Alternatif Tıp Haberleri

Tıpta çığır açacak gelişme: O tedavi buna da iyi geliyor! İğne deyip geçmeyin

Alternatif tıpta farklı hastalıklara deva olması için geliştirilen bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de akupunktur yöntemidir. Çin'de yapılan bir araştırmada, inme sonucu konuşma güçlüğü geçen kişilerin tedavisinde akupunktur kullanılmasının, dil fonksiyonlarının geri kazanılmasında önemli katkısı olduğu tespit edildi.

Haber

Çinlilerin ve Rusların gizli sırrı! Faydaları saymakla bitmiyor, sonuçları herkesi şaşırtıyor

Alternatif tıp alanında Çinli ve Rus hekimlerin sıkça başvurdukları alüminyum folyo yöntemi bir nevi ağrı kesici işlevi görüyor. Çinliler alüminyum folyo bulunmadan önce benzeri bir madde kullanıyordu. Onlar, vücutlarında ortaya çıkan çeşitli sağlık problemlerini bu folyoyu sararak çözdüler. Alimünyum folyo bulunduktan sonra alternatif tıp alanında öne çıkan bazı hekimler tedavide bu uygulamayı sık sık kullanmaya başladı.

Haber

Hiperbarik oksijen tedavisi nedir? Hiperbarik oksijen tedavisi ne için kullanılır, yararları nelerdir?

İnsanların hayatlarını devam ettirebilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Rengi, kokusu ve tadı olmayan, havada gaz halinde yer alan element, oksijen olarak tanımlanır. Bazı hallerde oksijen almada sıkıntılar oluşabilir, kandaki oksijen seviyesi düşebilir ve bu durum birtakım hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Oksijen azlığı gibi problemlerde hiperbarik oksijen tedavisine başvurulur. Peki, hiperbarik oksijen tedavisi nedir, yararları nelerdir?

Haber

Yüz refleksoloji masajı nasıl yapılır, nasıl uygulanır? Yüz refleksoloji noktaları nedir, zararı var mı?

Yüz refleksolojisi vücudumuzda dolaşan refleks bölgelerini takip etme yöntemi ile uygulanır. Refleksoloji tedavisi her kası canlandır ve yüzdeki kırışıklıkları yumuşatmak için en etkili doğal yüz germe tekniklerini içerir. Yüz sarkmaları, kırışma ve cilt problemleri için uygulanan masajlar, yüz refleksoloji noktalarında uygulanır. Peki, yüz refleksoloji masalı nasıl yapılır?

Haber

Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Hakkındaki Haberler Mynet'te. Alternatif Tıp Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Kolesterole ne iyi gelir? Evde kolesterol nasıl düşürülür, kolesterol en hızlı nasıl düşürülür?

Kolesterol herkeste bulunan ve bulunması gereken doğal bir birleşimdir. Kolesterol değerlerinin olması gereken miktardan daha fazla depolanması damar tıkanıklığı gibi bazı önemli rahatsızlıklara sebep olabilir. Sağlıklı beslenme, beyaz ve sebze ağırlıklı bir beslenme programı, kolesterolü düşürmek için oldukça etkilidir. Düzenli egzersiz de kolesterolün dengede olması için oldukça önemlidir. Peki, kolesterol yüksekliği vücutta ne yapar ve kolesterole ne iyi gelir?

Haber

Gece öksürük krizine ne iyi gelir, öksürük neden gece artar? Gece öksürüğü neden olur, nasıl geçer?

Öksürük, akciğerlerin sağlığı için gerçekleşen doğal savunma yollarından biridir. Gece öksürüğü hemen hemen herkes tarafından zaman zaman yaşanan bir rahatsızlıktır. Gece öksürüğü bal, ılık su ve limon gibi doğal yöntemlerle giderilebilir. Yatak ve yastık pozisyonu, odayı zaman zaman havalandırmak da gece öksürüğünü keser. Öksürüğün uzun sürmesi ve şiddetlenmesi hâlinde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Gece yaşanan öksürük krizine ne iyi gelir?

Haber

Kemik erimesine ne iyi gelir, genç ve yaşlılarda kemik erimesi için ne yapılabilir? Kemik erimesine iyi gelen besinler ve kürler nelerdir?

Kemik sağlığını korumak ve kemik erimesine engel olmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Çeşitli sebepler sonucu ortaya çıkan kemik erimesi, özellikle belirli bir yaştan sonra hızla kendini belli etmeye başlayabilir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi bazı kişilerde erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Kemik erimesini engellemek ve ortadan kaldırmak için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Peki, gençlerde ve yaşlılarda kemik erimesine ne iyi gelir?

Haber

Kalp ağrısına ne iyi gelir, ani kalp ağrısı neden olur? Kalbe ağrı girince ne yapılmalı?

Kalp ağrısı genellikle geçici bir problem olsa da bazen hayati bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Kalp ağrılarının ortadan kaldırılması için bazı yöntemler uygulanabilir. Ani bir kalp ağrısı geliştiğinde mutlaka bir uzmanla görüşmeli, bu tip durumlarda ne yapmak gerektiği hakkında detaylı bilgi edinmek gerekir. Genellikle kalp ağrısına iyi gelen şeyler bulunsa da mutlaka bunları uygulamadan önce bir doktora görünmek gerekir. Peki, kalp ağrıyınca ne yapılması gerekir?

Haber

Boğaz kuruluğuna ne iyi gelir, neden olur? Boğaz kuruluğu ve yutkunma zorluğu nasıl geçer, bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Boğaz ve geniz kuruluğu zaman zaman herkesin başına gelebilir. Çoğu zaman geçici bir sağlık sorunu olan boğaz kuruluğu bitkisel kürler ile giderilebilir. Bol su tüketimi, salep, ıhlamur gibi sıcak içecekler boğaz kuruluğunu gidermeye yardımcı olur. Boğaz kuruluğunun uzun sürmesi ve semptomların azalmaması durumunda mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Peki, boğaz kuruluğuna iyi gelen bitkisel yöntemler nelerdir?

Haber

Refleksolojinin zararları nedir? Refleksoloji kimlere uygulanmaz, yan etkisi var mı?

Refleksolojinin bilinen bir zararı olmasa da bazı durumlarda uygulanması uygun olmayabilir. Bazı hastalarda kas sertlikleri ortaya çıkabilir. Refleksolojinin uygun bir seçim olmayabileceği hamilelik, ayak yaralanmaları, açık yaralar ve kan pıhtılaşma sorunları gibi durumlar olabilir. Vücut ağrılarına da sebep olabileceği unutulmamalıdır. Peki, refleksoloji kimlere uygulanmamalıdır ve yanlış refleksoljinin zararları nedir?

Haber

Refleksoloji bel ve boyun fıtığına iyi gelir mi? Refleksoloji ile fıtık tedavisi nasıl yapılır, fıtık refleksoloji uygulaması nedir?

Fıtıklaşmış bir disk, omurilik omurları arasındaki yumuşak dokunun arızalanmasıdır. Bu diskler düzgün çalıştıklarında hareketin etkisini emer ve hem kemikleri hem de sinirleri korur. Refleksoloji tedavisinin özellikle bel ağrısı olmak üzere sırt ağrısına da yardımcı olabileceği biliniyor. Refleksoloji ile boyun fıtığı tedavisi ve bel fıtığı tedavisi uygulamaları yapılabilir. Peki, refleksoloji bel ve boyun fıtığına iyi gelir mi?

Haber

Cinsel refleksoloji nedir? Cinsel refleksoloji noktaları haritasında hangi bölgeler var, cinsel refleksoloji noktaları nedir?

Cinsel refleksoloji cinsel hazzı artırmak için genel refleksolojinin ilkelerinin kullanıldığı, kökleri Çin tıp geleneklerine dayanan yöntemlerden biridir. Vücuttaki en güçlü refleks noktaları ise cinsel refleksoloji noktaları olarak değerlendiriliyor. Ayak altında kalan noktalara yapılan nazik hareketler sonucunda partnerlerin gevşemesi sağlanabilir. Peki, cinsel refleksoloji noktaları nedir ve ne işe yarar?

Haber

Refleksoloji haritası nedir, refleksoloji masajı neye iyi gelir? Yüz el ayak refleksoloji ayak haritası nasıl uygulanır?

Refleksoloji ayaklar, eller ve kulaklarda sinir sistemi yoluyla vücudun belli kısımlarına bağlanan alan ve noktalar olduğuna dayanan bir alternatif tedavi çeşididir. Vücuttaki sinir uçlarının her biri bir vücut kısmına karşılık gelen refleks noktalarına sahiptir. Refleksoloji uzmanları bu refleks noktalarını uyarmak için özel parmak ve başparmak hareketlerini kullanır ve masaj yapar. Bunun sonucunda ilgili organda iyileşme ve yenilenme sağlanabilir. Peki, refleksoloji neye iyi gelir?

Haber

Evde refleksoloji nasıl yapılır, ayak refleksolojisi evde nasıl uygulanır? Kendi kendine refleksoloji teknikleri nelerdir?

Refleksoloji tekniklerini evde kendi el ve ayaklarınızda uygulayabilirsiniz. Bunun için refleks bölgeleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Başparmak hareketi, sıvazlama hareketi, ovma hareketi, parmak hareketi ve sıkma hareketi ile evde refleksoloji masajı yapılabilir. Doğru uygulamalar neticesinde ilgili organ ya da bölgedeki ağrı ve şikayetlerde azalma olabilir. Peki, evde kendi kendine ayak refleksolojisi nasıl yapılır?

Haber

El refleksoloji masajı nasıl yapılır, el refleksolojisi nedir? El refleksoloji noktaları nedir?

El refleksolojisi anında bir rahatlama, gevşeme ve motivasyon etkisine sahiptir. El refleksoloji noktaları ve el masajı tekniklerini öğrendikten sonra herkes kendi kendine bu masajı uygulayabilir. El refleksoloji haritası bilgisine sahip olmanız yeterlidir. El refleksolojisinin faydaları oldukça fazla olmakla birlikte kişiyi rahatlatır ve daha iyi hissetmesini sağlar. Peki, el refleksoloji masajı faydaları nedir ve hangi noktalara masaj yapılır?

Haber

Ayak refleksoloji masajı nasıl yapılır, ayak refleksolojisi nedir? Ayak tabanındaki refleksoloji noktaları nedir?

Refleksoloji masajı, ayak refleksoloji noktaları olarak adlandırılan bölgelere basınç uygulanması ile gerçekleştirilen bir masaj tekniğidir. Refleksoloji masajı refleksoloji ayak haritası çıkarılarak refleksoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Ayak üstü ve ayak altı refleksoloji noktalarının her biri farklı bir organa ileti gönderir. Peki, ayak refleksoloji masajı yaparken hangi noktalara masaj yapılır?

Haber

Refleksoloji masajı nasıl yapılır, ayak refleksoloji masajı nasıl yapılır? Refleksoloji masajı ile zayıflama nasıl olur?

Refleksoloji masajı el ve ayaklara masaj uygulamasıdır. Uygulama öncesi hastanın verdiği tepkileri ölçmek için ayaklara basınç uygulanır. Ayaklara uygulanan bu masaj ile ayaklarındaki problemli olan bölgeler tespit edilir. Ayaklarda bulunan refleksoloji noktaları vücudun her bölgesine sinyal gönderir. Sorun yaşanan bölgelerde iyileşme sürecine destek olması için refkleksoloji masajı uygulanır. Peki, refleksoloji masajı ile zayıflamak mümkün mü?

Haber

Refleksoloji nedir, nasıl yapılır? Refleksoloji nasıl uygulanır, hangi hastalıklara iyi geli, faydaları nelerdir?

Refleksoloji el, ayak ve kulaklarda yer alan refleks noktalarının haritaları üzerinden uygulanan bir tekniktir. Ayaklar, organ ve sistemlerin yansıdığı noktaların en yoğun olduğu bölümler olduğu için çeşitli organlar uyarır. Ruh ve beden sağlığını desteklemek için refleksoloji uzmanları tarafından uygulanır. Refleksoloji, el ve ayaklardaki refleks bölgelerinin salgı bezlerine, organlara ve dokulara karşılık gelme ilkesine dayanan yardımcı bir tedavi yöntemidir. Peki, refleksoloji nedir?

Haber

Kineziterapi bant nedir, ne işe yarar? Kinezyo bant nasıl kullanılır, hangi durumlarda kullanılır?

Kas iskelet sistemi kaynaklı sorunların en başında kasın fonksiyon bozuklukları yer almaktadır. Kasın üzerindeki baskının artması ve zedelenmesi kasın elastik özelliğinin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu anlamda kasın iyileşmesi için bazı bantlama teknikleri kullanılmaktadır. Bu bantlama tekniklerinden bir tanesi kinezyo bantlama tekniğidir. Peki, kinezyo bantlama tekniği nedir?

Haber

Skolyoz tedavisinde kineziterapi etkili mi? Kineziterapi skolyoza iyi gelir mi, çocuklarda skolyoz tedavisinde kineziterapi kullanılır mı?

Omurgada meydana gelen şekil bozuklukları insanlarda pek çok sağlık problemine yol açabilmektedir. Tıpta bu tür sağlık problemleri spinal deformite olarak adlandırılmaktadır. Yapısal şekil bozukluklarının yaklaşık %80’ini skolyoz adı verilen bir şekil bozukluğu oluşturmaktadır. Skolyoz tedavisi için çoğunlukla ameliyat önerilse de daha erken tanılarda egzersizlerle tedavi desteklenebilir. Peki, çocuklarda skolyoz tedavisinde kineziterapi kullanılır mı?

Haber

Kineziterapi nedir, nasıl yapılır, hangi hastalıklara iyi gelir? Kineziterapi yöntemi nedir, ne işe yarar?

Kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için ilk adım düzenli egzersizdir. Düzenli egzersiz yapılmaması kas iskelet sistemi bozukluklarına sebep olabilmektedir. Özellikle yaşlı insanlar belirli bir zamandan sonra hareket kısıtlığı yaşadıkları için kas iskelet sistemi bozukluklarıyla daha sık karşılaşmaktadırlar. Son zamanlarda kas iskelet sistemi bozuklukları tedavisinde kullanılan yeni sayılabilecek kineziterapi isimli bir tedavi yöntemi kullanılmaya başlanmıştır.

Haber