57 TL oldu.

Finans 23-05-2022 10:12

Dul ve yetim aylığında enflasyon farkı belli oldu! İşte zamlı maaşlar...

Temmuzda 6 aylık enflasyon farkı ile zam almayı bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin yanı sıra dul ve yetimlerin aldığı maaşlar da yeniden belirlenecek. Yapılan tahminlere göre en düşük dul ve yetim aylığının 868, en yüksek ise 20 bin 851 lira olması bekleniyor. SGK ve BAĞ-KUR kapsamında çalışıyorsa veya emekliyse dul ve yetim aylığından erkekler de yararlanabiliyor. Peki, hangi hallerde kimler dul aylığı alabilir? İşte temmuzda yapılacak olan maaş artışına ilişkin son dakika gelişmeleri...

Finans 22-05-2022 10:12

İngiltere'de enflasyon 40 yılın zirvesinde

İngiltere'de enflasyon, nisanda yüzde 9'a çıkarak son 40 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Finans 18-05-2022 10:42

Yapısal enflasyon nedir? Fiyat artışına göre ve nedenlerine göre enflasyon nedir?

Enflasyon çeşitleri arasında yer alan yapısal enflasyon, Ekonomik yapının esneksiz olması nedeniyle meydana gelir. Yapısal enflasyona genelde daha az gelişmiş ülkelerde rastlanır. Halk arasında hayat pahalılığının artması olarak adlandırılır. Ülkelere göre değişim gösteren yapısal enflasyon nedir? yapısal enflasyonun türleri arasında yer alan fiyat artışına göre ve nedenlerine göre enflasyon nedir?

Finans 18-05-2022 10:07

İthal enflasyon nedir? İthal enflasyon oluşum nedenleri nelerdir?

Ekonomi, sürekli değişim yaşayan bir yapıya sahiptir. Bu değişimlere bağlı şekilde alım gücü de düşüp artabilir. En yalın tanımı ile enflasyon da alım gücünün düşmesini ifade eder. Enflasyon, iç ekonomik faaliyetlerin yanı sıra ithal edilen ürünlerden de kaynaklanabilir. İthal enflasyon olarak adlandırılan bu durum, fiyat artışlarının ülke içine taşınması olarak özetlenmektedir. İthal enflasyon nedir? İthal enflasyonun oluşum nedenleri nelerdir?

Finans 18-05-2022 09:49

Fed'den enflasyon ve faiz açıklaması: İkna edici kanıtlar görmezsek daha agresif hareket etmeyi düşünürüz

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti.

Finans 17-05-2022 22:57

SGK verileri ortaya çıktı: Enflasyona sadece o meslek grubu dayanabildi

Enflasyon rakamları yüzde 70 sınırına dayanırken asgari ücrete ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri dikkat çeken detayları gözler önüne serdi. Bu kapsamda SGK verilerine göre en çok çalışanın yer aldığı 11 sektörden sadece birinde çalışan ücretleri enflasyon rakamlarının üzerinde kaldı. İşte haberin detayları…

Finans 17-05-2022 15:40

Bu da oldu! Boş tost, boş dürümden sonra yarım simit dönemi: 'Allah sonumuzu hayır etsin'

Daha önce de boş dürüm, boş tost haberleri geniş yankı uyandırırken şimdi de Muğla'da bir işletme yarım ekmek ve yarım simit satmaya başladı. Büfe işletmecisi Sabahattin Yılmaz, “Ekonomik durumdan dolayı milletin alım gücü düştü. Bu yüzden yarım ekmek, yarım simide talep oluyor” dedi. Durum, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Vatandaş ‘Allah sonumuzu hayır etsin’ diyerek tepkisini gösterdi.

Finans 17-05-2022 14:36

Bakan Nebati belediyelerden destek istedi: Konutta fiyat artışına 'arsa' önerisi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyon rakamlarının yüksek olmasının nedenini açıkladı. Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin 21. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Bakan Nebati beklentilerin enflasyonu yükselttiğini dile getirdi. Nebati ayrıca konut fiyatlarındaki artışa da değinerek, mahalle aralarındaki arsaların yapılaştırılması için yerel yönetimlerden destek istedi.

Finans 17-05-2022 13:33

Latin Amerika’da Son 15 Yılın En Yüksek Enflasyonu

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, geçen yıl yüzde 9,8’le dünyada en yüksek enflasyonun yaşandığı bölge olan Latin Amerika için bu yılki enflasyon beklentisi yüzde 11,2

Haber 16-05-2022 22:13

Memur zam için temmuz ayını bekliyor! Maaş, aile yardımı ve ikramiye…

Milyonlarca kişi temmuz ayında yapılması beklenen ek zam haberini beklerken memurlar ve emekliler başta olmak üzere milyonlarca kişi için de zam ayı olacak. Temmuz ayında memurların maaşları ile birlikte aile yardımları ve toplu sözleşme ikramiyeleri de artacak. İşte 4 aylık enflasyon farkına göre gelmesi beklenen zamla birlikte yeni maaşlar…

Finans 16-05-2022 10:05

İsveç'te enflasyon şoku! 31 yılın zirvesinde...

İsveç'te yıllık enflasyon, gıda fiyatlarındaki artışın da etkisiyle nisanda yüzde 6,4'e çıkarak 1991'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves, rakamların yüksek olduğunu ancak uç seviyelerde olmadığını ifade etti.

Finans 12-05-2022 15:56

Fahiş fiyatı böyle anlatacak! Nebati'den kritik toplantı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı kapsamında sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Gıda, beyaz eşya, yapı malzemeleri ve mobilya dahil olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren iş dünyası temsilcilerinin katıldığı toplantıda, son dönemde yaşanan fiyat hareketleri hakkında geniş bir bir değerlendirme yapılacak.

Finans 12-05-2022 13:07

ABD’de Rekor Enflasyon Hafif Geriledi

ABD’de Nisan ayı enflasyon verileri açıklandı. Buna göre yıllık enflasyon yüzde 8,3 oldu ve son 40 yılın zirvesine ulaştıktan sonra az da olsa geriledi. Nisan ayı aylık enflasyonu da yüzde 0,3 olarak tespit edildi

Haber 11-05-2022 19:41

Biden'ın gündemi fiyat artışları: Enflasyon kabul edilemez derecede yüksek

ABD Başkanı Joe Biden, nisan ayında yıllık enflasyonun ılımlı seyretmesinin umutlandırıcı olmasına rağmen enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğu ifade etti. ABD, Mart ayında açıklanan enflasyon oranıyla 41 yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Biden ayrıca Fed Başkanı Powell için de dikkat çeken ifadeler kullandı.

Haber 11-05-2022 18:51

Malezya Merkez Bankası, 4 yıl aradan sonra faiz artırdı

Malezya Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altına almak amacıyla 4 yıl aradan sonra faiz oranını beklenmedik bir şekilde yükseltme kararı aldı. Söz konusu sürpriz karar, salgın sonrası dönemde meydana gelen ekonomik toparlanma belirtilerinin yanı sıra, yüksek emtia fiyatları ve Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan tedarik zincirlerinin kesintiye uğramasının neden olduğu artan enflasyon oranlarının ardından geldi.

Finans 11-05-2022 17:36

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyonla mücadelede sektör temsilcileri ile bir araya gelecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı çerçevesinde önde gelen sektörlerin temsilcileri ile bir araya gelecek.

Finans 11-05-2022 12:46

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, iş sağlığı ve güvenliği etkinliğinde konuştu:

"6 aylık enflasyon değerlendirmesini yaptığımız zaman çalışanlarımızı, emekçilerimizi, kamu personelini ve özellikle de emeklilerimizi enflasyon karşısında koruyacak kapsamlı düzenlemeler yapacağız" - "Kamu personelinin 3600 ek göstergeden faydalanması konusunda en kapsayıcı düzenlemeyi yapacağımızı ifade etmek isterim"

Yurthaber 10-05-2022 16:02

Fed, 1 Haziran’da harekete geçecek! İlk hamlesi...

ABD'deki enflasyon endişesi varlık fiyatlarında etkili olmayı sürdürürken, piyasalarda oynaklık artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde faizleri 50 baz puan arttıran ABD Merkez Bankası Fed'in harekete geçmesi bekleniyor. Powell, 1 Haziran'da bilanço daraltmaya başlanacağını ifade ederken, gelecek birkaç toplantısında 50 baz puanlık ilave faiz artışlarının masada olması gerektiğini ifade etti. İşte piyasaları gelecek hafta bekleyen gelişmeler...

Finans 07-05-2022 14:01

Dev yatırım bankasından enflasyonla ilgili önemli tahmin! Tarih verdiler

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan'dan yüzde 70'e dayanan enflasyonla ilgili önemli tahmin geldi. JPMorgan, Türkiye için 2022 ve 2023 yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 49,5 ve yüzde 19'a revize etti. Dev banka enflasyonun mayıs ayında pik yapacağını ve aralık ayı itibariyle güçlü baz etkisiyle gerilemesini beklediklerini ifade etti.

Finans 06-05-2022 15:04

SON DAKİKA | Emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? Enflasyon sonrası zam oranı netleşiyor

Son dakika haberi: Emekli ve memur maaş zammı için rakamlar netleşiyor. Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla emekli ve memur maaşları için zam oranı yüzde 30'u geçti. Ocak ayından bu yana açıklanan 2022 enflasyon rakamlarına göre "Emekli ve memur maaşları ne kadar olacak, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak, en düşük memur maaşı kaç TL oldu?" soruları yanıt buldu. İşte Nisan ayı enflasyon rakamları sonrası yeni emekli ve memur maaş zammı hesabı...

Finans 06-05-2022 12:01

Merkez Bankası'ndan son dakika enflasyon açıklaması! Enerji fiyatları...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan'da yüzde 70'e varan enflasyonla ilgili değerlendirmesini yayımladı. TCMB, nisan ayı enflasyon değerlendirmesinde yine yüksek enerji fiyatlarına vurgu yaptı.

Finans 06-05-2022 10:58

Milyonlarca kiracıya flaş uyarı! Ev sahiplerinden yeni oyun...

Nisan ayı tüketici fiyat endeksinin açıklanmasıyla birlikte mayıs ayı kira artış oranı da belli oldu. Buna göre mayıs ayında kira artış oranı yüzde 34,46 olarak gerçekleşti. Kira artışına ilişkin üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına göre belirleniyor. Açıklanan tutar ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan zam oranı oluyor. 2 bin lira kira ödeyen bir vatandaşın kira artışı 689,2 lira oldu. Sektör temsilcilerinden kiracılara önemli uyarı geldi.

Finans 06-05-2022 08:47

Bakan Nebati: Enflasyon hepimizin ortak meselesidir

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Enflasyon hepimizin ortak meselesidir. Ancak bu durum ihracat, istihdam, yatırım ve üretimdeki artışlarla Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdığımız gerçeğini asla gölgeleyemez” ifadelerine yer verdi.

Finans 05-05-2022 20:07

SON DAKİKA: Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı! Son yirmi yılın zirvesi...

Son dakika haberi: TÜİK, merakla beklenen Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon yıllık yüzde 70'e dayanırken, 20 yılın yeni zirvesi görüldü. Gıda fiyatlarında artış yüzde 13,4 olurken üretici fiyatları da 27 yılın zirvesine yerleşti.

Finans 05-05-2022 11:41

Memur ve emekli maaşı zammı netleşiyor! Gözler son 2 ay gelecek enflasyon rakamlarında

Milyonlarca memur ve emekli maaş zammı için enflasyon rakamlarını bekliyordu. TÜİK nisan ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 7,5 arttığını açıkladı. Bu haber sonrası temmuz ayına ilişkin zam hesapları yapılmaya başlandı. Peki, 2022 emekli ve memur temmuz zammı ne kadar olacak? İşte son dakika haberinin detayları…

Finans 05-05-2022 11:26

4 aylık memur enflasyon farkı ne kadar oldu? 2022 emekli ve memur temmuz zammı ne kadar olacak?

4 aylık memur enflasyon farkı ne kadar oldu sorusunun yanıtı, binlerce memur tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. 4 aylık enflasyon rakamlarına göre memurların alacağı zam oranı, TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon oranları sonrasında belli oldu. Peki, 4 aylık memur enflasyon farkı ne kadar oldu? 2022 emekli ve memur zammı ne kadar olacak?

Finans 05-05-2022 11:11

En çok o ürünün fiyatı arttı! Ayçiçek yağı fiyatı ise...

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Nisan ayında fiyatı en fazla değişen ürünler belli oldu. Buna göre Nisan ayının zam şampiyonu fiyatı yüzde 69,30 artan kuru soğan olurken en çok salatalık ucuzladı. Son dönemlerin en çok merak edileni Ayçiçek yağı fiyatı ise yüzde 16,81 oranında zamlandı.

Finans 05-05-2022 10:39

Enflasyonun ardından asgari ücrete zam gelecek mi? Dikkat çeken sözler: 'Zam seçeneği masadan kalkmış değil'

TÜİK, milyonları yakından ilgilendiren enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre yıllık enflasyon yıllık yüzde 70'e dayanırken, 20 yılın yeni zirvesi görüldü. Enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın etkisi dikkat çekti. Yıl ortasında asgari ücrete ikinci bir zam gelecek mi? İşte canlı yayındaki dikkat çeken açıklamanın detayları...

Finans 05-05-2022 10:35

NİSAN ENFLASYON ORANI NE KADAR OLDU 2022? TÜİK enflasyon verilerini açıkladı mı?

Nisan enflasyon oranı ve TÜİK tarafından merakla beklenen son dakika açıklamasının ayrıntıları vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz ay enflasyon yüzde 61.14 artış olduğunu duyurmuştu. Vatandaşlar internette, Nisan enflasyon oranı ne kadar oldu? TÜİK enflasyon verilerini açıkladı mı? soru ve konu başlıklarını araştırmaya başladı. İşte detaylar...

Finans 05-05-2022 10:26

MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR 2022? Mayıs ayı kira artış oranı hesaplama ekranı

Mayıs ayı kira artış oranı, TÜİK tarafından Nisan ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte sorgulanıyor. Birçok ev sahibi ve kiracının beklediği mayıs ayı kira artış oranı rakamları belli oldu. Vatandaşlar, 'Mayıs ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Kira artış oranı nasıl hesaplanır?' gibi soruların yanıtını internet üzerinden araştırmaya başladı. Peki, mayıs ayı kira artış oranı ne kadar? İşte kira artış oranı hesaplama ekranı.

Finans 05-05-2022 10:06

Emekli ve memurun enflasyon zammı ne olacak? İşte beklenen zam oranları…

Artan enflasyonla birlikte zor zamanlar yaşayan emekli ve memur Temmuz ayında gelmesi beklenen zam oranını merakla bekliyor. İlk 3 ayda memura yüzde 7 toplu sözleşme zammına ek yüzde 15.30 fark oluşmuş, SSK ve Bağkur emeklisi yüzde 22.80 zammı garantilemişti. Perşembe günü açıklanacak enflasyonla birlikte yapılacak zam oranının daha da artması beklenirlen detaylar da netleşmeye başladı. İşte son dakika haberinin detayları…

Finans 03-05-2022 08:43

Bakan Nebati 'Kırmızı çizgimiz' diyerek açıkladı: Gıdada fahiş fiyata yeni tedbirler geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘kırmızı çizgimizdir’ diyerek temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını sebepsizce artıranlara karşı en küçük bir müsamaha dahi göstermeyecekleri konusunda net bir uyarıda bulundu. Nebati yeni tedbirlerin devreye alınacağını duyurdu. Bakan ayrıca yastık altı altına olan ilginin arttığını ve bunun önümüzdeki dönemde toplanan altın miktarında da fark yaratacağına dikkat çekti.

Finans 02-05-2022 09:17

Erdoğan'dan enflasyon açıklaması: O tarihi işaret etti: Gerilemeye başlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan ziyareti dönüşü uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan burada enflasyon ve döviz kurlarına ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Ayrıca TÜSİAD'a da tepki gösteren Erdoğan, "Ülkenin geleceğine nasıl katkı veririz? diye bir dertleri yok. Tam aksine 'Mevcut iktidarı nasıl götürürüz?' diye bir dertleri var" dedi.

Finans 30-04-2022 14:10

ABD'de Tüketici Harcamaları da Enflasyon da Arttı

Amerika'da hizmete olan yüksek talep nedeniyle tüketici harcamaları Mart ayında beklenenin üzerinde artış gösterirken aylık enflasyon, 2005 yılından bu yana en hızlı yükselişi sergiledi

Haber 29-04-2022 19:10

Enflasyon Euro Bölgesinde de rekor kırdı

Euro para birimini kullanan 19 ülkeden oluşan Euro Bölgesinde enflasyon Nisan ayında yüzde 7,5 oldu.

Haber 29-04-2022 17:24

Almanya'da enflasyon son 41 yılın zirvesinde

Almanya'da Nisan ayında enflasyon yüzde 7,4'e yükseldi.

Haber 28-04-2022 16:44

Almanya’da enflasyon son 41 yılın en yüksek seviyesinde

Ülkede, Tüketici Fiyat Endeksi nisan ayında beklentileri aşarak yüzde 7,4'e yükseldi

Haber 28-04-2022 16:39

Enflasyon ne zaman açıklanacak? Enflasyon verileri belli oldu mu?

İlgiyle takip edilen enflasyon verileri her ayın ilk haftasında TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılıyor. Nisan ayının son günlerinde gözler yeni enflasyon verilerinin açıklanacağı tarihte. Peki enflasyon ne zaman açıklanacak? Enflasyon verileri belli oldu mu? İşte merak edilenler...

Finans 28-04-2022 09:21

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Bayburt'ta vatandaşlarla iftar yaptı:

"Mayıs ayı içerisinde... Kamu personeli arasında ciddi sorunlara yol açan 3600 ek gösterge meselesi var. Bunu, bütün kamu personelinde adalet duygusunu meydana getirecek, oluşturacak bir denge içerisinde bütün kamu personelinde ek gösterge meselesini çözerek tarihe karıştıracağız" - "Bugünkü enflasyon şartlarında diğer emeklilerimizin, işçi emeklilerimizin, kamu çalışanı emeklilerimizin maaşını enflasyon oranı üzerinde arttırdık ama enflasyonun tahribatıyla bugün bunlar yeniden gündemimizdedir. Yeniden bunlarla ilgili çalışmalarımız var"

Yurthaber 27-04-2022 21:43

Meyve ve sebze fiyatları için sevindirici haberi böyle duyurdu: '5 ila 10 lira daha düşecek'

Meyve ve sebze fiyatlarında geçtiğimiz ay görülen yüksek rakamlar havaların ısınmasıyla yerini düşüşe bıraktı. Patlıcan 15, biber 12, maydanoz ise 2 liraya geriledi. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, sebze-meyvede arzın arttığını söyleyerek, “Fiyatlar daha da düşecek. Ortalama 5 ila 10 TL arasına kadar gerileyeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Finans 27-04-2022 08:13

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Gümüşhane'de konuştu:

"Önümüzde de göstereceğimiz yeni projelerimiz var, açıklayacağımız, toplumumuzla paylaşacağımız yeni imkanlarımız var, yeni sosyal politika önlemlerimiz var" - "Bunları da hayata geçirerek enflasyon karşısında insanlarımızın daha da rahat nefes almasını sağlayacağız. Bunlardan kimsenin endişesi olmasın"

Yurthaber 26-04-2022 20:24

TÜİK Başkanı eleştirilere yanıt verdi: 'İstatistikler şeffaf şekilde paylaşılıyor'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya açıklanan istatistiklere ilişkin eleştirilere yanıt verdi. Çetinkaya, kurumun 96 yıldır ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda istatistik ürettiğini belirterek, "Kurumumuzca üretilen resmi istatistikler herhangi bir kişi, makam ya da kurumun talep, talimat veya tahminlerine göre değil, kurumun sahip olduğu bilimsel ve teknik özerklik ile geçerli uluslararası yöntemler kullanılarak bağımsız olarak hesaplanmakta ve ilan edilmektedir." dedi.

Finans 25-04-2022 09:48

Kronik enflasyon nedir? Uzun dönemde kronik yüksek enflasyonun nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Kronik enflasyon, yüksek enflasyonun ne azaldığı ne de arttığı, uzun süre belirli oranlarda seyrettiği bir enflasyon çeşididir. Bu tür bir enflasyon, toplum yapısında da değişiklik yaratır. Devlet harcamalarında artık, döviz rezervi eksikliği gibi nedenlerden doğan kronik enflasyonun sonuçları da dikkat çekici etkiler yaratır. Ekonominin önünü kesen durum, gelir adaletsizliğini de beraberinde getirir.

Finans 20-04-2022 10:06

Amerikalılar’ın Enflasyon Tepkisi

Amerika’da son açıklanan verilere göre enflasyon yüzde 8,5’la son 40 yılın zirvesinde. Enflasyonun son dönemde sürekli artması Amerikalılar’ın da günlük yaşamlarını olumsuz etkiliyor. Amerikalılar yakıttan gıdaya kadar artan fiyatlara tepkili

Haber 17-04-2022 15:41

Altın fiyatları üzerindeki baskı artıyor! İşte izlenecek seviyeler ve dev kurumların tahminleri…

Altın fiyatları 16 Nisan Cumartesi günü yatırımcılar tarafından araştırılıyor. ABD'de artan enflasyon varlık fiyatları üzerinde etkili olurken, ülkede yüzde 8,5'le 1981'den bu yana en güçlü yıllık yükselişini kaydeden TÜFE fiyatlamaları zorlaştırıyor. Öte yandan Fed’in gelecek ay 50 baz puanlık faiz artırımı ihtimali ve savaş geriliminin yeniden tırmanması altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. İşte altın fiyatları için etkili olacak gelişmeler ile analistlerin tahmin ve yorumları...

Finans 16-04-2022 12:51

Bakan Nebati açıkladı: 'Enflasyonu döviz kuru yükseltti'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'İş Dünyası Buluşması' programında ekonomiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, enflasyon konusunda ne yaptığımızı biliyoruz, bu işin üstesinden geleceğiz" dedi.

Finans 15-04-2022 15:13